Pentru cei interesati de subiect m-am gandit sa imi expun experimentele in materie de pal/ntsc.
Personal am testat pe PS3.

Singura metoda de a "imbina" 2 echipamente video din 2 regiuni diferite este printr-o legatura hd, mai precis prin hdmi. In primul rand semnalele 720i/p si 1080i/p nu sunt universale din simplul motiv ca opereaza la frecvente diferite in functie de regiune. Astfel pt zonele pal avem 720i/25hz 725p/50hz 1080i/25hz 1080p/50hz iar pentru zonele ntsc avem 720i/30hz 725p/60hz 1080i/30hz 1080p/60hz.

Diferentele intre ps3-ul pal si ntsc se regasesc in semnalele video 480i/p la 30/60Hz(ntsc) si respectiv 576i/p la 25/50hz(pal). La rezolutii de peste 720p consola opereaza la frecventa de 60hz indiferent de regiunea de care apartine.

CAZ1:

PS3 pal/HDTV ntsc:

HDTV-urile ntsc opereaza exclusiv la 30/60hz => vom avea semnal "video out" din PS3 doar la rezolutii de peste 720p. Problema apare la prima setare a consolei, cand nu poate sincroniza semnalul video. Solutia este de a conecta ps3-ul la un HDTV pal prin hdmi si accesam optiunea de autodetectie a tv-ului. Apoi reconectam consola la HDTV-ul ntsc si dupa ce primim imaginea pe ecran mai rulam odata functia de autodetectie a semnalului video. Rezultatul va fi eliminarea modurilor video nesuportate de tv, implicit vor ramane doar cele hd la 60hz.
Am testat 2 filme blu-ray si 2 jocuri si merg excelent, fara probleme de overscan, ghosting, decolorare sau shuttering.


CAZ2:

PS3 ntsc/HDTV pal:

HDTV-urile pal opereaza atat la 25/50hz cat si la 30/60hz => atata timp cat conexiunea video e prin hdmi totul ar trebui sa mearga fara probleme. Am testat aceleasi 2 filme blu-ray si 2 jocuri si rezultatul e la fel ca mai sus.