Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 8 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 61 to 80 of 142

Thread: Istoria ta in materie de console (cum ai devenit jucator pe consola)

  1. #61 SP
    Member angellicus's Avatar
    Scuze...composing while drinking. Cutie de PS3, iar jocurile erau Genji si Folklore. Un ochi ager si o cheita - seiful lui avea si combinatie numerica si cheie.

  2. #62 SP
    Member Ayrton's Avatar
    Pei istoria mea e scurta,nu am ani de experienta in console.
    Era prin 2005 cand am inceput sa prin drag de "jocurile" astea.Am inceput usro,cu tot felul de porcarioare,nu stiu daca pot fi numite console .Primul joc care mi-a trecut prin mana a fost...nu mai stiu cum se numea,oricum fiecare avea un nume diferit...o porcarie mica cat un mouse,in care trebuia sa ai grija de un animalut.Apoi,de ziua mea prin 2006,mama mi-a facut cadou tot asa,o "chestie" foarte inalta,si nu prea lata.Avea tot felul de joculete,cu tancuri.tetris etc,Apoi a venit terminator...ooo...ce frumos era..si acum il mai am........Dupa vreo 2-3 ani am primit PSP-ul si am descoperit consolegames si am descoperit adevaratul univers al consolelor.

  3. #63 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Quote Originally Posted by parcel View Post
    Pei istoria mea e scurta,nu am ani de experienta in console.
    Era prin 2005 cand am inceput sa prin drag de "jocurile" astea.Am inceput usro,cu tot felul de porcarioare,nu stiu daca pot fi numite console .Primul joc care mi-a trecut prin mana a fost...nu mai stiu cum se numea,oricum fiecare avea un nume diferit...o porcarie mica cat un mouse,in care trebuia sa ai grija de un animalut.Apoi,de ziua mea prin 2006,mama mi-a facut cadou tot asa,o "chestie" foarte inalta,si nu prea lata.Avea tot felul de joculete,cu tancuri.tetris etc,Apoi a venit terminator...ooo...ce frumos era..si acum il mai am........Dupa vreo 2-3 ani am primit PSP-ul si am descoperit consolegames si am descoperit adevaratul univers al consolelor.
    Tamagotchi.
    Brick Game 9999 in 1.
    Terminator.
    PSP.

    Asa se numesc consolele tale.

  4. #64 SP
    Junior Member quarterpunk's Avatar
    Au inceput sa-mi placa jocurile cand aveam 3 ani (nu glumesc). Jucam CS 1.1(asta prin '98 cred) cu varul meu(el avea 15 ani). Ma tinea in brate, si cand punea el tinta pe bot eu apasam ENTER si il omoram .
    Apoi, mi-a cumparat mama un Terminator pe care am jucat SMB si jocul ala cu pistolul in care trebuie sa impusti ratele etc. (tin minte ca atunci cand veneam de la gradinita, in drumul meu spre casa era o femeie care vindea la taraba tot felul de chestii printre care si casete, si ea imi dadea casete gratis, adica imi dadea 1, cand ma plictiseam de ea, o duceam inapoi si luam alta).
    Apoi am avut tot o copie chinezeasca numai ca era cu tastatura...
    Si la 6 ani (parca) mi-a trimis unchiul meu un PS One din Italia(era ceva magic la vremea aia) si jucam GT, Toy Story,Tekken(Doamne, ce-l mai jucam) etc.
    Dupa, mi-a trimis maica-mea din Franta un PS2, si acum am un Wii pe care vreau sa-l vand ca nu-mi plac jocurile...

  5. #65 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Tot ma gandeam,sa postez,sa nu postez si eu?Pot spune ca sunt consolist inrait,imi place orice consola si de-a lungul timpului am avut ocazia sa faram cateva .
    Dat fiind ca ma trag din familie normala de muncitori si posibilitatile erau restranse, primul "joc" care l-am vazut si ulterior mi l-a luat maica-mea a fost prin '91 un joc cu oua (lupul si iepurele), de pe tarabe de la rusi din piata.Eram in clasa treia,incepuse febra "handheld-urilor rusesti",cele cu oua ,masini si broaste erau foarte la moda in scoala mea.Am vazut la un coleg un model de gameboy cu ecrane interschimbabile( practic display-ul era jocul),din cate imi aduc aminte eram invidios pe el.In 94 prin diverse combinatii si manevre (stransesem mai multe handheld-uri)obtin la schimb o tentativa de Atari cunoscut pe vremea aia ca Rambo cu un joystick defect.Eram in culmea fericirii.Vizitele pe care le faceam prin Bucuresti ( Gepa Electrocenter-Dorobanti si Bucuresti-Berlin Unirii) au dus la descoperirea unei noi console.Tentativa de Nintendo ce avea nu stiu cate sute de jocuri mi se parea dumnezeiasca.In 1995 dupa multe rabdari am capatat-o,eram cel mai fericit.A urmat 2 ani in care combinatiile de casete de terminator era o adevarata afacere si schimburile de casete ma facusera faimos in cartier.Taica-miu si maica-mea inebunisera (eram cautat de cateva ori pe zi de catre tot felul de copii la usa cu schimburi de casete sau sa ne jucam nu stiu ce joc).In perioada asta descoperisem salile de jocuri,deja eram in extaz ( pot spune ca pana in 2003 am frecventat salile de jocuri de prin tot Bucuresti-ul),nu stiam cum sa fac rost de bani sa merg la ele.Titluri ca Street Fighter 2 World Warrior, Cadillacs & Dinosaurs,Aero Fighters II ,Double Dragon (Neo Geo) ma facuse renumit (ma inscriam cu KAT ).The king of fighters,Fatal Fury,Samurai Shodown,Metal Slug devenisera o obsesie.Eram o gasca de 5-6 insi care ne intalneam,aveam 1000-2 mii la noi,un pachet de tigari si uite asa se scurgea ziua(ce vremuri mai erau).Revenind la tentativa de Nintendo cunoscuta ca Terminator,ajunsesem sa am peste 100 de casete galbene si nu numai.Titluri ca Batman Return's facut de Konami,Double Dragon and Batlletoads facut de RARE ori Bomberking facut de HudsonSoft erau capodopere pe vremea aia si erai respectat daca le aveai. In 1997 incepusem impreuna cu tovarasii sa frecventez complexul Aleea Castanilor la schimburi de casete galbene.La cateva luni jucasem aproape to ce se putea juca( cred ca am jucat cel putin 250 de titluri pe terminator si am terminat cam 75-80% dintre ele.La scurt timp a urmat epoca targului de la Vitan,reusesc printr-un schimb sa dau consola Terminator si 20 de casete galbene pe un gameboy alb-negru cu 2 jocuri(tetris si mario).In urmatoarele luni reusesc sa dau restul de vreo 80 si ceva de casete galbene pe un sega megadrive II cu o maneta si 3 jocuri (streets of rage,taz-mania,desert strike).De la sfarsitul anului 1997 deja in magazinul Unirea aparusera consignatii in care se gaseau console ca Sega Megadrive,Gamegear,Genesis,Nintendo,Snes,etc.Stiu ca ma uitam la preturi si erau fabuloase(Killer instinct pentru SNES in '98 costa 250.000 de lei).Dat fiind ca erau preturi fabuloase la casetele de Sega Megadrivre si gameboy ma angajez pe unde pot si pe luna imi luam vreo 2-3 casete.In '99 fac rost si de Snes cu 4 casete(Donkey Kong Country , Super Ghost &Goblins ,Captain Commando si Killer Instinct).In 2000 printr-un schimb reusesc sa dau sega +25 de casete si gameboy cu vreo 5 casete pe un N64 cu 6 jocuri(James Bond Golden Eye,Top gear Overdrive,Mace the dark age,Mario 64,Killer Instict Gold si V-Rally..Magia a durat decat un an , in timpul asta ai mei s-au despartit si a fost trista situatia.In 2002 datorita nevoii financiare am fost nevoit sa mi vand N64,Snes-ul si in acest timp descoper gaming-ul pe PC.Incepusem sa frecventez salile de pc si sa joc in manie NFS II,Delta Force,Toca,Doom.In 2003 butonez GTA 3 pe PC,au urmat luni intregi seara de seara in sali de PC ,butonand acel joc.Mi s-a parut si mi se pare FENOMENAL,am ramas marcat.In 2004 reusesc sa -mi iau PS2 si daca tot munceam incep sa -mi cumpar si jocurile,lipseam cu lunile de la seral impreuna cu un tovaras si ne bucuram de Final Fantasy,Devil May Cry,Resident Evil ,Silent Hill,Onimusha,Baldur's Gate,GTA ,Tekken ce ne faceau sa traim intr-o lume a noastra.Primul meu pc a fost in 1997 ,configuratie high-end,in prezent detin un PS3 si un PC si tot cochetez cu gandul la un WII.Am incercat sa scriu cat mai pe scurt desi poate puteam face un adevarat roman.In incheierere daca se poate sa-l citez pe Comic book Guy din the simpsons 'all my life i was collecting comic books,and now that the end is near, i must say life well spend".Va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi aceasta epistola.Voi reveni si cu poze cu coltisorul meu de rai (in devenire).

  6. #66 SP
    Junior Member Dan-Andrei's Avatar
    Uitandu-ma la povestile voastre, realizez ca am facut un pic mai mult gaming decat mi se parea mie (doar un pic, nu ma consider vreun expert). Fiindca memoria cronologica nu ma ajuta asa mult, o sa imi impart viata de "jucator" in etape. Dupa cum urmeaza:

    1. INCEPUTUL
    Primul contact cu jocurile a avut loc pe cand eram la gradinita sau imediat dupa revolutie, nu imi amintesc foarte bine (1987 -1989 cred) .Am vazut la un unchi de al meu un joc foarte rudimentar (niste patrate care, chipurile, erau masini pe autostrada). Si acum ma mir de cat de captivat puteam sa fiu de acel joc cu casete audio...
    De aici mi s-a deschis apetitul pentru tot ce inseamna jocurile

    2. BASIC GAMING
    Trend-ul a fost stabilit, asa ca intr-o zi m-am trezit acasa cu un Cobra, adus de tata. Si nu orice Cobra, ci unul adaptat pentru a lucra cu dischete. Au urmat zeci de ore de jucat si colectii intregi de dischete cu jocuri alb-negru

    2. COIN-UP SI INCEPUTUL DEPENDENTEI
    A urmat perioada in care nu ma mai dezlipeam de coin-up-uri: la mare, in cartier, la munte - oriunde cautam aceste sali si imi cheltuiam ultimii banuti pe Street-Figter II si FINAL FIGHT (jocul care m-a marcat cel mai mult). Nu am reusit sa termini nici unul dintre ele

    In acelasi timp am impresia ca mi se scurgeau ochii prin consignatiile din Unirea, care arata la fel de ispititor chiar si astazi (e un fel de fructul oprit, avand in vedere cate tepe se iau pe acolo)

    3. CONSOLE
    In sfarsit, de Craciun, primim un Terminator, pe care l-am sacrificat total gaming-ului, am ars 3 perechi de joystick-uri. M-am jucat cu mare placere la el, insa, in paralel, eram constient ca era un fals ordinar.
    Mai ales ca am avut ocazia sa il schimb temporar cu un Super Nintendo: a fost o revelatie pentru mine - culorile, sunetul, povestea si mai ales modul original in care interactionai cu jocul in sine.
    Doar doua jocuri am avut la el: Super Mario World si un joc cu avioane de la Capcom - geniale, le-am jucat doua luni in continuu, dupa care mi-am primit inapoi terminatorul

    Eram deja in clasa a 7a - a 8a, ne adunam cu toti colegii de clasa si pierdeam vremea la terminator in loc sa invatam - stiam ca este un viciu, dar ne facea cu atat mai multa placere.

    Urmeaza un Sega Game Gear second-hand de la Unirea, luat de la o consignatie dubioasa cu banii primiti de ziua mea pentru adidasi . Am jucat pe el NBA (uimit de cata "inteligenta" poate incapea intr-un device atat de mic). Evident ca mini-consola s-a prajit definitiv. Foarte misto jocul si abordarea de tip arcade - dupa cateva cosuri consecutive, tin minte ca mingea lua practic foc si ardea plasa . Genial...

    4. COMPUTER
    Urmeaza perioada cand ne luam si noi PC, ca familie - perioada in care placile Voodoo erau pe trend.
    Primul joc - NFS III Hot Pursuit. Am petrecut odata 19 ore incontinuu in fata acestui joc, l-am intors pe toate fetele, ore si ore...

    Alte titluri care m-au marcat: Fallout 2 jucat pe decursul a 3-4 luni cu mare placere, Max Payne. Cam tot ce imi pica in mana (cumparat de la piratii din statia Sf.Gheorghe), incercam sa termin.

    Cel mai amuzant moment: jucat un NFS mai nou (nu imi amintesc titlul, oricum prea nou pt calculatorul meu obosit deja), cu computerul desfacut, patura pe el si un mare ventilator dedesubt (pt a nu se bloca). Plus o patura pe mine, fiindca era IARNA . Ma jucam asa cu orele...


    5. PAUZA
    Urmeaza o lunga pauza, determinata in special de faptul ca am ramas in urma cu computerul (dupa faza cu patura, chiar nu am mai avut jocuri care sa imi mearga, deja aparusera chestii noi).
    Facultate, diplome, job..................... PAUZA

    6. NEXT GEN
    Acum, ca banii nu au mai fost o constrangere, am vrut sa ma intorc la pasiunea mea. Cam greu, la 28 de ani, va dati seama ce au avut de zis cei din jur... Oricum, si asa, am luat un XBOX 360, dupa zile intregi de privit forumul acesta si inteles toate dedesubturile.
    Practic, stiam totul despre XBOX si nici macar nu aveam unul.
    Cum l-am luat, l-am modat, aveam tot arsenalul pregatit.
    Timp de doua luni am jucat la el la greu, desi muncesc mai mult de 8 ore pe zi. Am jucat zeci de jocuri, cu ardoare maxima!! Mi-a placut la nebunie, pot spune ca Gears Of War mi-a ramas foarte aproape dintre toate.

    Bineinteles, ca toata treaba cu XBOX-ul incepuse sa imi afecteze un pic celelalte planuri, asa ca intr-o dimineata m-am hotarat brusc sa il vand. L-am pus pe acest forum si l-am dat in aceeasi zi

    6. ????
    Am ramas fara XBOX si inca sunt la curent cu ultimele aparitii si cu tot ce se intampla pe forumuri (nu postez, doar privesc). Lipseste ceva.... as vrea sa imi iau un PSP, dar ma confrunt cu aceleasi prejudecati si obstacole

    Cam atat guys!

    Toate bune!

  7. #67 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Lasa prejudecatile la 28 de ani. Ce te vei face la 50, 60? Cumpara-ti console si joacate. Nu-ti refuza micile placeri.

  8. #68 SP
    Member angellicus's Avatar
    @ Dan-Andrei: Pari un om foarte pasionat de jocuri. Mi-a placut partea cu patura...jocurile au tendinta sa te rupa din realitate, indiferent de conditiile in care esti...poate, de aceea le-am apreciat foarte mult si eu...Anumite stari care nu se sterg nici la 80 de ani. Imi amintesc de Fable. Il jucam pe PC. Ce m-a surprins prima data a fost feelingul de consola, pe care il avea. Tin minte ca jucam in zona cu zapda si gheata si iesisem sa conduc un prieten. Nici unul nu observasem ca afara ningea! A fost o senzatie EERIE, in lipsa unui cuvint mai bun. Parca virtualitatea jocului, lasase o amprenta pe realitate. Aveam impresia ca ninge pt. ca in joc e o zona care ninge. Banuiesc ca asa esti tu cu patura. Nu vad de ce te-ai lasa afectat de niste prejudecati. Daca iti permiti placerea respectiva, de ce sa nu o ai? Eu nu ma pot imagina dezinteresat de jocuri la 50 de ani. Nu muncim degeaba! Trebuie doar sa joci si sa cumperi jocuri, intr-un mod calculat.

  9. #69 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    Povestea mea este destul de mica... Am intrat in contact cu jocurile si cu console, cand aveam vreo 6 sau 7 anisori, era un terminator cu disk-ete... galbene... Apoi aveam un prieten care avea joc pe televizor, cu casete audio inregistrate cu jocuri si ma jucam pe el de fiecare data cand ma duceam pe la el. Cu jocurile pe calculator, ma duceam la mama mea la servici, ma jucam Wolfenstein... apoi mama mea ma dus la sedinte de informatica si acolo jucam sah si Prince of Persia... In contact cu Playstation2 am intrat atunci cand m-am mutat la Cluj, si am stat la o domnisoara acasa pentru cateva zile. Apoi in anul 2 de facultate mi-am cumparat primul Playstion 2, defapt l-am primit cadou de la prietena mea. In acelasi timp, am tot vorbit cu RonanN1 despre jocuri si console, Am descarcat si am tot jucat, mi-am cumparat si am jucat!
    In prezent am un Playstation 2 si un PSP... acum strang bani pentru a-mi cumpara un PLAYSTATION3... Am jucat si jocuri pe XBOX360 alaturi de fratele meu si jocuri de PS3

    that's all folks...

  10. #70 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Tin minte ca atunci cand eram mic, in piata de unde isi faceau cumparaturile ai mei, era o taraba la care se vindeau "consolele" Terminator si casetele acelea galbene pe care cred ca ni le amintim cu totii din perioada copilariei.
    Pentru mine acea taraba a fost ani de zile o oaza la care de-abia asteptam sa merg in fiecare zi, sa vad ce "noutati" au mai adus.
    De-a lungul timpului am cumparat sacosi intregi de "casete", pur si simplu nu mai aveam loc in casa de ele...
    Incet-incet anii au trecut, vremurile s-au schimbat, PC-urile au devenit din ce in ce mai accesibile ca pret, asa ca, intr-un final, am reusit sa-i conving pe ai mei sa-mi cumpere unul.Ani de zile am "tocit" acel PC cu jocuri...
    In primavara lui 2009 am decis sa-mi cumpar o consola PSP deoarece eram fascinat de ce era in stare aceasta.Tin minte ca in primele luni ma desparteam cu greu de ea.
    In iarna lui 2009, am dat din intamplare peste un gameplay video al jocului Uncharted 2. M-a uimit atmosfera acestuia fiind un mare fan al aventurierilor si al cautatorilor de comori.Am simtit ca este timpul pentru o schimbare si uite asa, mi-am cumparat o consola PS3.
    Nu regret ca am cumparat-o deoarece este un aliat de nadejde impotriva plictiselii.
    Sper sa reusesc si in continuare sa am timp si fonduri (mai ales fonduri, ca timp imi fac eu) pentru a-mi sustine acest hobby.

  11. #71 SP
    Member Alex's Avatar
    Primul contact cu o consola l-am avut prin `99 cand varul meuB s-a hotarat sa-mi dea drept cadou o consola neagra cu 2 butoane albastre (nu mai stiu cum se numea dar tin minte ca mergea cu casete calbene). Ce-i drept m-am jucat pana am rupt consola (mai degraba s-a ars).
    Dupa aceea prin 2000-2001 am primit o "consola" mai ciudata(o tastatura ce mergea cu casete galbene). Avea 2 gamepad-uri.
    Dupa ce am primit consola aceasta toti prietenii mei din bloc + cei ce erau mai mari ca mine, cum ma vedeau ma intrebau daca pot veni sa se joace. (fapt ce mi se parea ciudat pentru ca majoritatea aveau console , sau asa se laudau )
    Pana la urma s-a stricat si aceasta mai tarziu.
    Dupa aceea un prieten si-a luat un PC. Veneam la el si jucam Mortal Combat 2 si mai tarziu GTA 3.
    Tot acest prieten, dupa un timp, si-a luat alt PC mult mai performant( Eu nu aveam PC pt ca nu eram interesat sa am unul al meu atat timp cat eu si inca un prieten mergeam in fiecare zi la prietenul cu PC performant).Mentionez ca mama lui stia deja ce vrem cand ne vedea la usa
    Dupa care, ajungand la concluzia ca un PC cu internet este chiar necesar, m-am rugat de parinti si am primit unul chiar foarte performant. (pe acela il foloses acum).
    Dupa o perioada foarte tare in care jocurile erau pe primul plan, am fost la un prieten ce avea un PSP 3004.
    Am fost atat de incantat incat am stran bani si mi-am cumparat si eu unul( Era o promotie cu nfs undercover). Am continuat sa ma joc pe PSP pana am inceput sa ma simt dezamagit. Parca vroiam altceva.
    Intr-o zi s-a intamplat ceva extraordinar.............Am vazut un ps3 cu GTA IV la un prieten( atunci a inceput nebunia) Am inceput sa strang bani, am vandut psp-ul si mi-am cumparat un ps3 slim 120GB+ Assasin Creed 2 si mai tarziu GTA IV(jocul pentru care mi-am cumparat ps3-ul).
    Ps3-ul il am si mi se pare extraordinar!
    Sper ca nu v-am plictisit:d.
    ps: sunt forte multumit ca ps3-ul l-am luat din banii stransi de mine. Satisfactia este foarte mare!

  12. #72 SP
    Junior Member quarterpunk's Avatar
    @alex001:
    Consola cu doua butoane albastre se numeste "Terminator".

  13. #73 SP
    Junior Member hashu_1985's Avatar
    Am citit ce ati scris si voi mai sus,m-am amuzat si totodata mi-am adus aminte de vremurile de mult apuse.
    O sa incerc sa enumar si eu etapele parcurse pana-n prezent desii nu stiu daca mai corespund cronologic.
    Cred ca prin 1991-1992 pe vremea cand eram clasa 1-a am primit cadou primul meu calculator..un HC ,mai apoi au aparut tetrisurile si jocul cu lupul care prindea oua intr-un cos ... am trait ceva ani in era HC cu jocuri precum Saboteur,Dizzy.etc.Tot cam in aceeasi perioada mi-am cumparat din belgia prima "consola portabila" ...era un nintendo cu un joc Zelda ... avea 2 displayuri.
    Prin 1994-1995 am avut primul meu PC era un 286 cu procesor la 12Mhz si HDD 50mb, nu avea widows ,operam direct din DOS...a fost o nebunie pe 286 deja ma jucam prince of percia, wolfgang 3d,Duke nukem,Lotus si alte jocuri care la vremea aia mi-se pareau sublime.
    In 1996 (CRED,nu-mi aduc exact aminte) mi-au luat ai mei cadou de craciun Terminatorul , criminal , am adunat zeci si zeci de casete galbene si portocalii cu tot felul de jocuri ...si acum tin bine minte cum impuscam ratze
    O perioda am cam luat pauza ... era perioda in care stateam mult cu prietenii si cu fetele p'afara, pe primul loc era socializarea si gashka si jocurile ramasesera pe eltimul loc.
    Dupa pauza asta, in 1998- 1999 , deja terminatorul nu ma mai interesa si mi-am luat un pentium 1 la 166 mhz 32ram hdd 1gb ...si acesta a vazut multe jocuri precum primul GTA(ala 2D),Carmageddon,worms,NFS 1 si 2SE ,fifa 98 si multe altele.
    Cam prin 2001 a urmat pentium 2 400mhz, 128 ram,placa video voodoo2 care l-am rupt cu NFS PORSCHE, iar in 2003 am primit primul meu PC la 1000Mhz, un AMD duron cu 256 ram si video GeForce 2 Mx400 la 64 ram...acesta a fost calculatorul tineretilor mele pe care cu siguranta m-am jucat cel mai mult, era si perioada cand a aparut GTA 3, project IGI,return to castle wolfenstein,qake3, jocuri marcante.
    Dupa care desktopuri si laptopuri au fost multe, chiar nu le mai stiu numarul si nici ordinea.
    Prima consola adevarata am cumparat-o in 2006 un PlayStation 2 care e responsabil pentru repetarea unor ani de facultate, pe care o mai am si acum.Intre timp a fost si modata (2008) dupa care am inceput sa fac jocuri pe banda (pe la 150 de jocuri m-am oprit).
    Finalul de pana acum al povestii experentei mele in domeniul PC/CONSOLE ia sfarsit in 2009 cand mi-am cumparat PS3-ul...si de atunci inafara de un laptop nu mi-am mai cumparat nimic.
    Si am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa...

  14. #74 SP
    Junior Member hashu_1985's Avatar
    Care sunteti pasionati de jocuri " OLDIES BUT GOLDIES " ... terbuie sa intrati pe : Free games: Download over 500 DOS games. Shareware and freeware, reviews, help getting games working!

  15. #75 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Primul contact cu o consola ? Din pacate nu stiu anul exact, undeva intre 93-96... Nici unu stiam ca e consola, o legam la TV si ma jucam, avea cam 100 de jocuri, dar cu grafica (si sunet) foarte slabe. Cred (dar nu-s 100% sigur) ca asta e consola : http://www.steverd.com/what26/what30.jpg

    Inca o mai am pe undeva in sat la parinti, dar ambele joystick-uri sunt rupte. Am jucat mult timp asa, cu ele rupte, le-am desfacut si apasam direct pe niste cleme de metal din interior

    Nu pot sa zic ca m-a prins prea mult, erau 4-5 jocuri care imi placeau, dar majoritatea nu prea mi-au placut, mai ales ca aveam acces la PC-uri. Am vazut Doom pe un 486 si m-a marcat, mi s-a parut super tare grafica. Apoi (prin 96) am jucat versiunea shareware de la Quake (in laboratorul de info pe ceva calc destul de tare - era ceva Pentium cu 8 mb de ram). N-am mai rezistat, mi-am batut parintii la cap pana mi-au luat si mie un Cyrix. Era cam slab, dar era al meu

    Apoi l-am upgradat, i-am luat un ATI Rage Pro AIW pe PCI si apoi Voodoo2. Ce vremuri

    Cam asta ar fi istoria retro, de atunci (din 96) pana recent am schimbat zeci de calculatoare si sute de placi video (fara exagerare), dar n-am avut nicio consola. Pana anul trecut (in primavara) cand am luat un XBOX 360 Pro. In mod normal n-as fi cumparat asa ceva, dar o firma avea o datorie destul de mare fata de mine si nu avea bani sa-mi plateasca, dar putea sa-mi iau componente. Si am luat si XBOX-ul, 1200 lei chiar nu s-au simtit la suma aia

    De atunci mi-am mai luat un XBOX clasic, dar l-am vandut repede ca era prea mare si n-am avut unde sa-l mai tin. Apoi (in vara asta) mi-am luat un PS3 60 GB pe care-l am si acum si nu o sa-l vand. Iar recent am dat-o iar pe retro, mi-am luat un PSX.

    Urmeaza PS2 si un XBOX crystal, dar doar dupa ce apuc sa-mi fac un raft special unde sa le tin.

    Iar apoi...cine stie, poate Sega Saturn, Atari...dar asta dupa ce ma mut intr-un apartament mai spatios.

  16. #76 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Istoria mea in randul consolistilor incepe undeva in anul 1994 cu o clona, de care nu stiu, cert este ca arata diferit fata de un terminator, desi functiona cu aceleasi casetute galbene. Imi aduc aminte ca avea 2 controllere wired(la modu nu se puteau inlocui) si bunicul meu le repara destul de frecvent pentru ca se tot stricau. Parea oricum mai "real" fata de un terminator.
    Bineinteles au urmat si cateva terminatoare, de care m-am plictisit destul de rapid. In 1997 am primit calculatorul si am fost destul de incantat, cu toate ca nu prea ma descurcam sa imi instalez jocurile. Pentru asta o rugam pe sora mea, in cazul in care va strica calculatorul sa am pe cine da vina lol .
    1998 a fost anul in care am primit cadou de ziua mea un GameBoy Color, de care sunt si acum mandru, dar al carui buton A, din pacate nu mai functioneaza .
    In 1999 mi-am cumparat PSX. A fost ceva de vis mai ales ca al meu calculator avea cd-rom - ul busit si ca atare nu prea aveam cum sa ma mai joc mare lucru. De asemenea ma incanta foarte tare ca ma puteam juca pe un "ecran" mai mare, in speta televizorul. PSX-ul a fost cu adevarat lucrul care m-a atasat de Sony si m-a facut intotdeauna nostalgic in ceea ce priveste consolele Sony. Am avut volan, am avut controllere, am avut numeroase jocuri extraordinare, ce sa mai, Playstation va avea tot timpul un loc special in randul consolelor pentru mine.
    Din pacate de la "moartea" PSX, cauzata si de aparitia PS2 lol , nu am mai avut nici fonduri, nici timp, pentru o noua consola. Cum bine spunea cineva pe aici, venise parca o alta perioada, in care stateam mai mult afara, mai putin "pe" jocuri. Au urmat mai multe configuratii de calculatoare, deh, generatia online, dar gandul meu statea mai mult la a-mi cumpara cumva un PS2.
    Din pacate nu am reusit sa fac asta si pana acum mai bine de un an am ramas in afara sferei consolistilor. Pana cand m-am hotarat ca ar fi o idee buna sa imi cumpar un PS3, pentru ca erau atat de multe amintirile placute din era PSX. Putin inainte de PS3(vreo 6-7 luni), am avut un 360 sh, cred ca printre primele modele, care a dat rrod dupa o perioada. L-am dat si am revenit la Playstation.
    De asemenea, pentru generatia viitoare am pretentia sa imi cumpar chiar de la lansare una din console. Probabil va fi tot Sony, desi nici Xbox-ul nu mi se pare de lepadat.

  17. #77 SP
    Junior Member Luksul's Avatar
    miar placea sa vad povestea lui donelly

  18. #78 SP
    Junior Member mikkai's Avatar
    Quote Originally Posted by Luksul View Post
    miar placea sa vad povestea lui donelly
    sincer si eu

  19. #79 SP
    Junior Member iLLuSSiON's Avatar
    Am luat pentru prima data contact cu domeniul butoanelor si a imaginilor video proiectate pe ecran - nu vorbesc de jocuri video - pe undeva prin '91-'92. Eram impreuna cu taica-meu prin oras la plimabare si am intrat la un moment dat intr-un magazin sa "clatim ochiul". Imi aduc aminte ca era un magazin gen consignatia care comercializa tot felul de lucruri, nu avea un specific anume. Ei bine, am intrat si in timp ce ne invarteam prin magazin am ajuns la un moment dat in fata unui "televizor" in fata caruia trona o tastatura si un mouse. Presupun ca era un 286, 386, eventual un Commodore sau mai stiu eu ce model de Personal Computer. Pe ecran defilau tot felul de imagini cu grafice, harti, formule, peisaje, probabil un slide-show care sa faca reclama la ceea ce era capabil sa faca device-ul respectiv. Fanii si cei impatimiti din domeniu vor intelege perfect ceea ce voi descrie in continuare; ati privit destul de multe filme ca sa stiti cum arata o scena in care un personaj are brusc o revelatie, vede ceva ce il face sa inghete in loc sau realizeaza brusc ceva ce ii lamureste situatia; apropiere brusca de cadru, expresie faciala tipica, sunet ascutit, eventual un fulger pe fundal; intr-un cuvant este strafulgerat; asa am fost eu, strafulgerat. Am intepenit, am paralizat cu ochii fixati pe ecranul care rula netulburat setul lui de imagini. Taica-meu a mai dat vreo doua ture prin magazin in timp ce eu ramasesem in exact aceeasi pozitie. Cu greu m-am putut misca pentru a iesi din magazin. Sincer sa fiu, vreo saptamana dupa aceea masinaria cu butoane mi-a tot bantuit somnul. Bineinteles ca de achizitionat nici nu putea fi vorba, dintr-o multime de motive, cel financiar fiind unul dintre ele. Ca sa nu mai vorbim ca la vremea respectiva, probabil, ai mei nu i-ar fi vazut in nici-un caz utlitatea.

    Concluzia intregii intamplari este ca acela a fost momentul in care am luat contact cu lumea informatiei si tehnologiei in sensul larg al cuvintelor. Nu are absolut nici-o legatura cu industria IT din punct de vedere al entertainment-ului digital, mai precis jocuri video, dar poate fi considerat in cazul meu acel "Evrika!" edificator, cheia de bolta a intregii mele istorii ulterioare in materie de jocuri video. Probabil acesta este motivul pentru care imi amintesc cu lux de amanunte intreaga intamplare, amanunte ce nu le-am expus aici in totalitate, o expunere succinta fiind suficienta pentru scopul propus. As fi putut la fel de simplu sa descriu scena cu ajutorul a 100 de randuri. In sfarsit...

    Fac un salt peste ocazionalele dar la fel de importante contacte cu vestitul gadget cu lupul care prindea oua in cos (cred ca vecinul de la care il imprumutam, pana am reusit sa-mi cumpar si eu unul, se saturase, sarmanul, de mine, sa i-l tot cer) si vizitele pe la tot felul de baruri si carciumi care, pe langa comercializarea bauturilor spirtoase, gazduiau si cate o tabla de pinball sau un arcade cabinet cu cine stie ce Street Fighter, Mortal Kombat, etc. (jocuri pe care si astazi le butonez cu placere cu ajutorul cunoscutului M.A.M.E.) si ajung la urmatoarea etapa din evolutie.

    Pe undeva prin '94-'95. Intr-o zi, un vecin de scara, cu care eram prieten la catarama, ma cheama pana la el ca sa imi arate ceva. Merg la om acasa, intru in camera si vad tronand langa televizor un frumos CIP 03 (o replica a vestitului Spectrum 48k ce avea la baza bine-cunoscutul limbaj BASIC) accesorizat cu un casetofon tip pentru salvarea-incarcarea programelor si jocurilor de pe casete audio. Cred ca va inchipuiti ca in ziua respectiva am plecat de la prietenul respectiv pe undeva pe la miezul noptii. Impreuna cu calculatorul primise si o caseta cu cateva jocuri. Imi aduc aminte ca primul joc pe care l-am vazut vreodata ruland pe platforma Spectrum a fost
    un jump'n'run alcatuit din vreo 100 de screen-uri succesive, al carui protagonist era un cosmonaut echipat cu o arma laser. Joc pe care si astazi il joc emulat pe orice platforma posibila.

    Bineinteles ca incepand de a doua zi a inceput o adevarata lupta de convingere cu taica-meu. Vreau calculator si cu asta basta. ma amuz si acum cand imi aduc aminte ca timp de vreo doua zile am pus la cale o intreaga strategie de marketing, constand din texte, reclame, sugestii si argumente solide, toate menite sa-l induplece pe sef sa aprobe bugetul pe termen scurt, buget care sa includa si fonduri pentru tehnica de calcul pentru feciorul lui drag si iubit, care promite sa fie cel mai cuminte, sa invete ca nimeni altul, etc.

    Dupa vreo luna de tatonari, incercari si scene melodramatice, iata ca intr-o buna zi vine taica-meu de la munca cu o cutie de carton in brate pe care mi-o paseaza nonsalant, gest insotit de cuvintele "Na calculator!". Pur si simplu am rupt ambalajul si, cand am vazut continutul, cred ca am realizat un record in materie de sarituri in inaltime. Am scos la iveala, rand pe rand, un HC-91, transformatorul de alimentare, casetofonul aferent, cateva casete cu jocuri si in cele din urma un accesoriu la care nici nu visasem, o unitate pentru dischete de 5.25''.

    Asa a inceput o perioada destul de lunga din istoria mea de gamer, perioada care mi-a definit si cimentat gusturile in ceea ce priveste gamingul. Deoarece, in ciuda faptului ca joc aproape orice gen de jocuri, genurile mele preferate raman in continuare jum'n'run-ul si vertical & horizontal shooter.

    Ar fi multe de povestit despre perioada Spectrum, avand in vedere ca a fost una destul de lunga si foarte importanta. Nu putine au fost jocurile care mi-au trecut prin maini, Dizzy, R-Type, Smash TV, Exolon, Cabal si cate altele. Bineinteles ca HC-ul respectiv il am si acum, nu stiu daca mai este functional, dar valoarea sentimentala i-a ramas intacta. Dupa ce am descoperit Internetul si, cu ajutorul lui, site-urile de conservare a jocurilor Spectrum, am putut sa joc din nou jocurile care mi-au fost atat de dragi.

    Tot din aceasta perioada dateaza inceputul prieteniei mele cu unul dintre prietenii comuni mie si lui Junnkie (userul Junnkie de aici de pe forum), prieten care nu mai este astazi printre noi. Si el era posesorul unui HC si ca si mine era un impatimit al jocurilor. Prietenia cu el nu a facut decat sa imi sporeasca interesul si pasiunea pentru jocuri. Petreceam zile intregi la mine sau la el, jucandu-ne pana la epuizare. Ne impulsionam reciproc, organizam concursuri gen "cine termina jocul X mai repede" sau "cine are mai multe jocuri terminate pana saptamana viitoare" si tot asa. Colindam impreuna magazinele din oras in cautare de casete cu jocuri. Eram, cum se spune, pe aceeasi lungime de unda.

    La ceva timp de la achizitionarea HC-ului, am luat contact cu urmatoarea etapa de gaming. Merg intr-o zi la un var care ma chemase la el sa il ajut sa repare nu mai stiu ce. Ajung la om acasa, intru sa bem o cafea mai intai si imi cad ochii pe o jucarie ce statea langa televizor si avea si un pistol langa ea. "Ce e asta, fratele meu ?!", il intreb. Si raspunsul: "Joc pe televizor. Baga-l, omule, in priza, sa vad si eu ce stie sa faca. Conecteaza varul aparatul, ii da drumul si imi cade fata. Era o clona de NES, vestita clona cu casete galbene. O clona care imita perfect, ca aspect, consola Super Nintendo. Avea presetate in memorie jocurile Mario, Tanks, Duck Hunt si jocul ala in care te duelai cu diversi inamici in vestul salbatic. Bineinteles ca s-a dus naibii reparatia pe care o avea de facut. M-a apucat noaptea omorand rate si aruncandu-l pe Mario in toate prapastiile care ii apareau in cale.

    E de inteles faptul ca in mintea mea deja patrunsese deja ideea ca trebuie sa am asa ceva. Dar de la idee la concretizare era necesara si ceva planificare. Bineinteles ca am apelat tot la sursa principala de fonduri, adica taica-meu. Insa de data asta aveam si un argument care sa incline balanta in favoarea mea: o suma de bani stransa cu greu la ciorap. El ar fi pus numai diferenta. In sfarsit, dupa ceva munca de lamurire, am transformat dorinta in realitate si am devenit fericitul posesor al consolei mult dorite. In acelasi timp si-a cumparat una si prietenul cu HC-ul, asa ca a inceput iar o perioada de gaming la nivel inalt. Rand pe rand ne-au trecut prin maini Ninja Gaiden, James Bond Jr., Jungle Book, seria Nekketsu si multe altele.

    In perioada NES-ului l-am cunoscut pe Junnkie, "jocul cu pistol" fiind cel prin intermediul caruia am ajuns sa ne cunoastem. De fapt, ca sa fiu corect din punct de vedere cronologic, tovarasul cu HC l-a cunoscut initial si apoi eu. Si astfel s-a format un trio care a devorat jocuri video pe banda rulanta.

    Am trecut impreuna prin perioada Sega Megadrive, am experimentat impreuna fenomenul PlayStation, apoi PlayStation 2. Din pacate prietenul cu HC nu mai este printre noi, iar eu cu Junnkie nu ne mai vedem asa des, din motive independente de noi, asa ca trioul s-a destramat, dar amintirile vor ramane mereu vii.

    Incet, incet, de-a lungul anilor, am butonat Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube, Nintendo DS, Super Nintendo, Nintendo 64, XboX Classic. Orice altceva as fi facut, nimic nu ma relaxa mai mult decat o partida de gaming. Bineinteles ca la un moment dat si-a facut loc in schema si un PC, dar foarte repede am transat problema, constatand ca gaming-ul pe consola este cel care ma caracterizeaza. Au existat bineinteles si jocuri PC pe care le-am consumat cu maxima placere (Diablo, Medal of Honor, Soldier of Fortune, Quake, Serious Sam, baldur-s Gate, Fallout, Septtera Core) dar mereu am revenit la origine, adica la console.

    In momentul de fata detin o serie de console, care din punct de vedere al generatiei ajung pana la PlayStation 2 si echivalente. Nu am PS3, XBOX360 sau WII, desi planuiesc sa-mi cumpar una dintre ele. Dar fac parte din categoria de gameri care se ghideaza dupa lozinca "Not the graphics, not the music, but the gaming itself! Ma joc in continuare, poate nu la fel de mult pe cat mi-as dori, (nu mai dispun de atat de mult timp ca inainte) dar ma joc.

    Joc si voi juca jocuri video in continuare. Asta e hobby-ul meu. Acel "Back To The Roots" care indiferent unde as fi si ce as face, imi va aduce mereu aminte ceea ce sunt.

    Ce sunt?
    Simplu.
    Un GAMER!


  20. #80 SP
    Member iUser's Avatar
    Am inceput pe la 5-6 ani (acum am 15) cu un Terminator , dragoste la prima vedere . Am continuat pana pe la 7 ani cred cand am primit primul PC , jucam fara oprire NFS Porsche 2000 , fascinat fiind de semnalizare , era nelipsita la fiecare curba ! La 10-11 ani a venit mosu' cu un PlayStation 2 care a sfarsit tragic dupa un an (m-am mutat si am intampinat mai multe probleme , cutii ,praf etc.). 2007 a fost un an bun (nu din cauza aderarii la UE...) , 2 membrii noi in familie , PSP si alt PlayStation 2. In 2008 si 2009 , anii Nintendo, langa televizor si-a facut aparitia un Wii , iar cel in rosu si cu barba s-a gandit ca as avea nevoie de un DS Lite (bundle cu Nintendogz). Cam asta-i tot.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 8 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 12 Last Post: 03-02-2020, 17:09
  2. Replies: 23 Last Post: 03-08-2019, 08:32
  3. Replies: 29 Last Post: 18-01-2016, 20:28
  4. Replies: 24 Last Post: 12-01-2015, 12:21
  5. Replies: 36 Last Post: 27-03-2013, 22:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts