Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Sfat achizitie ps3 sh

  1. #1 SP
    Junior Member gerbil's Avatar

    Sfat achizitie ps3 sh

    Va salut! As dori sa iau un ps3 sh (nu am avut niciodata) eventual si modat pt a rula si niste aplicatii homebrew. Problema e ca nu stiu ce sa fac. Daca sa ma risc sau nu. Am gasit de exemplu o consola pe un site de vanzari slim 120Gb modata rebug 4.76 cu 500 lei. Vanzatorul zice ca este ok si nu are nici o hiba. Avand in vedere ca la altii sunt mult mai scumpe, nu stiu ce sa cred, mi-e sa nu fie vreo teapa. Nici nu ma gandeam la tepe pana nu am citit aici la voi pe forum aseara, un topic in care se certau doi pentru o consola ps3 care fusese vanduta la 399lei si ajunsese terci. Asta m-a cam facut sa ma gandesc daca sa mai iau sau sa ma las pagubas.

  2. #2 SP
    Member renatoman's Avatar
    Pai la ce pret au jocurile in momentul asta nu mai este rentabil sa mai cumperi consola modata. Doar in situatia in care nu-ti permiti sa dai 40 ron pe un joc atunci intra in discutie acest aspect dar clar o consola modata are dezavantaje, cel mai mare fiind restictionarea accesului online, sau banarea cum se mai spune. Chiar daca nu este banata in momentul cumpararii o sa devina, mai ales in mainile unui novice in ale consolelor cum esti tu.
    Cauta un ps3 model slim care sa arate cat mai bine, cel mai ok de la tine din oras ca sa poti face probe, sa-l auzi in timpul functionarii, sa nu aiba defect mecanic la eject disk,etc etc. sau poti sa cumperi de la useri seriosi de pe forumul asta care au calificative bune.

  3. #3 SP
    Junior Member gerbil's Avatar
    Multumesc. Pun o intrebare prosteasca, cum vad calificativele userilor de pe forum? Recomandati-mi si mie un user de incredere care este sigur 100% ca nu da tepe. Din pacate nu pot lua decat prin curirer, nu ma pot duce sa le vad, testez chiar daca sunt de la mine din localitate. De asta vreau sa fiu sigur ca nu e teapa.

  4. #4 SP
    Banned Templier's Avatar
    de unde esti?
    iTrader Score il vezi daca apesi pe a 3-a casuta gri aflata sub nick-ul userilor

  5. #5 SP
    Junior Member gerbil's Avatar
    Multumesc. Bucuresti. In ce priveste modarea, as opta pentru ea nu pentru ca nu as avea bani sa iau niste jocuri la 40 lei, vorba aceea nu le-as lua pe toate odata, azi unul, maine altul. Problema e alta, daca nu e modata va depinde 100% de lentila care se stie ca sunt cam proaste si se duc repede (si la ps2 s-a dus destul de repede). Si dupa aceea ramane de bibelou. Am cosmaruri cat ma chinuiam la ps2 sa ia un cd sau dvd, il bagam de 20 de ori pana il lua odata. Nu as mai vrea acest chin. Clar voi cumpara si jocuri, imi plac sa le pun in raft la colectie. Primul pe lista e Heavy Rain pe care vreau demult sa-l joc. Dar ar fi mai bine sa le pot face backupuri si sa le joc de pe hard fara sa mai omor lentila.

  6. #6 SP
    Banned Templier's Avatar
    eu am PS3 de 7 ani ( cred ) si nu am avut asemenea problema. sunt destul de bine facute prin comparatie cu PS2. poti sa iti iei un ps3 cu hdd de 500 , sa iti faci cont de PS+ si pe langa jocurile gratis din fiecare luna sa iti iei din PS Store ce mai apare la oferta si astfel le ai in format digital, fara sa te mai preocupe ca tocesti lentila.
    just my 2 cents

  7. #7 SP
    Junior Member gerbil's Avatar
    PS Store e un fel de steam? Si merg fara sa mai ceara dvd original? Nu stiam. Se pot cumpara jocurile cu card paysafe (din acela de il iei la automatele alea, nu stiu cum le zice)?

  8. #8 SP
    Banned Templier's Avatar
    PS Store e magazinul virtual a lui Sony. exista PS Store Romania acum si iti atasezi cardul tau la el si poti sa cumperi si in lei. eu am pe UK pt ca la momentul la care am luat PS+ nu exista posibilitatea de a face cont pe RO si in timp am strans multe jocuri pe acel cont.
    cand tu cumperi un joc il downloadezi pe consola si il ai forever, nu iti mai trebuie CD-ul in consola ca sa il joci.mai gasesti si oferte dar acuma sunt si la 20 lei jocurile de PS3 in Altex, Media Galaxy ... sincer nu mai renteaza sa il modezi ( parerea mea ).

  9. #9 SP
    Junior Member gerbil's Avatar
    Atunci daca renunt la modare parca as lua unul nou, ce rost ar mai avea unul sh? Chiar daca nu e modat tot risc sa fi fost reparat sau mai stiu eu ce probleme. Mai gasesc pe undeva?

  10. #10 SP
    Banned Templier's Avatar
    ce sa mai gasesti? PS3 e inca in magazine

  11. #11 SP
    Member renatoman's Avatar
    nou nu merita sub nici o forma..costa 800-900 ron ps3-ul...pai mai strangi ceva si-ti iei ps4 care a fost acu ceva timp 1200 ron.

  12. #12 SP
    Junior Member gerbil's Avatar
    Modat nu merita. Nou nu merita. Deci nu mai iau cu alte cuvinte. Ps4 e foarte scump, o fi fost de black friday 1200 lei dar eu nu vad acest pret nicaieri.

  13. #13 SP
    Member renatoman's Avatar
    cauta un slim la 500-600 ron care sa arate bine si sa aiba 2-3 jocuri incluse.. sunt o groaza pe sectiunea bazar.

  14. #14 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Eu mi-am luat de aproape un an un ps3 fat cu 300 de lei nemodat. Merge impecabil si in ziua de azi si l-am folosit mult. Nu merita sa dai o gramada de bani pe unul nou, pt ca e acelasi hardware in ele indiferent de model (fat, slim, superslim). Gandeste-te ca de la 300 la 900 de lei cat e unul nou e diferenta de 600 de lei care la un pret mediu de 40lei/joc (gasesti si mai ieftine second) sunt 15 jocuri originale care in plus ulterior le poti revinde. Nu merita in nici un caz modare. Verifica doar sa aiba sigiliul intact, si daca iei fat sa fie din seria CECHK... in sus (ultima litera e alfabetic). Sunt mai noi si nu mai au probleme cu supraincalzirea, procesorul si gpu-ul sunt pe arhitectura de dimensiune redusa de 65nm, consuma si mai putin curent....totusi nu asa putin ca un supersim

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Sfat achizitie ps3 By bogdan10 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 10 Last Post: 09-08-2013, 19:05
  2. Sfat achizitie: PC vs PS3 By namehere44 in forum Console Club
    Replies: 36 Last Post: 07-08-2013, 12:25
  3. Sfat Achizitie Tv pentru PS3- PLS By Emperor in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23 Last Post: 24-06-2012, 01:38
  4. Sfat achizitie TV pt ps3 By biggynr3 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 6 Last Post: 30-04-2012, 11:02
  5. Sfat achizitie telefon By Gabriel4 in forum GSM
    Replies: 20 Last Post: 12-01-2011, 19:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts