Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Pareri placa de captura - Youtube Experience

  1. #1 SP
    Junior Member kendodaniel's Avatar

    Pareri placa de captura - Youtube Experience

    Buna seara. In primul rand rog un moderator sa mute threadul daca nu am selectat bine categoria.
    Deci, sa incep. Acum cateva zile am achizitionat o consola PS3 Consola SONY PS3 Super Slim 500GB + joc The Last of Us + Beyond - Two Souls | ALTEX .
    Si niste prieteni au venit pe la mine sa jucam TLoU si au spus ca ar trebui sa ma apuc de youtube si astfel am inceput sa ma documentez si am inteles cum trebuie sa inregistrez "ce se vede pe ps3". Astfel ca am venit cu urmatoarele intrebari
    1) Placa aceasta de captura Placa de captura Logilink VG0005B - PC Garage e buna
    2) Ce nume ar trebui sa imi pun pe youtube, si cum ar trebui sa fie eu as dori ceva cu kendo..... dar nu stiu sunt curios de parerea voastra.
    3) Ar trebui sa pun si webcam?
    Va rog foarte mult sa nu stergeti threadul ci sa il mutati deoarece as dori sa il folosesc doar pe acesta pentru alte adaugari, intrebari s.a.m.d]
    A si un moderator ar putea schimba titlul in Youtube Experience ?

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    kendodaniel: placa aceea de captura este o joaca (sa nu spun o gluma). Iti trebuie minim asa ceva: Placa de captura Avermedia DarkCrystal HD Capture Pro - PC Garage (si un calculator mai performant pentru a face fata). In rest, ii las pe expertii in YouTube sa-ti explice mai exact ce si cum (cred ca RonanN1 stie cel mai bine ce si cum - el face stream-uri aproape zilnice de pe console).

  3. #3 SP
    Junior Member kendodaniel's Avatar
    hmm, interesant pret la acea placa de captura. Problema este pretul acesteaia plus pretul celorlalte componente care vor trebui upgradate... ceva mai ieftin?

  4. #4 SP
    Member Kratos's Avatar
    Tu vrei pana la urma sa faci ceva bun calitativ sau vrei sa ai inca un canal de duzina pe youtube pe care nu intra nimeni?
    Daca e primul caz ce ti-a spus monky nu e suficient de ok. Iti trebuie 1080p cu HDCP adica asta: Placa de captura Avermedia DarkCrystal HD Capture SDK II - PC Garage.
    Daca e al doilea caz, poti filma si cu telefonul mobil.

  5. #5 SP
    Junior Member kendodaniel's Avatar
    Se poate si cu telefonul mobil? Cum?

  6. #6 SP
    Member Kratos's Avatar
    Sa inteleg ca vrei sa ai un canal de duzina pe youtube pe care nu intra nimeni? OK, in cazul asta iei una bucata telefon mobil de tip smartphone. Faci una bucata cont pe gmail pe care-l folosesti pentru a te loga pe youtube. Asezi smartphone-ul pe un suport (daca tot suntem la categoria 'cat mai ieftin sa fie' atunci poti folosi o sticla de apa plata ca suport) intri in aplicatia de inregistrare video. Te joci si inregistrezi dupa care intri in aplicatia youtube si dai upload la clipul inregistrat. Succesuri!

  7. #7 SP
    Junior Member kendodaniel's Avatar
    Bun, sa inteleg ca tu faci parte din categoria celor ce considera un lucru bun scump. Eu nu am nimic cu voi doar ca voi sunteti cei care nici nu ajutati, nici nu stiti ce vorbiti dar va considerati "folositori". Eu iti multumesc foarte mult pentru ajutorul dat oricum. Altcineva? Alte pareri?
    De aceasta placa ce spuneti ? http://www.pcgarage.ro/placi-de-captura/compro/c100/

  8. #8 SP
    Member SavePluto's Avatar
    Quote Originally Posted by kendodaniel View Post
    . Eu nu am nimic cu voi doar ca voi sunteti cei care nici nu ajutati, nici nu stiti ce vorbiti dar va considerati "folositori".
    Eu nu m-as supara asa in locul tau , de cand esti pe forum ai deschis cate un thread pt. fiecare intrebare pe care l-ai avut , intrebari la care primesti raspunsuri concrete daca te uiti putin pe forum. Ceri opinii dupa care judeci oameni ca de ce iti recomand produse scumpe. Ti-a explicat frumos colegul nostru daca vrei video de calitate trebuie sa investesti in proiectul asta si mai cauta si pe google un pic ca se gasesc mii de review-uri.

  9. #9 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Standardele actuale cer minim 720p. O placa de captura care poate inregistra decent costa 400-500 lei.

    Nu recomand Avermedia.

  10. #10 SP
    Member Kratos's Avatar
    @kendodaniel - eu ti-am oferit ambele solutii, atat cea extrem de buna cat si cea extrem de ieftina. Da, trebuie sa recunosc ca in cazul placilor de captura, cu cat sunt mai scumpe cu atat au cipuri mai destepte. Numai placile scumpe au encodare hardware care sa ia munca de pe procesor. Numai placile scumpe au HDMI, adica ceea ce iti trebuie pentru captura. Si da ai ghicit, numai placile scumpe stiu HDCP via HDMI - daca nu stiu asta, nu vei putea captura absolut nimic, pentru ca PS3-ul are protectie HDCP.

    Oricum vad ca nu vrei sa intelegi asa ca imi cer scuze daca am incercat sa te ajut. Bafta cu placa aceea de captura unde scrie mare 'Rezolutie: 720 x 480' si are doar intrare composit. E o solutie foarte buna - pentru PS2!

  11. #11 SP
    Junior Member dragoszontara's Avatar
    Eu folosesc aceasta placa de captura AVerMedia C985
    Ce trebuie sa stii neaparat este ca Playstation 3 detine un protocol de securitate HDCP, ceea ce nu-ti da voie ca tu sa poti face captura cu softul placii de captura. Mai multe detalii poti vedea aici:


    Ai doua posibilitati sa poti pacali HDCP-ul si sa faci captura:

    1. Folosesti un soft aditional pentru screen recording, cum ar fi Screen recording suite (ti-l recomand in mod special), Fraps sau alte softuri de genul acesta. Tin sa mentionez ca ai nevoie de un PC foarte echilibrat daca doresti sa faci o captura de calitate. Recomandari minime: Procesor I3 (recomand I5), RAM 4GB (recomand 8GB), placa video nvidia GT640 (recomand GTX 660Ti).

    2. Folosesti un astfel de dispozitiv: convertor

    Eu personal folosesc varianta 2, ca-mi permite sa folosesc softul placii de captura pt inregistrare.

    Trebuie sa te documentezi putin si trebuie sa te astepti la cateva cheltuieli daca doresti sa obtii calitate.
    Aici e un mic exemplu din cam ce-ar putea sa iasa:

  12. #12 SP
    Member seven1994's Avatar
    Îmi poate spune cineva care sunt cerințele minime Pt o placa de captura de 1080p? Nu mă interesează timpul de convertire,doar dacă funcționează pe un pc low gen dual 3.2,gt630,4gb

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts