Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Achizitionare ps3

  1. #1 SP
    Junior Member mKTn's Avatar

    Achizitionare ps3

    Buna seara,
    Am gasit sa achizitionez un ps3 superslim(nemodata), hdd80gb si o maneta. seria CECH-4004A. la pretul de 350 lei
    Am tot scotociti forumul si mi-am prins urechile si va rog sa ma lamuriti.
    1. mi se pare prea ieftin
    2. cum verific daca are probleme? ma pun pe jucat jumate de ora si sa vad daca se incalzeste?
    3. alte detalii la care sa fiu atent?(de ex sa nu fie prafuita la gaurile de aerisire.
    sper sa nu ma luati la misto
    imi doresc un ps3 si nu vreau sa imi iau taca.
    multumesc pentru intelegere

  2. #2 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Pai dupa ce te joci o jumatate de ora, se simte la superslim putina caldura in spate, nu are cum. Vezi sa nu faca zgomot exagerat coolerul. Daca doar se aude este ok.

  3. #3 SP
    Banned Templier's Avatar
    Salut!

    Mai bine pui un link cu anuntul respectiv. YLOD nu prea cred ca o sa mai vezi la varianta SS.Cel mai bine ar fi sa iei din orasul in care stai ca sa ii faci o proba si sa nu te complici cu transportul ( s-a vazut un caz in care cineva a pus un SS in plic cu bule ). Vezi sa nu aiba probleme la capac si manetele sa mearga cat de cat ok.

  4. #4 SP
    Member chris diaz's Avatar
    YLOD poate sa faca daca s-a umblat in el. De verificat suruburile, daca au fost fortate. Suruburile care nu au fost desfacute arata ok, cele ce au fost desfacute, daca te uiti foarte atent, se observa. Chestia cu praf la fantele de aerisire tine si de nesimtirea unora dintre oameni. Chiar nu ii inteleg pe cei care posteaza anunturi iar in pozele acestora se vede mizerie si praf pe obiectele oferite la vanzare. Apropo, pe superslim se vor pune pete la greu. E de vina plasticul din care este facut. Il stergi si cand il atingi cu mana raman pete. Asta e. Al meu este foarte silentios, doar cand am jucat The Last Of Us, s-a turat putin mai tare coolerul.

  5. #5 SP
    Junior Member mKTn's Avatar
    exista un centru in Bucuresti sau service ceva, in care sa-mi confirme ca este ok ps-ul? ma gandesc poate a avut grija cand a strans suruburile

  6. #6 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    Nu ai cum sa verifici mare lucru. Orice obiect electronic se incalzeste, daca este uzat, normal sa o sa fie praf pe gaurile de aerisire, daca a fost desfacut asta nu inseamna ca avea YLOD, poate l-au curatat asa cum fac eu cu al meu an de an. Daca nu-l cureti este normal ca ventilatorul sa sune un pic mai tare asa ca mare lucru nu ai cum sa verifici.
    Eventual incearca un joc sa vezi daca blocul optic este ok si asta e.

  7. #7 SP
    Banned Templier's Avatar
    poate doar daca vb cu Donely si sa iti spuna daca e ok. el se pricepe la modari si desfacut PS uri ( si nu numai )

    http://www.consolegames.ro/forum/f10...-360-slim-wii/

    ---------- Post added 14-07-2015 at 10:45 ----------

    de curiozitate cum e SS de 80 G ? variantele originale sunt de 12 / 250 / 500 G

  8. #8 SP
    Member kukenstein's Avatar
    De ce sa dai 350 pe un PS3 suspect + bani pe verificari cand foarte bine poti sa iei un PS3 nou la oferta?!

  9. #9 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Quote Originally Posted by Templier View Post
    de curiozitate cum e SS de 80 G ? variantele originale sunt de 12 / 250 / 500 G
    Pai este sigur varianta de 12 gb la care i-a montat el un hdd de 80 gb.

  10. #10 SP
    Junior Member mKTn's Avatar
    da nu stiu ce sa zic. pretul ma facut sa am dubii. baiatul mi-a facut poza la seria aparatului ptc nu o stia. am vrut sa vad cat costa sa il modez. si in poza se vede si sigiliul si nu pare sa fie dezlipit



    cica ar avea actele la ps3 si a fost luat in 2012 (doar sa imi faca dovada cu buletinul ca apare acelasi cumparator si pe acte. sa ma asigur ca nu este al 5-lea )

  11. #11 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Eu zic sa lasi vorba si sa mergi s-o verifici. Ti s-au dat o gramada de sfaturi. Poate baiatul este corect. Mergi la el, testeaz-o o ora, doua, orice consola sa stii ca se incinge putin la partea din spate-stanga (la fantele de ventilatie). Cand te joci pe ea, baga un joc mai recent, ca sa afli daca coolerul scoate zgomote ciudate, sau pentru a observa daca blocul optic se chinuie sa acceseze discul. Si sa ai in mod obligatoriu un joc al tau, (eventual imprumutat de la un prieten) pe care sa-l folosesti pentru a testa blocul optic. Vezi ca el s-ar putea sa aibe instalat pe hdd-ul consolei un joc si sa bage discul original in consola, iar jocul se lanseaza de pe hdd, de pe disc doar copiaza mici fragmente sau ruleaza filmuletele. Il pui sa instaleze jocul adus de tine si pe ala il joci. Sau il pui sa dea un Restore PS3 System, prin care formateaza hdd-ul si aduce consola la setarile din fabrica. Apoi joci orice joc are el.
    Legat de garantie treaba sta asa : consola superslim a aparut in 2012, deci este greu de crezut ca vreuna a ajuns la al 5-lea cumparator. Multi au trecut pe PS4 si este clar ca au vandut-o altuia. Parerea mea, un superslim si-a schimbat maxim de doua ori proprietarul. Nu la fel se poate vorbi de varianta slim care s-a produs incepand din 2009 (varianta de 120 gb) si 2010 (160, 250 si 320 gb).

  12. #12 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Pretul e prea mare. Am dat superslim de 500GB cu un an garantie la 700, am vazut oferte si la 650 de-a lungul timpului.

  13. #13 SP
    Banned Templier's Avatar
    ce pret e prea mare ? omul ala cere 350 lei

  14. #14 SP
    Junior Member mKTn's Avatar
    nu cred ca se poate asa ceva dar intreb: se poate vedea nr de ore de functionare? ca sa stiu cat a fost de utilizata (in afara de varianta ca imi dau seama si dupa manete daca sunt tocite)

  15. #15 SP
    Banned Templier's Avatar
    ce importanta are? se poate strica dupa 2 ore / 10 000 ore sau 100 000 ore

  16. #16 SP
    Member renatoman's Avatar
    Se poate stii exact cate ore de functionare are consola daca-ti da voie sa testezi doar hdd-ul (in caz ca e cel original) cu un program gen HD Tune. Asta implica sa dai jos hdd-ul si sa-l montezi intr-un laptop/desktop ca al 2 lea hdd si sa-l scanezi repede cu programul amintit.
    PS: eu daca ar fi sa vand un ps3 la pretul de 350 ron si sa-mi ceara cumparatorul testul asta l-as refuza, nu merita sa-mi pierd timpu pt. suma asta.

  17. #17 SP
    Banned Templier's Avatar
    ^corect

  18. #18 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @mKTn, pui niste intrebari !!! Consola respectiva are maxim 5400 de ore ! Are vreo relevanta ? Cum am socotit ? Simplu, daca individul s-a jucat 6 ore zilnic (putin posibil), aproape 3 ani de cand este proprietar(superslimul a aparut in 2012), atat rezulta. Dar nu asta-i problema la tine. Tu de fapt esti nehotarat! Inventezi tot felul de motive care n-au vreo legatura cu randamentul si functionalitatea unei console. Vrei consola noua, cu garantie, avand controllerul fara nicio pata? Magazinele de specialitate te asteapta, cu preturi incepand de la 799 lei. Vrei sa-ti cumperi la mana a doua ? Mergi la om, testeaz-o la sange si asuma-ti riscul (da, intotdeauna exista un risc), cumparand-o!
    Si pentru stiinta ta, afla ca si la PS4, butoanele originale ale controllerului se fac praf dupa cateva luni, iar asta n-are vreo relevanta despre cum a fost folosita consola.

    Last Edit : @renatoman > Exact, nici eu nu as accepta atatea probe, explicatii, dovezi, cerut buletinul, etc. Pretul cerut pe consola este derizoriu (doar 350 lei) si nu merita sa-ti pierzi o gramada din timpul liber cu atatea explicatii, dovezi, verificari, etc. Daca ii este atat de frica sa-si ia noua din magazin, cu 799 lei. Case closed !

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Achizitionare PS3 - User nou By shumy1804 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 20-12-2014, 01:49
  2. Achizitionare PS3 Super Slim 12GB By Secu86 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 8 Last Post: 25-02-2014, 23:30
  3. Sfat achizitionare ps3 . By afganistanu in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 17-11-2011, 11:23
  4. Sfat achizitionare Ps3 Sau Xbox 360 By afganistanu in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 12 Last Post: 17-10-2011, 21:55
  5. Sfat achizitionare ps3 By grama.leonard in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 67 Last Post: 22-05-2011, 22:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts