Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Neclaritati PS3

  1. #1 SP
    Member Asghaar's Avatar

    Neclaritati PS3

    Buna ziua/seara tuturor si multumesc pentru timpul acordat.
    Urmeaza sa fac achizitia unui PS3 Slim si as dori sa imi clarific cu ajutorul dumneavoastra niste "mici" neclaritati:

    1.Din ce am observat majoritatea jocurilor sunt pe regiuni(1-US,2-Europe,3-Asia),dar deasemenea am citit ca jocurile PS3 sunt region free si pot fi jucate pe orice PS3(achizitionat din orice locatie) indiferent de zona care apare pe carcasa lor(a jocurilor).Iar regiunea ar avea un impact doar pt momentul in care doreste sa cumperi addonuri(DLC) pt jocul respectiv.DLC trebuiesc sa fie achizitionate cu un cont pt zona din care e jocul.(si de pe psn store corespunzator).
    Ok un mic exemplu sa vad daca am inteles : sa zicem ca am PS3 luat din USA si am cumparat GTA4 region 2(din europa).Eu voi putea sa joc acest joc pe PS3 meu fara probleme.Dar sa zicem ca apare un DLC pt GTA 4 eu voi putea sa utilizez acel addon pt joc doar daca e cumparat de pe UK store?(indiferent ca PS3 meu e din US ).Sau DLC nu va merge datorita faptului ca PS3 meu e din US si trb cumparat de pe US store si nu UK store?

    2.Acum sa zicem ca vreau sa joc acest GTA4 online(multiplayer) pt a face acest lucru va trb sa fiu logat pe contul meu de UK sau US sau RO?Ori voi putea juca multiplayer indiferent de contul cu care sunt logat fiind directionat unui server din zona Europa?Practic cate conturi trb sa am pt PS3(PSN) si de ce?

    3.Din ce am inteles doar filmele blu-ray ar fi region locked,insemnand ca voi putea vedea filme blu-ray doar din region 1 cele din region 2 nu vor merge?

    4.Ce alta surpriza(neplacuta) as mai putea avea daca imi cumpar PS3 din US?
    Va multumesc pt raspunsuri si sfaturi.
    O zi placuta tuturor.

  2. #2 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Quote Originally Posted by KingMoth View Post
    Buna ziua/seara tuturor si multumesc pentru timpul acordat.
    Urmeaza sa fac achizitia unui PS3 Slim si as dori sa imi clarific cu ajutorul dumneavoastra niste "mici" neclaritati:

    1.Din ce am observat majoritatea jocurilor sunt pe regiuni(1-US,2-Europe,3-Asia),dar deasemenea am citit ca jocurile PS3 sunt region free si pot fi jucate pe orice PS3(achizitionat din orice locatie) indiferent de zona care apare pe carcasa lor(a jocurilor).Iar regiunea ar avea un impact doar pt momentul in care doreste sa cumperi addonuri(DLC) pt jocul respectiv.DLC trebuiesc sa fie achizitionate cu un cont pt zona din care e jocul.(si de pe psn store corespunzator).
    Ok un mic exemplu sa vad daca am inteles : sa zicem ca am PS3 luat din USA si am cumparat GTA4 region 2(din europa).Eu voi putea sa joc acest joc pe PS3 meu fara probleme.Dar sa zicem ca apare un DLC pt GTA 4 eu voi putea sa utilizez acel addon pt joc doar daca e cumparat de pe UK store?(indiferent ca PS3 meu e din US ).Sau DLC nu va merge datorita faptului ca PS3 meu e din US si trb cumparat de pe US store si nu UK store?

    2.Acum sa zicem ca vreau sa joc acest GTA4 online(multiplayer) pt a face acest lucru va trb sa fiu logat pe contul meu de UK sau US sau RO?Ori voi putea juca multiplayer indiferent de contul cu care sunt logat fiind directionat unui server din zona Europa?Practic cate conturi trb sa am pt PS3(PSN) si de ce?

    3.Din ce am inteles doar filmele blu-ray ar fi region locked,insemnand ca voi putea vedea filme blu-ray doar din region 1 cele din region 2 nu vor merge?

    4.Ce alta surpriza(neplacuta) as mai putea avea daca imi cumpar PS3 din US?
    Va multumesc pt raspunsuri si sfaturi.
    O zi placuta tuturor.
    1.DLC va merge pe orice cont,indiferent de consola.
    2.2 ar fi de ajuns,UK si US.
    3.Daca cumperi consola NTSC atunci vor merge doar filmele NTSC.
    4.Nu ai avea nici o surpriza,diferentele sunt explicate mai sus.


    Daca postul meu a fost de folos,atunci apasa butonul THANKS !!!

  3. #3 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    in primul rand bun venit pe forumul nostru si sper s te bucuri la maxim de PS3.

    1. DA ai inteles bine, nu conteaza de unde este luat PlayStation (din ce regiune) doar de unde este achizitionat addon-nul si respectiv jocul. daca jocul este din zona 2 si addon-ul trebuie sa fie din zona2 (psn UK).

    2. poti juca un joc in multiplayer cu orice cont (PSN este gratis) si din orice regiune UK, USA sau RO. DAR poti accesa PSstore doar de pe conturile din UK sau USA deoarece romania nu se afla printe tarile unde se gaseste PSN. Iti recomand sa ai 3 conturi: unul pentru RO (contul principal) unul de usa si unul de uk pentru store de unde sa cumperi addon sau sa copieze demo-uri.

    3. Da majoritatea lor sunt region locked, dar sunt si region free. te informezi inainte sa cumperi un film. da trebuie sa ai filme din region 1 pentru a merge pe un ps din america.

    4. pai cred ca nu o sa mai ai o garantie valabila si trebuie sa ai un transformator 220-110, dar banuiesc ca ai luat asta in calcul deja. in rest totul este ok.

    bafta!

    LE: jenel a fost mai rapid ca mine.

  4. #4 SP
    Member killlemalll3's Avatar
    1.Te poti bucura de orice add on indiferent de provenienta PS3 atata timp cat il achizitionezi de pe un Store aferent regiunii jocului.

    2.Nu conteaza de pe ce cont joci in multiplayer,in unele cazuri calitatea gameplay ului scade cand tu presupunand ca joci din Europa joci pe un server din US dar asta ti-o zic din auzite,personal nu am avut probleme si nu cred in general ca e o problema majora avand in vedere viteza oferita de operatori in ultima vreme.

    ...Conturi cate vrei,lumea isi face uk,us,jp pt a avea acces la content diferit,nefiind acelasi continut pe fiecare,uneori apare un demo pe US spre exemplu si pe Uk apare dupa 1luna.
    De jucat joci pe contul care crezi tu,unii joaca pe cel de Romania incercand sa previna un eventual ban la un moment dat din cauza nepotrivirii de ip si poti pierde trofee,jocuri cumparate de pe psn US sa zicem etc.Eu personal joc de pe cont US.

    3.Ti-ai raspuns singur.

    4.Nimic din ce nu ai amintit sau nu am vorbit.

    Vorbesc din experienta personala,sper sa nu fi omis ceva si ca ti-am fost de ajutor.

    LE. Uite ca ai si de unde alege bafta

  5. #5 SP
    Member Asghaar's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    in primul rand bun venit pe forumul nostru si sper s te bucuri la maxim de PS3.


    4. pai cred ca nu o sa mai ai o garantie valabila si trebuie sa ai un transformator 220-110, dar banuiesc ca ai luat asta in calcul deja. in rest totul este ok.
    Multumesc si ma bucur ca am gasit acest forum,deoarece este extraordinar.
    Din ce am citit PS3 ar merge pe orice sursa de curent,doar in cazurile UK iti ofera ei un transformator pt forma ciudata a prizei existente la englezi.
    Deasemenea cu rusine in obraji butonul de THANKS este cel din partea stanga jos(care adauga reputation?)

  6. #6 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Quote Originally Posted by KingMoth View Post
    Multumesc si ma bucur ca am gasit acest forum,deoarece este extraordinar.
    Din ce am citit PS3 ar merge pe orice sursa de curent,doar in cazurile UK iti ofera ei un transformator pt forma ciudata a prizei existente la englezi.
    Deasemenea cu rusine in obraji butonul de THANKS este cel din partea stanga jos(care adauga reputation?)
    Da.

  7. #7 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Eu ti-as recomanda totusi sa joci de pe cont de Romania, daca ai ceva performante sa vada lumea ca esti roman si nu vre-un american.

  8. #8 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Quote Originally Posted by KingMoth View Post
    Multumesc si ma bucur ca am gasit acest forum,deoarece este extraordinar.
    Din ce am citit PS3 ar merge pe orice sursa de curent,doar in cazurile UK iti ofera ei un transformator pt forma ciudata a prizei existente la englezi.
    Deasemenea cu rusine in obraji butonul de THANKS este cel din partea stanga jos(care adauga reputation?)
    Welcome to our family. Intr-adevar PS3 merge pe orice sursa de curent, doar pentru forma ciudata a prizei ai nevoie de adaptor. Thanks-uri o sa poti da cand ai 10+ posturi.
    In the meantime enjoy your stay.

  9. #9 SP
    Member maniac360's Avatar
    Am avut eu PS3 din USA si pot sa confirm (l-am dezasamblat), la fel ca alte mii de utilizatori ca sursa este 100-240v 50/60Hz indiferent de ce scrie pe cutie. Adaptorul pentru priza e in jur de 5 ron si il gasesti la Vitacom pe stoc. Daca nu o sa gasesti in zona ta adaptor iti trebuie un cablu obisnuit de pc(pt fat) sau simplu (pt slim) pe care-l gasesti la orice magazin sau supermarket.

    Numai bine si bine ai venit pe forum.

  10. #10 SP
    Banned Mario's Avatar
    Daca il cumperi din US te sfatuiesc sa nu te complici cu cablurile deoarece cel de us care sa aiba cap de europa cam greu de gasit,zic eu ,mai bine cumperi un transofrmator dinala ffff. mic ptr o priza si gata.

  11. #11 SP
    Member Asghaar's Avatar

    MULTUMESC

    Multumesc tuturor pt raspunsuri->m-au ajutat mult
    Am decis sa achizitionez un PS3 slim de la noi din mother Romania deoarece diferenta de pret nu este foarte mare din punctul meu de vedere.
    O zi placuta.

  12. #12 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by KingMoth View Post
    Am decis sa achizitionez un PS3 slim de la noi din mother Romania deoarece diferenta de pret nu este foarte mare din punctul meu de vedere.
    Cel mai bine asa. Pe mine ma doare inima cand ma gandesc ca in Mai am aproape 18 milioane pe un PS3 de 80

  13. #13 SP
    Member playgame's Avatar
    Quote Originally Posted by superman90 View Post
    Cel mai bine asa. Pe mine ma doare inima cand ma gandesc ca in Mai am aproape 18 milioane pe un PS3 de 80
    Poate ai avut vreun joc inclus dar eu, dupa aprox 2 luni de la lansare ps3 in Romania, am dat 20 milioane pe consola fara nici un joc. Cand iti dresti ceva anume, dai banu jos.

  14. #14 SP
    Member Asghaar's Avatar

    dap

    Quote Originally Posted by superman90 View Post
    Cel mai bine asa. Pe mine ma doare inima cand ma gandesc ca in Mai am aproape 18 milioane pe un PS3 de 80
    Plus acum cu 15 mil iti iei PS3 slim 250GB+ NFS Shift sau Fifa 10
    Foarte avantajos pack-u.
    Pacat ca nu o sa avem si noi bundle cu Uncharted 2 cum au cei din UK si posibil US

  15. #15 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by playgame View Post
    dupa aprox 2 luni de la lansare ps3 in Romania
    Partea comica, din ce am vorbit acum vreo luna-doua cu cei de la Sony Romania, e ca PS3-ul inca nu e inca lansat oficial in Romania.

    Eu am prins bundle cu filmul 300 pe bluray. Oricum, de cand l-am luat eu cu 18 si pana acum, am jucat pe PS3 de am rupt, si-a scos banii

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts