Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 8 FirstFirst ... 6 7 8
Results 141 to 142 of 142

Thread: Istoria ta in materie de console (cum ai devenit jucator pe consola)

  1. #141 SP
    Member florent's Avatar
    Eram convins ca am postat si istoria mea insa acum imi dau seama ca era pe celalalt forum ,odihneasca-se in pace !

    Imediat dupa revolutie eram in gimnaziu . La laboratorul de informatica invatatam ce inseamna limbajul Basic dar ne si jucam in draci un fel de pong dar cu pistolari , pe HC . Intr-o zi apare un coleg cu un Gameboy si toata lumea e in stare de soc . Cu toate ca , privind inapoi acum , Gameboy este o consola pe 8 biti , la momentul acela era wow . Oricum , mi se pare ca e mai ok ca NES la grafica , cu toate ca e alb-negru .

    Cand am strans suficienti bani , am plecat sa-mi cumpar propria consola . Am ratat un Commodore 64 si m-am consolat cu un Terminator . Ma jucam Tanks si Dr Mario , dar si Duck Hunt . Tata nimerea ratele alea mai bine beat, decat treaz . Incepuse si perioada salilor arcade . Eram disperat dupa Street Fighter dar mai ales dupa Mortal Kombat . Am o nostalgie fata de " aripa Calarasi " din Unirii , gaseai orice acolo, nu doar console. Erau atatia gura casca prin Unirii ca un magazin pusese un poster in geam " Vine omul , sta oleaca, mai se uita dar si pleaca "

    Cand eram la liceu , un coleg imi propune sa cumpar un SNES cu Street Fighter . Tin minte ca a facut mama un C.A.R ( a retras mai multe salarii ) ca sa pot cumpara acel SNES . Dupa ce am tocit gamepad-urile pe SF2 (cu varul meu venind in vizita zilnic..lol ) am impumutat si alte casete cum ar fi Nba Jam , Star Fox sau Donkey Kong Country . Recomand seria Donkey Kong oricarui copil, chiar si in ziua de azi . Iar Star Fox avea o grafica 3D , rar intalnita in perioada aceea .
    Dar cea mai mare dorinta ramanea tot Mortal Kombat . Asa ca am fost in magazinul Unirii unde reusit sa schimb SF2 pe MK1 . Foarte rau ma oftic ca nu am avut MK2 sau MK3 . Trebuia sa am inspiratia sa vand SNES si sa cumpar Sega , erau mai ieftine casetele .
    Eram atat de pasionat de MK , stiam toate melodiile de pe background , cum face Raiden cand se teleporteaza , cum se aude cand sare jucatorul ..etc ..
    Povestea SNES-ului se termina brusc in momentul cand mi-a fost furat in targul Vitan , incercam sa il vand , vine un pustan " baiatu.. tine telefonul meu , ma duc sa arat jocul lui tata " si dus a fost..telefonul era de jucarie .
    Dupa episodul asta am stat cativa ani fara consola pana prin 2005, cand am luat un PS2 SH pe care il am si acum . Mi-a placut foarte mult God of War , pe care l-am jucat chiar si la un revelion , eram absolut prins de jocul asta .
    Apoi au urmat si alte console pe care le butonez , dar nu pentru jocuri , mai mult pentru software si homebrews . Singurul joc pe care am rabdare sa-l joc este Fifa . Niciodata nu am fost un PC gamer si probabil nu voi fi . Eu folosesc PC-ul pentru emulatoare

  2. #142 SP
    Member renatoman's Avatar
    eu tin minte ca eram prin clasa a 4 a cand am facut oreion si a trebuit sa stau aprope 3 saptamani acasa pe timp de iarna...si iernile erau grele pe atunci...iar taica-miu mi-a cumparat un "terminator" ca sa ma tina ocupat.. Apoi, dupa ce m-am insanatosit mergeam la un coleg si ma dadeam pe "casete"..apoi centru de calcul, primul pc..prince of persia in DOS si toate nebuniile care au urmat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 8 FirstFirst ... 6 7 8

Similar Threads

  1. Replies: 12 Last Post: 03-02-2020, 17:09
  2. Replies: 23 Last Post: 03-08-2019, 08:32
  3. Replies: 29 Last Post: 18-01-2016, 20:28
  4. Replies: 24 Last Post: 12-01-2015, 12:21
  5. Replies: 36 Last Post: 27-03-2013, 22:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts