Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 32 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 20 of 625

Thread: Heavy Rain: The Origami Killer

  1. #1 SP
    Senior Member istrategie's Avatar

    Heavy Rain: The Origami Killer

    Heavy Rain: The Origami Killer este un joc exclusiv pe Playstation 3 si unul dintre cele mai asteptate jocuri ale anului 2009. Jocul vine cu o tehnica de control inovativa. Pentru a vedea ce ii poate pielea am pus un gameplay trailer mai jos:
    Heavy Rain 30 minute demo
    Site-ul englez Digital Spy a publicat astazi si un preview al jocului: Gaming - News - Preview: 'Heavy Rain: The Origami Killer' - Digital Spy

  2. #2 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Pare un joc excelent.Sa vedem ce o sa iasa,dar presimt ca va fi unul dintre cele mai bune jocuri de ps3

  3. #3 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    M-am uitat la o gramada de trailere cu acest joc si pur si simplu este genial deabia astept sa apara, de mult astept un joc cu storyline foarte bun care sa imi dea cate o lacrima din cand in cand ca nu mi sa mai intamplat asta de la crisis core si mgs4.

  4. #4 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Fenomenal!! Mi-a adus aminte de atmosfera din "Silence of the lambs".

  5. #5 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    nam mai auzit de jocul asta,hm pare destul de interesant ,nu prea am inteles despre ce e vorba mai ales ca tipu ala vorbea in franceza... daca imi zice si mie cineva care este story-u?

  6. #6 SP
    Member slabunator's Avatar
    intresting,intresting, din pacate jocurile din genu asta au replayability 0

  7. #7 SP
    Member L0G1X's Avatar
    @aallex2099: Aici greşeşti - dimpotrivă, replayability-ul este unul din punctele pe care au insistat developerii.
    De exemplu, jocul poate continua chiar dacă personajul principal decedează, cu un alt personaj. De asemenea, firul narativ poate să se complice �n funcţie de acţiunile player-ului: a reuşit să se strecoare afară din casa criminalului �n serie neobservat, sau a avut o confruntare pe faţă cu acesta, după care a reuşit să fugă (sau nu) etc.

  8. #8 SP
    Member slabunator's Avatar
    Quote Originally Posted by L0G1X View Post
    @aallex2099: Aici gre?e?ti - dimpotriv?, replayability-ul este unul din punctele pe care au insistat developerii.
    De exemplu, jocul poate continua chiar dac? personajul principal decedeaz?, cu un alt personaj. De asemenea, firul narativ poate s? se complice �n func?ie de ac?iunile player-ului: a reu?it s? se strecoare afar? din casa criminalului �n serie neobservat, sau a avut o confruntare pe fa?? cu acesta, dup? care a reu?it s? fug? (sau nu) etc.
    in teorie da, personal n-am mai jucat din astea tip movie ( any good titles you recall ?) ,asa ca a fost mai mult o parere . oricum din moment ce e exclusiv si arata cum arata cred ca multa lume il va lua

  9. #9 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Daca va fi lafel de bun la grafica (defapt mai bun) ca Alone In The Dark, insa praf in gameplay... mai bine ne lipsim. Pe mine nu ma impresioneaza deocamdata nimic la acest joc inafara de grafica
    Si totusi nu este o grafica free cum e in GTA sau alte jocuri unde sa faci tu ce vrei... adica vei face cam ce vor developerii sa faci in joc (asta daca va fi un joc "cinematic") si tu vei sta sa privesti. Asta inseamna doar o optimizare exagerata doar pentru firele narative ale jocului... Nu poti tu sa te misti de capul tau pe unde vrei, sa te uiti la ce vrei sa tragi in ce vrei, adica sa faci niste lucruri mai "interesante" din care sa iti dai seama cat de bine a fost lucrat si optimizat jocul. In jocul asta nu trebuie decat sa urmezi ceea ce iti ofera ca un robotzel neavand dreptul la "libera exprimare" in actiuni. Daca iti zice sa apesi X apesi X daca zice Y apesi Y doar la momentele oportune si cam asta ar fi... Ca sa zic altfel ii iti ofera cate poligoane si texturi vor ei in fiecare cadru, f bine optimizate pe care le poti privi la viteza relativ mica insemnand FPS-uri ridicate. Daca ai avea ocazia sa te misti tu lejer in acel mediu 3D cu niste miscari mai rapide ale camerei cu siguranta numarul de FPS-uri scade drastic si astfel ar mai trebui taiata din calitatea graficii (vedeti la GTA 4 cand mergeti cu masina la viteza maxima sau cand bubuiti mai multe masini in cadru sa vedeti cum se misca)
    Nu stiu daca ati inteles ce vreau sa zic... insa asta ar fi parerea mea si din aceasta cauza nu agreez acest gen de jocuri

  10. #10 SP
    Member slabunator's Avatar
    Quote Originally Posted by GeOKeR View Post
    Daca va fi lafel de bun la grafica (defapt mai bun) ca Alone In The Dark, insa praf in gameplay... mai bine ne lipsim. Pe mine nu ma impresioneaza deocamdata nimic la acest joc inafara de grafica
    Si totusi nu este o grafica free cum e in GTA sau alte jocuri unde sa faci tu ce vrei... adica vei face cam ce vor developerii sa faci in joc (asta daca va fi un joc "cinematic") si tu vei sta sa privesti. Asta inseamna doar o optimizare exagerata doar pentru firele narative ale jocului... Nu poti tu sa te misti de capul tau pe unde vrei, sa te uiti la ce vrei sa tragi in ce vrei, adica sa faci niste lucruri mai "interesante" din care sa iti dai seama cat de bine a fost lucrat si optimizat jocul. In jocul asta nu trebuie decat sa urmezi ceea ce iti ofera ca un robotzel neavand dreptul la "libera exprimare" in actiuni. Daca iti zice sa apesi X apesi X daca zice Y apesi Y doar la momentele oportune si cam asta ar fi... Ca sa zic altfel ii iti ofera cate poligoane si texturi vor ei in fiecare cadru, f bine optimizate pe care le poti privi la viteza relativ mica insemnand FPS-uri ridicate. Daca ai avea ocazia sa te misti tu lejer in acel mediu 3D cu niste miscari mai rapide ale camerei cu siguranta numarul de FPS-uri scade drastic si astfel ar mai trebui taiata din calitatea graficii (vedeti la GTA 4 cand mergeti cu masina la viteza maxima sau cand bubuiti mai multe masini in cadru sa vedeti cum se misca)
    Nu stiu daca ati inteles ce vreau sa zic... insa asta ar fi parerea mea si din aceasta cauza nu agreez acest gen de jocuri
    chiar de aia am zis ca are replaabillity 0 , nu-ti prea arde sa vezi acelasi film de o ora jumate de 2 ori si daca ti-a plct f mult... darmite unul care are minim 15 h

  11. #11 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    GeOKeR, din ce am citit pina acum povestea se anunta a fi destul de interesanta. sa inteleg ca nu iti place un adventure bun? in plus, comparatia facuta de tine nu are nici o noima. nu poti sa compari mere cu pere. Heavy Rain si GTA sunt genuri fff diferite. E ca si cum as compara Resistance cu LittleBigPlanet. intr-un joc al carui gameplay este de tip story-driven nici nu poti sa faci altceva pentru ca povestea te limiteaza iar asta e un lucru bun pentru ca altfel induci confuzie (iar de multiplayer in cazul Heavy Rain nu cred ca poate fi vorba sau nu stiu, poate ceva gen co-op). adik eu vreau ca tu sa te concentrezi pe poveste pentru ca ea iti ofera suportul necesar ca tu sa avansezi si tu vrei sa faci altceva? sorry, dar in cazul asta nu jocul are o problema, tu ai o problema cu el, caz in care iti dai seama de la bun inceput ca nu e pe gustul tau si il ignori. ce vreau sa zic este ca nu poti ataca un anumit concept pe baza caruia s-au facut o tona de jocuri (deci dovedit de succes) doar pentru ca nu iti place tie. pai poti sa spui ca toate jocurile de sport sunt nasole pentru ca...se inspira din sport? nu. cui ii plac astfel de jocuri ok, mie de exemplu nu imi plac dar nu dau cu paru in ele. exista si ele pentru un anumit segment de piata care cere asa ceva.

    aallex2099 - tin sa te contrazic. cred ca daca faci un sondaj (inclusiv aici pe forum) o sa ramii surprins de rezultate. fiecare dintre noi are citeva jocuri/filme/carti de suflet pe care le-a jucat/vazut/citit de tzispe ori. daca tie nu iti arde sa vezi un film de o ora si jumatate de mai multe ori inseamna ca pur si simplu nu iti plac filmele si ca te uiti din inertie, ca sa ai un subiect de discutie cu ceilalti. eu am filme pe care le-am vazut si de 10 ori si pe care le-as mai vedea de inca 100 de ori pina as muri si tot nu m-as plictisi de ele. in plus, am prieteni care vad un film de mai multe ori pe loc atunci cind considera necesar sau placut aceast lucru. da, recunosc, mi se intimpla destul de rar, insa SE INTIMPLA. un exemplu recent (de acum un an) ar fi Revolver.

  12. #12 SP
    Junior Member wall-e's Avatar
    Ar putea fi foarte interesant. Cand am vazut traileru' mi-am amintit de Fahrenheit, un joc putin mai diferit de majoritatea jocurilor insa foarte bun dupa parerea mea.

  13. #13 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    @h0stile eu ma refeream strict pe partea de gameplay si am facut acea comparatie cu GTA 4 din punct de vedere grafic... La GTA 4 grafica sti si tu cum e, e ok dar fara AA si nu exagerat de detaliata(cum se pare ca va fi in Heavy Rain). Acest joc nu cred ca va oferi si un gameplay pe masura graficii, pentru ca ar fi prea mult pentru sistem...

    adik eu vreau ca tu sa te concentrezi pe poveste pentru ca ea iti ofera suportul necesar ca tu sa avansezi si tu vrei sa faci altceva? sorry, dar in cazul asta nu jocul are o problema, tu ai o problema cu el, caz in care iti dai seama de la bun inceput ca nu e pe gustul tau si il ignori
    Pai exact, acest joc nu pot zice ca e pe gustul meu... eu prefer sa am parte de mai mult gameplay si sa pot profita putin si de o fizica cat mai buna... grafica pentru mine picand undeva pe locul 3 si automat ca renunt la joc odata ce aproape jumatate din el e un film, in care eu ar fi trebuit sa butonez acele miscari, dar defapt doar le pot vedea nu si "trai" cu controllerul in brate
    Acuma poate te gandesti sa imi dai exemplu MGS 4 care lafel are la cinematice de ti se acreste uneori...ei bine nu...acolo e o alta situatie. Mie in acel joc imi prezinta in filmulete doar povestea si obiectivele mele(uneori mici elemente de actiune) nu si ceea ce ar trebuii sa ma joc eu. In HR te uiti misti stanga-dreapta-spate-fata si cand esti in punctele necesare doar faci mesh pe unul din butoanele indicate pe ecran pana scapi din mana grasului sau mai stiu eu ce faci pe acolo... Mie asta nu imi place ca e foarte static si nu ma lasa pe mine sa traiesc acele momente cheie de actiune(dar ma lasa la suspans) decat privindu-le...
    E doar parerea mea despre genul acesta de jocuri, pe care eu daca incerc sa le joc ma simt foarte "claustrofobic". Asta nu inseamna ca am catalogat acel joc ca fiind unul ratat sau sa imi fac o impresie proasta despre cei ce il joaca...no way! Este vorba doar ca nu agreez acest gen de jocuri prea mult, atat

  14. #14 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    GeoKeR, iti dai seama ca acum elaboram teorii pe un titlu despre care avem ffff putine informatii. sunt multe aspecte care intra in discutie si pe care nu le cunoastem. nici eu nu as fi de acord cu un gameplay simplist in care tot ce trebuie sa fac este sa apas citeva butoane in momente cheie. imi doresc ca partea de investigatie sa fie fff bine pusa la punct, sa fiu pus in fata unor decizii grele, sa interactionez cu diverse personaje ca sa obtin informatii, sa ma folosesc de obiectele din inventar, nu stiu, posibilitati sunt nenumarate. da, ar fi pacat sa aiba o grafica atit de frumoasa si sa o dea cu bita-n balta in materie de gameplay...

  15. #15 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    din ce am vazut pana acum mi se pare un joc fantastic si original. a lot of feeling.
    replay enorm din cate au spus developerii. if you die povestea se schimba..
    dar jocu asta nu se vrea un action.. e thriller/adventure din cate au spus. remember Sanatarium unde nu te poti misca mai mult decat au vrut developerii. imi place asta. deci nu cred ca multa lume o sa vrea sa-l joace. e nevoie de o astfel de diversitate. parerea mea.
    can't wait for it.
    some gameplay:
    Gametrailers.com - Heavy Rain Full Demo Gameplay by gaffyh

  16. #16 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Enthroll, nu ti se pare ca ce ai postat tu se afla in primul post? Ma refer la video!

  17. #17 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Hehehe...nice one...
    You need no gaming skills for Heavy Rain



    "Michael Denny, Devolpment Manager Sony, says that you will need no gaming skills when you play Heavy Rain. The game is about making choices and that will be a very interesting thing to do"

  18. #18 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    Enthroll, nu ti se pare ca ce ai postat tu se afla in primul post? Ma refer la video!
    uhm.. sorry dar eu cand dau click pe video-ul din primul post imi playaza altceva.. sunt linkuri diferite. in al tau vb unu si pe fundal este prim plan cu gagica tot video-ul iar asta pe care l-am postat are gameplay.. pana si duratele sunt diferite. sorry nu stiu ce se intampla iti zic sincer ca mie imi play-aza altceva in postul tau fata de postul meu.

  19. #19 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Clipul tau e o versiune mai scurta care incepe direct cu gameplay-ul. In al meu este si introducerea in care vorbeste tipul.

  20. #20 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    damn, i must be high..
    imi cer scuze, ai dreptate
    din pacate nu pot sa-mi editez postul sa-l scot (poate sa ma ajute un mod, please?). again, imi cer scuze pt confuzie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 32 1 2 3 11 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 10-03-2012, 11:16
  2. Replies: 1 Last Post: 21-12-2009, 02:45

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts