Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Sfaturi Achizitie PS3 SLIM SH

  1. #1 SP
    Junior Member j0cher90's Avatar

    Sfaturi Achizitie PS3 SLIM SH

    Va salut, doresc sa imi achizitionez o consola PS3 SLIM la mana a doua, avand in vedere ca noi nu se mai gasesc decat SUPER SLIM. Nu imi place super slim pentru ca este construita din materiale mult mai ieftine, iar accesul la unitatea optica este o gluma proasta, sansele sunt mult mai mari sa fie stricat.
    Am tot analizat piata consolelor PS3 Slim SH, am gasit cu garantie 1 an, si cu garantie 6 luni, si cu jocuri si fara. Cam care credeti voi ca ar trebui sa fie pretul pentru o consola PS3 SLIM 320 gb cu 2 manete si un joc. Daca are doar 250 gb sau 160 gb, pretul trebuie sa scada simtitor? La fel si in cazul jocurilor, sau al accesoriilor.

    In alta ordine de idei, cum imi dau seama daca acea consola este buna? Daca unitatea optica mai are putin si se strica? La ce trebuie sa fiu atent? Cum o testez?

    Va multumesc anticipat,
    Cristi.

  2. #2 SP
    Member Pr3D4TH0R's Avatar
    Am PS3 Super Slim si n-am nicio problema cu el. Nu inteleg de ce spuneti toti ca e facut din materiale de calitate proasta, daca exteriorul arata rau asta nu inseamna ca si interiorul e rau. Sa fim seriosi, de ce conteaza asa de mult materialele la o consola? Nu cred ca joci fotbal cu ea.

  3. #3 SP
    Junior Member hamiltonDSi's Avatar
    Cat as oferi eu in ziua de azi pe un PS3 Slim :
    - 500 ron cu HDD 320GB .
    - 350-400RON cu un HDD mai mic.

    De ce as oferi atata ?
    - e penultimul PS3, ultimul este SuperSlim.
    - e folosita, dar nu stii cum.
    - modelul a aparut in 2009 deci daca cumperi una care a fost folosita 2-3-4 ani is sanse mari ca sa fie plina de praf.
    - e last-gen, PS3 e la ultima suflare ; a aparut PS4.

    Cum as testa consola inainte sa o cumpar ?
    Ma duc la om acasa si ma joc o ora, doua sa vad/aud daca :
    - daca HDD-ul scoate zgomote dubioase
    - cat de zgomotos e ventilatoru
    - cat de tare se incalzeste
    - daca are lag
    - sa vad daca GPU-ul face figuri.
    E important sa te joci cateva ore pentru ca daca are probleme is toate sansele sa nu apara in primele 5 minute de joc.
    Exemplu : Poate dupa o ora jumate de gameplay consola se incalzeste foarte tare si ventilatoru e la RPM maxim pentru ca nu face fata ca este praf in ea si GPU-ul da semne ca e pe duca (artefacte, etc.)
    Stiu ca e penal sa te pui la om pe canapea si sa te joci dar daca vrei sa fi sigur ca totul e 100% asta trebuie sa faci.

    Eu 3 lucruri nu o sa cumpar second hand in viata mea :
    - telefoane / tablete
    - console
    - calculatoare / laptop-uri
    Astea is folosite zilnic sau aproape zilnic si habar nu ai cum si in ce medii. Mai bine platesti ceva in plus si le cumperi noi dar stai linistit.
    Acuma si masina s-ar incadra acolo dar nu toti avem bani de masini noi deci la categoria asta sunt obligat sa cumpar second hand .

    Spor la alegerea consolei. Sa ne anunti ce ai cumparat !

  4. #4 SP
    Member laurentiu885's Avatar
    Serios ? Te duci Sa vezi o consola si Te joci doua ore pe ea ? Pai CE vanzator are atata rabdare ? Crezi ca nu Mai are altceva de facut in afara de a vinde o consola ?

  5. #5 SP
    Junior Member hamiltonDSi's Avatar
    Quote Originally Posted by laurentiu885 View Post
    Serios ? Te duci Sa vezi o consola si Te joci doua ore pe ea ? Pai CE vanzator are atata rabdare ? Crezi ca nu Mai are altceva de facut in afara de a vinde o consola ?
    Eu as avea atata rabdare daca as fi vanzator. Prefer sa stau 2 ore sa ma uit la el cum se joaca decat sa ma sune peste 5 zile ca are nu stiu ce probleme si sa stau la telefon cu el sa vedem cum facem

    Nu i-am zis sa faca aia ci am zis ca asa as proceda eu daca as fi in locul lui.
    Si stii de ce i-am zis aia ? Pentru ca eu mi-am cumparat PS3 Slim second hand dupa ce mi s-a stricat Xbox-ul.
    Era o cunostinta a lui un user de pe CG care imi este prieten mie (de la el stiu si de forum) si mi-a zis ca vinde un PS3. Am zis ca il cumpar sa testez si consola celor de la Sony pana imi cumpar Next-Gen si iata ca dupa 4 luni de PS3 nu mai imi doresc Xbox One ci imi iau PS4.
    In fine, l-am contactat si m-am dus la tip acasa si i-am zis : "Frate, Xbox-ul mi s-a prajit din senin in timp ce ma jucam HALO. Nu zic ca nu am incredere in tine dar poate si consola asta mai are cateva zile din viata si nu stii asa ca vreau sa o testez". A zis "Ok" si o ora si ceva ne-am jucat multiplayer CoD Black Ops Zombies si pe langa asta am devenit si prieteni.

  6. #6 SP
    Member AzFaust's Avatar
    Cine vinde o consola care nu are probleme si este om intelegator, accepta si un test de o ora. Vorbim de 500-600 lei, nu 50 lei. Iti recomand sa te duci cu jocul Skyrim sa testezi consola.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Sfaturi achizitie By drix in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 1 Last Post: 16-10-2014, 08:26
  2. Sfaturi achizitie consola By nomad1206 in forum Console Club
    Replies: 3 Last Post: 30-06-2013, 21:29
  3. Sfaturi Achizitie Laptop By dragos_mihaiy in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 07-01-2012, 10:02
  4. Sfaturi Achizitie Laptop By Danny in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 19-12-2011, 20:23
  5. Sfaturi Achizitie Laptop By dragos_mihaiy in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 01-10-2011, 23:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts