Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 66 of 404 FirstFirst ... 16 56 64 65 66 67 68 76 116 166 ... LastLast
Results 1,301 to 1,320 of 8079

Thread: PS5 - achizitie din Romania

  1. #1301 SP
    Junior Member l00natick's Avatar
    Quote Originally Posted by Tony7Y View Post
    ^ La 6:03 produsul inca era in stoc?
    Eu am un prieten care a comandat la ceva timp dupa mine si lui ii apare in Pre-comanda.
    Acum apare cu comanda nu precomanda

  2. #1302 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Am stat probabil cu sutele azi pe pagina de PS5. Era chiar asa greu sa afișeze un mesaj de genul "La ora 18 dam drumul tombola bla bla bla!"

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  3. #1303 SP
    Junior Member rrrradu's Avatar
    chiar nu am inteles nevoia sa tina totul asa secret daca tot e o tombola,ideea in sine este buna pt ca a combatut oamenii cu boti dar executia a fost de tot rahatul

  4. #1304 SP
    Junior Member l00natick's Avatar
    Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
    Am stat probabil cu sutele azi pe pagina de PS5. Era chiar asa greu sa afișeze un mesaj de genul "La ora 18 dam drumul tombola bla bla bla!"

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
    Ti se par tie oameni profi si bine pregatiti? Mie mi se pare ceva facut pe genunchi la misto ca sa aiba o solutie.

  5. #1305 SP
    Junior Member forgame's Avatar
    Proasta organizare, dar cu ganduri bune... cam asa se pare, si desi ii injur ptr organizare apreciez ca au dat sanse egale la toata lumea si au "scos"cumva samsarii din ecuatie.. Samsarii vor vrea sa aibe "cashu" in mana sa "nu rateze busenesu" ) si nu vor risca sa participe la asa ceva..
    Deci ma repet.. proasta organizare cu intentii bune!

  6. #1306 SP
    Junior Member l00natick's Avatar
    Quote Originally Posted by forgame View Post
    Proasta organizare, dar cu ganduri bune... cam asa se pare, si desi ii injur ptr organizare apreciez ca au dat sanse egale la toata lumea si au "scos"cumva samsarii din ecuatie.. Samsarii vor vrea sa aibe "cashu" in mana sa "nu rateze busenesu" ) si nu vor risca sa participe la asa ceva..
    Deci ma repet.. proasta organizare cu intentii bune!
    Daca nu imi cerea toti bani in avans iti dadeam dreptate

  7. #1307 SP
    Junior Member forgame's Avatar
    Quote Originally Posted by l00natick View Post
    Daca nu imi cerea toti bani in avans iti dadeam dreptate
    Atunci , daca nu cerea, datea ocazia sa faca ala mic si gras din colt de la unirii 200 de conturi sa prinda si gura lui ptr copilasi 20 de console sa le dea cu 1000 euro.. cum separai tu altfel treaba asta? Mie chiar mi se pare geniala!

  8. #1308 SP
    Junior Member l00natick's Avatar
    Quote Originally Posted by forgame View Post
    Atunci , daca nu cerea, datea ocazia sa faca ala mic si gras din colt de la unirii 200 de conturi sa prinda si gura lui ptr copilasi 20 de console sa le dea cu 1000 euro.. cum separai tu altfel treaba asta? Mie chiar mi se pare geniala!
    Nume Prenume Serie Buletin si CNP. Ala de la colt de la unirii e posibil oricum sa aiba 50.000 lei sa ii investeasca, chiar mai sus e cineva care a zis ca a intrat in tombola cu 10 conturi ca sa aibe sanse mai mari.

  9. #1309 SP
    Junior Member paduroiu's Avatar
    Mie toată povestea asta imi aduce aminte de redbull iti da aripi, care după scandal a ajuns îți dă aaaaaripiii sau ceva de genul.

    Si eu cred ca ar fi mai receptivi ANPC la jocuri de noroc fără licență, mai ales ca se poate activa și statul că nu și-au primit partea.

    Uitându-ma la regulament constatat că ei o prezintă ca pe o "campanie" care se numește "bla bla tombola bla bla" .

    Sunt foarte curios ce o sa se întâmple. Din punctul meu de vedere doar Sony sunt vinovați de toată porcăria asta.

  10. #1310 SP
    Member mladin86's Avatar
    Marea extragere, cand va avea loc ?

    Asta nu e specificat nicaieri, voi ati obs?

  11. #1311 SP
    Junior Member forgame's Avatar
    Eu am intrat. Dar ai sa ramai surprins cati prieteni am care ma ajuta cu datele lor.. sa fac cateva conturi cu nume prenume cnp.. plus ca nu au voie sa iti ceara asa ceva.. legal

    ---------- Post added 19-11-2020 at 23:26 ----------

    Quote Originally Posted by mladin86 View Post
    Marea extragere, cand va avea loc ?

    Asta nu e specificat nicaieri, voi ati obs?
    Si nici counter cu nr de persoane care s-au inscris. probabil daca ai vede 10 k inscrisi nu ai mai intra la tragere.. sau e posibil sa se fi speriat caprioarele si sa fie 400 inscrisi pe 600 de console.. dar tocmai aici este frumusetea unui joc de noroc (tombola)

  12. #1312 SP
    Junior Member l00natick's Avatar
    Quote Originally Posted by forgame View Post
    Eu am intrat. Dar ai sa ramai surprins cati prieteni am care ma ajuta cu datele lor.. sa fac cateva conturi cu nume prenume cnp.. plus ca nu au voie sa iti ceara asa ceva.. legal
    Ba da, au voie sa iti ceara mai ales dc faci un contract cu ei de inscriere in tombola. Peste tot iti cere de la telefonie la banca etc.

    Si diferenta fata de acum care e? Mergi pe ideea ca ala care traieste din bisnita de genul nu are bani sa investeasca? Mai ales ca el nu risca decat sa ramana cu ei blocati 2-3 zile.

  13. #1313 SP
    Junior Member forgame's Avatar
    Quote Originally Posted by l00natick View Post
    Ba da, au voie sa iti ceara mai ales dc faci un contract cu ei de inscriere in tombola. Peste tot iti cere de la telefonie la banca etc.

    Si diferenta fata de acum care e? Mergi pe ideea ca ala care traieste din bisnita de genul nu are bani sa investeasca? Mai ales ca el nu risca decat sa ramana cu ei blocati 2-3 zile.
    Ala nu risca sa ii apara stoc in 1 saptamasa si sa ia ceva cu 500 eur si sa vanda dupaia cu 450.. bisnitarii au luat azi si vor maine sa scoata banii, altfel se chemau investitori

  14. #1314 SP
    Member bdevil's Avatar
    Quote Originally Posted by mladin86 View Post
    Marea extragere, cand va avea loc ?

    Asta nu e specificat nicaieri, voi ati obs?
    Campania “Rezerva-ti locul în marea tombola PS5“ se desfasoara in perioada 19 - 24 noiembrie 2020, pana la maximum ora 23:59.
    Participantii se pot inregistra la tragerile la sorti prin inscrierea numelui, prenumelui, adresei valide de e-mail, nr. de telefon, codului produsului si achitarea integrala a pretului consolei, în avans.
    Extragerile vor avea loc in data de 25 noiembrie 2020 si vor fi efectuate de reprezentanti ai organizatorului, prin intermediul site-ului www.tragerilasorti.ro , in baza prezentului regulament autentificat notarial.

  15. #1315 SP
    Junior Member l00natick's Avatar
    E posibil sa nu ii duca capul sa mai astepte putin. Oricum eu cred ca asta cu samsari care au cumpara 200 de console etc e falsa. Au avut foarte putine console si daia s-a creat haos. Aici sony e de vina ca s-a grabit sa lanseze un produs fara sa aiba unitati. Nu zic ca nu sunt 5-10 idioti care au vazut ca se cauta si s-au gandit sa o bage la 5000 pe olx. Da oricum nu cred ca le da nimeni, eu nu as da nici 2600 unui samsar pe olx

  16. #1316 SP
    Junior Member forgame's Avatar
    Deci 25 va fi ca ziua in care am jucat prima data la 6 din 49 sau la loto polonia 0 sper sa fie extragere live sa ma pot bucura de senzatii ))

    ---------- Post added 19-11-2020 at 23:34 ----------

    2600 as da, poate si 2700 , totusi cineva sta cu banii astia de 2 luni blocati.. dar nu mai mult..

  17. #1317 SP
    Junior Member arfel's Avatar
    La Emag e 7000 ron vandut de gamesline
    Attached Images Attached Images screenshot_20201120-000403_emag.jpg

  18. #1318 SP
    Junior Member exodoom's Avatar
    Quote Originally Posted by arfel View Post
    La Emag e 7000 ron vandut de gamesline

    Sunt curios de unde au facut rost astia de la gamesline de consola. lol

  19. #1319 SP
    Member geo971986's Avatar
    Quote Originally Posted by xenocid View Post
    Îmi doresc mult consola. În niciun caz însă nu aș participa la mizeria asta pe care o face Altex acum!
    mai sunt si oameni care tin la demnitatea lor

    "participantii isi pot castiga dreptul de a cumpăra noua consola PlayStation 5" (regulamentul Altex). Eu stiam ca dreptul de a cumpara ceva nu e un privilegiu inventat de Altex si a fost deja castigat cu multi ani in urma, dar la ce vremuri traim acum...

    Intentia Altex (poate) era una corecta insa in moment ce ceri oamenilor banii in avans deja se schimba registrul. Tii clientul in bezna, cu banii blocati pana faci tu presupusa tombola in niste conditii complet netransparente. Vorbim de o consola vanduta la pret intreg fara nici un fel de beneficiu extra care sa justifice inconvenienta clientului (necastigator) de a avea banii blocati pe aceasta perioada. Eu consider ca se profita de entuziasmul clientului de a detine o consola, ca firma sa nu isi asume vreun risc in vanzare. Evident fiecare gandeste cum vrea si face ce vrea cu banii lui...eu am ales sa nu dau curs la asa ceva.

  20. #1320 SP
    Junior Member alexpopescu80's Avatar
    Quote Originally Posted by Tony7Y View Post
    Ma mir ca regulamentul ala l-au scris aproape corect.
    Pare logic ca l-a scris cineva de la Juridic de la ei. Insa regulamentul nu este "aproape corect", este mai degraba un dezastru dpdv legal, din mai multe motive.


    In regulament:
    - au "omis" sa mentioneze data intocmirii regulamentului
    - nu este precizata corect perioada: "incepand cu data de 19 noiembrie, pana pe data de 24 noiembrie 2020, ora 23:59." - nu se precizeaza tocmai aspectul esential si anume momentul exact al inceperii campaniei (ex: ora 8:00); de aici rezulta prima suspiciune ca au gandit aceasta tombola fictiva dupa ce deja pusesera produsele la vanzare;
    - nu este precizata cantitatea premiilor (este obligatoriu dpdv legal sa fie mentionat asa ceva in regulament); din regulament singura referire la premii o reprezinta faptul ca "sunt doua trageri la sorti", atat, fara a se preciza daca este vorba despre un castigator sau mai multi la tragerile la sorti (nefiind mentionat vreun numar, deducem ca este vorba despre o singura extragere);
    - nu este mentionata valoarea totala a premiilor - acest aspect fiind obligatoriu dpdv legal de mentionat in regulament;
    - la capitolul "Legislatie si litigii" nu este mentionata legea pe care se bazeaza acest regulament, este trecut generic "legislatia romana" (se observa ca la alte capitole sunt mentionate in mod direct legile aplicabile, pentru fiecare caz in parte).


    Conform legislatiei, concursurile fara taxa de participare se pot organiza relativ usor, nefiind necesare prea multe formalitati (trebuind sa existe un regulament, descrisa durata exacta a campaniei, modalitatea de desemnare a castigatorilor, premiile si cantitatea lor, premiile si valoarea totala a lor).


    Incalcarea legislatiei despre jocurile de noroc:
    In cazul in care este necesara plata unei taxe pentru inscriere, acestea sunt reglementate de legislatia de organizare jocuri de noroc, iar orice astfel de concurs cu taxa de participare trebuie aprobat de catre Comisia din cadrul Oficiului National pentru Jocuri de Noroc inainte de inceperea concursului, iar aceasta autorizare trebuie mentionata si in regulament. Din datele pe care le avem, aici nu exista asa ceva, cel mai probabil fiind incalcata legislatia jocurilor de noroc --- referitor la acest aspect, se pot depune sesizari prin email la Oficiul National pentru Jocuri de Noroc, care poate dispune verificarile necesare pentru clarificarea situatiei [email protected]


    Partea de inselaciune:
    In pagina produsului, cumparatorul adauga in cos un produs si il plateste (inclusiv cu plata in rate sau cu card de credit). Produsul se numeste "PlayStation 5..." si nu "participare tombola" sau "taxa inscriere tombola", iar nicaieri in titlul/denumirea produsului nu este mentionata vreo tombola sau vreo taxa de inscriere. Nici in cosul de produse nu exista vreo mentiune despre "taxa de inscriere". Acest aspect contravine legislatiei, intrand in categoria "inselaciune", in mod evident si fara vreun dubiu cumparatorii sunt indusi in eroare, crezand ca vor cumpara un anumit produs (de aceea exista un nume de produs si fotografii ale produsului), dupa care li se spun ca de fapt ei nu au platit produsul, ci doar au platit taxa de inscriere intr-un concurs despre care nici nu au fost instiintati anterior (nu, un banner publicitar aruncat pe site nu reprezinta instiintarea). Pentru aceste aspecte puteti depune o sesizare la ANPC sau la Politie (fiind vorba despre inselaciune), autoritati care pot dispune verificari pentru a se clarifica daca a fost incalcata legislatia.


    Din punerea cap la cap a datelor pe care le avem rezulta ca au "simulat" o tombola si au postat-o pentru prima data dupa ce deja pusesera la vanzare produsele.


    Este foarte dezamagitor (si din cate se pare, chiar ilegal) ce s-a intamplat astazi prin vanzarea acestui produs inselator afisat cu denumirea de "PlayStation 5", in fapt fiind deghizata vanzarea unei taxe de participare la o tombola si nu produsul mentionat - este ciudat fiindca avem deja o legislatie foarte clara pe partea de jocuri de noroc, legislatie care se pare ca a fost incalcata in mai multe randuri in acest caz.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 66 of 404 FirstFirst ... 16 56 64 65 66 67 68 76 116 166 ... LastLast

Similar Threads

  1. Xbox Series X|S - achizitie din Romania By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 1047 Last Post: 17-08-2023, 09:48
  2. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  3. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts