Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 142

Thread: Istoria ta in materie de console (cum ai devenit jucator pe consola)

  1. #21 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by Mika View Post
    Deci acum acasa nu ai PC?
    Am un laptop vechi pentru net/un film doua.

    PC nu mai am ca n-am ce face cu el oricum.

  2. #22 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Dar tot nu ne-ai spus ca ce lucrezi acum, daca tot zici ca jocurile te-au facut sa iti alegi viitorul. Stim decat ca lucrezi la EA
    Interesante povestioare pana acum

  3. #23 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    momentan sunt undeva sus in QA - deci lucrez in testare. Am lucrat si ca designer la Harry Potter Order of the Phoenix dar am renuntat dupa pentru ca prefer ceva mai organizat si studioul de aici e abia la inceput.
    Peste ceva timp ma voi intoarce la design to let my dreams come true

  4. #24 SP
    Junior Member and13gtc's Avatar
    eu imi amintesc la 6 ani cand a venit var'miu la mine cu un joc pe televizor jucam mario si un joc sincer numai tin minte cum se numea era cu masini de formula 1 si se vedea in patratele eram foarte fascinat si ce credeti cand a plecat a plecat fara el mai tarziu am primit de craciun un gameboy si multe jocuri din acelea snake tetris visa cineva atunci xbox 360? grafica mai buna decat cea in patratele nu cred!

  5. #25 SP
    Junior Member Dunno's Avatar
    Sper sa nu fie vreo problema daca imi relatez si eu scurta(dar foarte scurta) mea activitate in domeniul "consolelor".
    Nu mai stiu in ce an si ce varsta aveam cand s-au intamplat toate astea dar eram mic,chiar foarte.In orice caz, inainte de 99(adica, pe la 5 ani).
    Era o zi frumoasa de primavara iar eu si tata mergeam prin piata. La un moment dat, se opreste la o taraba si ea o cutie de plastic si doua cutiute galbene. Nu stiam ce se petrece, pana atunci televizorul mi se parea apogeul tehnologiei.
    Ajung acasa, tata baga "cutia de plastic" in priza, insereaza o cutie galbena si ea si...WOW! Pe televizor apere un text pixelat cu "Batman".Eram uluit, apoi tata mi-a dat in mana gapedaul si mi-a zis cum se foloseste. Au urmat vremuri foarte dragi pentru mine, ma jucam cu tata(hehe, ce vremuri ma jucam cu tata) Batman,Mario,Un joc de fotbal si...intr-o alta zi tata mi-a cumparat un pistol.Credeam ca e de jucarie, nu stiam ce a fac cu el pana gand mi-a zis sa tintesc spre televizot si sa omor ratze.Nu stiam ce sa mai zic, trageam cu pistolul in televizor,omoram rate, era paradisul pentru mine.
    Pana cand, intr-o zi senina s-a ars "cutia de plastic".Nefiiind cel mai bogat copil, nu am mai primit inca un joc pe televizor. Apoi mi-am luat un PC si au inceput nervii,banii atuncati airea,jocuri in prostie si p0rn.
    Debia astept sa imi cumpar de craciun un Xbox360.

  6. #26 SP
    Member Adr!an's Avatar
    salutare.
    am inceput ca gamer de pe la varsta de 4-5 ani...undeva prin anii 1983-1984 dar nu cu console ci cu jocuri arcade! doamne ce feeling si cati bani am putut baga in arcade ca imi cumparam pana acum si masina si toate consolelele posibile ce fascinat am fost de sega mega drive ca nu trebuia sa bag fisa de fiecare data cand trebuia sa incep jocul, momentan detin ps2 nu stiu daca o sa ma indrept spre xbox sau ps3 fellig-ul de gamer dispare incet incet cu trecerea anilor, nimic nu se va compara cu arcade!
    Va doresc toate bune

  7. #27 SP
    Senior Member huber's Avatar
    Sper ca nu deranjez pe nimeni daca imi relatez si eu povestea mea de consolar

    Totul a inceput prin 99 cand un prieten ma chemat la el acasa sa imi arate noua lui jucarie era un joc pe televizor (Terminator ) impreuna cu jocul Goal 3 am ramas masca cand la-m vazut eu aveam in jur de 7 anisori si toata ziua ne jucat pe el .

    Apoi prin 2001 am mers pe la vecinul meu care isi cumparase un PC acolo am invatat eu cum se foloseste moseul si tastatura si ce inseamna jocuri pe pc stiu caci ma jucam un joc cu racing si era unul cand trebuia sa spargi baloanele cu un arc.

    In fine a venit anul 2002 cand am primit primul meu PC cadou de ziua mea de la parinti stiu ca era cumpart de la Flanco, era un AMD de 2.6 GHz ,256 Ram ,o nVidia de 32 de mb si un hard de 40 ce mai pe vreme aceea credeam ca este cel mai tare PC din lume stiu ca ma jucam la greu Fifa 2002 World Cup si ma pasiona cand loveam minge cu Roberto Carlos si lua foc vai ce vremuri eu aveam ore de la 8 diminea si ma trezeam la 6 doar ca sa ma joc si dimineata Fifa .

    Povestea mea de consolar adevarat a inceput prin 2003 cand a venit unchiul meu din germania si mi-a adus cadou un ps2 ce mai am fost cel mai fericit baiat din lumea , iar apoi au venit cu timpul prin 2006 Xbox 360 care si acu il mai am si nici vorba de vreo problema un ps3 si noul meu psp 3004 care este o minuntie mai ales ecranul :X .
    Aceasta a fost mica mea viata de consolist pana acu,sper ca va placut.

  8. #28 SP
    Member dogdan's Avatar
    povestea mea a inceput prin 94-95 aveam 5 sau 6 ani atunci ...cand am mers cu tacameu la un vecin care se juca pe atari 2600 sau varianta ruseasca adica rambo...am ramas uluit iar dupa ceva timp cand am venit de la gradinita *BOOM* un rambo ...am jucam cam 2 ani pe el ...nu foarte intens .
    prin 97-98 varisorul meu primise un terminator(nes) cumparat din ungaria ....am ramas masca cand l-am vazut , peste ceva timp am primit si eu unu imi amintesc ca nu ma lasau parinti sa ma joc decat vinerea ,sambata si duminica ...deci nu pot sa spun cat de fericit eram vinerea cand ieseam de la scoala si mergeam direct la varumeu veneau si vecini deci eram vreo 6 copii si faceam campionate de mk , tmnt,street fighter ,double dragon , monsters in my poket si multe alte joace in aceasta perioada am inceput sa merg si la sala de arcades...ma jucam street fighter ca nebunu

    prin 2000 am primit un pentium 133 cu 32 de ram si hdd de 2 gb , am jucat pe el multe jocuri pana in 2004 cand am primit un athlon xp,nvidia mx440 de 64 ,si 256 ram,40g hdd , pt inceput pc-ul asta a fost Dumnezeu imi amintesc cu drag de max payne 1,2 , mafia,gta-urile,nfsurile.....de atunci mi-am mai schimbat o data pc-ul cu unul mai nou dar nu performant , iar acum vreau sa-mi iau un 360 sau un ps3 ,as fi mai tentat de xbox pt pretul mai redus dar mie firca de rrod

  9. #29 SP
    Member Zaktan's Avatar
    Pai eu prima oara am avut o clona de NES ,pe care aveam jocul acela cu tanculete,Super Mario Bros,un joc cu tennis,si unul cu Batman....Ce vremuri,mai tin minte cum ma jucam cu mama mea Mario,si "Tanculete",dupa aceea prin 2004 am primit si eu un PC cu AMD Athlon 1.43 GHZ,512 MB Ram,si Placa Video de 128(il mai am si acum),pe care m-am jucat renumitele jocuri GTA Vice City,si Mortal Kombat...
    Iar prin 2005 am primit un PS2,care il mai am si acum dar nu mai merge DVD-ul ,iar pana in 2008 nu am mai avut nici o consola noua .
    In 2008 am avut prima mea consola Next-Gen si anume Xbox 360,pe care l-am luat special pentru GTA IV .
    Iar Craciunul asta sper la un Wii

  10. #30 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    eu am inceput prin 95-96 cu un tetris,urmat de cateva terminatoare care se terminat destul de repede,pentru ca la unele jocuri ma enervam atat de tare incat aruncam cu joistick-ul in "consola" si tot asa la 1-2 alocatii imi cumparam altul,facusem o cutie intreaga de terminatoare + vreo 12 joistick-uri,pe care le tunam din cand in cand,atunci cand nu mai functiona vreaun buton.Jocuri ca Tank (prima oara jucat la un unchi care aveam un Nintendo),Mario,Contra,Duble Dragon,Platoon,si multe altele,ca schimburi faceam mereu,si-au pus amprenda si au dezvoltat relatia dintre mine si jocuri,chair daca mama nu prea era deacord.
    prin 96-97 mi-a cumparat mama un pc bunicel la vremea lui,un 286 cred,pe care l-am tot upgradat cu timpul de la 286 - 486 - un P1 - PII la 700 - PIII la 1200mhz - P4 la 1700 - P4 la 3200+ pe care-l am si acum (datorita lu fratemiu care a plecat in Italia si mi l-am lasat la platit rate) ,dar mai mult de cateva jocuri NFS si seria Diablo nu prea s-a jucat pe el.
    prin 98-99 am facut rost de un Sega Game Gear ,primul handheald,pe care l-am schimabt dupa vreo juma de an pe un Game boy Color,la ce mi-am cumparat pe langa mario,care venise cu consola si un terminator,dadusem ceva la schimb...
    Gameboy-ul color s-a vandut prin 2000...facand rost de ceva mai mult ram la calculator si o placa video mai buna,un Voodoo 2.
    Intre 2000-2002 nu am mai avut nimic,doar PC-ul,pe care trageam din greu la Unreal Turnamenturi,NFS-uri si Diablo la greu.
    In 2002-2003 am facut o combinatie proasta cu niste telefoane care nu mi-a iesit,am dat un 6600 pe alte 3,dar nu mai raspundea omu la telefon.Si astfel am ramas cu 3 telefoane,neavand ce face cu ele am vb cu tipul de la care le luasem sa imi dea telefonul inapoi.El nu-i mai avea,dar avea in schimb un PS2 de care vroia sa scape.Fiind in perioada in care ma cam plictisisem sa tot bag banii in PC,am zis ca wtf,asta e sa-mi i-au si un PS2.Pe care-l am si astazi,este slim,si intre timp am cumparat vreo 15 jocuri,chiar daca este modat,din care God of War 1 si 2 orignal,must have,asta dupa ce vazusem jocul la Donely,cand l-am dus la preparat (thx man),si am ramas putin cu gura cascata si Prince of Persia Trilogy pe care o ador.Prin 2002 am cautam chestii depre console si asa am aflat de computergames forum,documentari pe acolo pe aria console,cate un ochi la publicitate ca niciodata nu stii ce iese in cale,si de acolo aici,pe console games,thx guis for your information and all others gratest stuff.
    In 2007 mi-am luat si un PSP,la cere visam de mult timp,dar neavand sponsori,e mai greu,dar in final tot mi l-am cumparat,pe care l-am tinut vreo 3 luni,l-am schimbat pe un Slim,chiar atunci cand aparuse,modat tot tacamu singurel,cumparat intre timp 30 UMD-uri (la mai multe) si sunt foarte bucuros de ce am achizitionat pana acum.
    Am avut si PSP 3004 dar le-am vandut,needed cash,dar imi pare rau ca nu am ramas macar cu unul,dar la anu sigur vine altul.
    Tot la anul cand va aparea God of War 3,trebuie sa trec la next gen,respectiv PS3,sunt fan Sony.
    Poate o voi achizitiona chiar mai repede,ca sa ma obisnuiesc cu controlleru,dar tre sa fiu cuminte.
    Momentan detin un PC,un PS2 15 jocuri originale, 2xPSP 2004 (black si silver) cu 30 UMD-uri.

    le multumesc celor care au citit si la mine,cum si eu am citit la altii si mi-am amintit de vremurile de aur.si...la mai multe.
    noi sa fim sanatosi...

  11. #31 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    Eu am inceput prin 96 cand am primit de craciun prima mea consola (un terminator) , mam jucat mult pe el , jucam eu cau maicamia mario , tanks , galaxian si multe altele , in 98 am primit un PC , pe care am jucat Tarzan , Streets Of Rage , Roadrash.In 2000 am primit un PC nou cu HDD 40GB 1,5Ghz si 192 MB ram, pe care m-am jukat pana in 2002(cand s-a stricat).In 2003 mi-am luat un laptop IBM , era unul dintre primele aparute , a mers pana in 2004 cand am varsat suc pe el.Neavand bani la momentul acela am ramas un an fara PC.In vara am mers in germania si am cumparat un PS2 slim , impreuna cu jocul Gran Turismo 4.Timp de 2 ani am ramas fara laptop dar am reusit sa imi imbogatesc colectia de jocuri originale.Pana in 2006 adunasem 30 jocuri pe PS2 , in anul acela mi-am luat un leptop Toshiba , pe care nu mergeau jocuri recente , dar am reusit sa recuperez anii fara PC.In ianuarie 2008 adunasem destui bani pentru un leptop Sony Vaio , miam luat leptopul , dar am ramas fara bani si nu am putut sa imi cumpar o consola.In lunile urmatoare am cumparat multe jocuri originale pe PC : Crysis , Asasins Creed , World Of Warcraft ,Call Of Duty,GOW
    In mai , de ziua mea am vrut sami cumpar un Xbox , dar nu avea rost pentru ca aveam un televizor mic si vechi cu diagonala de 50 cm , deci miam luat un TV HD de 107 cm.In decembrie aveam destui bani pentru un Xbox elite , dar mi-am luat unul arcade , impreuna cu 2 jocuri ,GTA 4 si Ninja Gaiden 2

  12. #32 SP
    Junior Member YakuZaStefaN's Avatar
    Prima mea experienta cu jocurile pe console si pe arcade a fost prin 96/97 cand o vecina de a mea a venit la noi (un grup de vreo 3-4 baieti) cu un joc tetris. Toti am fost , chestia aia cu butoane ne luase ochii, bineinteles ca intr-o saptamana deja ne plictisisem de el si ajunsesem sa facem concurs pe gume turbo cine ajunge cel mai repede la lvl 10 . Tot prin 97 intr-o vizita cu parintii la matusemea, varul meu imi arata un joc cu manete numit rambo. In aceea seara nu am mai plecat acasa, si nici seara urmatoare cand a venit tata dupa mine, dabia cu greu am plecat in a 3-a zi acasa. Dupa aceea experienta m-am tinut de tata sa imi cumpere si mie un joc ca al varului meu, dar din motive financiare nu am reusit sa il conving, oricum in aceea perioada in week-end-uri nu mai stateam pe acasa, eu asi fi vrut sa ma mut la matusimea si in cursul saptamanii dar varul fiind mai mare era obilgat sa se duca la scoala si asa imi petreceam eu zilele singur acasa in asteptarea sfarsitului de saptamana.
    Apoi a urmat alta era in care stateam mai mult pe la prieteni sa ma joc pe terminator, imi aduc aminte ca intr-o zi un amic de al meu a venit la mine si tinea in mana o caseta dinaceea galbena cu niste broaste verzi pe ea, era Testoasele Ninja, tot in aceeasi zi l-am si terminat la dublu . La fel si cu contra, mario, si multe alte jocuri ale vremii.
    Prin 2000 am avut prima experienta cu un pc, la un coleg de munca al tatalui meu, (pe vremea aceea avea doar vreo 24 de ani, omul acela era un zeu pentru mine in ale calculatoarelor, si inca mai este ) eram atat de fascinat de Doom, Quake 3, Fifa 2000 incat vreo 4 zile am plans dupa un calculator dar fara rezultat pozitiv . Dar au urmat multe ore petrecute la salile de calculatoare si multi bani cheltuiti pentru a juca Fifa 2000 Quake 3 si multe alte jocuri pe pc. Insa prin vara lui 2001 cand tata a venit dintr-o delegatie de la Alba Iulia (si acum imi amintesc aceea zi) m-am pomenit si cu colegul acestuia de munca impreuna cu minunatia, sincer nu imi mai aduc aminte configuratia, dar era destul de bun pentru vremea aceea pentru ca l-am tinut pana prin 2003 fara sa ii fac vreun update, iar acel update venind in urma unei vizite la un amic pe care o sa o povestesc mai jos.
    In 2003 prin octombrie prietenul meu cel mai bun m-a chemat la el acasa, (la apartamentul parintilor, el stand la bunici) sa imi arate noul lui pc, era o cometa a vremii, toate jocurile ii mergeau pe high, tin minte ca a fost un week-end perfect pentru stat in casa, a plouat torential tot week-endul iar noi ne-am putut bucura din plin de Unreal Turnament, Fifa 2002, Fifa World Cup, RA2, si multe alte jocuri pe care le avea. Apoi pana prin 2007 a urmat aceea perioada de counter-strike pe care o regret.
    Momentan detin un XBOX 360, de la inceputul lui 2008 pe care pur si simplu il ador, iar de ieri un PSP .
    Sper ca nu v-am plictisit cu prea multe cuvine si detalii dar sunt mult prea entuziasmat de noul meu cadou de Craciun. In incheiere va doresc Craciun Fericit si la cat mai putine rrod pentru detinatorii de cutii cu fericire.

  13. #33 SP
    Member cloud's Avatar
    Zice istorie in materie de console, deci:
    -primele 2 console le-am imprumutat de la un prieten. cea care m-a incantat era un atari pe care am jucat paperboy de mi-au sarit capacele. era campionat la mine acasa... a doua era un sega si avea un singur joc cu sonic si nu prea am fost incantat. l-a momentul respectiv (adica '93-'94) am incercat sa-mi caut un atari similar, dar nu am gasit.
    -urmatoarea consola a fost un terminator proprietate proprie prin '98-'99
    -prin 2000-2001 am facut schimb 2 saptamani cu un prieten PC-PS1 si am jucat prima data Gran Turismo. nu am fost incantat, pt ca ma jucam pe pc nfs care arata grafic mult mai bine, desi dpdv al gameplay-ului era mai slab
    -de 2-3 ani sunt fericitul posesor al unui ps2, care ma incanta si acum cand am timp de el (asta se intampla odata la cateva luni).
    Asta a fost pe scurt istoria mea in materie de console. Craciun Fericit

  14. #34 SP
    Banned nufu's Avatar
    eu am avut prima consola am avuto la 2 ani dar nu mai stiu oricum era veche
    consola sega 16 bit la varsta de 3 ani prin 1999
    in 2000 am avut un nes
    2001 am avut un pc ram 256 era oricum bunicel
    2004 ps1
    in decembrie 2007 am avut un ps3
    februarie 2008 psp
    mai 2008 ps2
    noiembrie 2008 xbox 360
    din ce am avut mai am doar xbox 360 si sega 16 bit dar mai vreau sa-mi iau accesorii la sega.

  15. #35 SP
    Member steauacroitoru's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    momentan sunt undeva sus in QA - deci lucrez in testare. Am lucrat si ca designer la Harry Potter Order of the Phoenix dar am renuntat dupa pentru ca prefer ceva mai organizat si studioul de aici e abia la inceput.
    Peste ceva timp ma voi intoarce la design to let my dreams come true
    Khan si eu tot in domeniul asta as vrea sa lucrez..daca imi poti spune ce facultate ai urmat ti as fi profund recunoscator

  16. #36 SP
    Junior Member rageone's Avatar
    prin `89 am avut un cobra (clona de hc) facut de tata la servici din piese tot cam atunci ma duceam la un prieten sa ma joc mario pe nes
    prin `94 am primit un snes de la un prieten mai avusesem tangente cu gameboy-ul doar d ela altii
    pana in 2005 ma jucasem pe mai tot pe la diversi prieteni, prin magazine prin germania... m`am indragostit de n64 din prima zi de cand l`am vazut si playstation`ul iar, l`am detestat de prima data cand l`am vazut in raion si am luat controllerul in mana
    in 2005 au inceput sa se deruleze amintiri si au derulat gameboyuri, nes, n64, ngc... TOT

  17. #37 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Ok this is my story.
    Totul a inceput prin anul 1996. Aveam 5 ani cand am tinut in mana pentru prima data o consola..un Game&Watch ala cu lupu si ouale si Parachute le-am primit de la nashul meu.Tot prin perioada aia am primit de la o ruda din Pitesti un alt Game&watch cu Donkey Kong Jr.
    La 6 ani am avut prima intalnire cu Sega Megadrive la fiul uneia din prietenele mamei mele.Jucam Sonic 3.
    Tot la 6 ani am intalnit si Terminator-ul (multa lumea avea prin '97).
    In '98 am plecat la mare cu parintii si ne-am cazat la un hotel unde aveau la parter Arcade. SUPER am jucat metal slug si restu'...normal ca ajutat de tata la modul Two-player.
    In '99 am intalnit PS1 la un prieten..Jucam Thunder Tanks si GEKIDO( dragoste la prima vedere).Tot in '99 am fost la Sibiu la rude, si aveau un NES (m-am jucat tot timpul pe perioada cat am stat la ei) jucam Buggy O'Hare.
    In 2000 am avut ocazia sa ma joc pe un SNES BattleToads si Super Mario World tot la aceleasi rude din Sibiu.
    perioada 2000-2002 a fost o perioada de stagnare in randul consolelor si gamingului ,pentru mine.
    In 2003 se amenajase intr-un centru comercial la noi in Valcea un magazin de Jocuri pentru console si pentru PC. Iar la intrarea in magazin montasera un Stand GameCube-Demo. Avand 2 manete montate jucam pe rand "cu invingatorul la masa" Jucam Mario Kart , SSsau nu mai stiu care) si Mario Party (mai rar).
    In 2004 parinti mi-au cumparat un PC (actualul si unicul).Tot in '04 am plecat la mare si gasisem un Xbox Center am fost de 3 ori...jucam Halo in retea (eram "varza") cu ceilalti de la centru.
    In 2005 auzisem de un centru de Playstation 2 la noi in Valcea, am fost cam 2 luni la rand client la centru...insa m-am lecuit.
    In vara lui 2006 m-am abonat la internet....
    Datorita internetului in vara lui 2007 am gasit online un tip care vindea un gameboy color iar eu imi doream de mult. zis si facut. Apoi dupa 2 zile vad anuntul lui DeathWings(God bless him) cu "vand gameboy advance+gameboy color" si mai era si orasean de-al meu. Cu chiu cu vai am strans si banii de gba iar gbc-ul a fost cumparat de un prieten.
    Prin februarie 2008 ma cam saturasem de gba asa ca hotarasem sa il vand....insa o persoana mi-a propus un schimb (un psp la cutie cu toate cele doar cu ecran spart). am stat nitzel pe ganduri, insa am zis ca poate gasesc ecran sa il repar.Psp-ul mergea foarte bine ,invatasem de la un prieten sa intru in USB-mode si in muzica fara sa imi trebuiasca sa vad ceva pe ecran.
    Apoi am primit cadou un joc Burnout(psp) si un gameboy color.
    Deathwings mi-a oferit pentru psp,gbc si joc un psp bun.(God bless him twice)
    Dupa Psp...a urmat cumpararea unu GBA SP de la un amic....si un Ps2 prin Iulie.
    In noiembrie '08 am fost in cadrul unui program scolar in Olanda de unde mi-am procurat un NDS.
    Iar acum in '09 un al 2-lea gba classic si un sega megadrive.
    And that's all Folks!
    daca as gasi iara cele 3 jocuri Game&watch as fi teribil de multumit!

  18. #38 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Pfii... Cind vad virstele la unii ma simt ca un mosneag, bravo voua baieti, bravo. Ce sa zic, eu fiind cam de-o virsta cu rodarkone am inceput in vremurile in care nu erau prea multe posibilitati.

    Prima mea consola (defapt primele 2) a fost un Atari 2600. Da am avut 2 pentru ca eram doi. Tin minte ca am jucat cu fratemiu un joc cu masinute de pe la 6 seara cind a adus consolele taicamiu pina pe la 2-3 noaptea si asta se intimpla prin 1987 pe un televizor bengos care se chema Telecolor.
    Tot in aceeasi perioada am avut si un Nintendo Game&Watch, avea un joc cu o maimuta care stringea banane din ce-mi aduc eu aminte.

    Prin 1990 am intrat in posesia unui GameBoy, dupa multe tratative cu un amic, consola care mi-a marcat intreaga copilarie, nu am sa uit niciodata cum jucam pe rind cu fratemiu Super Mario Bros, Super Mario World 2, Spider Man, Bat Man, Alladin, Bad & Red, ce vremuri.

    In 1991 am reusit sa string bani sa-mi iau un NES, cind l-am pus pe GoldStar-ul (LG-ul actual) care-l aveam, si am introdus caseta cu Captain America, am facut amindoi "Wow, ce tare e!". Si da-i frate in doi cu CA, ba in battle, ba in co-op. Tin minte ca ne-am jucat intr-un weekend atit de mult la el ca s-a topit alimentatorul si am fost nevoiti sa cumparam altul (pe ce altceva sa se duca banii de urat si colindat ).
    Tot in perioada respectiva tin minte ca am avut si un HC 2000 (cred ca asa ii zicea), din ala cu casete, ce mai incarcam la jocuri de pe casete, steam cite 10min sa incarce unul.

    Prin 1993 o matusa ne-a facut cadou un Sega Megadrive cu 2 gamepad-uri, am ramas amindoi inmarmuriti, o bestie neagra atit de aratoasa si niste controlere atit de bine definite. Si cind i-am dat drumul si a pornit Sonic The Hedgehog, ne scurgeam amindoi pe linga el, desi mai tirziu l-am abandonat destul de repede, citi voi mai jos de ce (consola a ajun la un verisor ulterior).
    Tot in 1993 am capat si primul PC, taicamiu nu suporta sa nu fie in trend, cred ca era un 386 cu 16mb ram si mai tirziu un hdd de 25mb. Tin minte ca la inceput aveam Golden Axe pe vreo 3 dischete ca sa fiu sigur ca nu se buseste, iar cind am capatat hdd-ul sa vedeti voi ce bengos eram ca-l rulam direct pe de hdd, tin minte ce ma mai dadeam in spectacol cu cunostintele mele de comenzi ms-dos si avea si NC .

    In acelasi an de craciun am primit un SNES cu tot cu Super Mario World, un mare pas inainte pentru mine si fratemiu, Mario in culori, minunatie . Bineinteles ca ne-am jucat de am inebunit amindoi. Cred ca pe SNES am jucat Castlevania pentru prima data si tot pe SNES am facut cunostinta si cu Earth Worm Jim, Contra (disperare jucam in 2), Breath of Fire, Lemmings si, da!, Zelda (eram inebunit de jocul asta).

    A urmat o pauza in care fratemiu a primit un Sega GameGear, juca tot felul de jocuri ciudate, insa eu nu aveam ochi decit pentru SNES-ul meu si Zelda.

    In 1996, daca imi aduc bine aminte, am reusit sa-mi achizitionez primul PC adevarat, l-am primit printr-un proiect pe care l-am prezentat la un concurs. Tin minte ca era un Pentium la 166Mhz cu 32MB, 2Gb HDD, Cd-Rom (a fost o minune pentru mine), si un trident cu 2mb. Ei pe PC-ul asta am jucat eu pentru prima data Bioforge, un joc care mi-a ramas infipt in inima si memoria de gamer, jocul asta m-a marcat si influentat pentru tot restul vietii mele de gamer. Alte jocuri jucate: Doom, Hexen, Quake, Duke Nukem, Dune, Dune 2, Lotus, Warcraft, Warcraft 2 (jucam in retea cu un amic). In perioada asta am descoperit Windows 3.1 (pe 4 dischete cred), si tin minte ca aveam niste discutii intelectuale cu un amic ca nu se va generaliza si ca tot ms-dos va fi cel mai tare , ca mai tirziu sa instalez Windows 95 pe el .

    Dupa aproximativ un an am reusit si un upgrade la un Cirix la 333Mhz cu 32MB, 2Gb HDD, S3Virge 4Mb, Cd-rom. Mai tirziu, am mai adaugat un 32Mb(dupa 4-5luni) si un 3Dfx Voodoo Magic (dupa 2-3ani). Ei maretul 3Dfx a revolutiona instoria jocurilor pentru mine. De la jocurile care le jucam eu Fallout, Fallout 2, Dune 2000, etc, am sarit la Half Life, Homeworld (minunat joc, primul joc de strategie spatiala cu adevarat 3D), NFS2-ul era o delectare cu noile efecte, 3Dfx era o minune a industriei IT si eu eram cel mai inrait fan al lui. Am avut si Voodoo 2 cu 12mb si Voodoo 3 Banshee, intre ele am avut un Intel 750.

    Cred ca pe la finele lui 1998 am reusit sa pun mina pe un Nintendo 64, domnilor consola asta m-a dat efectiv pe spate, Mario, Zelda, Cstlevania, Donkey Kong, Resident Evil, toate 3D, cu o grafica nemaiintilnita. Tin minte ca jucam cu infrigurare Resident Evil si Resident Evil 2, tresaream la fiecare colt. Am jucat ca un nebun Zelda Ocarina of Time, eram pur si simplu transpus, ma bateam cu fratemiu de la consola ca el vroia sa joace RE. Partea asta din viata la mine a fost dominata de PC si N64, de PlayStation doar auzisem si ceva mai tirziu am jucat la un amic Crash Bandicot.

    Mai tirziu prin 2000 mi-am schimbat iar PC-ul, deja eram maniac in ale upgrade-ului, nu tineam mai mult de 5-6 luni un PC intreg, imediat upgrad-am ceva in el. Deja eram mai sus Duron 700Mhz, 128Mb, 20gb HDD, Nvidia TNT2, Aureal Vortex, Cd-rw (o groaza de bani a costat, era retail si era TEAC). Deja participam la concursuri locale de Quake 3 si Tiberian Sun. Chiar am cistigat citva si premiile erau in componente si banuti.

    Toata perioada 2000-2004 a fost dominata de PC la mine, desi aveam inca N64-ul si GameBoy-ul, nu ma puteam dezlipi de PC si de upgrade-urile care i le faceam (e mai rau ca o boala). Ajunsesem intr-un an sa-mi schimb PC-ul de 5-6ori. Am pornit cum am zis mai sus cu Riva TNT2 si am ajuns la Geforce 4Ti, ca mai tirziu sa trec de la Ti care era un monstru direct la Geforce FX 5900 si tot asa pina am ajuns la 8800GT la care m-am oprit, de la 128mb am ajuns la 4gb and so on. Ca o paranteza nu am sa uit niciodata Barton-ul si cite coolere si coolerase aveam nevoie sa-l racesc cind il overclock-am.

    In 2004 mi-am luat primul xbox, pe care-l foloseam pe post de DVD-player si jucam doar Halo pe el, citeva luni mai tirziu i l-am vindut unui amic.
    In 2007 am ajuns si eu in rind cu lumea, aveam GameCube si jocuri ca Super Mario Sunshine, Zelda The Wind Waker, Donkey Kong Jungle Beat (cu tot cu tobe). Jucat impreuna cu ficamea Zelda de-mi sareau capacele. Defapt introducerea lui ficamea in lumea jocuriloe s-a facut cu Zelda: Ocarina of Time pe N64, avea 1 an jumate (asta se intimpla prin 2006) era controller-ul mai mare ca ea.
    In 2008 am achizitionat un Wii si am dat GameCube-ul. Consola achizitionata mai mult de gura lui ficamea, a fost cadoul de ziua mea pentru ea (mi-a impins nevasta un certalau de nu-mi mai trebuia), ca vroia sa joace Zelda mare (Twilight Princess). Ca in decurs de citeva luni sa-i mai cumpar inca o duzina de jocuri. Bineinteles ca mi-am strecurat si eu Resident Evil 4 (superb joc), Metroid Prime.
    In toamna lui 2008 am achizitionat si un Xbox360 (moft personal), pe care din pacate nu prea il folosesc din lipsa de timp. E mai mult DVD-player decit consola. Insa am ceva joculete si pentru el.

    In momentul de fata am 3 console (Wii, GameBoy, Xbox360) si monstrul de PC pe care fac doar PhotoShop. Am inceput cu console, am avut o perioada de pauza in care am vazut doar PC ca acum sa revin tot la console. Se spune ca in totdeauna revii la prima dragoste. In momentul de fata Wii e cel mai uzitat ca altfel nu scap de gura lui ficamea .

    Sper cu nu v-am plictisit cu kilometrul meu de post. O seara frumoasa.

  19. #39 SP
    Member mariusonweb's Avatar
    prima mea consola cred k am avut-o prin anul 1994 si a fost un "rambo" apoi prin 1997 mi-au luat ai mei terminator... foarte bun, o versiune gri, cred k era "o clona originala" k nu mi s-au stricat gamepadurile niciodata apoi prin 2000 mi-au luat ai mei calculator, si pana acum cateva luni cand mi-am luat xbox 360 am fost pasionat de pc-uri... si toti banii i-am bagat in pc-uri... de cand am luat xbox-ul am inceput sa bag bani in el... si sa-i fac diferite modd-uri.. vreau sa iau si un xbox primul model... pentru xbmc... inainte sa cumpar 360-ul credeam k merg divx-uri cu subtitrare pe el si filmele sa le pot salva pe hdd, deasta vreau primul model de xbox, pt experimente niciodata nu m-am multumit cu ce mi s-a dat..
    si sper sa-mi cumpar si un gameboy... sa vedem

  20. #40 SP
    Banned tacconi's Avatar
    Prima mea consola a fost supernintendo in 1996... Apoi nintendo 64 in 2001 , apoi ps2 in 2006 iar acum de un an ps3... Care il consider dumnezeu pe pamant in materie de jocurii... Am 30 de ani si pierd noptile pe gta4 sa-mi arat suprematia pe car jack algoquin... Sunt cu ficapu ,e boala curata... Dar mai bine asa decat drogat sau betiv.....

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 12 Last Post: 03-02-2020, 17:09
  2. Replies: 23 Last Post: 03-08-2019, 08:32
  3. Replies: 29 Last Post: 18-01-2016, 20:28
  4. Replies: 24 Last Post: 12-01-2015, 12:21
  5. Replies: 36 Last Post: 27-03-2013, 22:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts