Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Cablu hdmi

  1. #1 SP
    Member maniac360's Avatar

    Cablu hdmi

    Am acasa 3 cabluri hdmi2hdmi. 2 dintre ele au fost f. scumpe si sunt de firma, iar unul f. ieftin si no name. Diferenta dintre ele in calitatea imaginii&sunetului este practiz zero (toate au aceeasi lungime de 3m). Pt. ps3-ul ce urmeaza sa-l achizitionez am nevoie de un astfel de cablu. Ce-mi sugerati? unul ieftin:

    Cablu semnal monitor HDMI to HDMI (M-M), 3m [12271], 39.56* RON, Intend Computer - we intend to improve ...

    sau unul original:

    Detalii produs

    diferenta dintre ele e de 60ron si ambele sunt hdmi v1.3a compliant, sau cel putin asa scrie pe ambalajul lor. Teoretic, dupa cum am mentionat mai sus, nu ar trebui sa fie diferente vizibile intre ele. E ps3-ul mai sensibil la calitatea cablului folosit?

  2. #2 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Poti sa-ti iei cablu ieftin man, semnalul e acelasi. Este semnal digital deci nu difera cu nimic semnalul prin cablu scump fata de semnalul din cablu ieftin. Eu am unul de 10 dolari luat de pe net, e foarte solid si ce sa mai zic, super ok.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cum zice si Srachi, la semnal digital ar trebui ori sa mearga perfect totul, ori sa nu ai imagine deloc. Din pacate, eu am avut experiente "nefaste" cu cabluri "no-name". Pun la dispozitie 2 cabluri HDMI care peste 720p nu mai fac fata (apar linii de pierdere semnal) oricui nu crede. Also, cel mai lung dintre ele (5m) are probleme de ecranare, disparand imaginea din cand in cand.

    So, you see, nu e chiar atat de "alb sau negru" situatia. Eu recomand ProfiGold pentru calitate maxima la pret "decent", iar daca nu va lasa bugetul, mergeti pe Bandridge (cele albastre). Se gasesc in MediaGalaxy usually...

  4. #4 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Monky cablul acela lung are ''butoiasele" alea de intarire semnal la capete? Sti tu la ce ma refer, ca si cum is pe unele cabluri usb sau vga. Eu am avut un cablu vga de 3 metri fara acele butoiase iar daca cuplam pc-ul la tv lcd se vedea deplorabil, cu ghosting si parca sters.
    Si problema accea am rezolvat-o schimband pe un cablu dvi/hdmi ieftin, acum se vede cristal clear.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Srachi: acele "butoiase" nu sunt nimic altceva decat "ferite core" (sau li se mai spune si ferite bead) care nu au nici-un alt scop decat acela de a "elimina" zgomotul de inalta frecventa (o fac prin disipare).

    P.S. Nu prea poti sa compari VGA ANALOGIC (D-Sub 15) cu HDMI DIGITAL ? E ca si cand ai compara banda magnetica cu bluray-ul (almost)

  6. #6 SP
    Member steauacroitoru's Avatar
    eu am unul la 25 ron comandat de pe net merge brici daca esti interesat pm me si ti d au adresa de unde l am luat

  7. #7 SP
    Junior Member edy100's Avatar
    am cumparat unul de 25 lei de la webpredator si merge excelent. e putin cam scurt (0,9 m) , dar pt. mine a fost suficient

  8. #8 SP
    Member maniac360's Avatar
    Am vb la Inted si mi-au zis ca orice cumpar de la ei pot returna in decurs de 10 zile daca nu-s multumit de marfa. Asa ca nu am nimic de pierdut si incerc prima data cablul ala si de nu merge la 1080p o sa caut marca ProfiGold de care zicea Monky.
    Mersi tuturor de sfaturi.

  9. #9 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Srachi: acele "butoiase" nu sunt nimic altceva decat "ferite core" (sau li se mai spune si ferite bead) care nu au nici-un alt scop decat acela de a "elimina" zgomotul de inalta frecventa (o fac prin disipare).

    P.S. Nu prea poti sa compari VGA ANALOGIC (D-Sub 15) cu HDMI DIGITAL ? E ca si cand ai compara banda magnetica cu bluray-ul (almost)
    Nu am facut comparatie, doar spuneam cum mi-am rezolvat problema cu ghostingul, in fine. Spune-mi te rog despre butoiasele astea, daca nu intaresc semnalul atunci cumde folosind un cablu usb fara aceste butoaie care e cuplat de la pc la un sub splitter nu face fata la splitter si unl cu butoaie este super okei.

    Prin a nu face fata ma refer la faptu ca degeaba bagam unele chestii in splitteru ala usb caci pc nu le recunoastea, nu le evdea de loc iar dupa ce am schimbat cablu toate merg ok si bine. Frecventa aia joaca rol in asa ceva?

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Srachi: cum am zis, ferite core-ul nu intareste semnalul, ci elimina "zgomotul" produs de alte device-uri (dar minuni sigur nu face). Probabil ca ai ceva prin preajma care nu e protejat cum trebuie magnetic (boxe, tv, etc). Also, fiind vorba de USB, tine si de ce chipset ai si ce putere/voltaj este dat pe acel chipset. De exp. la notebook-uri este voltajul mai mic (pentru a reduce consumul). De aceea se si recomanda ca la "splituire" sa nu folosesti un USB hub ne-alimentat (mai ales pentru consumatori mari, gen HDD pe USB de exp.). Prin urmare, ca sa scapi de problema, achizitioneaza un HUB USB care are si alimentare externa si ai scapat de problema.

  11. #11 SP
    Member andreips3's Avatar
    MonkY la linii te referi in timpul cutscenurilor. Patesc asta in timpul cutscenurilor si in zonele mai putin luminate unde apar niste linii albe enervante. Se mai intampla si in timpul jocului dar mai rar. Deci poate fi de la cablu si rez de 1080? Initial ma gandeam ca e de la firmware. Am facut update de pe net europa si eu am cons us. Are vreo legatura? Tv-u nu e full hd ci doar hd ready. Cablu e panasonic cred si da a fost f ieftin.

  12. #12 SP
    Junior Member bHz One's Avatar
    Apropo de cabluri hdmi, nu are nimeni unul in plus p`acasa la un pret decent?

  13. #13 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by bHz One View Post
    Apropo de cabluri hdmi, nu are nimeni unul in plus p`acasa la un pret decent?
    daca te uiti putin pe forum vei gasi foarte ieftin si bun. exact ce vrei tu.

  14. #14 SP
    Member maniac360's Avatar
    Gata, mi-am luat un cablu de 2m hdmi (ceva firma de care n-am auzit) cu capetele aurite la 50ron de la Cora. Arata chiar foarte bine si pare de calitate. L-am pus pe PS3-ul nou achizitionat si merge perfect la 1080p.
    Mi se pare mie sau jocurile arata mai rau decat pe xbox360?

  15. #15 SP
    Member steauacroitoru's Avatar
    nu ti se pare asa este dar ps3 nu a scos artileria grea cum s ar zice..am un pic de treaba acum si nu pot explica...intereseaza te ai sa vezi de ce spun asta

  16. #16 SP
    Junior Member aberantu's Avatar
    Capetele aurite nu inseamna calitate superioara a cablului. Inseamna doar ca nu o sa oxideze, adica o sa tina mai mult timp.
    Dar da, conteaza enorm de mult cablu. Calitatea imaginii va fi aceeasi, dar nu aici e problema.
    Problema e ca un cablu ieftin (facut din materiale mai ieftine, legaturi mai ieftine, etc.) va genera zgomote. Zgomotele genereaza pierderea pachetelor (spre deosebire de analog, unde zgomotul duce la denaturarea imaginii), ceea ce inseamna micsorarea benzii. La imagine digitala asta s-ar traduce prin pierderea unor franturi de imagine (un frame din 30, de ex.). Neobservabil, aparent
    DAR depinde foarte mult de cat de atent esti la detalii. De ex., eu am acum un cablu de 25 de lei si nu face fata la 1080p (in imagini foarte dinamice, se vede clar asta, lipsesc clar frame-uri ... TV-ul face interlacing intre ele, dar se cunoaste ca sunt generate ...).
    Dar eu sunt un pretentios Prietena mea zice ca-s nebun, ca ea nu vede nimic ...

    Nu sunt expert in HDMI, nu stiu cum compreseaza pachetele si cum sunt transmise, dar asa functioneaza lucrurile pe retea ...

  17. #17 SP
    Member maniac360's Avatar
    Quote Originally Posted by steauacroitoru View Post
    nu ti se pare asa este dar ps3 nu a scos artileria grea cum s ar zice..am un pic de treaba acum si nu pot explica...intereseaza te ai sa vezi de ce spun asta
    Am citit si eu ceva despre asta. Diferenta oricum nu e prea sesizabila pentru un ochi neantrenat.


    Quote Originally Posted by aberantu View Post
    Capetele aurite nu inseamna calitate superioara a cablului. Inseamna doar ca nu o sa oxideze, adica o sa tina mai mult timp.
    Dar da, conteaza enorm de mult cablu. Calitatea imaginii va fi aceeasi, dar nu aici e problema.
    Problema e ca un cablu ieftin (facut din materiale mai ieftine, legaturi mai ieftine, etc.) va genera zgomote. Zgomotele genereaza pierderea pachetelor (spre deosebire de analog, unde zgomotul duce la denaturarea imaginii), ceea ce inseamna micsorarea benzii. La imagine digitala asta s-ar traduce prin pierderea unor franturi de imagine (un frame din 30, de ex.). Neobservabil, aparent
    DAR depinde foarte mult de cat de atent esti la detalii. De ex., eu am acum un cablu de 25 de lei si nu face fata la 1080p (in imagini foarte dinamice, se vede clar asta, lipsesc clar frame-uri ... TV-ul face interlacing intre ele, dar se cunoaste ca sunt generate ...).
    Dar eu sunt un pretentios Prietena mea zice ca-s nebun, ca ea nu vede nimic ...

    Nu sunt expert in HDMI, nu stiu cum compreseaza pachetele si cum sunt transmise, dar asa functioneaza lucrurile pe retea ...
    Am testat cablul asta in paralel cu unul mai vechi, de 3m, marca Monster pe care-l am in dotare si-l folosesc pt a lega a/v receiverul la tv. Nu am sesizat nici o diferenta in calitatea imaginii si si eu is un obsedat cand vine vorba de calitate, vad pixeulul mort, desaturatia culorii si erorile de geometrie si cand is adormit (sotia are aceeasi parere ca prietena ta).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts