Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 52 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast
Results 301 to 320 of 1040

Thread: PlayStation Store Romania

  1. #301 SP
    Junior Member gojotza24's Avatar
    Buna seara! De unde sa-mi cumpar ps plus pe un an pentru Romania? Merge bagat codul pe cont de Romania?As dori de pe un sait online daca se poate! Multumesc

  2. #302 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Ps+ pentru 1 an pe cont de Romania se poate cumpara doar din PS Store.

  3. #303 SP
    Junior Member TheBauBau's Avatar
    Quote Originally Posted by lordull80 View Post
    Cine a incercat pana acum cu carduri BT, eu am incercat cu MasterCard forte cel de cumparatri si nu a mers . Poate inca cineva sa confirme ca nu merge acest tip de card ?(poate nu am facut eu bine ceva)
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    Nu cred ca merg cardurile de cumparaturi doar cele de debit.
    Nu stiu de unde aveti in cap notiunea de card "de cumparaturi" ... chiar va rog sa ma luminati, cardurile bancare sunt de 2 feluri mari si late: de debit si de credit. Ca ati facut voi ... sau asa au spus cei de la banca ... ca puteti face cumparaturi cu el - atunci asta il face "card de cumparaturi" ?!

  4. #304 SP
    Junior Member ~bella~'s Avatar
    Card de cumparaturi este mai nou impamantenit ca sinonim pentru card de credit.

  5. #305 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Pentru a fi folosite la cumpararea online a unor produse din strainatate unele carduri trebuie setate corespunzator de catre banca, asadar, cereti asta bancii respective

  6. #306 SP
    Junior Member TheBauBau's Avatar
    Pentru ca vad tot feluri de intrebari privind plata cu cardul si am fost candva in sistemul bancar ... va pot oferi niste sfaturi:
    - puteti face cumparaturi online cu orice fel de card, fie de debit sau de credit (nu va lasati pacaliti la banca sa va faceti de credit daca nu aveti nevoie);
    - majoritatea cardurilor acceptate la plata sunt Mastercard si Visa (asa numitele carduri interbancare);
    - cardul Maestro este un card de debit, produs al Mastercard care necesita autorizare electronica strict prin chip sau banda magnetica. Nu poate fi utilizat folosind codul de 16 cifre, data expirarii si codul de securitate de pe spate (putina informare puteti face oricand pe internet, in zilele acestea personalul bancar nu mai este la fel de pregatit ... accentul este pe vanzare ... mai degraba apelati tot la google);
    - in majoritatea cazurilor cardurile trebuiesc activate la ghiseul bancar pentru cumparaturi online;
    - aveti grija si la plafonul aprobat din limita de credit pentru acest tip de cumparaturi;
    - in majoritatea cazurilor informatiile (mai ales adresa de domiciliu) aferenta cardului trebuie sa coincida cu adresa introdusa la inregistrarea contului sau la adresa de livrare;
    - nu incercati sa faceti plata daca nu aveti bani pe card (tranzactiile online nu va pot oferi soldul de pe card) ... in acest caz erorile afisate nu sunt intotdeauna foarte detaliate privind motivul refuzului.

    ---------- Post added 06-01-2015 at 11:10 ----------

    Quote Originally Posted by ~bella~ View Post
    Card de cumparaturi este mai nou impamantenit ca sinonim pentru card de credit.
    Pai atunci sa le oferim bancilor o idee: "card de cumparaturi online".
    Din ca vad pe aici ... decat sa ne informam ... mai degraba ne bagam cu capul inainte ... si apoi ne plangem.

    ---------- Post added 06-01-2015 at 11:14 ----------

    Si am sa va povestesc alta intamplare:
    - Am facut subscription pt ps plus 1 an
    - card de credit Cardavantaj (Credit Europe Bank)
    - suma autorizate de mine la plata in momentul achizitiei din store: 224 lei
    - suma debitata de pe card 229.xx lei
    Aici cei de la Playstation Romania nu au serviciul suport - pur si simplu nu ai de unde primi raspuns oficial.
    Singura modalitate de contact: facebook (se pare ca mai nou facebook este servicu suport .. adica daca nu ai cont facebook=suport 0).
    Acolo daca intrebi ceva referitor la jocurile ps3 gratuite aferente lunii decembrie de ps plus care nu sunt disponibile sau de unde apare aceasta diferenta de bani la plata produselor din store: "colegii nostri investigheaza si icnearca sa rezolve in continuare situatia. Cand vom avea un raspuns din partea lor te vom anunta " - si asa se desfasoara discutia mea saptamanala (de la inceputul lunii decembrie) privind aceste subiecte.
    Puteti rezolva acesta situatia cu banca emitenta a cardului ... insistati si insistati "suma autorizata de mine nu coincide cu suma debitata de pe card" ... vor spune ca lor asa le apare ... ca suma ajunsa la ei la debitat este in euro si nu in lei ... iar plata se face intr-un cont din afara romaniei. Pregatiti o sesizare scrisa si o copie dupa factura primita electronic. Garantat vor rezolva situatia in 30 de zile. (eu am primit diferenta inapoi in aprox. 3 saptamani).

  7. #307 SP
    Member kingraa's Avatar
    Interesant. Ma gandeam ca sunt ceva comisioane ale bancii, de unde apare diferenta.
    Tu zici, ca in mod normal ar trebui sa fie debitata doar suma care o autorizez ??? Problema este ca in interfata PS Storeu-lui nu-ti zice daca sunt ceva comisioane. Cel putin la platile facute de acasa prin internet banking (eu am la Transilvania) la finalizarea platii te instiinteaza cat este comisionul, daca acesta exista evident. Daca nu este, scrie comision zero.
    Sesizarea ce trebuie sa cuprinda? Cum ca am facut o plata si apare diferenta de suma ???
    Multumesc.

  8. #308 SP
    Junior Member TheBauBau's Avatar
    Quote Originally Posted by kingraa View Post
    Interesant. Ma gandeam ca sunt ceva comisioane ale bancii, de unde apare diferenta.
    Tu zici, ca in mod normal ar trebui sa fie debitata doar suma care o autorizez ??? Problema este ca in interfata PS Storeu-lui nu-ti zice daca sunt ceva comisioane. Cel putin la platile facute de acasa prin internet banking (eu am la Transilvania) la finalizarea platii te instiinteaza cat este comisionul, daca acesta exista evident. Daca nu este, scrie comision zero.
    Sesizarea ce trebuie sa cuprinda? Cum ca am facut o plata si apare diferenta de suma ???
    Multumesc.
    In orice tranzactie sunt comisioane. La tranzactiile cu cardul la comercianti (atat online cat si fizic) comisioanele sunt suportate de comerciant intotdeuna.
    Nu in mod normal ... in absolut orice mod ... suma aprobata/autorizata de tine trebuie sa fie suma aparuta pe extras (platile facute pe internet banking intra in categoria operatiuni bancare din cont ... nu are legatura cu cardul). Daca apar comisioane acestea trebuie sa apara distinct pe extras, nu se face total.
    Ca sa rezolvi problema da un telefon la numarul de pe spatele cardului si dupa cum am spus ... sa pregatesti factura electronica primita de la sony pe email (probabil o vor cere pe cale electronica - email).
    In cazul de fata sony suporta absolut toate comisioanele ... si nu sunt deloc putine ... comision perceput banca emitenta a cardului (banca ta) + schimb valutar + comision plata externa/transfer bancar in contul sony(probabil uk), cel putin. La fiecare suma sony suporta comisioane undeva intre 2-5%, parerea mea.
    Repet ... comisioanele bancare se platesc de comerciant.

    ---------- Post added 06-01-2015 at 16:34 ----------

    Normal ar trebui ca banca emitenta a cardului sa rezolve situatia si la viitoarele tranzactii facute pe store, dar sunt aproape sigur ca acest aspect se va repeta - deci atentie si pe viitor la tranzactiile pe store. Totusi sper ca cei de la sony romania sa contacteze si ei banca si sa clarifice aceste probleme.

    Cred ca cei de la sony romania sunt constienti de aceste comisioane si nu ne vom trezi ca nu le-au luat in considerare si vor majora preturile.

    Mai am o intrebare pt cei care nu vad avantajele cumparaturilor pe store-ul playstation din Ro si prefera UK sau US ... aveti sperante la Netflix, Amazon.ro, ebay.ro ... etc ? ... la locuri de munca in Romania ... la salarii mai mari ... ?

  9. #309 SP
    Banned tezuka_2014's Avatar
    Quote Originally Posted by TheBauBau View Post
    Pentru ca vad tot feluri de intrebari privind plata cu cardul si am fost candva in sistemul bancar ... va pot oferi niste sfaturi:
    - puteti face cumparaturi online cu orice fel de card, fie de debit sau de credit (nu va lasati pacaliti la banca sa va faceti de credit daca nu aveti nevoie);
    - majoritatea cardurilor acceptate la plata sunt Mastercard si Visa (asa numitele carduri interbancare);
    - cardul Maestro este un card de debit, produs al Mastercard care necesita autorizare electronica strict prin chip sau banda magnetica. Nu poate fi utilizat folosind codul de 16 cifre, data expirarii si codul de securitate de pe spate (putina informare puteti face oricand pe internet, in zilele acestea personalul bancar nu mai este la fel de pregatit ... accentul este pe vanzare ... mai degraba apelati tot la google);
    - in majoritatea cazurilor cardurile trebuiesc activate la ghiseul bancar pentru cumparaturi online;
    - aveti grija si la plafonul aprobat din limita de credit pentru acest tip de cumparaturi;
    - in majoritatea cazurilor informatiile (mai ales adresa de domiciliu) aferenta cardului trebuie sa coincida cu adresa introdusa la inregistrarea contului sau la adresa de livrare;
    - nu incercati sa faceti plata daca nu aveti bani pe card (tranzactiile online nu va pot oferi soldul de pe card) ... in acest caz erorile afisate nu sunt intotdeauna foarte detaliate privind motivul refuzului.

    ---------- Post added 06-01-2015 at 11:10 ----------



    Pai atunci sa le oferim bancilor o idee: "card de cumparaturi online".
    Din ca vad pe aici ... decat sa ne informam ... mai degraba ne bagam cu capul inainte ... si apoi ne plangem.

    ---------- Post added 06-01-2015 at 11:14 ----------

    Si am sa va povestesc alta intamplare:
    - Am facut subscription pt ps plus 1 an
    - card de credit Cardavantaj (Credit Europe Bank)
    - suma autorizate de mine la plata in momentul achizitiei din store: 224 lei
    - suma debitata de pe card 229.xx lei
    Aici cei de la Playstation Romania nu au serviciul suport - pur si simplu nu ai de unde primi raspuns oficial.
    Singura modalitate de contact: facebook (se pare ca mai nou facebook este servicu suport .. adica daca nu ai cont facebook=suport 0).
    Acolo daca intrebi ceva referitor la jocurile ps3 gratuite aferente lunii decembrie de ps plus care nu sunt disponibile sau de unde apare aceasta diferenta de bani la plata produselor din store: "colegii nostri investigheaza si icnearca sa rezolve in continuare situatia. Cand vom avea un raspuns din partea lor te vom anunta " - si asa se desfasoara discutia mea saptamanala (de la inceputul lunii decembrie) privind aceste subiecte.
    Puteti rezolva acesta situatia cu banca emitenta a cardului ... insistati si insistati "suma autorizata de mine nu coincide cu suma debitata de pe card" ... vor spune ca lor asa le apare ... ca suma ajunsa la ei la debitat este in euro si nu in lei ... iar plata se face intr-un cont din afara romaniei. Pregatiti o sesizare scrisa si o copie dupa factura primita electronic. Garantat vor rezolva situatia in 30 de zile. (eu am primit diferenta inapoi in aprox. 3 saptamani).

    Avem support la bulgari: PlayStation Romania: PlayStation 4, PS4 - Prezentarea consolei PS4™

  10. #310 SP
    Junior Member TheBauBau's Avatar
    Teoretic avem suport la bulgari. Practic eu consider ca nu avem. Spun asta pt ca am scris acolo de 2 ori si nici astazi nu am primit raspuns.
    Intrebare: unde facem sesizarea la opc in romania, bulgaria sau uk ?
    Sa nu fiti uimiti cand o sa aflati UK.

  11. #311 SP
    Member Aliosa's Avatar
    M-am uitat acum pe online banking. Mi-am cumparat un joc de Craciun, in valoare de 18 lei. Mi-au incarcat intai portofelul cu 25 de lei (suma minima care trebuie incarcata pt a putea face cumparaturi) si au scazut 18 lei valoarea jocului, asa ca am ramas cu 7 lei pe cont. In extras nu apare nimic in plus fata de cei 25 de lei (Card debit Visa Electron de la BCR).

  12. #312 SP
    Member eangel's Avatar
    De ce pana mea infamous-ul vietii free pe ps plus apare pe store-ul de ro cu cost de 67 ron?!?

  13. #313 SP
    Member eangel's Avatar
    Si sunt logat cu contul de ps plus de pe ro
    Attached Images Attached Images uploadfromtaptalk1420633309577.png

  14. #314 SP
    Junior Member TheBauBau's Avatar
    Nu stiu de ce te miri ... jocurile gratuite din decembrie pt ps3 aveau aceeasi problema ... eu ma cert cu ei de 1 luna.
    Am facut si sesizare la adresa de email din bulgaria ca vreau sa renunt la ps plus si sa imi returneze banii ... niciun rapuns.

    Cred ca saptamana asta imi fac timp sa fac sesizare la protectia consumatorului din uk.

  15. #315 SP
    Member BogdaN_RO's Avatar
    Mie imi era free pe consola inFamous, insa The Swapper nu e de gasit... Ciudat

  16. #316 SP
    Junior Member lordull80's Avatar
    ce se intampla cu The Swapper vad ca nu il gasesc pe Ps + ?

  17. #317 SP
    Member toto's Avatar
    Nici nu o sa-l gasiti , asa au decis astia de la Sony , ca noi romanii suntem niste fraieri si nu au cum sa ne dea doua jocuri free luna asta , unul singur e destul .

  18. #318 SP
    Banned tezuka_2014's Avatar
    Quote Originally Posted by TheBauBau View Post
    Nu stiu de ce te miri ... jocurile gratuite din decembrie pt ps3 aveau aceeasi problema ... eu ma cert cu ei de 1 luna.
    Am facut si sesizare la adresa de email din bulgaria ca vreau sa renunt la ps plus si sa imi returneze banii ... niciun rapuns.

    Cred ca saptamana asta imi fac timp sa fac sesizare la protectia consumatorului din uk.


    Nu stiu daca o sa te bage in seama, deoarece nu esti cetatean UK. Poate ar trebui la ANPC-ul nostru sa te adresezi.

  19. #319 SP
    Member toto's Avatar
    Cred ca ar merge cu o petitie online adresata catre Sony , poate se ocupa cineva care se pricepe la chestii din astea , caci sunt convins ca or sa mai fie lipsuri de acest fel .

    ---------- Post added 07-01-2015 at 21:26 ----------

    Am facut o sesizare pe pagina de facebook PSROMANIA si iata raspunsul primit :

    Multumim de mesaj. Coelgii de la tehnic investigheaza deja aceasta lipsa. Vom anunta in mod public pe timeline-ul nostru cand avem mai mutle informatii.

    Spor la joaca,
    Echipa PlayStation

  20. #320 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Speram sa se termine perioada de testare si sa intre store-ul full.
    Buna seara

    Pe banda din dreapta in Store apare in programul PS+ si jocul The Swapper pentru PS4. Acest joc nu apare in sectiunea "Monthly Games". Ne puteti zice cand va fi in acea sectiune si acest joc?

    Multumesc




    Salutare Gheorghe,

    Multumim de mesaj. Suntem constienti de situatie. Cand vom avea un raspuns de la colegii de la tehnic il vom posta in moc public pe timeline-ul paginii noastre.

    O zi frumoasa,
    Echipa PlayStation


    Se va rezolva pana sa intre jocurile lunii viitoare? Sau va avea aceeasi soarta ca Hitman trilogy de luna trecuta, de care nu am putut beneficia?

    Salutare Gheorghe,

    Asa cum am spus cand vom avea detalii privind aceasta situatie o vom anunta in mod public. Facem tot posibilul ca aceste neajunsuri sa se rezolve si PS Store sa iasa cat mai repede din perioada de teste.

    O zi frumoasa,
    Echipa PlayStation

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 52 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast

Similar Threads

  1. PlayStation Store Romania By TheBauBau in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1003 Last Post: 29-09-2020, 20:29
  2. PlayStation Store Romania By TheBauBau in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 1003 Last Post: 29-09-2020, 20:29
  3. Ce se intampla cu Playstation Store Romania? By chris diaz in forum Console Club
    Replies: 6 Last Post: 08-06-2019, 18:08
  4. Achizitii PlayStation Store Romania, sigure? By MRC in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 11-08-2016, 20:48
  5. Zvon: Playstation Store vine si in Romania By consol3 in forum Console News
    Replies: 58 Last Post: 18-05-2011, 06:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts