Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Blocare HDD Xbox

  1. #1 SP
    Junior Member domnulx2001's Avatar

    Angry Blocare HDD Xbox

    Salut,

    De curand am achizionat un xbox clasic live pe care l-am modat software. Toate bune si frumoase pana aici. Din eatentie insa cand ma jucam cu tool-urile am dat unlock la hdd si am resetat consola. Mentionez ca in prostia mea nu am fcut back-up la eeprom asa ca acum imi afiseaza permanent eroarea 5. Am incercat mai multe idei de recupeare (toate prin hotswap) dar...fara rezultate. Am gasit si o solutie ce presupune o interfata COM si cititul cheii de blocare a HDD-ului direct din EEPROM prin COM. Nu am experienta in electronica asa ca imi vine destul de greu sa execut interfata aia. (desi este f simplu in esenta...2 rezistente de 4 ohm si 2 diode de 5V). Cineva a facut asta? Exista o metoda de a aduce xboxul la viata fara citirea asta? O modare cu chip imi rezolva problema? Astept cu interes raspunsurile voastre.

  2. #2 SP
    Junior Member ovikan's Avatar

    eu am facut chestia aia si merge

    eu am reusit sa citesc eepromul de pe placa de baza , la versiunea 1,6 . e mai dificil la aceasta versiune decit ceea ce scrie in tutorial , intrucat trebuie alimentat eepromul separat . daca nu ai un electronist langa tine ai sanse foarte mici de reusita . o modare cu chip ar putea rezolva problema , intreaba baietii care fac modare cu chip ( de ex. donely)
    montajul pentru a citi eepromul nu e greu de facut , i-l poti face dintr-un cablu null-modem rs 232 , insa i-ti trebuie doua programe (ponyprog e unul din ele ) .

  3. #3 SP
    Junior Member domnulx2001's Avatar

    despre XBOX din nou,

    Merci mult de raspuns. Din cate am inteles eu din google nu e nevoie de alimentare decat daca este consola moarta si nu se mai poate alimenta eeprom-ul din ea. Deci nu mai am nevoie de montajul cu 2 rezistente de 4k si 2 diode de 5V? Este suficient doar sa am un cablu cu o mufa com la un capat pe care sa il conectez direct la LPC?

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La cat de ieftin e un modchip de Xbox (daca gasesti)... chiar nu merita efortul. Si da, cu un modchip rezolvi instant. Doar instalezi de pe un disk dashboard-ul, formatezi, si gata

  5. #5 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Exact, mod cip se gaseste nou cam cu 30 - 40 RON, Alladin XT. Daca doreste cineva info de unde se poate procura, PM to me. Plus ca se monteaza extrem de simplu. Numai daca aveti placa de baza v 1.6 este putin mai multa munca, cateva fire de lipit in plus.

  6. #6 SP
    Junior Member domnulx2001's Avatar

    Salut,

    Inainte de toate Cristos a Inviat!
    Ma intereseaza un chip atunci. Cred ca este 1.6 placa daca nu ma insel dar am sa ma uit mai atent. Firele ce trebuiesc lipite banuiesc ca vin in cupla aia de pe placa de baza (LPC), nu?

  7. #7 SP
    Junior Member mazda20xx's Avatar
    Salut
    Am si eu o problema care seamana putin cu asta, poate reuseste cineva sa ma ajute. Am un elite cu date de fabricare mrj 09.2010 l-am modat in februarie si dupa ceva ore de joc a inceput sa-mi dea o eroare cum ca nu reuseste sa se conecteze la unitatea de memorie(la hdd de 120gb). M-am dus la o firma sa-mi verifice hardul sa vada daca are ceva baduri (m-am gandit eu ca asta ar putea fi) si aia mi-au zis ca hardul nu e bun, dar dupa o scanare facuta de mine cu un program pentru remediat harduri, a inceput sa mearga bine fara nici o problema. Acum dupa alte cateva ore de joc iar nu-l mai poate accesa. Si nu stiu exact ce-ar putea fi, daca cineva a mai intalnit problema si ma poate ajuta nu ezitati sa ma contactati sau sa-mi dati niste raspunsuri aici.
    Multumesc
    P.s. daca mai aveti nevoie de alte detalii spuneti si o sa vi le transmit

  8. #8 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    1. Ai gresit aria. Aici se discuta despre Xbox 1, nu Xbox 360
    2. http://www.consolegames.ro/forum/f41...-xbox-360-wii/ - aici vei gasi info la userul Donely, el te poate ajuta, "se pricepe"

  9. #9 SP
    Junior Member mazda20xx's Avatar
    Sorry n-am stiut
    Hai ca mi-am schimbat intrebarea in alta zona

  10. #10 SP
    Junior Member alexu_81's Avatar
    Salut.Am si eu un xbox clasic si as vrea sal remodez.A fost modat dar am intrat in xbox live si de acolo a inceput totul,adica nu mai pot intra inapoi la meniu sa pot juca jocuri.Sunt nou in lumea consolelor si nu ma prea pricep.Daca pote sa ma ajute cineva (eventual as schimba si hdd-ul as pune de 120gb,momentan are 10 gb).Un nr de telefon sau recomandari de modari..... .Sunt din Bucuresti.

  11. #11 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Cauta-l pe Donely pe forum.El modeaza orice consola.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema HDD Xbox By neko10 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 6 Last Post: 05-03-2011, 14:45

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts