Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Problema cu rezolutia, jocurile nu au o imagina clara, se vad cu pixeli

  1. #1 SP
    Member szabi90's Avatar

    Problema cu rezolutia, jocurile nu au o imagina clara, se vad cu pixeli

    Recent mi-am cumparat un LED FULL HD TV , iar jocurile PS3 nu au o imagine clara , am incercat multe feluri de metode , am setat atat pe consola cat si pe tv la rezolutie , dar tot nu sunt multumit de rezultat . De parca m-as juca pe PS2

    Ceva idei ?

  2. #2 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Prin setarile de la TV te-ai jucat ? Verifica "Sharpness" sa nu fie setat aiurea.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    szabi90: in primul rand, fii sigur ca ai setat rezolutia 1920 x 1080 din consola (verifica si pe TV daca ai buton de Info pt. rezolutie). In al doilea rand, verifica setarile pe TV (daca nu ne spui si ce TV ai, ci doar "LED FULL HD TV" nu prea stim exact ce si cum). Cum a zis si Trefla, joaca-te cu contrast-ul, cu sharpness-ul, cu optiunile de dinamic contrast, dinamic black si ce mai ai pe-acolo via dinamic. Mai conteaza foarte mult si daca ai setat consola sa fie pe Full sau Limited RGB.

    P.S. Anumite TV-uri au modul "Gaming" sau "Game Console" prin care sunt anumite preset-uri (sau functii pe care nu le poti modifica tu) care de obicei iti ofera si un timp de raspuns mai bun, si te scapa si de anumite probleme.

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sigur te-ai conectat prin HDMI?

  5. #5 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    Daca n-ai mai avut pana acum consola (vad ca tot ai postat despre PSVita, de asta mentionez ), poate ai asteptari prea mari dpdv al graficii de la jocurile PS3/X360, fiind obisnuit cu titlurile de pe PC care au AA+ etc.

  6. #6 SP
    Member szabi90's Avatar
    Modelul pe care il detin se numeste - LG 32 LN5400

    Da , m-am conectat prin HDMI

    M-am jucat cu toate optiunile

    La PS3 Display settings , 540p este deja bifat , nu o pot debifa , mai este si 720p , 1080i , 1080p . Am bifat 720p , deoarece majoritatea jocurilor sunt in 720p. Am observat ca arata mult mai bine in 720 p , insa rezultatul tot nu ii la ce ma asteptam.

    Assassins creed 2 si GTA 4 nu se vad bine deloc

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E ceva in neregula la tine acolo. Ai fi primul om din lume care spune ca un LED se vede mai bine in alta rezolutie decat cea nativa. E o regula generala ca orice afisezi pe un LCD sa o faci in rezolutia lui nativa (in cazul tau FullHD). In felul acesta nu va exista procesare (upscale in special), se reduce din timpul de raspuns, etc. Prin urmare, pune-l in 1080p si asa lasa-l (chiar daca engine-ul unui joc e in 720p).

    Mai departe... te-ai jucat cu Display Settings din PS3? Ai setat pe FullRGB? Ai scazut din Sharpness (stiu ca la LG-uri e exagerat sharpness-ul de obicei pe HDMI-uri)?

    Pe BluRay-uri de pe PS3 se vede bine (in 1080p, desigur)? Incearca si tu cu GTA 5, nu 4... Eventual mergi la cineva care are PS3 si fa o comparatie. Poate chiar aveai tu asteptari prea mari. La urma urmei, PS3-ul e un PC de acum 8 ani or so...

  8. #8 SP
    Member szabi90's Avatar
    Video Output Settings : 720P , deoarece am observat ca atat gta 4 ,cat si seria uncharted ,assassins creed , red dead redemption etc... se vad mult mai bine pe aceasta rezolutie.

    La urmatoarele nu sunt sigur care sa setez :

    RGB Full Range ( HDMI ) - Limited / Full " Am setat pe Full "

    Cross Colour Reduction Filter - On/ Off " On "

    Y Pb/Cb Pr/Cr Super -White (HDMI) - On / Off " On "

    Deep Colour Output - Automatic / Off " Off "


    Game Settings - PS Upscaler - Off / Normal / Full screen " Am setat pe Full Screen "


    PS - Smoothing - On / Off " Am setat pe ON "



    Daca setez Sharpness-ul la maxim , grafica se vede cu pixel , insa imaginea este mai clara.

  9. #9 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    Parerea mea e ca vrei prea mult de la jocurile PS3 conectate la acel TV (pana una alta e un model de 1200RON).

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Fa te rog niste poze, pe intuneric, sa vedem si noi pixelii. Eu chiar nu inteleg ce se intampla la tine.

  11. #11 SP
    Junior Member IulianCRC's Avatar
    Si la mine se vede cu pixeli si nu e clara imaginea dar eu folosesc cablul cu care vine consola nu am HDMI si nu ma astept la o diferenta prea mare atunci cand o sa trec pe HDMI.

  12. #12 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    !? fara hdmi nu poti 720p din cate stiam eu..576p e playstation2

  13. #13 SP
    Junior Member IulianCRC's Avatar
    Habar n-am m-am uiat prin setari si asa scria la setari 570p sau ceva de genul. Dar nu prea ma intereseaza cum se vede cat timp pot sa ma joc

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    szabi90: de la ce distanta de TV te joci? In mod normal, de la mai mult de 1.5-2m (cum are majoritatea TV-ul in living room) pe un 32" nici nu se mai vede diferenta dintre 720p si 1080p... de asta ma mir ca tu vezi mai bine in 720p.

    sol1d: poti sa te joci 720p si 1080i pe component fara probleme. Nu trebuie neaparat HDMI. Doar 1080p nu merge decat pe HDMI.

    IulianCRC: e o mare diferenta, trust me.

  15. #15 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    Quote Originally Posted by IulianCRC View Post
    Si la mine se vede cu pixeli si nu e clara imaginea dar eu folosesc cablul cu care vine consola nu am HDMI si nu ma astept la o diferenta prea mare atunci cand o sa trec pe HDMI.
    Este diferenta de la cer la pamant practic tu te joci la rezolutie de ps 2 , wii

  16. #16 SP
    Junior Member IulianCRC's Avatar
    In cazul asta ar cam fi cazul sa cumpar un HDMI . Multumesc!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 11 Last Post: 27-08-2013, 17:42
  2. Problema PS2 se blocheaza jocurile sau nu se vede tot scrisul By leonard in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 3 Last Post: 25-07-2010, 04:45
  3. Rezolutia site-ului! By mark in forum Help Desk
    Replies: 5 Last Post: 08-12-2008, 00:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts