Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Probleme PS3 Slim

  1. #1 SP
    Junior Member sKyb0y's Avatar

    Probleme PS3 Slim

    Salut
    Am următoarele probleme cu un PS3 slim:
    - controlerele nu se mai conectează la Ps decât prin cablu . le aprind si după câteva secunde se sting.(le-am resetat si nimic. La alt PS3 funcționează fara probleme)
    - nu îmi vede nici o rețea wireless
    - am făcut update de firmware cu consola conectata la rețea prin cablu iar acum primesc următorul cod de eroare: 8002F1F9 in timpul updateului si continua așa mereu.

    Din ce am citit pe net pare a fi wifiul defect. Voi ce părere aveți si se poate repara asa ceva in București ?

    Multumesc

  2. #2 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    vorbeste cu Donely

  3. #3 SP
    Junior Member sKyb0y's Avatar
    Salut
    Ms de răspuns. Am luat legătură cu el si mi-a spus ca schimbari de wifi/bluetooth nu face

  4. #4 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    pare rau. doar sa conectezi manetele prin cablu. sau sa iei alta consola. nu mai ai garantie nu?

  5. #5 SP
    Member florent's Avatar
    Consola a ramas blocata in update-ul de soft sau a reintrat in meniu ? Intr-adevar , modulul Wi-Fi nefunctional cauzeaza esuarea unui update de soft facut in mod conventional ( mai sunt si alte metode pentru consolele cu Date Code pana in 1a ) . Cred ca te-as putea ajuta

  6. #6 SP
    Junior Member sKyb0y's Avatar
    @DeathOfArt: garanția s-a dus
    @florent: din ce am vazut rămâne in meniul de update firmware. Încearcă update pana la o anume valoare si apoi primesc mesaj de eroare si îmi zice sa dau restart.

    Ma gândeam sa încerc sa înlocuiesc modulul wifi ca nu am am nimic de pierdut. O alta varianta ar fi sa găsesc pe cineva care sa îmi înlocuiască componenta pe care se afla modulul wifi (adică placa de baza).

  7. #7 SP
    Member florent's Avatar
    Ce serie CECH are consola ? In functie de seria CECH are o anumita placa de baza cu un anumit modul WiFi . Este greu de schimbat dar nu imposibil ( cu aparatura foarte buna , nu cu letconul din sertar ) Imposibil ar fi sa gasesti o placa de baza completa si buna .

    Varianta super optimista ar fi ca s-au sectionat antenele legate la conectorii Wi-Fi si Bluetooth . Varianta realista este o defectiune la cipul Wi-Fi . In functie de seria CECH ar fi posibil sa i se reinstaleze softul , sa fie macar ca inainte .

  8. #8 SP
    Junior Member sKyb0y's Avatar
    Salut,
    Modelul consolei este CECH 3004A.

  9. #9 SP
    Member florent's Avatar
    Nu trebuia sa-i dai update-ul ala de soft ... Singura solutie la 3004 este reparatia hardware a problemei

  10. #10 SP
    Junior Member sKyb0y's Avatar
    Quote Originally Posted by florent View Post
    Nu trebuia sa-i dai update-ul ala de soft ... Singura solutie la 3004 este reparatia hardware a problemei
    singura reparatie la care ma pot gandi este schimbarea placii de baza a ps3-ului.

  11. #11 SP
    Member florent's Avatar
    Nu trebuie schimbata toata placa de baza , daca faci asta ti-ar trebui si bluray-ul cu care este imperecheata
    Se poate rezolva prin schimbarea modulului wifi , o sa dau numarul tau unui prieten care te poate ajuta

  12. #12 SP
    Junior Member sKyb0y's Avatar
    modulul s-a schimbat dar degeaba din pacate. consola tot in loop-ul de update e blocata

  13. #13 SP
    Member florent's Avatar
    Incearca cu alt hard

  14. #14 SP
    Junior Member sKyb0y's Avatar
    am incercat si cu alt hard si la fel

  15. #15 SP
    Member florent's Avatar

    Probleme PS3 Slim

    Atunci roaga-te sa apara un cfw pentru modelul asta , deoarece acelea au patch-uri ca sa se instaleze firmware-ul chiar daca consola are probleme la bluetooth , wifi sau bluray

  16. #16 SP
    Junior Member sKyb0y's Avatar
    Are cineva idee cine este producatorul modului de wifi? Am gasit cateva pe net si as dori sa cumpar.
    Attached Images Attached Images img-20150114-wa0002-2.jpg

  17. #17 SP
    Member mittyredstar's Avatar
    S-a verificat siguranta din circuitul spre modului BT ? Toate sigurantele sunt marcate pe placa de baza, am avut un caz asemanator la un slim cech2xxx.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Probleme PS3 slim By BackStar in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 24 Last Post: 13-05-2011, 02:31
  2. Probleme PS3 Slim 320GB nou By Hype in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 9 Last Post: 15-03-2011, 09:21
  3. Probleme ps3 By marius_84 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 05-08-2010, 14:50
  4. PS3 cu probleme By cristi-dinu in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 4 Last Post: 31-01-2009, 13:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts