Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 15 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 20 of 289

Thread: Renumitul hacker Geohot, anunta ca zilele PS3 sunt numarate pana cand va fi spart !!!

  1. #1 SP
    VIP Member Donely's Avatar

    Exclamation Renumitul hacker Geohot, anunta ca zilele PS3 sunt numarate pana cand va fi spart !!!

    Renumitul hacker Geohot care a spart Iphone a anuntat ca este pe cale de a sparge PS3. Din momentul in care va fi spart va fi numai o chestiune de timp, pana cand va apare un modchip sau FW hack. Tipul a aparut si pe la CNN Sa fie chiar asa cum se lauda ???
    NU ma intereseaza discutii pro sau contra modare sau cine isi ia jocuri originale si cine nu. Tema este daca pustiul asta poate face ceea ce se lauda ca poate face si atat. Cred ca sunt destui baieti destepti, care pot sa ne spuna daca este posibil sau nu din punct de vedere tehnic. Este sistemul de protectie atat de perfect incat sa nu poata fi spart PS3-ul ca sa poate rula diferite aplicatii ?
    On the PlayStation 3


    Attached Images Attached Images ps3spi.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    da, daca incepi sa numeri de la 2,191.5

  3. #3 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Cumva crezi ca PS3 este facut de extraterestrii ???
    SPI hardware is done...

    Ia uite ce zice baiatul asta : "Spent today rigging this up. Soldered to the bridge side of the SPI and the Cell side of the SPI. Cut the traces. The FPGA passes through the pins while the switch is on. So I power up the system with the switch on, chip gets configured, then turn the switch off to connect the Cell SPI to my USB parallel adapter. Now it's just a matter of the PC side SPI software and figuring out a way to use the myriad LV1 registers available to me to map the hypervisor.

    **Update**
    MMIO over SPI doesn't appear to work
    I have control over the BIC(Bus Interface Controller) through the FlexIO interface though. Now I just have to figure out what these things are."

    http://geohotps3.blogspot.com/2010/0...e-is-done.html

  4. #4 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    mai rau, de japonezi obsedati!
    serios acum, what if: peste cateva luni reuseste si primeste un telefon de genul: hi, this is Sony, bravo, ai hack-uit ps3-ul dar nu vrei niste bani seriosi sa vinzi tehnica folosita? could be...

  5. #5 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    La cat de mandrii sunt japonezii de realizarea lor...presimt un sony ban wave.Nu prea as avea incredere sa modez + ca m-am obisnuit cu domnu playstation clean si mi-ar parea rau sa il modez.

  6. #6 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    WHAT IF:this is illegal and u're getting jailed...

  7. #7 SP
    Diesel k1du's Avatar
    E mai frumos sa joci jocuri originale si sa te stii in siguranta decat cu pirate si banat

  8. #8 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    S-au tot anuntat "spargeri" la adresa ps3-ului de cand a aparut si ...nimic. Daca reuseste bravo lui! Pana la urma va sta treaba cum sta si in cazul xbox-ului: cine vrea modeaza, cine nu vrea nu modeaza. Numai ca in cazul ps3-ului nu va fi asa ieftina piratarea (ca in cazul xbox-ului).

  9. #9 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Quote Originally Posted by Laurentiu View Post
    S-au tot anuntat "spargeri" la adresa ps3-ului de cand a aparut si ...nimic. Daca reuseste bravo lui! Pana la urma va sta treaba cum sta si in cazul xbox-ului: cine vrea modeaza, cine nu vrea nu modeaza. Numai ca in cazul ps3-ului nu va fi asa ieftina piratarea (ca in cazul xbox-ului).
    pai daca omul reuseste si ofera informatia gratuit de ce altii ar lua bani?

  10. #10 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Aici nu este vorba ca vrei sau nu vrei sa iti modezi consola. Este vorba de faptul ca cineva va putea sparge PS3, ceea ce nu este de loc usor. Ca Sony or sa ii dea bani ca sa nu vanda susrsa de coduri, asta este altceva. Pe mine ma intereseaza actiunea si rusita ei in sine.

  11. #11 SP
    Member Imperatore's Avatar
    ar fi interesant un CFW ...

  12. #12 SP
    Banned Mario's Avatar
    Amazon.com: Verbatim 96769 25 GB 4X Blu-Ray BD-R , 10-Disc Spindle: Electronics@@AMEPARAM@@http://ecx.images-amazon.com/images/I/41HW5ZMdTDL.@@AMEPARAM@@41HW5ZMdTDL 10 discuri 30$ e ieftin 100 de mii un disc,un DL e 100 la noi.Pana la urma credca va fi rentabil+ca nu e neaparat sa le faci acasa ...le poti face si la "baieti" care au BD Writer.\
    P.S.:Cam distrus baiatu,dar oricum super destept la 17 ani sa faci asea ceva...

  13. #13 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    pai daca omul reuseste si ofera informatia gratuit de ce altii ar lua bani?
    Ca sa intelegi la ce m-am referit: blue-ray writer + blue-ray blank-uri = lots of money.

    @Mario ala e distrus? Ne pui si noua niste poze cu tine? Ca din ce vorbesti ne-am facut deja o parere.

  14. #14 SP
    Senior Member tray's Avatar
    eu mi-as dori un hombrew enabler care sa poata accesa procesorul + placa video ,astfel incat sa rulez windows pe ps3,nimic mai mult

  15. #15 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Jocurile nu se merita sa le piratezi , ca deja sunt jocuri extrem de ieftine la mana a doua . Dar programe homemade si alte chestii de genul ar fi mirific .

  16. #16 SP
    Junior Member andrei221's Avatar
    Quote Originally Posted by Laurentiu View Post
    Ca sa intelegi la ce m-am referit: blue-ray writer + blue-ray blank-uri = lots of money.

    @Mario ala e distrus? Ne pui si noua niste poze cu tine? Ca din ce vorbesti ne-am facut deja o parere.


    Ai uitat de Hard Disk. Poate va fi o modalitate sa ne jucam de pe HDD, asa ca nu mai trebuie blu ray.

  17. #17 SP
    Junior Member TheOtherAI's Avatar
    Sa-i vad pe urma pe prostii care se pun sa-si cumpere blu ray-uri goale si blu ray writer ca sa-si scrie joacele...

  18. #18 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Daca chiar s-a descoperit ceva asa de grandios,vor mai trece vreo 2-3 zile daca nu o saptamana pana se pune toata treaba la cale!Geohot lucreaza la modalitatea de descifrare a codului din procesorul CELL dar mai trebuie facute aparate/software pt. a creea backupurile,poate un cip ceva,asa ca nu va ganditi de acum la blu-ray writter.

  19. #19 SP
    Senior Member BogdanN1's Avatar
    Sa inteleg ca Geohotp,spaima producatorilor de console a lovit inca odatalol.Dar decat sa iti cumperi Blu Ray writer si Blu Ray discuri goale mai bine cumperi jocul original si esti curat.
    Totusi daca s-ar putea jocurile dupa hdd ar fi ceva

  20. #20 SP
    Member playgame's Avatar
    Quote Originally Posted by k1du View Post
    E mai frumos sa joci jocuri originale si sa te stii in siguranta decat cu pirate si banat
    Daca nu se intra online, n-are cum sa baneze. Pentru cine vrea sa joace jocurile doar offline.

    Quote Originally Posted by Laurentiu View Post
    Ca sa intelegi la ce m-am referit: blue-ray writer + blue-ray blank-uri = lots of money.
    E mult mai ieftin decat cumpararea jocurilor.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 15 1 2 3 11 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 5 Last Post: 24-12-2012, 01:13
  2. Replies: 42 Last Post: 26-02-2011, 12:47
  3. Geohot a spart OS 3.21 a PS3-ului By steauacroitoru in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 191 Last Post: 19-08-2010, 16:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts