Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 46

Thread: PS2 pe tv LCD-cablu component e cel mai bun?

  1. #21 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by sov View Post
    o alta chestie: am pus mufa galbena de la cablul default al ps2, in primul locas din alea 5 de la tv tip ypbpr , si am imagine, dar alb negru; e psibil ca acel cablu component care imi da imaginea sacadata sa fie stricat? sau imi da imagine fixa si nu sacadata, chiar a-n ,din cauza ca nu am pus decat un cablu din alea 3 pt imagine?
    Mufa galbena se baga doar in mufa galbena pentru ca este semnal composite, deci contine deja toate informatiile legate de luminanta si croma. Nu ai ce sa cauti cu ea in niciuna din cele 5 (din care doar 3 sunt pentru imagine, celelalte doua - rosu si alb - sunt pentru sunet).
    Ce cautai cu mufa galbena in intrarile component nu stiu. De ce crezi ca-s codate pe culori si mufele mama si cele tata ?

  2. #22 SP
    sov
    Junior Member sov's Avatar
    deci eu am facut doar un test ca sa zic asa: am bagat mufa aia galbena in intrarea ypbpr sa vad ce se intampla, dar asa cum am zis e mufa galbena de la cablul defaultn ps2 (3 mufe jack).
    Eram curios sa vad ce se intampla, intrucat problema mea e ca atunci cand bag cablul component in tv, obtin imagine si sunet sacadat, ori e cablul defect, ori tv-ul meu nu poate face upscale.
    Ei, si cu mufa galbena bagata in intrarea ypbpr de la tv, asta ziceam ca am imagine stabila, dar alb negru. (corect, mufa aia galbena n-are ce cauta acolo la ypbpr, pt ca nu e de la cablul component, ci ala default). Era doar un experiment.
    Referitor la problema mea, daca cu un cablu component nu am imagine si sunet(apar doar cate o fractiune de sec, sacadat), cu un cablu rbg, din ala cu mufa scart, o sa am imaginea buna, sau tot asa tinand cont ca tv meu nu merge , sau nu face upscale pe ypbpr?
    Mentionez ca acel cablu component cu care nu am imagine si sunet e cu 5 mufe jack, tot atatea cate intrari am si in tv( nu am 6 intrari, ci 3+2)

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    sov: ce ai pus tu (mufa galbena) este semnal composit intr-una din mufele component. Cu alte cuvinte, vrei sa mananci ciorba cu furculita Cablul component are 3 mufe (de obicei sunt insa 5 sau 6, fiind atasate si 2 pentru audio stereo si unul pentru composit).

    Later Edit: Scuze, nu am vazut ca postase deja GreyhounD. Mea culpa !

    sov: esti sigur ca ai setat PS2-ul pe iesirea corecta inainte sa pui pe component ? Pentru ca automat nu trece de pe RGB/component...

  4. #24 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    sov: esti sigur ca ai setat PS2-ul pe iesirea corecta inainte sa pui pe component ? Pentru ca automat nu trece de pe RGB/component...
    Incearca ce-ti zice MonkY, eu uitasem de setare.

  5. #25 SP
    sov
    Junior Member sov's Avatar
    deci am facut toate setarile corect si la consola si la tv, si cu cablu component imi reda imaginea si sunetul sacadat.
    Am inteles de pe net ca tv-ul meu nu e capabil sa faca upscale-ul corect, de aia nu am imagine si sunet bune.
    Sa lasam mufa aia galbena de la cablul default care am pus-o in portul ypbpr din tv, stiu ca mananci ciorba cu furculita, am facut un experiment cum am zis mai sus, sa vad daca am imagine (si am, dar a-n)
    Acuma ce va mai rog daca stiti, e daca ii pun cablu rgb cu mufa scart, o sa am imagine normala in conditiile in care tv-ul meu nu face upscale ca lumea? Sau ma voi lovi de aceeasi problema din cauza tv-ului meu?

  6. #26 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by sov View Post
    Acuma ce va mai rog daca stiti, e daca ii pun cablu rgb cu mufa scart, o sa am imagine normala in conditiile in care tv-ul meu nu face upscale ca lumea? Sau ma voi lovi de aceeasi problema din cauza tv-ului meu?
    Pai avand in vedere ca pe component n-a stiut sa faca upscale calumea, este posibil si pe RGB Euroscart sa ai aceeasi problema.
    Poate vine cineva cu acelasi televizor ca tine, care a incercat si iti poate spune ce si cum.
    Pana nu incerci nu ai de unde sa stii.

  7. #27 SP
    sov
    Junior Member sov's Avatar
    am luat cablu rbg pina la urma
    Diferenta nu e asa de mare fata de cablul default,se vede doar un pic mai bine. Cu ala comonent se vedea intr-adevar mult mai bine si mai clar, dar...sacadat din cauza upscale-ului.
    Daca cu acest cablu imi merge, inseamna ca el nu are nevoie ca tv-ul sa faca upscale, merge cum merge si ala default.
    Acest cablu mai are un soclu cu 3 mufe colorate ca alea de la cablul default, astea pt ce-s, ca vad ca merge si fara sa bag nimic in ele?

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    sov: atentie, degeaba ai tu cablu Euroscart/RGB daca mufa de la TV nu stie RGB... prin urmare si claritatea va lasa de dorit. In mod normal pe component trebuie sa vezi aproape identic cu RGB-ul, cu diferenta ca la anumite jocuri poti activa rezolutii mai mari. Atat. Incearca in alt Euroscart/RGB (in caz ca ai mai multe - cum ziceam, la Sony doar unul sau doua din 3 stiau RGB).

  9. #29 SP
    sov
    Junior Member sov's Avatar
    aha, poate de aia nu vad prea mare diferenta...
    o alta intrebare, legata tot de un cablu, de data asta un microfon cu usb, se poate conecta la ps2? am un joc care cere microfon conectat la consola , si nu stiu daca merg cabluri obisnuite (microfon cu usb), sau trebe cablu special?

  10. #30 SP
    Member MSlv's Avatar
    In afara de faptul ca majoritatea televizoarelor nu au decat o singura mufa in spate care duce RGB, nu orice cablu scart pentru ps2 este si RGB. Mi-am luat o teapa odata, am luat un cablu, cu mufa scart, si avea si pe la mijloc kestie dinaia conector cu intrare/iesire composite si audio, dar nu avea semnal RGB... Multe cabluri RGB vin cu un mic intrerupator care comuta pe composite pentru cazuri in care, de exemplu, vrei sa te uiti la un dvd (ca sa nu ai porcaria aia de green screen).

  11. #31 SP
    Banned jumpingflash's Avatar
    Eu am un CRT marca THOMAS () din pacate este foarte old dar are 2 moduri CVBS si RGB. Folosesc un cablu RGB si sunt multumit atat cat poate face, diferenta este vizibila clar cu un cablu RGB fata de AV-ul din dotare de ex. imagine mult mai clara,culori mai intense. Se poate observa imediat aceasta schimbare folosind RGB. Doresc sa precizez un lucru foarte important, si anume la jocurile 2D gen Street Fighter (series) sau CAPCOM VS SNK PRO...etc, aceste jocuri se vad pixelat pe un LCD nu stiu de ce...poate ma lamuriti voi DAR pe CRT se vad superb mai ales cu un cablu RGB care scoate in evidenta textura 2D...din pacate as fi vrut sa fie la fel si pe LCD dar se pare ca aceste tv-uri LCD nu au filtre 2D altfel nu imi explic de ce se vad asa pixelate jocurile 2D precizate mai sus.

  12. #32 SP
    Junior Member alex_eu18's Avatar

    ps2 intrebare

    stiti pe careva in pitesti sa modeze un ps2??

  13. #33 SP
    Member klausn's Avatar
    Quote Originally Posted by alex_eu18 View Post
    stiti pe careva in pitesti sa modeze un ps2??
    Poti sa il tirmiti la Donley!

  14. #34 SP
    Member octav's Avatar
    eu am cablul pe care l-am primit la ps2 si am facut o setare la ps2 si se vede oleaca mai bine pe lcd

  15. #35 SP
    Junior Member neluman's Avatar
    component is the best!

  16. #36 SP
    Junior Member Ebilgirl2012's Avatar
    hey , am un ps2 si vreau sa imi iau un tv led philips oare o sa se vada aiurea ?

  17. #37 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Ebilgirl2012 View Post
    hey , am un ps2 si vreau sa imi iau un tv led philips oare o sa se vada aiurea ?
    Da, cu siguranta o sa se vada aiurea. TOATE modelel tv led philips arata se vad aiurea cand conectezi un ps2 la ele. Tu realizezi ce ai zis ? Eu maine imi iau o placa video Asus, oare o sa mearga bine jocurile pe ea ? Ce zici ? Cam asa suna si postul tau.

  18. #38 SP
    Junior Member Ebilgirl2012's Avatar
    ok , am inteles ca suna aiurea ( chiar nu ma pricep la televizoare si la felul lor de a rula jocurile pe console) , dar vreau sa imi iau un televizor in camera pe care sa folosesc ps2-ul . Exista vreun led care nu strica imaginea ? daca nu atunci puteti sa imi spuneti un televizor lcd bun pentru asta ?

  19. #39 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ebilgirl2012: din pacate PS2-ul are o rezolutie foarte mica... motiv pentru care iti trebuie un TV optimizat pt. SD. Tot din pacate, LCD-urile (indiferent ca sunt cu LED sau nu) sunt optimizate sa se vada bine in rezolutia nativa... facand de obicei upscale-ul (adica trecerea din rezolutie SD in HD) foarte slab. La acest punct stau bine plasmele... insa presupun ca vrei ceva mic pt. camera (plasmele incepand de obicei de la 42").

    So, daca nu te gandesti la un viitor prea apropiat cu PS3 sau Xbox 360... iti recomand sa cauti nu un monitor LCD, ci un TV LCD, de preferat chiar HD Ready. Care sa aiba neaparat intrare de Component! Bafta!

  20. #40 SP
    Junior Member Ebilgirl2012's Avatar
    Dupa ce am citi ce mi'ai spus , m'am gandit ca modelul: LCD TV Samsung 26C350 la Domo.ro, LCD TV ar fi bun . Tu ce crezi ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 7 Last Post: 27-11-2011, 23:20
  2. Cel mai bun Feature By tray in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 3 Last Post: 21-11-2010, 15:07

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts