Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 19 of 19

Thread: Legat de vanzarea unui PS3

  1. #1 SP
    Junior Member patrickchin's Avatar

    Legat de vanzarea unui PS3

    Salut am o obligatie fata de un prieten, vrea sa vanda un ps3 ca in titlu, si el zice ca merita maxim 4 mil cu 2 controlere wireless dar in conditie bunica, si incercam sa-i explic ca e USPS3, si doar pentru asta merita 5 mil... putina dreptate?

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu inteleg. Si daca e US ce legatura are cu pretul mai mare? Ba din contra, ai putea spune ca in US e mai mic pretul unui PS3 decat in UE...
    Cont de US poti folosi si din Romania fara probleme... poti face oricate conturi doresti pe US, UK, etc. indiferent din ce zona e PS3-ul.

    P.S. Ba chiar ai un downside. Daca la jocuri e region free, la filme vei avea probleme in UE, datorita regiunii la BluRay Movies...

  3. #3 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    cred ca US vine de la ultrasim, oricum foarte ambiguu asteptam sa ne lamureasca

  4. #4 SP
    Junior Member patrickchin's Avatar
    rectific hdd este de 250, si pot sa zic din experienta, am jucat doi ani un joc care m-a invatat valoarea USPS3 si EUPS3, adica poti juca pe europa de pe orice ps3 de la noi, dar sa joci jocuri cu milioane de americani, e mai rar... eu intram noaptea dupa munca si la ei era dimineata si primeam un vibe perfect... de asta si l-am adaugat aici si nu pe alt site, stiind ca cei care recunosc diferenta, realizeaza ca valoreaza mai mult...astept totusi parerea mai multor persoane...

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci AndRewqp, am inteles eu bine, da? Omul vorbeste despre US vs EU... caz in care, nu inteleg de ce are valoare mai mare un PS3 cu cont de US fata de unul cu cont EU? Pe acelasi PS3 am si cont de US, si de UK, si de JAP, si de RO, and so on... Asta inseamna ca am un PS3 mai valoros?

  6. #6 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Pai am luat-o si eu logic, ca in situatia asta intrebarea e cam aiurea De ce ar fi mai scump un ps3 din state Mda...

  7. #7 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by patrickchin View Post
    rectific hdd este de 250, si pot sa zic din experienta, am jucat doi ani un joc care m-a invatat valoarea USPS3 si EUPS3, adica poti juca pe europa de pe orice ps3 de la noi, dar sa joci jocuri cu milioane de americani, e mai rar... eu intram noaptea dupa munca si la ei era dimineata si primeam un vibe perfect... de asta si l-am adaugat aici si nu pe alt site, stiind ca cei care recunosc diferenta, realizeaza ca valoreaza mai mult...astept totusi parerea mai multor persoane...
    Daca am inteles eu bine, tu zici ca, din Europa, pe consola din US te conectezi mai repede la serverele americane decat de pe o consola EU avand in ambele cazuri acelasi IP din Romania, de exemplu?

  8. #8 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by patrickchin View Post
    rectific hdd este de 250, si pot sa zic din experienta, am jucat doi ani un joc care m-a invatat valoarea USPS3 si EUPS3, adica poti juca pe europa de pe orice ps3 de la noi, dar sa joci jocuri cu milioane de americani, e mai rar... eu intram noaptea dupa munca si la ei era dimineata si primeam un vibe perfect... de asta si l-am adaugat aici si nu pe alt site, stiind ca cei care recunosc diferenta, realizeaza ca valoreaza mai mult...astept totusi parerea mai multor persoane...

    De nepretuit sunt momentele astea din viata cand regreti timpul pierdut citind un thread....
    Acum ca boul ma gandesc ca, virgula, consola US sau EU au acelasi IP. De Romania. Deci la baza intre ambele console se conecteaza la serverele US cea cu CONTUL de PSN de US !

    Ca rezultat omul cere un milion de lei vechi in plus pe o consola pe care are un cont de US, dar pe care nu i-l va lasa noului cumparator ! Deci valoare suplimentara pentru noul cumparator = 0 !!!

  9. #9 SP
    Junior Member patrickchin's Avatar
    ok va dau un exemplu pentru cei incepatori, dcuo, dc universe online, care este MMORPG Life. pe un ps3 cu server usa, in romania inseamna ca te conectezi la serverul usps3 unde joci cu 10000000000 de americani real time, si un caracter de level 99 iti ia minim 1 an sa construiesti, adica daca vrei sa joci cu romanii care prosti cred ca e acelasi lucru intre usps3 eups3 poti sa-ti iei un ps3 de pe continentul asta si te poti conecta atunci pe eups3...dar cu usps3 nu .... SALUT!

  10. #10 SP
    Member Snake's Avatar


    Dzeule Mare! Iarta-ne si pazeste-ne de o astfel de soarta!

    @patrickchin: are you for real? Cati ani ai in realitate?

  11. #11 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    That post gave me Kepral syndrome.

  12. #12 SP
    Junior Member patrickchin's Avatar
    29 , ok am inteles cum sta treaba aici, salut!

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    patrickchin: man, noi am incercat sa-ti explicam pe cat de bine posibil ca nu exista diferenta intre o consola din US si una din UE. Ce spui tu tine strict de servere si de contul de pe consola. Intrebarea ta a fost legata de ideea ca prietenul tau, pentru ca are o consola "USPS3" (nu stiu de unde ai scos aceasta denumire, pt. ca nu exista, sau poate fi inteleasa ca si UltraSlim PS3 si nu United States PS3), trebuie sa ceara cu un milion (100 RON) mai mult. Lucru complet incorect.

    Mai departe insa, daca nu vrei sa intelegi, it's upto you...

  14. #14 SP
    Junior Member patrickchin's Avatar
    Eu inteleg ca nu suntem pe aceasi idee, eu incercam sa zic ca e strict pentru cei care inteleg valoarea ei, adica eu unul daca mi s-ar fii stricat consola asta, si vreau sa continui activitatea la unele jocuri, trebuie sa fac cumva sa-mi iau iar una cu server usps3, ce din cate observati si voi e rara, daca nici voi gamerii romaniei nu intelegeti diferenta de soft...

  15. #15 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Tu nu cred ca intelegi ca pe absolut toate consolele PS3 (pe orice regiune) este exact aceeasi versiune de soft. Si la fel, pe orice consola PS3 poti sa iti pui cont si sa te conectezi pe US, UK, Jap, HK, etc.

  16. #16 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    Ce diferenta de soft, ce server usps3 ?
    De pe ce planeta ai zburat si ai aterizat in Romania? De unde scoti asa ceva, pe cine ai mai auzit sa fi zis vreodata de aberatiile vorbite de tine?
    Cred ca te afecteaza schimbarea de atmosfera si dureaza putin mai mult pana de adaptezi...

    PS: Sorry MonkY, dar la o asemenea faza nu am reusit sa ma abtin.

  17. #17 SP
    Senior Member Trefla's Avatar

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca e cazul sa inchidem threadul. Daca era ceva de inteles, sper ca s-a inteles. Daca nu, sorry.

  19. #19 SP
    Teraflops Graft's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Legat de jocul online By Comisar in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1 Last Post: 12-01-2014, 23:50
  2. Replies: 6 Last Post: 31-01-2013, 08:13
  3. PS3 legat la un video-proiector By Muthu Raoul in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 16-08-2009, 09:36
  4. Ce pot face cu un psp legat la un ps3? By Srachi in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1 Last Post: 03-05-2009, 18:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts