Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Administrare conturi PSN

  1. #1 SP
    Member Quasivasi's Avatar

    Question Administrare conturi PSN

    Salve,

    am cautat insa n am gasit ceva concret sau informatia e mult prea imprastiata ca sa aiba vre-un sens asa ca deschid acest topic cu scopul de a face umpic de "lumina" in lumea conturilor PSN.

    Cate aveti? Cum le administrati? Pe care jucati single player si pe care multiplayer? Care e contul principal? Aveti mai multi Useri pe PS3 fiecare cu contul lui sau unul si va logati cu el la fiecare cont in parte in functie de ce vreti? Care sunt avantajele / dezavantajele?

    Personal, cand am luat PS3-u mi-am facut cont cu "Romania" urmand sa aflu ca nu am acces la Store. Am mai facut un User + cont, de data asta am ales ca tara US si am acces la US Store. Afland ca, content-ul difera, am mai facut uns User + cont, de data aspa pe UK.

    Apucasem sa joc cateva jocuri / salvez pe contul de US, acum am salvari si pe UK. Incercand sa le adun pe toate sub un singur User primesc mesaj anumite slvari nu le pot incarca pentru ca nu apartin aceluiasi user...

    In incheiere, voi cum va descurcati / cum le administrati?

    Mersi,
    gugukalimero

  2. #2 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    eu am 5 useri/conturi. de RO/US/UK/HK/JP. de jucat joc numai pe RO insa folosesc conturile celelalte ca sa downloadez/cumpar. multe din intrebarile tale nu au sens. de ce sa joci single si multi pe conturi diferite? orice joc achizitionat il joci pe contul de RO sau ma rog, pe ce cont vrei tu, insa pe unul singur ca dupa aia nu poti sa-ti transferi save-uri sau trofee.

    PS si din nou se simte nevoia unei sectiuni pentru asemenea intrebari..dar deh, nu ma aude nimeni.

  3. #3 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Sa inteleg ca, chair daca nu am acces pe Store cu contul de RO tot ma pot juca multiplayer de pe el? cum e cu DLC? Daca le iau de pe alt cont / Store am acces la el de pe cel RO?

  4. #4 SP
    Member playgame's Avatar
    Quote Originally Posted by gugukalimero View Post
    Sa inteleg ca, chair daca nu am acces pe Store cu contul de RO tot ma pot juca multiplayer de pe el? cum e cu DLC? Daca le iau de pe alt cont / Store am acces la el de pe cel RO?
    Da, pe contul de RO poti juca multiplayer fara probleme. Raspunsul e tot "da" si pt dlc.

  5. #5 SP
    Member ramusg's Avatar
    Da, poti sa iesi on-line de pe contul de RO ( sa joci jocul in formatul multiplayer) si poti sa te folosesti si de dlc-uri( luate de pe celelalte conturi cu store) daca acestea sunt downloadabile si nu vin pe disk si deblocate cu un cod ce trebuie postat pe site-ul celui ce a produs jocul, in ultimul caz poti sa folosesti contentul doar pe contul de pe care ai introdus codul( ex: Battlefield Bad Company 2). Bafta.

  6. #6 SP
    Member cristian77's Avatar
    Misto thread
    Eu am 3,UK,US si RO. Primul a fost cel de UK,cristache77,pe care n-as mai juca(as vrea sa joc pe RO,deh,patriotismul... ),dar acolo am toti prietenii,etc,asa ca nu mai schimb.Pe RO mai joc cand o ard singur prin U2 cu level mic si fac caterinca de "pros"

  7. #7 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Daca eu joc online un joc de pe un cont UK si tu acelasi joc de pe cont RO...teoretic ne putem intalni? sau eu joc doar cu UK'isti si tu doar cu RO / East Europe...? Sau nu conteaza contul / regiunea?

  8. #8 SP
    Member cristian77's Avatar
    Quote Originally Posted by gugukalimero View Post
    Daca eu joc online un joc de pe un cont UK si tu acelasi joc de pe cont RO...teoretic ne putem intalni? sau eu joc doar cu UK'isti si tu doar cu RO / East Europe...? Sau nu conteaza contul / regiunea?
    Eu stiu ca nu conteaza

  9. #9 SP
    Member ramusg's Avatar
    Quote Originally Posted by gugukalimero View Post
    Daca eu joc online un joc de pe un cont UK si tu acelasi joc de pe cont RO...teoretic ne putem intalni? sau eu joc doar cu UK'isti si tu doar cu RO / East Europe...? Sau nu conteaza contul / regiunea?
    Depinde doar de joc, variantele ASIA sau Japonia in particular folosesc uneori servere dedicate pe regiuni, am patit asa ceva cu un prieten ce avea PES 2009 Varianta ASIA si eu UK, aveam servere diferite si nu ne puteam gasi on line.

  10. #10 SP
    Member GuCOZA's Avatar
    eu am un cont de us si unul de uk pe cel de us ma joc multiplayer iar de pe cel de uk cumpar diferite chestii.

  11. #11 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by ramusg View Post
    Depinde doar de joc, variantele ASIA sau Japonia in particular folosesc uneori servere dedicate pe regiuni, am patit asa ceva cu un prieten ce avea PES 2009 Varianta ASIA si eu UK, aveam servere diferite si nu ne puteam gasi on line.
    nu stiu cum e la PES dar de ex la killzone 2 sau motorstorm iti poti alege regiunea la care vrei sa te conectezi (europa, state, asia). daca prietenii tai joaca toti pe europa, iti alegi europa in joc si te conectezi (nu conteaza de pe ce cont joci).

  12. #12 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Am 3 RO (nu comentati), unu UK si unu US. Pana acum jucam pe US dar mi-am facut un cont RO (pe care doart putini il stiu) pe care o sa joc de acum incolo

  13. #13 SP
    Member ramusg's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    nu stiu cum e la PES dar de ex la killzone 2 sau motorstorm iti poti alege regiunea la care vrei sa te conectezi (europa, state, asia). daca prietenii tai joaca toti pe europa, iti alegi europa in joc si te conectezi (nu conteaza de pe ce cont joci).
    Stiu, am si eu Killzone 2 ( vezi semnatura) , la PES 2009 sunt servere dedicate iar fiecare zona are serverele ei Europa are EU 1,2,3...camere pe server, , Asia la fel , Sua la fel.

    Eu folosesc 2 conturi , US este cel principal si UK secundar.

  14. #14 SP
    Member cj_quest's Avatar
    Folosesc un singur cont de UK, legal, cu carte de credit legata de el. O singura dezamagire am avut: pe PSN UK nu am gasit Afrika theme de cumparat. In rest nu vad ce rost are sa fac o mie de conturi.

  15. #15 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by cj_quest View Post
    Folosesc un singur cont de UK, legal, cu carte de credit legata de el. O singura dezamagire am avut: pe PSN UK nu am gasit Afrika theme de cumparat. In rest nu vad ce rost are sa fac o mie de conturi.
    Legal, adica ai act de identitate cu adresa din UK? Altfel, nu e legal.
    Lumea isi face multe conturi pentru ca nu tot timpul primesti acelasi continut pe toate store-urile. Unele demo-uri apar mai repede pe store-ul de US sau pe cel de Japonia (cazul Bayonetta). De asemenea, preturile nu sunt aceleasi de la un magazin la altul si nici promotiile.

  16. #16 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    US pe care joc si cumpar de pe psn
    UK sa iau demo-urile mai repede

  17. #17 SP
    Member cj_quest's Avatar
    @superman90 legal, adica card de debit de uk si adresa tot de ..momentan salasluiesc pe aici... Bayonetta l-am avut un pic mai devreme decat de pe psn uk, din revista ps3 magazine.

  18. #18 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Am cont de RO pentru jucat/buddies/trophies, si cate unu de UK si respectiv US pentru demo-uri/themes/shopping. Il prefer pe cel de US pentru ca e mai ieftin si pentru ca il alimentez usor si rapid cu instant codes de pe ebay

  19. #19 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Am un cont de UK - principal (pe care am ramas din greseala). La inceput nu stiam ca pot juca cu europa de pe contul de US si dupa ce am facut o cantitate de trofee nu am mai schimbat.
    Un cont de US - de pe care cumpar, downloadez ce apare in US prima data.
    Un cont de RO - cu care nu fac nimic
    Un cont de HK - pentru demouri ce nu apar pe alte conturi.
    Un cont de JP - pentru demouri ce nu apar pe alte conturi.

  20. #20 SP
    Member drik's Avatar
    UK - Cont Principal / Shop
    US - Shop
    HK - Demos & Stuff
    RO - Useless I guess...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 14 Last Post: 08-02-2012, 15:38
  2. Conturi PSN By Nandy001 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 7 Last Post: 12-08-2010, 12:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts