Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 985 of 1175 FirstFirst ... 485 885 935 975 983 984 985 986 987 995 1035 1085 ... LastLast
Results 19,681 to 19,700 of 23486

Thread: Clubul PlayStation 3

  1. #19681 SP
    Member Florix09's Avatar
    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    Cand i-am intrebat de ce 1 an am primit un raspuns de genul: "Nu exista reprezentata Sony in Romania si asta e motivul pt. care nu ofera decat un an. "
    valeuuu.. e clara treaba

    ---------- Post added 04-05-2013 at 10:04 PM ----------

    Quote Originally Posted by lordico View Post
    As vrea sa insist cu intrebarea cu rack-ul de HDD pe care consola de 12GB nu il are si fara de care nu poti pune tu un HDD in ea; a vazut cineva pe undeva si daca da, cat costa? Ca fara el, nu mi-e de nici un folos ca e ieftina varianta asta, nu mi-ar fi niciodata de ajuns cei 12GB inclusi...
    Vezi ca s ar putea sa stie Google !

  2. #19682 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by lordico View Post
    As vrea sa insist cu intrebarea cu rack-ul de HDD pe care consola de 12GB nu il are si fara de care nu poti pune tu un HDD in ea; a vazut cineva pe undeva si daca da, cat costa? Ca fara el, nu mi-e de nici un folos ca e ieftina varianta asta, nu mi-ar fi niciodata de ajuns cei 12GB inclusi...
    Adaptor Hard disk SONY pentru PS3 | ALTEX

    Sa-ti faci o ideie, momentan vad ca nici la Flanco nu mai este pe stoc.

  3. #19683 SP
    Member Florix09's Avatar
    Ideea este ca eu vreau sa cumpar un ps3 nou..dar nu vad de unde ar fi mai avantajos..
    La Altex cu garantie de 2 ani trasa de par... un ps3 super slim de 500 gb si 2 jocuri incluse la 1300 lei..
    La Flanco cu garantie 4 ani all-inclusiv (150 lei).. un ps3 slim de 320 gb simplu la 1300 lei cu tot cu garantie..
    Un sfat ?

  4. #19684 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Eu as lua Slim-ul de la Flanco , din 2 motive ..Slim-ul e construit mai bine (nu imi sariti in cap ) si bineinteles garantia de 4 ani.

  5. #19685 SP
    Member Florix09's Avatar
    Quote Originally Posted by Drag05azs View Post
    Eu as lua Slim-ul de la Flanco , din 2 motive ..Slim-ul e construit mai bine (nu imi sariti in cap ) si bineinteles garantia de 4 ani.
    clar. sunt de aceeasi parere . slimul arata mai bine si e mai frumos ca super slimul.

  6. #19686 SP
    Senior Member Florin85's Avatar
    Quote Originally Posted by Florix09 View Post
    Ideea este ca eu vreau sa cumpar un ps3 nou..dar nu vad de unde ar fi mai avantajos..
    La Altex cu garantie de 2 ani trasa de par... un ps3 super slim de 500 gb si 2 jocuri incluse la 1300 lei..
    La Flanco cu garantie 4 ani all-inclusiv (150 lei).. un ps3 slim de 320 gb simplu la 1300 lei cu tot cu garantie..
    Un sfat ?
    Plusu la altex ar fi cele 2 jocuri.
    Daca in viitoru apropiat sa zicem in cel mult 2 ani vei trece la noua generatie , dupa ce vei auzi/vom auzi datele concrete si oficiale cat vei mai investi in ps3!!? Sigur ,noua generatie ne va face cu ochiu. Decizia oricum iti apartine.

  7. #19687 SP
    Junior Member lordico's Avatar
    Quote Originally Posted by Florix09 View Post
    Vezi ca s ar putea sa stie Google !
    L-am intrebat, si gaseste numai lipsa stoc

    ---------- Post added 04-05-2013 at 11:35 PM ----------

    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    Adaptor Hard disk SONY pentru PS3 | ALTEX

    Sa-ti faci o ideie, momentan vad ca nici la Flanco nu mai este pe stoc.
    Asa lipsa stoc l-am vazut si la Altex, ma gandeam ca poate stie cineva unde se gaseste in mod real

  8. #19688 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    In Romania, la ora actuala, nu exista legislatie privind obligativitatea garantiei comerciale. Altex da 1 an garantie la PS3, deoarece atat este garantia oferita de Sony la nivel International.

    Este obligatorie doar garantia de conformitate (pentru care nu e obligatoriu emiterea unui certificat de garantie), care este de 2 ani, si nu se refera la defectiunile produselor (a se citi legea 449/2003 cu completarile si modificariloe ulterioare). Mai precis, legea 449/2003 abroga un HG privind acele garantii obligatorii de 2 ani pe care le stiti voi. Aceasta lege a aparut in 2003 cu aplicabilitate din 2007.

    ---------- Post added 05-05-2013 at 07:58 AM ----------

    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    Fa un drum pana la un Altex si vezi cum sta treaba, eventual rezerva consola online la un magazin din localitate si cand te duci sa o ridici vezi daca este 2 ani garantia, daca este doar un an suna de fata cu ei (preferabil sa fie si un manager zonal de fata) la OPC-ul de la tine din localitate si expui problema, vezi apoi ce se intampla.
    Se va intampla exact: nimic. Cititi legislatia romaneasca inainte sa faceti afirmatii neadevarate pe forum. Vedeti ca Altex ofera si extragarantie.

    ---------- Post added 05-05-2013 at 08:02 AM ----------

    Quote Originally Posted by Drag05azs View Post
    Treaba cu garantia 1 an e relativa. Ultima consola am cumparat-o de la Domo si pana nu am sunat la Sony Center sa ii demonstrez omului ca se ofera 2 ani nu au crezut/nu au vrut sa creada. In final am primit 2 ani garantie.
    Asa ca du-te la Altex , da-le cu legea in cap , suna la service de fata cu ei si daca vor sa vanda iti va oferi 2 ani garantie.
    Care e legea aia cu 2 ani obligatorii? Daca te uiti pe site-ul Domo la console PS3 se specifica clar ca se ofera garantie de 24 luni.

  9. #19689 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Si eu am scris sa ma aflu in treaba , nu ?! Lasa legea , degeaba imi vii cu articole , du-te pe "teren" si iti da aia cu legea dupa ceafa de nu stii pe unde sa mai iesi din magazin. Apropo , ca fapt divers , stiai ca in primele 6 luni din garantie in caz de defectiune , CLIENTUL decide modalitatea de rezolvare a problemei . Arata-mi un magazin care respecta treaba asta.

    LE..Paste Fericit si multa sanatate!
    Hristos a inviat!

  10. #19690 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by Drag05azs View Post
    Si eu am scris sa ma aflu in treaba , nu ?! Lasa legea , degeaba imi vii cu articole , du-te pe "teren" si iti da aia cu legea dupa ceafa de nu stii pe unde sa mai iesi din magazin. Apropo , ca fapt divers , stiai ca in primele 6 luni din garantie in caz de defectiune , CLIENTUL decide modalitatea de rezolvare a problemei . Arata-mi un magazin care respecta treaba asta.

    LE..Paste Fericit si multa sanatate!
    Hristos a inviat!
    E vorba de 6 luni de lipsa de conformitate, nu de defectiune. Legea 449/2003. Nu esti bine informat si dezinformezi lumea pe forum.
    Lipsa de conformitate nu inseamna defectiune.

    http://www.altex.ro/garantii-produse/

  11. #19691 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Cum spui dumneata , imi vb de legi si alte bazaconii cand eu m-am lovit de ele si stiu cum se interpreteaza.
    Apropo "lipsa de conformitate" cand apare? Si nu imi da articole , le pot cauta si singur.
    In fine , hai sa incheiem , nu imi sta in caracter sa lungesc aiurea o chestiune pur teoretica cand practica mi-a facut nervii praf.

  12. #19692 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    In Romania, la ora actuala, nu exista legislatie privind obligativitatea garantiei comerciale. Altex da 1 an garantie la PS3, deoarece atat este garantia oferita de Sony la nivel International.

    Este obligatorie doar garantia de conformitate (pentru care nu e obligatoriu emiterea unui certificat de garantie), care este de 2 ani, si nu se refera la defectiunile produselor (a se citi legea 449/2003 cu completarile si modificariloe ulterioare). Mai precis, legea 449/2003 abroga un HG privind acele garantii obligatorii de 2 ani pe care le stiti voi. Aceasta lege a aparut in 2003 cu aplicabilitate din 2007.

    ---------- Post added 05-05-2013 at 07:58 AM ----------



    Se va intampla exact: nimic. Cititi legislatia romaneasca inainte sa faceti afirmatii neadevarate pe forum. Vedeti ca Altex ofera si extragarantie.

    ---------- Post added 05-05-2013 at 08:02 AM ----------



    Care e legea aia cu 2 ani obligatorii? Daca te uiti pe site-ul Domo la console PS3 se specifica clar ca se ofera garantie de 24 luni.
    Art. 16.din Legea 449/2003(actualizata in 2008) - Răspunderea vânzătorului, conform prevederilor art. 9-14, este angajată dacă lipsa de conformitate apare într-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului.

    Art. 5 alin (2) Se consideră că produsele sunt în conformitate cu contractul de vânzare-cumpărare dacă:
    .... lit. d) fiind de acelaşi tip, prezintă parametri de calitate şi performanţe normale, la care consumatorul se poate aştepta în mod rezonabil, date fiind natura produsului şi declaraţiile publice privind caracteristicile concrete ale acestuia, făcute de vânzător, de producător sau de reprezentantul acestuia, în special prin publicitate sau prin înscriere pe eticheta produsului.

    Extras din legislatia romaneasca, unde este neadevarul celor prezentate de mine?

  13. #19693 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Aveti idee de ce nu merge PS Store? am cont de UK. faza e ca de 4 zile este Undergoing maintenance ...am sters aplicatia Store de pe PS3, am reinstalat-o, acelasi rezultat. AM schimbat DNS-urile de access (sunt pe RTC), la fel...nu merge.
    Pe community forum PSN am citit ca n-ar fi nicio mentenanta la ora asta.
    la voi pe UK functioneaza?

  14. #19694 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    E vorba de 6 luni de lipsa de conformitate, nu de defectiune. Legea 449/2003. Nu esti bine informat si dezinformezi lumea pe forum.
    Lipsa de conformitate nu inseamna defectiune.

    Garantii produse | ALTEX
    Ce inseamna atunci?

    extras de pe siteul Altex
    "Toate produsele beneficiaza, prin lege, de garantia de conformitate care reprezinta perioada legala de 2 ani in care consumatorului i se aduce produsul la conformitate in mod gratuit. Conformitatea se refera la caracteristicile produsului oferite consumatorului prin publicitatea aferenta facuta de vanzator/producator.
    In cadrul termenului de garantie de conformitate producatorul repara, inlocuieste sau restituie contravaloarea produsului, conform LG449/2003, Art.11, Alineat 2. Perioada de timp stabilita de remediere a reparatiei nu poate depasi 15 zile calendaristice de la data la care cumparatorul a adus la cunostinta vanzatorului lipsa de conformitate a produsului."

    Daca un dvd player nu mai cieste dvd-uri, acesta se defecteaza nu? Nu cumva a aparut o lipsa de conformitate, aparatul nu mai functioneaza conform celor specificate de producator, in cazul de fata sa citeasca dvd-uri.

    Ce inseamna i se aduce produsul la conformitate? Nu cumva se repara/sau inlocuieste pt. a functiona in parametrii mentionati de producatori?

  15. #19695 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    Ce inseamna atunci?

    extras de pe siteul Altex
    "Toate produsele beneficiaza, prin lege, de garantia de conformitate care reprezinta perioada legala de 2 ani in care consumatorului i se aduce produsul la conformitate in mod gratuit. Conformitatea se refera la caracteristicile produsului oferite consumatorului prin publicitatea aferenta facuta de vanzator/producator.
    In cadrul termenului de garantie de conformitate producatorul repara, inlocuieste sau restituie contravaloarea produsului, conform LG449/2003, Art.11, Alineat 2. Perioada de timp stabilita de remediere a reparatiei nu poate depasi 15 zile calendaristice de la data la care cumparatorul a adus la cunostinta vanzatorului lipsa de conformitate a produsului."

    Daca un dvd player nu mai cieste dvd-uri, acesta se defecteaza nu? Nu cumva a aparut o lipsa de conformitate, aparatul nu mai functioneaza conform celor specificate de producator, in cazul de fata sa citeasca dvd-uri.

    Ce inseamna i se aduce produsul la conformitate? Nu cumva se repara/sau inlocuieste pt. a functiona in parametrii mentionati de producatori?
    Lipsa de conformitate inseamna daca in descrierea dvd playerului se mentioneaza ca citeste fisiere mpeg-4 si cand bagi un fisier mpeg-4 nu-l citeste. Aducerea lui la conformitate inseamna ca cei din service sa-l faca sa citeasca mpeg-4, altfel iti dau alt produs sau banii inapoi.

    Daca se strica blocul optic, intri pe garantia comerciala, care e voluntara in Romania incepand de la 1 ianuarie 2007, de cand am intrat in UE.

    ---------- Post added 05-05-2013 at 11:45 AM ----------

    Quote Originally Posted by Drag05azs View Post
    Cum spui dumneata , imi vb de legi si alte bazaconii cand eu m-am lovit de ele si stiu cum se interpreteaza.
    Apropo "lipsa de conformitate" cand apare? Si nu imi da articole , le pot cauta si singur.
    In fine , hai sa incheiem , nu imi sta in caracter sa lungesc aiurea o chestiune pur teoretica cand practica mi-a facut nervii praf.
    Daca intampini probleme, ai ANPC-ul la dispozitie.

  16. #19696 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Ce poate face ANPC-ul daca conform celor spuse de tine nu exista temei legal pt. remediarea produsului in termen de 2 ani de zile? De ce sa mai apeleze la ANPC?

    ---------- Post added 05-05-2013 at 11:51 AM ----------

    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    Lipsa de conformitate inseamna daca in descrierea dvd playerului se mentioneaza ca citeste fisiere mpeg-4 si cand bagi un fisier mpeg-4 nu-l citeste. Aducerea lui la conformitate inseamna ca cei din service sa-l faca sa citeasca mpeg-4, altfel iti dau alt produs sau banii inapoi.

    Daca se strica blocul optic, intri pe garantia comerciala, care e voluntara in Romania incepand de la 1 ianuarie 2007, de cand am intrat in UE.

    ---------- Post added 05-05-2013 at 11:45 AM ----------



    Daca intampini probleme, ai ANPC-ul la dispozitie.
    Si cum apare acea lipsa de conformitate in 2 ani de zile? Nu cumva a fost de la inceput? NU se leaga ce spui tu cu ce spune legea, nici cu ce este mentionat pe site-ul Altex.

    Citeste pe siteul Centrului European al Consumatorilor din Romania punctele 2, 2.1 2.2 2.3 care sunt contrare cu ce spui tu.
    Intreaba expertul | Centrul European al Consumatorilor din Romania

    tu spui: "Este obligatorie doar garantia de conformitate (pentru care nu e obligatoriu emiterea unui certificat de garantie), care este de 2 ani, si nu se refera la defectiunile produselor (a se citi legea 449/2003 cu completarile si modificariloe ulterioare). Mai precis, legea 449/2003 abroga un HG privind acele garantii obligatorii de 2 ani pe care le stiti voi. Aceasta lege a aparut in 2003 cu aplicabilitate din 2007."

    Lit. C spune: "c) produsul corespunde scopurilor pentru care sunt utilizate în mod normal produsele de același tip;

    Lipsa de conformitate în acest caz se încadrează perfect în noțiunea de defect, cu alte cuvinte, produsul nu funcționează așa cum ar trebui, spre exemplu congelatorul nu îngheață, pantofii se rup la prima purtare, motorul mașinii de spălat nu rotește cuva, becul se arde după cinci minute de la instalare etc."

    Exemplul dat de mine anterior: dvd playerul nu mai citeste dvd-uri (de nici un fel/bloc optic defect)

    6.4

    6.4. Care sunt drepturile consumatorului în cazul unei lipse de conformitate a produsului, manifestată în cadrul termenului de garanție?
    Vânzătorul este responsabil pentru lipsa de conformitate a produsului pentru o perioadă de 2 ani de la data livrării produsului. Acordarea garanției legale de 2 ani pentru produse este o cerință minimă pentru fiecare stat membru. În cazul în care produsul se defectează într-un termen de 6 luni de la data livrării acestuia se presupune că produsul a fost lipsit de conformitate încă de la livrare - prezumția lipsei de conformitate -, vânzătorul fiind obligat să demonstreze consumatorului că produsul nu a fost lipsit de conformitate la predare.

    Pentru a opera prezumția lipsei de conformitate este necesar ca vânzătorul să fie informat despre aceasta în termen de 2 luni de la data la care consumatorul a constatat-o, însă până la împlinirea termenului de 6 luni de la data livrării produsului.

    Dacă în cadrul termenului de 6 luni produsul nu prezintă o conformitate, acesta se consideră a fi conform cu contractul.

    Termenul de 2 luni nu trebuie interpretat restrictiv - este aplicabil și situației în care neconformitatea devine aparentă în termen de 2 ani de la livrarea produsului.

    Indiferent că vorbim de perioada de 6 luni sau de cea de 2 ani, în cazul neconformității produsului consumatorul este îndreptățit să solicite:

    repararea sau înlocuirea gratuită
    , într-o perioadă rezonabilă de timp și fără inconveniente majore pentru consumator;
    reducerea de preț corespunzătoare sau rezoluțiunea contractului, dacă repararea sau înlocuirea este imposibilă sau disproporționată sau vânzătorul nu a efectuat repararea într-un termen rezonabil de timp ori fără inconveniente majore pentru consumator; rezoluțiunea contractului nu operează daca neconformitatea este minoră.
    Nu uitați! Produsele beneficiază de un termen de garanție legală de 2 ani, astfel că orice lipsă de conformitate, apărută în cadrul acestui termen, trebuie asumată de vânzător fără costuri pentru consumator.

    Ce sa inteleg conform celor spuse mai sus? Nu faptul ca vanzatorul este obligat sa ofere garantie (de conformitate) de 2 ani, in acesti 2 ani, in cazul in care apare o defectiune a acelui produs, nu este obligat sa imi repare sau sa imi inlocuiasca produsul defect?

  17. #19697 SP
    Member Florix09's Avatar
    Eu am trimis un email catre Altex si astept sa vad ce zice !
    Am intrebat cati ani de garantie ofera la o consola ps3.. sunt curios ce zic ei

  18. #19698 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Tu spui ca vanzatorul (Altex) ofera in scris doar garantie comerciala care este valabila un an de zile, iar garantia de conformitate(cea de 2 ani) se intelege de la sine ca este valabila? Adica daca se defecteaza produsul in a 15 luna de la livrare nu am nevoie de garantie scrisa? Acesta va fi inlocuit/reparat de catre Altex, in baza garantiei de conformitate, sau nu se va proceda la inlocuirea/repararea lui deoarece acestia au oferit(in scris) doar garantia comerciala?

    "Daca intampini probleme, ai ANPC-ul la dispozitie"

    Asta sa faca ANPC-ul sa le atraga atentia, in cazul in care nu vor sa repare produsul dupa terminarea perioadei de 12 luni, referitor la garantia de conformitate care este valabila 2 ani, chiar daca a fost specificat in certificatul de garantie (comerciala) doar un an?

  19. #19699 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Schimbati subiectul oameni buni ca sunteti offtopic de mult. S-a ajuns sa se faca apologia drepturilor consumatorului intr-un loc nepotrivit.
    Pe cand o stire despre PS3 ?! ca tot vad activ acest topic, fac click pe el si cand colo "Altex e de porc".

  20. #19700 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Sa zicem ca aveti dreptate ca garantia de conformitate se refera si la defectarea produsului. Oricum e mai periculoasa aceasta garantie decat cea comerciala deoarece daca trec 6 luni de la cumpararea produsului trebuie sa dovediti voi cumparatorii lipsa de conformitate, adica voi ziceti ca vi s-a ars PS3-ul si service-ul spune ca s-a ars din cauza unei supratensiuni si n-ati avut priza cu protectie la supratensiuni etc.
    Apropo, uitati-va la sanctiuni in legea 449/2003 sa vedeti ca nu se sanctioneaza art. 16.

    Practic, legea 449/2003 transpune o directiva europeana, care a fost tradusa prost in limba romana, schimband sensul mai multor propozitii.

    http://www.ziarulring.ro/stiri/eveni...roduse-defecte

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 5 By nelutzzu in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 4275 Last Post: 17-04-2024, 21:38
  2. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts