Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 42

Thread: Problema incurcata PSN

  1. #21 SP
    Member slabunator's Avatar
    Quote Originally Posted by pooaul View Post
    Din cate am citit pe net despre aceasta eroare, suspendarea poate fii undeva de la cateva zile, cateva luni sau permanenta. Citeste pe internet sunt o multime de oameni care au primit ban pentru gameshare.(Care au sunat si li s-a confirmat ca pentru asta au primit suspendarea)
    eu nu cred ca e de la game sharing. si daca e asa ban-ul nu ar trebui sa fie pe CONSOLA?

    plus ca tretton intr-o vreme lauda aceasta functie a ps3-ului, de content share, si chiar ii facea reclama. nu a zis niciodata "you can share content with up to 5 PS3 you own"asta o zic pt cei care sustin ca game sharingul pt aia e, a zis doar " 5 ps3s".

    o alta chestiune ar fii ca jocurile mari gen Warhawk, GT5P, Socom NU POT FII SHARE-uite
    daca Sony ar vrea sa impiedice game-share-ingul nu credeti ca ar pune astfel de restrictii la FIECARE JOC?

    in orice caz, mesajul suna in felul urmator : "you can not log in to PSN due to a network error " mie nu imi suna a ban.

    ---------- Post added at 09:50 PM ---------- Previous post was at 09:33 PM ----------

    acum merge

  2. #22 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Quote Originally Posted by aallex View Post
    eu nu cred ca e de la game sharing. si daca e asa ban-ul nu ar trebui sa fie pe CONSOLA?

    plus ca tretton intr-o vreme lauda aceasta functie a ps3-ului, de content share, si chiar ii facea reclama. nu a zis niciodata "you can share content with up to 5 PS3 you own"asta o zic pt cei care sustin ca game sharingul pt aia e, a zis doar " 5 ps3s".

    o alta chestiune ar fii ca jocurile mari gen Warhawk, GT5P, Socom NU POT FII SHARE-uite
    daca Sony ar vrea sa impiedice game-share-ingul nu credeti ca ar pune astfel de restrictii la FIECARE JOC?

    in orice caz, mesajul suna in felul urmator : "you can not log in to PSN due to a network error " mie nu imi suna a ban.

    ---------- Post added at 09:50 PM ---------- Previous post was at 09:33 PM ----------

    acum merge
    Ma scuzi, eroarea care ti-a dat-o tie nu are nici o legatura cu ban sau suspend. Nu am fost atent.

  3. #23 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Eu am facut conturi in frenezie ...romania , uk si us si am dat switch non stop,pana acum n-am primit ban dar ma speriati cu banurile astea

  4. #24 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Am 2 de romania, unul de uk, unul de us si unul de hong kong. Nicio problema pana acum.

  5. #25 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Nu cred totusi sa dea ban pentru asa ceva. Foarte multi straini au conturi prin JP si HK pentru a lua demouri care nu apar la ei si nu a patit nimeni sa ia ban pentru ca are cont strain.
    Cel putin din multimile de forumuri pe care le-am citit legate de aceasta eroare nu am intalnit nici un caz care sa fie suspendat din cauza la fals account (si credeti-ma ca si strainii isi fac conturi cel putin pentru JP si HK chiar si UK(cei din us) si US(cei din uk)).
    Mai ales cum a precizat un user mai sus, daca se intampla sa apara un demo doar intr-o anumita tara.
    Oricum, e nasol sa nu ai un support in spate doar pentru ca esti roman.

  6. #26 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    E foarte faina politica asta Sony de tinut lumea in ceatza. Am dat mail la reprezentanti Sony din vreo 20 de tari din Europa, nici macar un raspuns.

    PS: nici eu nu am facut game sharing.

  7. #27 SP
    Member L0G1X's Avatar
    Update: �ntre timp am mai scris un mail la o nouă adresă: [email protected].
    Tot azi mi-a venit şi răspuns:
    Dear Sir/Madam,

    Thank you for your recent correspondence.

    I am sorry to learn of your difficulties with the PlayStation Network.

    In order for us to access your account information and resolve any queries regarding your PlayStation Network Account, we will need to securely confirm details with the Master Account Holder. I regret that we are unable to divulge any account information over e-mail.

    Therefore, can you please call the Network Gaming Careline on: +48705 99 88 77 where a member of our team will be happy to help you further.
    Please quote your Reference Number: 1578XXX
    Our operating hours are between 8am - 10pm Monday to Friday, and 10am - 6pm Saturday and Sunday.

    Yours sincerely,
    James Richardson
    Web: Official PlayStation website
    PlayStation Network Gaming Careline
    Sony Computer Entertainment UK
    Careline: 08705 99 88 77 (National Rate)
    E.Mail: [email protected]
    Mi-am luat inima �n dinţi şi am sunat. După ce i-am dictat unui tip foarte amabil şi jovial toate datele mele personale, m-a pus pe hold cam 3 minute, după care mi-a spus că motivul ban-ului este "unauthorised credit card use, two weeks ago" - coincide perferct cu o alimentare via Robert Dinu.
    I-am explicat că l-am rugat pe un amic să-mi alimenteze cu cardul lui, eu neposed�nd card şi că bine�nţeles că i-am dat cash-ul �n prealabil - aşadar imposibil să-mi fi dat el report. Probabil că au văzut card �nregistrat �n UK folosit de pe IP rom�nesc + card holder name diferit de numele asociat contului PSN -> fraudă. Urmează ca �n termen de maxim 5 zile să �mi trimită mail cu info suplimentare - eventual cale de recurs. Probabil voi avea nevoie de ajutorul lui Robert pentru a scăpa de ban. Momentan aştept

  8. #28 SP
    Member slabunator's Avatar
    sincer la inceput cand am citit threadul si am observat ca tu si superman ati primit ban fara aparent nicio vina am cautat un numitor comun, ceva ce ati facut amandoi si am obs ca ambii v-ati alimentat contul uk prin RD. am vrut sa spun ca s-ar putea sa aibe legatura cu ban-ul dar am zis ca mai bine ma aptin, sa nu se inteleaga ca il acuzin mod direct pe robert .

    sper sa se rezolve problema si il sfatuiesc pe superman sa procedeze lafel, cu mail-ul si telefonul

    cat despre ban pt conturi inregistrate in alta tara, calmati-va, asa ceva nu exista.

  9. #29 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Ce bine

  10. #30 SP
    Member MSlv's Avatar
    deci au aparut la fix cardurile de PSN

  11. #31 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Sa nu se inteleaga in vreun fel ca Robert Dinu are ceva de-a face cu aceste doua ban-uri. El doar a incarcat conturile, a avut probleme cu cardul respectiv din cauza unor persoane rau intentionate si aceste probleme au dus la banarea celor doua conturi de UK..bineinteles, cei de la Sony UK au tras repede concluzia ca romanashii (eu si L0G1X) sigur sunt de vina.

    Bravo lui L0G1X ca a avut curaj sa sune si sa intrebe, mie imi era frica ca o sa-mi anuleze contul cu totul daca afla ca am fake.

  12. #32 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    mi-a placut ca de la inceput s-a sarit la gatul game sharing...dar nha...problema a fost mai urata...credit cardul..
    de asta prefer sa imi folosesc cardul meu...care e gol in general sa pot avea dreptul la un cuvant
    un caz asemanator l-am avut cu thehut..la inceput..dupa ce mi-au luat banii din cont pentur un joc ..care nu mai ajungea...mi-au raspuns la mail ca intarzierea se datoreaza credit cardului...ca e romania..ca bla bla si ca sa dovedesc ca e al meu..dupa lungi mailuri le-am explicat ca pentru prosti ca numele si adresa card = nume si adresa destinatie joc si ei tot imi cereau un extras de cont ...dar un alt angajat ce si-a baut cafeaua mi-a dat send la pachet si pe urma nu am mai avut probleme la comenzile urmatoare
    deci in cele din urma daca vrem cumparaturi sa inteleg ca ori faci pe usa..ori te chinui sa ai card de uk pe numele tau

  13. #33 SP
    Member MSlv's Avatar
    sau... PSN card de 20/50 euro . Care exista si pentru US, in dolari, daca nu vrei sa incurci cardul cu adrese false... Urmeaza sa apara prin septembrie.

  14. #34 SP
    Member maweryck's Avatar
    vaiii...nici nu mi-am luat inca ps3-ul si m-a apucat paranoia sa nu-mi baneze consola .Nu prea stiu exact cum e cu conturile astea dar o sa aflu eu . Pana la urma ...chiar se ia ban pt game sharing ? nu pot sa iau si eu in joc imprumut ? macar sa-l incerc on-line sa vad cum e ? sau daca am jocurile cumparate de mine si schimb consola ca mi s-a stricat sa zicem?
    Multumesc , bafta

  15. #35 SP
    Member MSlv's Avatar
    pai, teoretic, de-asta poti sa iei de 5 ori jocul, pt astfel de cazuri . Sau cand ai 5 console in locuri diferite ca sa nu te cari cu ea dupa tine cand te duci la tara... sau iei o consola imprumut si iti dai jos jocul cumparat ca doar ai dat banii (da dezactivezi consola si stergi contul cand o dai inapoi)...

  16. #36 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Nu am auzit de vre-un ban pt game sharing de la nimeni si am o groaza de cunostinte care practica asa ceva sau impart costurile pt jocuri psn. Dupa parerea mea chestia cu sharing e o strategie de marketing de la sony. Intr-un interviu dat unui site numit wired.com Jack Tretton afirma :

    Wired: If downloadable games are tied to an account, what stops five people from sharing one account and all the games?


    Jak Tretton: Nothing, and I think that's a great advantage. You can send that content to four other friends for that initial investment. We want to get the game in as many hands as possible, and it's not about a financial grab [from] consumers.


    Sursa si interviu complet : Trettonday Concludes: The Full Interview | GameLife

  17. #37 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Nu am auzit de vre-un ban pt game sharing de la nimeni si am o groaza de cunostinte care practica asa ceva sau impart costurile pt jocuri psn. Dupa parerea mea chestia cu sharing e o strategie de marketing de la sony. Intr-un interviu dat unui site numit wired.com Jack Tretton afirma :

    Wired: If downloadable games are tied to an account, what stops five people from sharing one account and all the games?


    Jak Tretton: Nothing, and I think that's a great advantage. You can send that content to four other friends for that initial investment. We want to get the game in as many hands as possible, and it's not about a financial grab [from] consumers.


    Sursa si interviu complet : Trettonday Concludes: The Full Interview | GameLife
    Asa sper sa fie, totusi sunt o gramada de oameni care au luat ban. Daca nu sunt cunostinte de-a tale asta nu inseamna ca nu exista. Cauta pe net si vei gasi multe cazuri, cazuri in care omul a sunat la sony si i s-a spus ca pentru asta a primit banul.
    Gasesti asta atat pe forumul oficial sony (unde iei warn/ban daca vb de gamesharing) cat si prin alte locuri.

    Acuma sincer pentru 5-10 dolari cat sunt jocurile pe psn eu personal nu o sa ma nici risc.

  18. #38 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Momentan PSStore e down, nu cred ca merge, pt ca ma pot loga online insa cand vreau sa intru imi spune: An error has ocurred. (80023017). Cred ca e ceva maintenace ce se face la store, se updateaza, nu-s...

  19. #39 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Quote Originally Posted by superman90 View Post
    Salutare,

    Am cautat peste tot solutie la problema mea, nu gasesc nicaieri ceva clar, va rog sa ma ajutati cu sfaturi daca stiti rezolvarea.

    Am PS3, cont de UK. Tot ce ruleaza pe consola e material original, cumparat, ca-s jocuri luate de pe PSN UK sau jocuri cumparate de la Altex. Problema e ca acum cateva zile m-am trezit scos de pe PSN si primeam cod de eroare 8002A227 cand voiam sa ma loghez cu oricare din conturile de pe consola mea. Deci ban pe consola, nu pe cont.

    Am dat mail la Sony UK, mi-au zis ca ori e ban pentru comportament rasist, abuziv, cheating sau ca am cerut eu sa mi se taie accesul la PSN. Ei mi-au zis ca trebuia sa primesc totusi si un mail de instiintare despre acest ban, cu motivul exact, perioada de ban si posibilitatea de apel. Nu am primit nici un mail.

    Acum nu stiu ce naiba sa fac. Nu am injurat pe nimeni de pe PSN si nu am trisat. Cei de la Sony UK mi-au zis sa-i sun ca sa clarificam situatia, dar nu cred ca stiu ca am cont fake. Pe de o parte vreau scap de ban-ul asta luat aiurea, pe de alta parte mi-e teama ca daca afla ca am cont fake, imi anuleaza cu totul contul.

    Aveti idee cat dureaza banul asta 8002A227?



    In alte ordine de idei, ati observat ca pe site-ul oficial PlayStation Romania scrie ca Romania are acces full la PSN si PS Store? A mai patit cineva sa citeasca acolo mai intai si apoi sa-si ia consola si dupa aia sa afle ca textul respectiv e fals? Daca eram in America se lasa cu proces imediat, la noi nu se intampla nimic. Conform textului respectiv, noi nu ar trebui sa ne frecam atata cu conturi fake si alte chestii ilegale. ( PlayStation Romania - An introduction to Network on PLAYSTATION 3 ).



    Iulian
    Ti-ai rezolvat problema superman? Eu am primit ban pe 8 Septembrie,pt. gamesharing.Inca nu am vorbit cu Sony la telefon.Sper ca acest ban sa fie de doar 30 zile max,nu vreau ban permanent.Stie cineva cat costa apelul dat catre Sony de pe tel. mobil?

  20. #40 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    de unde ai tras concluzia de game sharing daca nu ai vb cu ei?
    game sharingul nu se baneaza
    Apelul catre sony este tariful international retelei din care apartii

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. PSN ? By Quasivasi in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 22 Last Post: 14-12-2010, 09:06
  2. Problema la schimbarea parolei PSN By rappy777 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 20-06-2010, 16:11
  3. PSN US By MadridGalaxy in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 23-10-2009, 19:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts