Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: PS3 & XBOX vs. PC

  1. #1 SP
    Member excess's Avatar

    PS3 & XBOX vs. PC

    nu stiu daca mai e un astfel de topic dar vreau sa stiu ceva, si anume:

    Ma tot contrazic cu cineva care afirma ca developerii scot jocuri in functie de puterea acestor 2 tipuri de console.
    Tot zice ca acesti developeri ar putea scoate jocuri la capacitati mult mai ridicate pentru PC dar sunt trasi inapoi de PS3 si Xbox fiind incapabile de a se ridica la aceste standarde. Deci cu alte cuvinte ca scot jocuri la capacitati medii pentru console fata de PC.
    Mai compara configuratia unui PS3 cu cea a unui PC ceea ce mi se pare aberant.

    Eu nu ma pricep asa ca va intreb pe voi sa ne lamuriti.

  2. #2 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Da, asa este.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    excess: din pacate versusurile dintre console si PC nu au avut niciodata un sfarsit fericit pe forumuri, prin urmare va trebui sa inchid acest thread, inainte de a se inflama (si o va face... asa s-a intamplat in ultimii 12-13 ani de fiecare data, fara exceptie).

    Inainte de a face acest lucru insa, pot doar sa-ti spun ca nu exista o regula pentru asa ceva si afirmatia cum ca jocurile de PC sunt trase in jos de console este aberanta. Majoritatea developerilor folosesc engine-uri care sunt scalabile in functie de hardware.

    Singurele care se conformeaza cu acea afirmatie sunt portarile. Dar la acelea e valabila si viceversa, multe jocuri de console fiind doar niste portari proaste ale versiunii de PC.

    Comparatiile intre hardware-ul unui PC din 2013 cu hardware-ul unui PS3 din 2006 (care era oricum in development de cativa ani) sunt iarasi o prostie. La fel cum sunt si comparatiile unei placi video de PC de 1000 USD cu o consola care costa 300 USD cu totul!

    Si nu in ultimul rand, ar trebui sa intelegem cu totii ca un joc nu inseamna doar grafica si putere de procesare. In speranta ca ai primit informatiile necesare... sorry, but we have to close it!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts