Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 49 of 53 FirstFirst ... 39 47 48 49 50 51 ... LastLast
Results 961 to 980 of 1048

Thread: Xbox Series X|S - achizitie din Romania

  1. #961 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Sunt console garla in MegaMall, cel putin 10-15 buc.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #962 SP
    Member gabytzu16's Avatar
    Confirm, am mers pana la urma in mega mall. Mulțumim frumos, ATX!

  3. #963 SP
    Junior Member nana's Avatar
    Confirm am cumparat consola Xbox Series X din Altex Orhideea vineri 17.12 la pretu de 2900 si ceva de lei mai erau vre-o 7-8 bucati pe raft. Aditional era la oferta si PS5 pe la 3500 de lei cu 3 jocuri !

  4. #964 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    nu am mai postat dar am luat si eu din Media Galaxy Vivo Cluj. acelasi pachet cu Forza Horizon 5 la 2.950 ron. Din care am recuperat 300 pe Forza si 200 pe controler de care nu aveam nevoie, deci consola bare bones a iesit la 2.450....in cele din urma...fair trade

  5. #965 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ce controller? Ala din cutie? Sau mai era vreun alt controller inclus?
    Nu de alta, dar stii ca in caz de garantie, iti trebuie si acel controller, asociat SN-ului consolei, da?

  6. #966 SP
    Member blackjack2150's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Ce controller? Ala din cutie? Sau mai era vreun alt controller inclus?
    Nu de alta, dar stii ca in caz de garantie, iti trebuie si acel controller, asociat SN-ului consolei, da?
    This is news to me. Nu aveam de gand sa il vand, dar e bine de stiut, mai ales ca am luat consola de la un magazin din zona gri.

  7. #967 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu ar trebui sa fie noutate. La garantie ai nevoie de pachetul complet, mai putin cutia. Deci asa cum la un TV, ar trebui sa duci si telecomanda, asa si la consola, trebuie dus si controller-ul.

  8. #968 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    controlerul e accesoriu. Se poate pierde,deteriora, etc separat.

    in caz de retur, da, in caz de defect consola, reparatia se face in nr de zile, daca reparatia nu e efectuata in timpul mentionat de lege, produsul defect trebuie inlocuit cu un produs identic sau similar daca nu mai este in fabricatie sau se returneaza contravaloarea de achizitie...conform legislatiei.Cel putin asa spune legea in vigoare. Daca nu se respecta de catre comerciant/service/producator, reclamatiile se depun si se castiga(+ vouchere in general, ca e mai ieftin amiabil decat amenda) la protectia consumatorului.

  9. #969 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cum spui tu. Asa au spus diversi si de jocurile din bundle

    Si da, in caz de defect consola, service-ul nu-ti va accepta consola fara pachet complet, in garantie Poti sa mergi tu si la mama ANPC-ului, pentru ca ei au dreptul sa-ti refuze produsul in garantie, daca nu este in pachet complet (fara ambalaj). Iar asta inseamna ca trebuie si cablu de alimentare si cel HDMI.

    Asta daca nu e vreun romanas p-acolo pus pe ceva spaga, pentru ca la noi se fac multe romanisme penibile

    Asa ca as aprecia daca nu s-ar mai da tot felu de pareri pe forum, legale sau nu, care pot induce oamenii in eroare si din cauza lor sa piarda garantia. Multumesc.

  10. #970 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    nu stiu exact de unde ai ingormatiile, sau unde ai patit...eu am trimis in garantie TV...fara telecomanda si s-a reparat fara comentarii. Canal oficial bineinteles

    Am avut aparat foto, dslr, achizitionat cu obiectiv de kit. Am vandut obiectivul...dupa 1 an am avit problema cu corpul. Am trimis in service autorizat, dupa 30 de zile mi-au spus ca piesa nu se gaseste si ca nu pot repara. Aparatul nu mai era in productie asa ca reprezentanta nu putea sa imi ofere unul identic. Am primit un corp nou, generatie noua, din aceeasi catrgorie.

    Nu stiu de unde exista ideile astea, dar pe canale oficiale, chiar si in Ro ce imi spui tu, nu am auzit. Sincer, ce spui tu, cu cabluri, serie accesorii e ... SF.... daca si la Altex se face asa ceva...chiar nu mai am remuscari in a face reclamatii si a cere vouchere pt orice rahat minor.

    ---------- Post added 20-12-2021 at 15:04 ----------

    oh...stai ca mi-a venit mai tarziu...imbatranesc...ce mai... vrei sa zica cei care au luat PS5 in bundle cu 3 jocuri si controler trebuie la garantie sa aduca si jocurile? ..se verifica seria lor? .... dar cei care au luat cu ps plus 90 zile dau card valoric de 250 ron....trebuie sa aduca si cartonasul?

  11. #971 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ok dar tu pe ce baza faci acele reclamatii la ANPC? Cat este foarte clar un lucru - legal, la garantie, trebuie sa duci pachetul complet, asa cum l-ai primit cand l-ai achizitionat (fara cutie). Daca tu duci fara 1-2-15 lucruri de acolo iar cei de la garantie il refuza, de ce crezi ca ar rezolva ANPC-ul?
    Personal, nu doar ca as refuza in service, dar as intreba direct - mai ai restul de lucruri din pachet? Da? Adu-l acum. Nu? E in regula, anulam garantia. Ca sa nu mai ai tu timp sa stai sa cauti produsul pe olx.

    Ce spui tu acolo cu aparatul foto este complet SF, dar cel mai probabil ai avut noroc pentru ca nu se mai fabrica. Desi toate firmele mari sunt obligate sa asigure piesele pentru multi ani dupa ce iese produsul din productie.

    De pe site-ul Altex:
    Conditiile de garantie sunt in conformitate cu O.G. 21/1992, Legea 449/2003 si O.G. 174/2008. La solicitarea garantiei este necesara prezentarea produsului defect cu elementele de identificare intacte (seria produsului), impreuna cu accesoriile aferente si copiile de pe factura fiscala si certificatul de garantie. In cazul in care produsele ajung neinsotite de aceste documente, produsele pot fi returnate solicitantului/expeditorului fara solutionarea garantiei.
    Referitor la PS5 de care zici tu, raspunsul e foarte clar - NU!

    Bundle in cazul asta = ce vine de la Sony, cu imaginea jocului pe cutie - in momentul de fata exista un singur bundle - cel cu Ratchet and Clank.

  12. #972 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Si daca ti se strica controllerul trebuie sa duci si consola? Intreb pentru un prieten.

  13. #973 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    partea cu dslr (Sony) e reala, ninic SF. Experienta personala.

    Iti dau si una de la Microsoft. Am luat un Surface cu tastatura cover oficila la pachet. De la Altex chiar. Am avut o problema. m-am adresat direct la service Microsoft prin call center. Tastatura intre timp o schimbasem cu type cover in loc de touch. Am trimis pachetul in service cu cutia originala si fara tastatura. nu a comentat mimeni nimic, nici nu au mentionat ce spui tu. PS. produsul era tot o manarie Altex, ca era cu bios in portugeza, la fel cu Xbox-urile sunt manarii din Cehia cred. Altex nici nu au mirosit garantia si nu m-as fi apropiat de ei la fel cum evit pe cat pot "baietii de cartier" de la Depanero.

    Cat despre bundle PS5 credeam ca te referi la cele facute adhoc de Altex. La alea trebuie pastate jocuri pt garantie? Dar la cel cu Clank...la ala de ce nu, e in pachet, e pe cutie. Nu il ai nu ai garantie...conform logicii tale. Dar cei care isi schimba conteolerul, ca vreau unul rosu...si aia isi pierd garantia? ca nu mai bate seria...clar....

    Cred ca divagam mult de la subiectul topicului...oricum... credeam ca o sa fiu intrebat de altceva din postarea mea initala. Aia vad ca a trecut neobservata

    ---------- Post added 20-12-2021 at 15:27 ----------

    @Mihail ..eu zic ca da, eventual iti si anuleaza garantia ca sa nu o poti lua de pe OLX

  14. #974 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by 4_2 View Post
    Cat despre bundle PS5 credeam ca te referi la cele facute adhoc de Altex. La alea trebuie pastate jocuri pt garantie? Dar la cel cu Clank...la ala de ce nu, e in pachet, e pe cutie. Nu il ai nu ai garantie...conform logicii tale. Dar cei care isi schimba conteolerul, ca vreau unul rosu...si aia isi pierd garantia? ca nu mai bate seria...clar....
    Asta ziceam - la cele facute de Altex/eMag/Flanco si restu, unde ai consola in cutia ei alba si restu "lipite" in pachet, nu-ti trebuie jocurile si tot ce e extra.
    La consola cu Ratchet da, iti trebuie jocul.

    Cat de controller, normal ca poti lua si altele, dar pentru garantia de la consola iti va trebui ala original, pentru ca se verifica SN-ul.

    @Mihail - Da. Asta s-a mai discutat deja. Faptul ca e posibil sa nu comenteze aia de la garantie, nu inseamna ca este legal.

    Uite un exemplu de corectitudine peste care am dat in urma cu vreo luna. Am un mouse Logitech care-mi facea figuri, asa ca l-am trimis in service prin eMag, iar cei de acolo m-au sunat sa ma intrebe daca nu cumva am trimis altu din greseala, pentru SN-ul de pe mouse nu corespunde cu cel din sistemul lor/factura - pentru ca se pare ca eMag a trimis catre mine alt SN decat cel alocat pe factura.
    Si cum nu am facut nicio manarie, i-am lasat sa rezolve cu eMag, iar cand s-a reparat, l-am primit linistit acasa.
    Asa se face treaba - la intrare in garantie, se verifica clar - Produsul si accesoriile (sa fie lista completa, totul bifat) si SN-urile aferente, pentru ca d-aia exista aceste SN-uri, pentru identificare.

  15. #975 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    ca sa inchei cu o gluma... daca se va ajunge sa fie asa cum zici....eu spun ca trebuie sa multumim UE si Apple si Samsung si mai nu stiu ce firma, ca au scos din pachete, la telefoane de exemplu, incarcatoare si casti si cabluri. Nici nu stiu ecologistii ce pomna ne-au facut ca anuma nu ne mai pierdem garantia cand le uitam prin mijloace de transport in comun sau sali de conferinta.

  16. #976 SP
    Junior Member DannyXCM's Avatar
    Am un prieten care are ps5 luat de la altex la tombola si un extra controller luat dupa cateva luni , s-a stricat maneta originala a consolei si s-a dus cu bonul si factura de la cea cumparata separat si au trimiso in garantie , dupa 2 sapt a primit banii inapoi si si-a luat alta , deci nu cred ca verifica mereu SN-ul ….


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #977 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Quote Originally Posted by Mihail View Post
    Si daca ti se strica controllerul trebuie sa duci si consola? Intreb pentru un prieten.
    Da, trebuie sa duci si consola.

  18. #978 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Well, not really....
    Mi s-a stricat controllerul la PS5 si nu am dus si consola. Nu am avut probleme.
    Recunosc, a fost vorba de garantie la Orange, nu la Altex/MediaGalaxy.
    Mi-e si frica sa duc ceva acolo in garantie - remember, ei inca au raioane...

  19. #979 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Discutie putin lungita. Astea cred ca trebuie discutate pe alt topic. Ma rog, a punctat bine Razvan.

  20. #980 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    revin si..inchei, dpmdv. Nu stiu ce pun Altex pe site(vezi ca acolo, in bold, spun doar ca documentele is obligatorii, eu zic ca e o fraza intentionat interpretabila, ca sa sperie sau sa incurce) dar eu am facut pe prostul si am sunat la ANPC.

    Am sunat la Bucuresti(ca is mai smecheri), la Cluj (ca poate is mai molcomi si mai Boc 5 stele) si la Timisoara (ca Banatul e fruncea).M-am dat lovit, consola cu defect la care ala micul, neastamparatul o crapat maneta originala si eu am cumparat alta, acuma are probleme consola si din magazin imi e refuzata reparatia in garantie pe motiv ca nu e maneta cu care a venit consola

    Toti au spus acelasi lucru. Nu are importanta accesoriu, produsul in garantie trebuie adus la conformitate daca e in garantie. Mi-au indicat cum sa fac reclamatie, ce documente sa atasez pentru comisarul care va fi asignat cazului, etc...cel mai mult mi-a placut dl de la Timis, chiar a insistat sa imi explice in detaliu,desi stiam, modul de atasare a documentelor si cum sa combin mai multe intr-un singur pdf. Am ramas placut surprins

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 49 of 53 FirstFirst ... 39 47 48 49 50 51 ... LastLast

Similar Threads

  1. PS5 - achizitie din Romania By MonkY in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 8078 Last Post: 24-02-2024, 22:37
  2. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  3. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts