Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ai avut probleme cu Xbox Series X|S?

Voters
15. You may not vote on this poll
  • Series S - Nu, totul e ok si merge perfect ca in prima zi

    6 40.00%
  • Series S - Probleme hardware, caz de service/garantie

    0 0%
  • Series S - Soft-brick, caz de service/garantie

    0 0%
  • Series S - Probleme software, s-au rezolvat cu update/restore

    0 0%
  • Series S - Inca nu am probleme, insa consola e galagioasa

    0 0%
  • Series S - Inca nu am probleme, insa consola se supraincalzeste

    0 0%
  • Series X - Nu, totul e ok si merge perfect ca in prima zi

    8 53.33%
  • Series X - Probleme hardware, caz de service/garantie

    0 0%
  • Series X - Probleme software, s-au rezolvat cu update/restore

    1 6.67%
  • Series X - Soft-brick, caz de service/garantie

    0 0%
  • Series X - Inca nu am probleme, insa consola e galagioasa

    0 0%
  • Series X - Inca nu am probleme, insa consola se supraincalzeste

    0 0%
Multiple Choice Poll.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 45

Thread: Rata defectiunilor - Xbox Series X|S

  1. #1 SP
    Manager paul's Avatar

    Exclamation Rata defectiunilor - Xbox Series X|S

    Am avut http://www.consolegames.ro/forum/f11...ilor-xbox-one/, acum va rog sa impartasiti daca aveti, ati avut probleme cu Xbox Series X sau Xbox Series S si eventual cum le-ati rezolvat.

    Momentan avem stocul de la lansare. Asteptati cateva zile/o saptamana/o luna inainte sa votati.

    Totusi, in cazul in care ati votat ca totul e bine si au aparut probleme, postati si actualizez.

    Vom reseta poll-ul peste cateva luni ca sa avem o imagine mai clara a fiabilitatii consolelor de la Microsoft.
    Attached Images Attached Images xbox-series-x-exploded-view-hardware-specs.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member jormungandr86's Avatar
    Vad ca cineva a votat probleme de hardware la Series X, ne poate spune și noua ce a pățit, de unde e luata consola, cum a rezolvat cu garanția etc?

    In cazul meu, bat în lemn, totul a mers șnur, mai puțin o data când am fost scos subit dintr-un joc. Menționez ca de vreo 10 zile o butonez intens.

  3. #3 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Propun ca daca nu se vine cu o explicatie sau postare lamuritoare sa se anuleze acel vot.
    De ce ai vota ca ai consola stricata daca nu spui si ce are? Imi fac si eu 8 conturi si votez ca s-au stricat 8 Xbox-uri, pe cine si cu ce ajuta asta?

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cel mai probabil a votat cineva care nu are consola dar a vazut pe youtube cum iese fum din ea sau alte chestii de genu

  5. #5 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by jormungandr86 View Post
    Vad ca cineva a votat probleme de hardware la Series X, ne poate spune și noua ce a pățit, de unde e luata consola, cum a rezolvat cu garanția etc?

    In cazul meu, bat în lemn, totul a mers șnur, mai puțin o data când am fost scos subit dintr-un joc. Menționez ca de vreo 10 zile o butonez intens.
    Tu ai votat.

    Cred ca ai selectat doua checkboxes fara sa vrei. Ti l-am scos.
    Attached Images Attached Images rata_defectiunilor_doua_voturi.png

  6. #6 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Bun, revin cu prima problema intampinata.

    Xbox-ul imi detecteaza double NAT. Eu am net de la Digi, cu FTTH receiver si router Huawei hg8121h de la Digi in casa.Routerul meu este un Asus RT-AC1200G+.

    Bun, citesc eu pe net ce trebuie facut, zice lumea ca trebuie sa trec Huawei-ul de la Digi in bridge mode. Zis si facut azi dimineata, mi-l pun aia de la Digi in 3 minute in bridge mode. Imi setez apoi Asus-ul cu user si parola mea, netul merge, wireless merge.
    Faza e ca xbox-ul S tot double NAT imi detecteaza si nu inteleg de ce dracu. Aveti idee ce trebuie sa fac?

  7. #7 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Probabil ca Asus-ul nu trebuie sa fie conectat prin portul WAN (daca ai facut asta schimba pe un alt port - cablul care pleaca din router-ul DIGI sa intre intr-un port lan la routerul Asus) la router-ul DIGI. Leaga-l pe un port LAN si atunci trebuie sa se comporte ca un acces point. Router-ul de baza ramane Huawei. Incearca sa conectezi consola direct la Huawei si nu ar trebui sa mai ai probleme.

  8. #8 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Maine urmeaza sa-mi fie si mie instalat internetul de la Digi si n-as vrea sa intampin aceste probleme. De ce nu renunti la routerul Huawei pentru a folosi doar routerul Asus cu cablul de net direct bagat in el?

  9. #9 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Salut.
    Nu pot renunta la Huawei pentru ca este conectat la FTTH receiver. Dar practic asta am facut in explicatia de mai sus cand am spus ca am cerut celor de la Digi sa treaca Huawei-ul in bridge mode. Prin acest bridge mode practic se anuleaza routerul lor, primesc net direct in Asus. Insa chiar facand asta tot im aparea double NAT la xbox. Am rezolvat pana la urma facand pasii din video-ul de mai jos ( pentru routerele ASUS):


  10. #10 SP
    Manager paul's Avatar
    Nu te complica cu Port Forwarding. Sunt mai multe porturi, pe langa 3074.
    Pune IP-ul setat, la DMZ. In felul acesta, consola o sa fie direct in internet.

  11. #11 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Am intalnit prima problema ieri, in timp ce jucam COD BOCW, pur si simplu a crapat consola (nu doar jocul) si a fost nevoie de restart din buton. Sa fi fost de la joc, sa fi fost de la consola, nu stiu.
    Dupa aceea, all good, nici o alta problema de la lansare.

    Voi vota abia dupa ce adun minim 100-200 de ore cu ea, mi se pare inutil sa votez acum asa devreme ca 'merge ca in prima zi'. Trebuie timp ca sa fie un vot elocvent.

  12. #12 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Ms a mers si cu DMZ, am disabled port forwarding.

    Ce este interesant insa e ca atunci cand inchid consola si o deschid din nou, iar imi apare double NAT si trebuie sa dau "test NAT connection" ca sa imi apara open NAT. E cam peste mana sa fac asta de fiecare data cand deschid consola.

  13. #13 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Eu de la Xbox One vanila am schimbat 5 routere si niciodata dar niciodata n-am putut obtine Open NAT whatsoever, nici la One X, nici la Series X.
    Prin DMZ le tin si eu si doar Moderate am reusit sa scot... well, merge ok si asa.

  14. #14 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Eu de azi de cand am trecut la netul de la Digi, am aceeasi problema ca si voi. Double Nat si NAT Moderate.

    La internetul vechi aveam NAT OPEN.

    Voua in jocuri va arata tot NAT Moderate sau este afisat NAT OPEN?

    Eu am apucat sa fac azi un test cu Warzone si in meniul jocului imi arata NAT OPEN.

    LE: Xander, pe langa NAT Moderate, ai si tu problema cu Dublu Nat?
    Attached Images Attached Images 1.jpg 4.jpg

  15. #15 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    @Teo nu, n-am intalnit double NAT, este doar Moderate atat in dashboard cat si in joc, tot Moderate imi arata.
    Pe acelasi cablu/router bagat in PS5 an NAT type 2.

  16. #16 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Eu de azi de cand am trecut la netul de la Digi, am aceeasi problema ca si voi. Double Nat si NAT Moderate.

    La internetul vechi aveam NAT OPEN.

    Voua in jocuri va arata tot NAT Moderate sau este afisat NAT OPEN?

    Eu am apucat sa fac azi un test cu Warzone si in meniul jocului imi arata NAT OPEN.

    LE: Xander, pe langa NAT Moderate, ai si tu problema cu Dublu Nat?
    Ia spune ce setup ti-au facut digi? Ai si tu routerul de la ei in casa?

  17. #17 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Mi-au tras fibra optica pana in casa iar de acolo este aparatul din fotografie.

    Eu chiar daca dadeam ulterior Test NAT, tot double imi apare.

    Tu la DMZ ai setat ip-ul aferent Consolei, da? La mine a fost cel cu x.x.x.105

    Cred ca mai bine am continua aceasta discutie pe aria dedicata problemelor de conexiune, este o problema a conexiunii noastre, nu are consola vinovatie.
    Attached Images Attached Images 5.jpg 6.jpg 3.jpg 7.png 1.jpg

  18. #18 SP
    Junior Member mariusdmx's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Eu de la Xbox One vanila am schimbat 5 routere si niciodata dar niciodata n-am putut obtine Open NAT whatsoever, nici la One X, nici la Series X.
    Prin DMZ le tin si eu si doar Moderate am reusit sa scot... well, merge ok si asa.
    La fel si mie mi s-a blocat ieri consola cand ma jucam Call of Duty Modern Warfare. Probabil nu au optimizat inca lucrurile cum trebuie.

  19. #19 SP
    Manager paul's Avatar
    Incercati altfel: renuntati la IP static si puneti MAC-ul consolei in DMZ.

  20. #20 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Am intalnit prima problema ieri, in timp ce jucam COD BOCW, pur si simplu a crapat consola
    Crashul a fost de la joc, nu de la Xbox.
    A fost un update (intre timp m-am jucat Spiderman pe PS5 si nu am sesizat mai devreme) care a stricat COD rau de tot, atat pe Xbox cat si pe PS5.
    Am revenit la el azi si este nejucabil momentan.

    Nu va atingeti de Black Ops CW pana la patch ca s-au semnalat cazuri izolate de console bricked de aceste crashuri repetate. Nu e doar game crash, se stinge consola de tot.

    https://www.reddit.com/r/blackopscol...xbox_series_x/
    https://www.reddit.com/r/blackopscol...any_solutions/

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Rata defectiunilor - PS4 By AndRewqp in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 1122 Last Post: 24-01-2018, 16:48
  2. Rata defectiunilor - Xbox One By AndRewqp in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 140 Last Post: 31-01-2017, 19:33
  3. Rata defectiunilor - DS4 By MonkY in forum Polls
    Replies: 43 Last Post: 14-05-2016, 20:59
  4. Rata defectiunilor - Wii U By MonkY in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 6 Last Post: 05-01-2014, 22:46

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts