Quote Originally Posted by Zahpeter View Post
Say what ? Dreptul de proprietate intelectuala, e si el un drept care trebuie aparat. Aici gasesti fundamentul si real si practic. Cat despre argumentul de mai sus, cu piratarea care e victimless crime, e la fel de aberant. Sigur, poti sa sustii ca odata ce furi GTA 5 nu creezi un prejudiciu direct pentru take 2. Dar unu la mana, bugetele la creearea unor jocuri se cheltuiesc anticipat dupa care se recupereaza. Cu cat mai multa lume fura, cu atat recuperarea bugetului este mai inceata. Si asa poate sa apara prejudiciul ala. Ca la parfumuri. Dincolo de asta, cheltuiala cu lansarea unui joc nu se termina odata cu lansarea acestuia. Sunt oameni platiti pentru support, oameni platiti pentru reclame, etc. Iar faptul ca aparent e "victimless crime" nu e deloc relevant. Ca asa si conducerea sub influenta alcoolului poate sa fie victimless crime...si totusi e penal chiar si cand nu calci pe cineva.
ai si tu dreptate.....tinand cont de sistemul actual......deci marele circ continua....


---------- Post added 03-07-2017 at 12:26 ----------

Quote Originally Posted by Zahpeter View Post
Mi-e sincer greu sa zic cum s-ar transpune cei care pirateaza in paying customers, nu aia era ideea. Posibil sa ai dreptate, sau nu, e un pic imposibil de demonstrat either way. Ce incercam sa zic e ca impactul financiar al celor care pirateaza, exista. Deci nu poate sa fie vazuta infractiunea ca ceva ce sigur nu provoaca "victime". Mergand intr-un exemplu extrem, dar care poate e mai clar pentru ce incercam sa zic, daca nimeni nu ar cumpara GTA 5, indiferent de motiv nu ar mai exista GTA6.
si datorita marelui circ.....pirateria continua si razboiul legal vs piraterie.....
e trist ca exista jocuri precum GTA.......oricum copii de la varsta mica joaca asa ceva......lucru care se lasa cu traume psihologice pt ei......
oricum de ani de zile incoace involuam....nu evoluam...

---------- Post added 03-07-2017 at 12:28 ----------

Quote Originally Posted by Razzosinni View Post
Nici nu stiu de ce m-am obosit. Nu am spus absolut nimic care sa te trimita cu gandul la o analogie de genul acesta. Furtul de haine, parfumuri si alte obiecte materiale e o infractiune cu implicatii legale extrem de serioase si consecinte imediate. Cate persoane cunosti tu care sa fi primit amenda/condamnari la inchisoare/munca neremunerata in folosul comunitatii pentru download ilegal? Eu niciuna. Faptul ca cea de-a doua fapta practic nu se sanctioneaza, pana la urma faciliteaza comiterea ei.

Nu am spus nicio secunda ca e moral sau normal sa piratezi, din contra, mi se pare de rahat. Dupa cum ziceam, eu nu disculp pirateria si imi place sa cred ca ii inteleg consecintele. Incerc pur si simplu sa ma pun in pielea celor care poate traiesc de pe o zi pe alta. Sigur ca in momentul in care ai un PC de 2.000 de euro, nu esti normal daca piratezi. Insa nu cred ca e normal sa il trag de urechi pe unu' care o face, in conditiile in care probabil ca daca as fi in locul lui, as face acelasi lucru. Toti suntem mari lupi moralisti pentru ca ne permitem. Da-ne un salariu de 1000 de lei si 6 luni in care sa traim din el. Probabil ca nu vom da in cap si nici nu o sa spargem magazine, dar pe un site de torrenti tot cred ca intram.
oooo daaaa........cat de justa si ancorata in realitatea din RO in care traim......te salut!