Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Problema redeem code din Romania

  1. #1 SP
    Junior Member muggs2's Avatar

    Question Problema redeem code din Romania

    Salut, pentru prima data se pare ca Microsoft a implementat un sistem de georestrictionare pt code redeem, am cumparat acum 2 zile un cod de 12 Luni de Gold si nu ii mai pot activa, aparent trebuie folosit si VPN pt. activare, pe langa ca trebuie sa iti muti contul de Microsoft in tara respectiva.

    Eu am stat ani de zile cu el pe UK si nu a fost nici o problema, m-am mutat si pe Germania cu tot cu VPN si nu l-am putut activat nici acolo, are cineva vreo idee ?
    Attached Images Attached Images wsw.png

  2. #2 SP
    Manager paul's Avatar
    Salut!
    Am scos poza pentru ca era codul afisat.
    Contul pe ce tara e acum? Codul de unde e luat, pe ce regiune e?

  3. #3 SP
    Junior Member muggs2's Avatar
    Mersi, am editat si eu dupa, uitasem sa il acopar

    Contul e acum pe Germania, iar codul cumparat este pentru Europe, iar cu toate astea am aceeasi eroare ca si in screenshot

    Si mai ciudat e ca nici nu mai pot intra pe xbox.com fara VPN

  4. #4 SP
    Member VictusG's Avatar
    Quote Originally Posted by muggs2 View Post
    Mersi, am editat si eu dupa, uitasem sa il acopar

    Contul e acum pe Germania, iar codul cumparat este pentru Europe, iar cu toate astea am aceeasi eroare ca si in screenshot

    Si mai ciudat e ca nici nu mai pot intra pe xbox.com fara VPN
    Eu sincer cand am patit asa am activat din aplicatia Xbox de pe telefon si a mers.

  5. #5 SP
    Junior Member muggs2's Avatar
    O sa incerc si asta, desi nu vad ce ar fi diferit, repet, e o chestie relativ noua problema de mai sus, cred ca de 1-2 saptamani maxim

  6. #6 SP
    Member snk2's Avatar
    Da, este o treaba implementata recent de Microsoft.

    In poza atasata de tine scrie acolo in paranteza Romania. Ca sa poti activa codul, trebuie sa schimbi locatia pe tara respectiva pt care este codul cumparat de tine. Asta se face prin editarea profilului tau pe site la microsoft, aici: https://account.live.com/editprof.aspx

    Intri acolo, si schimbi tara, e posibil ca va fi nevoie sa adaugi o adresa din tara respectiva (cauti pe google adresa de la un hotel).

    Dupa ce ai schimbat detaliile dai save si te duci pe https://redeem.microsoft.com/ sa verifici daca in paranteza apare tara pe care ai schimbat. Daca nu apare, atunci dai un sign out din cont si sign in din nou, iar apoi vei vedea ca s-a schimbat tara, dupa care poti da redeem linistit la cod.

    Si nu uita, este obligatoriu sa folosesti VPN setat pe tara respectiva cand faci aceste lucruri.

  7. #7 SP
    Junior Member muggs2's Avatar
    Corect, ma mutasem initial pe Germania cu acelasi rezultat, o sa mai incerc acu cu o Franta si daca nu si nu poate il vrea cineva de pe aici, o sa mai pun eu diferenta si imi iau global

    LE: A mers cu Franta !

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Schimb redeem code Xbox 360 By silviu99 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 0 Last Post: 19-08-2016, 19:49
  2. Redeem code PS Vita UK By shtupy in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 1 Last Post: 10-01-2015, 00:35
  3. Licitatie: Redeem code Battlefield 3 Alpha By AlanPoe in forum Licitatii
    Replies: 4 Last Post: 03-08-2011, 01:24
  4. Replies: 3 Last Post: 28-07-2011, 18:49
  5. Licitatie: Redeem code Battlefield 3 Alpha By Graft in forum Licitatii
    Replies: 3 Last Post: 26-07-2011, 18:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts