Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 7 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 61 to 80 of 139

Thread: PlayStation Now

  1. #61 SP
    Member valentin2007's Avatar
    Pe 13 mai se actualizează colecția de jocuri.

  2. #62 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    update: am jucat si Dirt 3 si NBA 2k14. Dirt 3 parca are lag mai sesizabil dar NBA pare ca se misca mai bine decat celelalte jocuri incercate de mine.


    o sa mai incerc si beyond two souls si Killzone probabil.




    PS: Plusul e ok, pot accesa, descarca si juca jocurile din subscription atat pe PS3 cat si pe PS4, si multiplayerul functioneaza. guess I was lucky this time

  3. #63 SP
    Member jacksonikus's Avatar
    Eu am ID de US și am încercat acum PS Now și surpriză, a mers. Înainte nu mergea, din cauza conexiunii. Ori au îmbunătățit ei serverele, ori a fost o excepție de moment..

    LE: Am jucaf God Of War: Ascension

  4. #64 SP
    Member valentin2007's Avatar
    Merge de cel puțin 2 luni.

  5. #65 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Au mai bagat ceva jocuri si pe UK. Am incercat azi Imfamous 2 si Uncharted 3. Au functionat destul de bine ambele. I'm pretty impressed.

  6. #66 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    risc ceva daca ma inregistrez pe us cu un card romanesc fara a cumpara/inchiria? Merge bine pe us?

  7. #67 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    risti oarecum, pentru ca se poate detecta ca nu esti din US, si au fost oameni care au fost banati pentru asta.


    legat de cum functioneaza PS Now din US in RO o sa-I las pe cei care au incercat sa raspunda, eu am jucat destul, dar doar pe UK in Beta care s-a incheiat recent

  8. #68 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    si cum a fost pe uk?

  9. #69 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by raducucosmin View Post
    merci baieti. momentan pare ok treaba. vedem mai incolo. sper sa n-o patesc


    acum incerc uncharted 2. se misca mult mai bine desi sunt in continuare pe wireless. tot cu ceea ce percep eu a fi un mic delay. o sa incerc si pe cablu


    rectific un aspect de mai sus, nu e toata libraria de jocuri (evident). majoritatea jocurilor sunt micute, cu doar cateva exceptii: uncharted 2, bioshock infinite, killzone 3, nba 2k14, dirt 3, ultra street fighter IV, beyond two souls, dead space 3, xcom enemy within.
    Quote Originally Posted by raducucosmin View Post
    update: am jucat si Dirt 3 si NBA 2k14. Dirt 3 parca are lag mai sesizabil dar NBA pare ca se misca mai bine decat celelalte jocuri incercate de mine.


    o sa mai incerc si beyond two souls si Killzone probabil.




    PS: Plusul e ok, pot accesa, descarca si juca jocurile din subscription atat pe PS3 cat si pe PS4, si multiplayerul functioneaza. guess I was lucky this time
    Quote Originally Posted by raducucosmin View Post
    Au mai bagat ceva jocuri si pe UK. Am incercat azi Imfamous 2 si Uncharted 3. Au functionat destul de bine ambele. I'm pretty impressed.
    A lăsat feedback, recap

  10. #70 SP
    Junior Member radubradu's Avatar

    Playstation NOW UK

    Are cineva idee cum as putea sa ma abonez la Playstation now din Ro pe contul de UK? am folosit paypal, si card-uri valide MC si VISA insa banuiesc ca eroarea primita este din cauza ca nu sunt carduri romanesti.

    Exista vreun trick pentru a ma abona din RO?

  11. #71 SP
    Member vrajitorul's Avatar
    Eu am reusit din prima sa platesc cu cardul Raiffeisen VISA. Tot asa ca si tine joc de pe un cont de UK

  12. #72 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    si-a facut careva abonament pe PS now de pe US? daca da, cum merg jocurile jucand din romania?

  13. #73 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Incearca mai bine Olanda

  14. #74 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    mneah. intrebam fiindca aveau aia pe us o oferta la abonament. dupa am vazut ca era doar ptr trei luni. si mi-a trecut. merci oricum.

  15. #75 SP
    Junior Member nagy77's Avatar
    Merg foarte bine, psn now uk, bucuresti RDS abonament 29 lei/luna.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #76 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    pe uk stiu ca am testat si eu. repet, intrebam de US pentru ca aveau o oferta.

  17. #77 SP
    Senior Member Encman's Avatar

    ps now not plus

    Meanwhile..
    Le PlayStation Now bientôt sur PC - Actus jeux - Gamekult

    Aparent $ony ar cam vrea acest serviciu si pe PC? Poate acolo o sa vanda
    Ii haituiesc si-acolo pe-aia de la M$.

    PS: sunt curios sub ce forma va fi lansat si in ce masura va influenta "multiplatform" saves, trophies, etc.

    LE: rog un moderator sa mute postul pe thread-ul dedicat PS NOW.

  18. #78 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    pai cred ca va fi exact ca steam, doar ca faci streaming
    acum sa fim seriosi, inafara de exclusivitati cine va da bani, Kholat a fost pe PSN 7 lire, pe PC la Humble Bundle e pay what you want....

  19. #79 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Si ca tot au confirmat baietii, e ceva daca vor avea intr-adevar full support pentru DS4 (prin intermediul acelui dongle) pentru toate jocurile.
    Ei se lauda:
    This adaptor will let you connect a DualShock 4 to PC and Mac wirelessly, and will enable every feature of the controller you know and love: buttons, analog sticks, touch pad, light bar, motion sensors, vibration, and stereo headset jack – as long as the gaming application supports these features.
    Iar in acest fel, nu doar M$ intra peste PC-uri/steam/steam machines (odata cu al lor gaming ecosystem) iata ca si $ony o face, dar intr-o alta maniera.

  20. #80 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Este singurul mod prin care ar putea să facă bani cu mizeria asta de serviciu. Sunt curios când apar televizoarele Smart cu aplicația PS Now, stiu ca vorbeau despre o exclusivitate cu Samsung.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 7 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast

Similar Threads

  1. PlayStation Now By mentorica in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 112 Last Post: 19-09-2020, 23:39
  2. PlayStation Now By mentorica in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 112 Last Post: 19-09-2020, 23:39
  3. Playstation Now va aduce jocurile de PS4 pe PC By djleo666 in forum Console News
    Replies: 47 Last Post: 23-06-2017, 22:49
  4. Playstation Now in RO? By Azratul in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 2 Last Post: 05-10-2016, 14:13
  5. Faceti cunostinta cu PlayStation Now By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 22 Last Post: 24-12-2014, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts