Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 47

Thread: Campionat FIFA 09 pt PS3

  1. #1 SP
    Senior Member Spike's Avatar

    Campionat FIFA 09 pt PS3

    Ca urmare a interesului mare de care s-a bucurat FIFA 09 pe forum, am decis sa deschid un thread pt initierea unui campionat dedicat acestui joc, chiar dc mai sunt 18 zile pana la lansarea lui, astfel incat sa punem pana atunci la punct regulamentul si modul sau de organizare. Vreau sa fie un proiect colectiv, la a carui realizare sa ne implicam cat mai multi. Drept urmare va rog sa veniti numai cu idei constructive si nu cu acuze gen "ce praf e site-ul", "regulamentul e prea ambiguu" si asa mai departe. Sunt convins ca nu tot ce am scris mai jos e perfect, si de aceea va rog ca in cazul in care nu vi se pare ok ceva sa imi ziceti motivul pt care nu va place si sa imi propuneti un mod de a-l corecta. De asemenea va rog frumos sa cititi tot ce am scris ca sa vb la obiect si sa nu apara neintelegeri.

    Va rog pe toti cei care o sa va inscrieti in campionat sa il duceti la bun sfarsit. Interesati-va de la inceput cat va dura campionatul, aproximativ la ce ora isi vor juca majoritatea meciurile, cititi bine regulamentul si intrebati dc aveti nelamuri ca sa nu apara conflicte ulterior. Nejucarea meciurilor sau iesirea din campionat sa aiba motive bine intemeitate. Pt orice om normal un joc nu va fi niciodata inaintea prietenilor, familiei, carierei, dar mi se pare de bun simt ca o data ce incepi o treaba sa o duci la bun sfarsit. Alaturi de voi se vor inscrie si alte persoane care ca si voi au familie si prieteni, dar care isi vor face timp sa participe la acest concurs si ar fi lipsa de respect pt ei si timpul lor dc veti fi neseriosi si nu veti fi fair play pana la capat. Sper ca acest campionat sa fie cat mai agreabil pt toti cei care vor participa si sa avem cat mai multi membrii in el.

    Site-ul campionatului

    Inainte de regulament, site-ul campionatului va fi fifa09-cg-league . Voi pune cat de curand si cateva monstre grafice din care o sa va rog sa alegeti versiunea finala a site-ului astfel incat el sa fie cat mai practic si usor de inteles pt toata lumea. Dc dp afisarea monstrelor, dc cineva va considera ca poate face un site mai bun il rog sa preia el aceasta sarcina.

    Modul de organizare

    Propun ca mod de organizare sa avem un campionat cu grupe si faze eliminatorii, impreuna cu o competite secundara si anume cupa. Nu sunt adeptul unui campionat tip liga deoarece este un campionat extrem de lung, care e dificil de dus la bun sfarsit. La el vom participa persoane din diferite medii, care ne organizam timpul in mod diferit si mi-e greu sa cred ca nu vor interveni probleme personale, concedii sau alte interese mai mult sau mai putin obiective (retragere din oftica, aparitia lui PES 09, probleme personale etc.) care vor necesita iesirea din campionat, sau abandonarea lui temporara. In cazul in care cineva se retrage dintr-un campionat tip liga apar pb destul de frustrante cum ar fi anularea rezultatelor respectivului si implicit a victoriilor celor care s-au chinuit sa il bata in disbutele cu el, pe cand intr-un campionat de tip grupe, nr pagubitilor este mult mai mic (maxim 3), ba chiar retragerea lui poate fi un motiv de bucurie in cazul in care o face in fazele eliminatorii (bucurie pt oponentul sau din acea faza evident).
    Campionatul pe grupe va avea 4 grupe (sau 2 grupe dc nu vor fi suficienti participanti) cu sferturi, semifinale si finale. In paralel se va desfasura o competitie secundara si anume cupa, urmand ca la finalul sezonului sa se dispute Supercupa intre castigatorul campionatului si cel al cupei.

    Alegerea echipelor

    Initial alegerea echipelor va fi libera, pana ne vom obisnui cu jocul. Din Demo am observat ca nu ma sunt echipele si jucatorii extraterestrii de la Euro 2008. Dc se va dovedi contrariul vom revizui problema ulterior. Pt primul sezon, capii de serie vor fi cei care isi vor lua jocul primii. Din sezonul al doilea capii de serie se vor stabili in urma punctajului personal (detalii mai jos) obtinut de fiecare jucator. Vom avea de ales intre 3 sisteme: sistemul echipelor libere la alegere (fiecare va juca cu ce echipa va dori indiferent de meci cu conditia ca nu ambii oponenti sa foloseasca aceeasi echipa intr-un meci - in acest caz, gazda va avea prioritate), sau vom folosi sistemul fiecare cu echipa lui (fiecare isi alege ce echipa vrea la inceputul sezonului si o foloseste pe aia tot sezonul) sau vom folosi sistemul in care fiecare jucator isi va alege in ordinea punctajului personal (detalii mai jos) o echipa pe care o va folosi intreg sezonul si care nu va mai putea fi aleasa de altcineva. Va rog sa va exprimati parerea.

    Punctajul personal

    Punctajul personal este un sistem inovativ pe care vreau sa-l introduc si care va exprima cat mai corect parcursul unui jucator in campionat. Punctajul personal este idependent de puntajul obtinut in grupe. In urma fiecarui meci jucat in campionat (nu si in cupa), un jucator va primi un nr de puncte la visteria punctajului sau personal calculat astfel: X*Y/Z=Q, unde X este nr de puncte castigat in campionat pt meciul respectiv (0 puncte infrangerea, 1 punct egalul si 3 puncte victoria), Y este nr de stele al echipei folosite de adversar, Z este nr de stele al echipei folosite de persona in cauza, iar Q este nr de puncte care se adauga la Punctajul Personal. Sa zicem de exemplu ca doi jucatori Alex si Gabi joaca un meci in grupe care se termina Alex-Gabi 2-2. In campionat Alex va primi 1 punct, iar Gabi tot 1 punct . Dar jucatorul Alex a jucat cu o echipa normala, sa zicem Rapid Viena care sa presupunem ca e cotata cu 2 stele, pe cand Gabi si-a ales o formatie extraterestra, Barcelona de exemplu care are 5 stele. In acest caz Alex va primi in visteria punctajului sau personal: 1punct * 5/2 deci 2.5 puncte, in timp ce Gabi va primi: 1punct * 2/5 deci 0.4 puncte. Vreau ca prin acest nou sistem sa elimin tendinta anumitor jucatori care se bazeaza exclusiv pe formatii Robot, chiar si atunci cand adversarii isi aleg echipe mai normale.

    Regulamentul campionatului

    # Imi rezerv dreptul ca in cazul in care un jucator nu trimite rezultatele la timp, nu intra pe mess ori sta numai offline si nu poate fi contactat, sa actionez dp cum cred de cuviinta.
    # Jucati meciurile pana la data limita sau pierdeti cu 0-3. Nu se mai accepta scoruri sau reclamatii dp data limita.
    # Dp ce jucati contra unui adversar timiteti rezultatul pe site folosind optiunea "trimite rezultatele" din meniul din dreapta sus al site-ului. Nu iau in considerare scorurile lasate pe mess/forum.
    # Fiecare jucator va fi organizator la jumatate din meciurile sale. Organizatorul va fi gazda meciului si va trebui sa-l contacteze pe adversar. Dc cu 24 de ore inainte de data limita de disputare a meciului organizatorul nu a dat de adversar (indiferent de nr de mesaje lasate adversarului pe ps3/mess/forum) sa il sune pana da de el (pt cei care nu vor sa se complice le recomand sa sune direct). Dc cu 2 ore inainte de expirarea termenului limita de jucare a meciului organizatorul nu a reusit sa dea de adversar incercand toate metodele scrise mai sus, sa ma caute pe mess (stau f mult pe mess availeble sau invisible, dar dc nu raspund pe mess ceea ce se intapla foarte rar, sunati-ma).
    # O data pe sezon, fiecare jucator are voie la o amanare pt care are obligatia sa anunte adversarul si pe mine cu minim 4 ore inainte de data limita de disputare a meciului obligatoriu telefonic (se poate folosi si mess-ul dc adversarul sau eu suntem online). Data ulterioara la care se va juca partida amanata o voi stabili impreuna cu cele 2 parti implicate.
    # Orice deconectare duce automat la pierderea meciului cu 0-3. Nu se accepta nici un fel de scuze (mi-a cazut netul, a trebuit sa plec neaparat, mi-a dat freeze consola, etc.) Totusi dc adversarul vrea sa continuie meciul din minutul din care a ramas sau sa incepeti de la inceput nu este nici un fel de problema.
    # Pt disputarea meciurilor va intalniti pe loby pe "europenr1", iar organizatorul va da invite. Jucati meciurile pe ranked, world class, 6 minute repriza.
    # In campionat se joaca in sistem tur-retur, ambele meciuri consecutiv. Amintesc ca organizatorii sunt gazdele. In campionat se joaca fara prelungiri (dc scorul este egal la finalul celor 90 de minute, puteti juca pana la sfarsit ca sa nu aveti pb cu DNF-ul, dar ramane scorul cel afisat la finalul celor 90 de min). In cupa se joaca un singur meci cu prelungiri.

    Inscrierea

    Inscrierea se va face incepand cu data de 3 octombrie, prin postarea unei poze cu jocul achizitionat peste care veti pune un biletel cu id-ul vostru de PSN. Va rog insa sa ziceti care intentionati sa va luati jocul si sa participati la campionat. Pana acum au confimat participarea Chifteluta, Ionutz83, RadooNo1 si Spike. Ii invit in mod special pe Taw si Nonelito cu care vreau sa sterg definitiv micile divergente din trecut.

    Astept sfaturi si pareri de la voi.

  2. #2 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Am terminat si site-ul fifa09-cg-league

  3. #3 SP
    Member Arslany's Avatar
    Chiar trebuie folosita treaba cu Punctajul personal?
    Nu ar trebui ca fiecare sa joace cu echipa favorita? Ce vina avem noi daca adversarul vrea sa foloseasca Toronto FC?

  4. #4 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Sistemul pe care il vom folosi la alegerea echipei il vom vota din cele 3 optiuni propuse de mine dp ce ne vom strange 16 jucatori.
    Cat despre sistemul punctajului personal, el nu iti restrictioneaza alegerea unei echipe, pur si simplu premiaza acei jucatori care cu o echipa mai slaba (cu care e mai greu sa sutezi, sa te aperi sa driblezi) inving un jucator care joaca cu o echipa extraterestra (gen Barca, Manchester). E logic si corect ca dc 2 jucatori fac egal si unul joaca cu Milan de exemplu si celalalt cu FC Toronto, ultimul sa fie considerat mai bun. Punctajul personal este independent de nr de puncte din campionat, se califica in campionat cine are mai multe victorii, nu cine are punctajul personal mai mare. Punctajul personal va fi doar folosit pt alegerea capilor de serie. sper ca te-am lamurit.

  5. #5 SP
    Member roberte's Avatar
    contati si pe mine in liga

  6. #6 SP
    Member Arslany's Avatar
    Contati pe mine. Desi nu imi prea place ideea cu punctajul personal, voi lupta doar pt. a castiga turneul.
    Spike, sper ca nu te descurci la fel de bine si la Fifa 09 precum te descurcai la Euro 2008.

  7. #7 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Va astept pe amandoi cu multa placere

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Spike, o sa te rog sa pui si un link catre threadul acesta. Poate multi il vor gasi direct si nu vor sti exact ce si cum. Bafta ! Poate pana atunci ne vin si noua niste premii serioase

  9. #9 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    unde sa pun link-ul?

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Spike View Post
    unde sa pun link-ul?
    Pe pagina creata de tine, of course. fifa09-cg-league

  11. #11 SP
    Member Tavitzu's Avatar
    marfa si eu vreau sa intru am sa postez o poza cu jocu cand il voi primi pe 15-19 octombrie , sunt cam nub dar mie imi plac contesturile pacat ca majoritatea nu au o casca bluetooth/ usb headset

  12. #12 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pe pagina creata de tine, of course. fifa09-cg-league
    gata s-a rezolvat . Ms de sfat. Chiar nu te bagi si u in campionat?

  13. #13 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    cine vrea sa se inscrie in campionat sa o faca aici: [PS3] Campionat FIFA 09 pt PS3 - Page 4 - Computer Games Forum

    mai am nevoie de 3 oameni in campionat...suntem deja 13...cine e interesat sa imi dea add pe spike_playstation_fanboy

  14. #14 SP
    Member Tavitzu's Avatar
    frate te cam grabesti mie imi soseste dabea luni jocu...mai asteapta si tu cateva saptamani dupa lansare sa il aiba toata lumea.

  15. #15 SP
    Member steauacroitoru's Avatar
    nu cred ca lumea este obligata sa te astepte pe tine se poate incepe si cand il primesti intri si tu in campionat

  16. #16 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Quote Originally Posted by Tavitzu View Post
    frate te cam grabesti mie imi soseste dabea luni jocu...mai asteapta si tu cateva saptamani dupa lansare sa il aiba toata lumea.

    frate deja suntem 14 oameni inscrisi. toti am avut precomanda s-au l-am luat la pret full din magazin. Mai am nevoie de 2 oameni si ii dam drumul. Dc reusesti sa faci rost de joc in timp util, esti binevenit la fel ca oricine altcineva.

  17. #17 SP
    Member Arslany's Avatar
    Quote Originally Posted by Tavitzu View Post
    frate te cam grabesti mie imi soseste dabea luni jocu...mai asteapta si tu cateva saptamani dupa lansare sa il aiba toata lumea.
    Nu se grabeste nimeni. Sunt destule locuri pt. toti, nici eu nu am inca jocul, dar nu zic ca omul se grabeste, are si el dreptate.

  18. #18 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    s-a dat drumul ? merg si eu sa-mi iau jocul azi daca mai am loc

  19. #19 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    mai am 2 locuri disponibile. dp ce se ocupa acete 2 locuri dau drumul. vezi ca au jocul la diverta plaza (mi-au confirmat 2 jucatori din campionat care au luat jocul de acolo).

  20. #20 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Mai bine il luati de pe shopto cu 190ron, sau de la Khan cu 150ron.
    Asa s-a intamplat si cu Euro, felix saracu' a dat 230 ron pe el si acum il vinde cu 70.
    Demo-ul m-a impresionat foarte placut, dar jocul final mi s-a parut destul de prost, nu stiu cat a platit EA pentru notele de 90 ale review-urilor straini.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Campionat fifa 13 ps3 By Phander in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1 Last Post: 13-05-2013, 19:13
  2. Campionat Fifa 13 By Phander in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 0 Last Post: 05-12-2012, 18:00
  3. Replies: 3 Last Post: 12-10-2012, 17:25
  4. Fifa 2010 ps3 campionat By Robert Creta in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1 Last Post: 06-10-2011, 14:37
  5. Campionat FIFA 11 By selea in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 11 Last Post: 23-12-2010, 21:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts