Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Achizitionare PS3 Super Slim 12GB

  1. #1 SP
    Junior Member Secu86's Avatar

    Achizitionare PS3 Super Slim 12GB

    Salutare tuturor forumistilor!

    As dori ca perioada urmatoare sa-mi cumpar o consola PS3. Avand un HDD de laptop de 500 GB, iar ofertele cu jocuri nu mi se par atractive (nici ca jocuri si nici ca pret), optez pentru versiunea SuperSlim de 12 GB, gasind-o la pretul de 700 ron. Pe ea intentionez sa ma joc Gran Turismo, NHL, FIFA eventual si posibil Uncharted 4 cand o sa apara. Nemaiavand pana acum o consola de jocuri, sunt cateva intrebari la care caut raspuns:

    1). Pe acel HDD pot sa tin si alte date (filme, poze, documente) fara a afecta buna functionare a consolei? Deoarece il mai folosesc si pe post de back-up.
    2). Ma pot folosi de unitatea Blu-Ray pentru a vedea filme in format Blu-Ray cumparate de la noi din magazinele de profil? Trebuie tinut cont de ceva anume?
    3). Momentan nu am un TV pe care sa ma pot juca, ci un monitor de PC cu diagonala de 23" cu panou IPS, iesire HDMI. Este de ajuns acesta?
    4). Controller-ul nu-mi prea place pentru ca Left Stick-ul este pe aceeasi linie cu Right Stick (spre desoebire de cel de Xbox 360) si nu mi se pare ergonomic. Cele third-party sunt bune, se pot compara cu DualShock 3?
    5). Daca ar fi sa cumpar jocuri sh, le pot juca fara probleme sau acel serial key poate fi folosit doar o data?
    6). Jocurile se pot cumpara in format digital? Spre exemplu, cum sunt platformele Steam, Origin, Uplay.

    Multumesc frumos pentru raspunsuri!

  2. #2 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    Daca rasfoiai putin peste aceste topicuri : PS3 FAQ - Pune o intrebare si primesti raspuns sau Clubul PS3 plus multe alte topicuri asemanatoare cu ale tale ai fi gasit raspunsul, si multe alte pe langa. Dar no, lenea ii mare , sau poate pur si simplu nu ai atata timp la dispozitie de rasfoit forumul.

    Oricum o sa raspuns pe scurt si la intrebarile tale:

    1) Da poti sa stochezi pe HDD atat filme cat si muzica, poze fara a afectata functionarea consolei. Cel putin a mea merge la fel si cand am filme si muzica, pe langa jocuri. Dar in cele din urma le-am sters pentru a face loc jocurilor venite gratis in urma abonarii la Playstation Plus( Subscriptia anuala(40 lire sterline), pe 3 luni(12 lire sterline) sau pe o luna(5 sau 6 lire sterline parca). NU este nevoie de abonara PS+ pentru a te juca online. Este necesar doar un cont pe SEN(Sony Entertainment Network).

    2) Duh, normal ca poti sa vizionezi filme in format Blu-Ray ca doar deaia are unitate optica Blu-Ray.

    3) Monitorul trebuie sa aiba intrare HDMI pentru a putea conecta PS3-ul la el, iesirea fiind folosita pentru a trimite mai departe semnalul primit de la PC prin DVI sau ce este conectat.
    4) Da, se gasesc si controllere 3rd party dar nu sunt la fel de bune ca DualShock 3, iar cele care se apropie cat de cat de DualShock 3 sunt destul de scumpe, iar eu unul zic ca nu merita banii, mai ales ca un dualshock de va tine 5 ani plus linistit asta in conditiile in care nu il spargi sau ceva de genu .
    5) Da se pot cumpara si juca jocurile second hand, singura problema ar fi la jocurile care au cod pentru online, iar odata folosit acel cod, nu vei mai putea folosi componenta multiplayer a jocului, insa te vei putea bucura fara nicio problema de partea singleplayer.
    6) Da se cumpara digital de pe Playstation Store din interiorul consolei sau SEN din browser.

    Toate cele buna si bafta!

  3. #3 SP
    Junior Member Secu86's Avatar
    Stiu ca mai sunt si alte topicuri pe aceasta tema, peste unele dintre ele am dat, insa doream sa am rapsunsul la toate intrebarile mele intr-un singur topic, pentru a le gasi mai usor.
    Legat de monitor, am pus intrebarea din punct de vedere al experientei de joc. Daca aceasta va fi afectata prin faptul ca voi juca pe un monitor mai mic. nu pe un TV cu diagonala de 32" sau mai mare.
    Am uitat sa pun o intrebare importanta: credeti ca vor mai fi dezvoltate jocuri pe aceasta platforma in urmatorii 2 ani macar? Ma intereseaza cele exclusive.

    Multumesc!

  4. #4 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Pe monitor probabil vei avea o calitate mai buna a imaginii decat pe un televizor.

    PS3 e in plina dezvoltare, avand o groaza de exclusive bune. Jocuri vor aparea cativa ani de acum, insa cred ca Sony se vor axa mai mult pe exclusive pentru PS4.

    In loc de DS3, poti opta pentru acest controller. E un lucru stiut ca maneta de XBOX e mult mai comoda decat cea pentru PS3, dar cine are nevoie de ea cand ai Madcatz?

  5. #5 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    stiam ca pe console e exact invers, obtii o imagine mai buna pe un TV decat pe un display de PC
    eu am si incercat mai multe display-uri (Samsung nushdecare, BenQ xl2420T si BenQ xl2720T) si mai multe TV-uri si tot pe TV-uri se vede mai bine.

  6. #6 SP
    Junior Member Secu86's Avatar
    Nu stiu explicatia tehnica, dar cand ai doua ecrane cu aceeasi rezolutie (in cazul de fata 1280x720, cat scoate PS3), se vede mai clar pe ecranul cu diagonala mai mica.

    P.S. Multumesc frumos moderatorului care a corectat titlul topicului meu.

    ---------- Post added 24-02-2014 at 15:05 ----------

    Pe pagina de PS+ US scrie ca abonatii au acces gratuit la jocurile: BioShock, Uncharted 3, Metro Last Light si altele. Acestea mai pot fi jucate gratuit indiferent de luna in care iti faci abonament sau le poti juca doar in luna respectiva, cand sunt la promotie?

    Imi cer scuze pentru postare dubla, insa a expirat termenul de editare al mesajelor

  7. #7 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    În primul rand trebuie sa ai Plus activ la data promoției ca sa le poți "cumpara" de pe Store.

    Apoi ele pot fi jucate atât timp cât ai PS+ activ. Pe parcurs poți sa și întrerupi abonamentul la PS+, când îl reînnoiești jocurile pot fi accesate din nou.

  8. #8 SP
    Junior Member Secu86's Avatar
    Sa inteleg asa: daca pana acum au fost, spre exemplu, 30 luni de existenta ale acestui serviciu, si implicit 30 jocuri oferite gratuit, iar eu imi fac abonament in luna a 31-a, voi putea juca gratuit si celelalte 30 jocuri?
    Faza cu intreruperea abonamentului este clara.

  9. #9 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    NU. Doar jocurile incepand din luna respectiva. Deci, daca iti faci abonament acuma( pe 3 luni, sa zicem), vei putea juca doar Bioshock Infinite, Metro: Last Light[ Astea sunt jocurile care au aparut in aceasta luna(pe PS3), plus ca mai este Outlast pentru PS4 si Dinasty Warriors si Modnation Racers:Road Trip pentru PSVITA]. Si mai sunt inca vreo 4-5 jocuri anuale(raman in Instant Game Collection pe o perioada de 1 an), care sunt Borderlands 2, XCOM:Enemy Unknown, Uncharted 3 Singleplayer, Little Big Planet Karting si Guacamelee pentru PS3.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts