Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 58 of 58

Thread: V-ati cumpara un joc de NES in ziua de azi ?

  1. #41 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Fratilor, eu personal nu as cumpara un joc NES. Eu sunt de parere ca jocurile NES sunt mult inferioare jocurilor Next-Gen in materie de mechanica si grafica, dar mult superioare in cam toate celelalte domenii. As vrea ca lumea sa citeasca mai intai tot replyul meu si apoi sa ma injure daca nu sunt de acord lol

    Ok, in primul rand jocurile moderne au pierdut de tot simtul estetic. Majoritatea sunt maro cu gri si au personaje neinspirate ca protagonisti. Motiv: astea se vand. Daca ne uitam la cum merge industria jocurilor, orice joc care are tupeul nesimtit de a inova si a face ceva diferit este calcat in picioare. Eu sunt unul din foarte putinii oameni care au cumparat Legendary. Legendary fiind un First Person Shooter care decurge ca un disaster-movie. Dezastrul fiind deschiderea cutiei pandorei si dezlantuirea creaturilor mitologice in lumea moderna. Ideea e foarte buna, dar ideea de a face un FPS fara nazisti sau extraterestrii este una riscanta asadar bugetul jocului nu a fost la fel de mare ca sa zicem..bugetul jocului HALO. Producatorii dau prea putine resurse jocurilor care chiar ar putea fi unice asadar alieneaza un public care ar putea fi interesat de produsul lor dar nu va fi datorita lipsei de publicitate, abundentei de buguri si duratei prea scurte a jocului. Se intampla sa fie facute si exceptii dar tocmai de aceea se numesc exceptii, pentru ca sunt rare. Problema nu este ca jocurile sunt HD sau ca au online ci ca nu au mai nimic altceva. O alta problema mare este publicitatea, stiti cati oameni ar fi interesati de Heavy Rain? Stiti cati non-gameri ar fi interesati de Heavy Rain? Problema e ca a fost laudat in mod exclusiv gamerilor si nu publicului general. Eu nu cred ca solutia ar fi sa faca un Mario (cu grafica 8-bit) pentru PS3 ci sa faca un joc nou cu o idee originala pentru console next-gen. Sa fim seriosi, nici nu are rost sa citesti manualul in zilele noastre, pentru ca stii jocurile cu care seamana. Toate shooterele au exact aceleasi reguli doar ca scrise putin diferit, toate jocurile beat em'up au aceleasi reguli doar ca au redenumit un gauge sau au adaugat o chichireaza furata in mod direct din alt joc. Daca vreau realism, ies afara si ma plimb, daca vreau imagini frumoase, ma uit la un film sau un tablou, daca vreau sa ma distrez intr-un mediu interactiv, abea atunci joc ceva.

    Nu, nu as da banii pe un joc NES, dar as da banii pe un joc cu o idee noua indiferent cat de ridicola suna (exemplu: un kangur cu un Tommygun care impusca o armata de hartie igienica cu maini si picioare) atata timp cat au depus efort si suflet in el.

  2. #42 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Man cred ca tu ai inteles gresit

    - exista jocuri de NES cu valoare de colectie care costa inzecit cat un joc "next-gen"
    - exista jocuri ragandite sa para ca fiind de NES (ex. Megaman 9 - care costa similar cu cele next-gen)
    - exista jocuri de NES care nu au fost lansate niciodata oficial - jocul vine la cutie sigilat, de ce ai plati mai putin pentru el pentru ca

    1. un joc de nes este mult mai greu de produs decat unul "next-gen" si mult mai scump (presupune un integrat .. etc)
    2. un joc de nes trebuie sa substituie efectele vizuale si auditive cu altceva (de obicei povestea, sau actiunea intensa) - aici este practic ceea ce spui chiar tu, un joc de nes nu poate avea grafica/sunet - dar poate avea feeling -

    Eu tocmai asta ziceam, daca in ziua de azi ar aparea un joc de ex cu cangurul cu tommygunul ... dar pe platforma NES cu grafica banala 8biti si sunetul aferent - ai fi dispus sa il cumperi ? (in conditiile in care ar costa exact cat un joc de PS3/Xbox360 sau Wii)

    Acest thread prezinta o situatie ipotetica (sansele ca in ziua de azi sa apara un joc NES 100 % - oficial sunt nule) - si pentru a cauta farama de nostalgie pe care unii au trait'o in anii 1984-95 - cat a fost life spawn ul NES ului.

    Poate fi extrapolata la alte console - gen

    - SNES
    - Genesis / Mega drive
    - Gameboy
    - Game Gear
    - Saturn
    - Dreamcast ..

    etc.

    Fiecare poate sa-si expuna punctul de vedere fara sa fie blamat de cineva - nu acuzam aici pe nimeni pentru o opinie.

    Eu chiar sustin ideea de a reface jocurile vechi (pastrand insa metoda de control/mecanica jocului) - dar updatand grafica

    De ce sa avem Final Fantasy XIII cand putem avea Final Fantasy 7 refacut (jocurile alese random puteti inlocui cu jocul vostru preferat)

    De ce am avea Street Fighter IV - cand puteam sa avem SF 2 Turbo refacut (desi aici pic intr'o capcana, SF 4 este un SF 2 turbo refacut )

    Dar ma uit la jocuri gen

    -> Megaman 9 - joc care aduce un omagiu fanilor seriei - desi nu este 8 biti curat trezeste nostalgii si aduce lacrimi in ochii fanilor
    -> Bionic Comando Rearmed - un joc superb, care te penalizeaza la orice miscare gresit (similar cu originalul) dar care este ocolit de gamerii ne-experimentati din ziua de azi, gameri care nici macar nu stiu ca un joc video pe vremuri nu era doar "pick-and-play" ci presupunea un proces indelungat de trial-and-error sau de memorare a paternurilor adversarului "virtual".
    -> TNMT -> care a fost un esec (din pacate) datorita schimbarii metodei de control intr'un mod barbar.

    Vad insa jocuri precum Chrono Trigger - care este deja la a 3-a reincarnare - tot 16 biti, extrem de putine imbunatatiri - si ma intreb - oare nu aceste jocuri au fost de fapt perfectiunea ? oare jocurile din ziua de azi nu sunt deja pe un trend descendent si ceea ce in ziua de azi se cheama "perfectiune" pe vremuri era doar mediocritate pura ? oare nu asa numitul procedeu de "dumb-down" al jocurilor din ziua de azi nu ne indreapta spre o uniformizare a masei de gameri ? asa numitele "casual games" sunt oare bune sau rele pentru dezvoltarea pe viitor a acestei forme de entertainment ?

    Nu stiu cati dintre gamerii din ziua de azi isi amintesc, sau au avut ocazia sa simta pe propria lor piele frustrarile la care erau supusi cand se jucau un joc pe o platforma acum numita "retro" - aceste jocuri care nu aveau save pointuri, care presupuneau memorarea codurilor de nivel si care n-aveau "walkthrou" pe internet, pentru ca nu exista inca internetul - existau ghidurile din revistele de profi care insa costau destul de mult.

    Poate am mai spus dar in ziua de azi gamerii se plang pentru ca trebuie sa plateasca pentru un joc cu buget de cateva milioane dolari - un pret de 60 $ (sau EU) dar pe vremuri un joc costa si peste 120 $ si bugetele de productie nu depaseau cateva zeci de mii de $. (folosesc $ datorita dezvoltarii masive din sua a jocurilor video)

    Pai cand Shenmue (pentru Dreamcast) a avut alocat un buget de 70 mil dolari - fiind cotat ca CEL MAI SCUMP JOC DIN ISTORIE - si facand valuri in toate publicatiile pentru ideile inovatoare de tip "sand-box" (preluate apoi in jocuri precum GTA, Saints Row etc) sau Quick time events (prezenta aproape in toate jocurile de actiune gen God of war .. etc) in ziua de azi exista bugete care se apropie.

    Daca pe vremuri un joc care vindea 100.000 unitati se considera un succes, acum un joc cu buget mare care vinde sub 2.000.000 este considerat un esec financiar.

    Oricum in ziua de azi jocurile sunt mult mai "usurele" complexitatea venind din increngatura din meniuri, numarul mare de butoane folosite, un dialog tree prea complex si greu de urmarit, o posibilitate de customizarea EXCESIVA a caracterelor - si s-a pierdut ce era mai important, aspectul de FUN al jocurilor - eu sincer nu pot sa spun care a fost cel mai bun joc al anului 2009 - tocmai pentru ca jocurile din ziua de azi nu mai au acel "je ne sais quoi" ... call me OLD FASHIONED.

  3. #43 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Yup, you're old fashioned, dar ai dreptate in unele puncte de vedere.

    As da banii pe Megaman 9 dar din pacate nu am cum sa platesc pentru el (no credit card) iar in magazine nu cred ca o sa il vedem. Dar as plati pentru Megaman 9 nu pentru spriteuri 8-bit si forma sa ci pentru ca e un MEGAMAN nou, nu doar o tentativa penibila de a face un personaj classic 3D si HD ignorant complet motivul pentru care era asa cumparat jocul. De asemenea, as mai cumpara un Castlevania nou facut in stilul classic, fara level grind, fara inventory, ci doar pure platforming Godness. Si sincer, cel mai tare mi-as dori un SONIC nou dar facut in stilul classic (aka NON-3D). Imi e dor de cartriges si de jocuri care nu iti iau 100 de ore sa le termini, imi e dor de spriteuri frumos animate (de aia m-a incantat Odin Sphere pentru PS2), pentru mine aceste jocuri HD-3D de cele mai multe ori imi par lipsite de orice charm, la Spriteuri simteai efortul depus de artist, la backgrounduri animate aproape ca simteai cata pasiune a pus in ele. Deci daca ar fi jocuri noi facute in stil vechi, DA categoric le-as cumpara indiferent cati biti are grafica, si DA la preturi de jocuri next-gen!

    Nu stiu daca ce am scris are prea mult sens dar...ca sa priceapa lumea logica mea: I want to buy a game, not just some pretty pictures.

  4. #44 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    eu unul mi-am luat ieri batman de nes de pe ebay cu 30 lei (transport inclus). nu se poate compara feelingul jocurilor old-school cu cel al jocurilor de acum unde accentul se pune in primul rand pe grafica ...

    acum sunt in cautarea jocului jungle book. sper sa-l prind pe tot pe ebay la un pret ok.

  5. #45 SP
    Admin MonkY's Avatar
    O sa-mi cumpar cand ies la pensie... sa le arat puradeilor jocuri istorice

  6. #46 SP
    Member unlike's Avatar
    Mie mi-a placut la nebunie Solomon's key si as vrea mult de tot sa am posibilitatea sa-l rejoc pe un NES . Si inca un joc care mi-a "marcat" copilaria a fost evident mario, dar mai mult, doctor mario , de la muzica, la jocul cu prieteni/familie . ..

    PS : acum ca mi-am adus aminte, am gasit o interpretare excelenta a melodiei din solomon's key .. awesome


    si

  7. #47 SP
    Junior Member Scrat04's Avatar
    Sincer decat sa cumpar unul mai bine folosesc un emulator.

  8. #48 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    @Scrat04 : In locul tau m-as abtine de la astfel de comentarii in viitor.
    Daca folosesti un emulator de orice , pentru a folosi acel emulator "legal" ar trebui sa achizitionezi caseta cu pricina.
    Emulatoarele/Roms sunt legale doar atunci cand discul/caseta originala este sparta si numai poate fi folosita. In rest , totul se numeste piraterie.
    Daca toti am pirata jocuri, cei care le fac , de unde ar mai avea bani sa faca altele?

    On: Astept sa ma stabilesc la sibiu si caut din nou un NES , poate am norocul sa mai gasesc vre-o mina de aur in targul de-acolo cum am facut anu' trecut (NES impecabil la 8 lei -nu glumesc)

  9. #49 SP
    Junior Member SamJigga's Avatar
    Am doua NES-uri care inca functioneaza perfect si cam toate jocurile importante: Mario 1,2,3, Duck Hunt etc. Sincer, la noi e mult, mult prea greu sa gasesti sa cumperi vreun joc NES in stare buna (e greu si sa gasesti, da pai in stare buna). Daca locuiam intr-o tara mai dezvoltata gen Australia sau state gaseam mai usor, sau si mai dezvolatata gen Japonia sau Marea Britanie unde gasesti pe ebay aproape orice joc iti imaginezi de la NES la Gamecube era altceva. La noi problema e ca nu prea gasesti nici de Wii, Xbox sau PS3 tot, da' pai sa vrei de generatii mai vechi.
    Intrebarea e pusa bine, contextul in care ne aflam e prost.
    In alta ordine de idei, pe Wii se pot cumpara jocuri vechi de NES, SNES, N64 la preturi foarte mici. Mi-am cumparat din nou Mario 1-3, Super Mario World, Donkey Kong Country 1-3 si inca cateva, deci inca o data se considera ca mi le-am cumparat (desi nu e acelasi lucru, stiu cum era).
    Iar cei ca Scrat04 mai bine se abtin, ei sunt motivul pentru care nu prea gasim toata varietatea de jocuri de console din afara si doar cateva titluri mari, fiindca majoritatea romanilor "sincer dacat sa cumpere unu' mai bine folosaste un emulator". V-ati obisnuit sa fie toate gratis si mai faceti si figuri cand nu vi se ofera sau nu vi se reduce imic, d-aia merg toate struna in tara (salarii, afaceri etc).

  10. #50 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    SamJigga - cine te impriedica sa cumperi de pe ebay ? si in Romania poti cumpara foarte usor, faci un cont de paypal si apoi cumperi (din orice zona din lume)

    Jocuri de NES gasesti slava domnului pe toate strazile insa intrebarea nu e aceasta, intrebarea este - in contextul urmator:

    Azi (10 octombrie 2010) s-a lansat jocul X pentru NES - jocul costa 60 $ (sau euro) similar cu un joc de PS2 / Xbox 360 sau Wii - ati da banii pe el ?

    Intrebarea a fost pusa din motivul simplu pentru ca eu abea dadusem 60 $ pe un joc de NES abea aparut (da in anul 2010 s-a lansat un joc de nes, ca sa fim rigurosi cred ca s-au lansat mult mai multe jocuri de nes in ultimii 2-3 ani) si eram curios cati dintre voi ati fi facut aceelasi lucru.

    Cat despre emulare - aceasta nu este ilegala, dar nici legala - cei de la Nintendo (si nu numai) se chinuie de multi ani sa interzice acest tip de software dar nu au reusit (nici macar legal) - romurile insa sunt 100 % ilegale.

  11. #51 SP
    Junior Member SamJigga's Avatar
    Da, poti, am paypal, numai ca pe toti pe care i-am intrebat nu trimit in Romania. Cel putin nu electronice. Mie toti de pe ebay mi-au spus asta. Jocurile intra la electronice.
    In alta ordine de idei, daca jocul iti place, ce mai conteaza daca eu as fi dat 60 $ pe el. Tie iti place, ai dat, esti multumit. Nu stiam ca inca se mai fac jocuri noi pentru NES, sincer. Poate ma uit si eu. Ce ti-ai luat?

  12. #52 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Eu zic sa mai incerci - sunt oameni care se ocupa zi de zi cu comenzile de pe ebay -

    Cat despre ce fac eu nu e atat de important, aici e vorba despre o comunitate si conteaza si parerea comunitatii - acest thread este un subiect de DISCUTIE ! (iar nu ai inteles subiectul problemei - era vorba deca exista gameri care sa fie dispusi sa plateasca pentru un joc de nes (sau orice alta consola catalogabila ca retro) suma cat pentru un joc pentru o consola contemporana.

    Cat despre jocul cumparat de mine, te las sa-l descoperi singur - este chiar pe acest thread (pe care nu cred ca l-ai citit cu foarte mare atentie)

    PS: eu am cumparat zeci de jocuri de pe ebay fara nici o problema - si n-am intalnit pe nimeni sa ma refuze pana in prezent.

  13. #53 SP
    Junior Member SamJigga's Avatar
    Pai tu ai spus ca un joc bazat pe Happy Camper, daca am inteles bine, dar n-ai mentionat numele lui (sau e chiar Happy Camper?). Daca e Happy Camper, m-am uitat de mult si eu pe youtube la el, pare dragut, dar mai mult in stilul Asterix si Obelix, un pic mai complex decat Super Mario. Sau ma insel? L-ai terminat

  14. #54 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Happy Camper nu a fost niciodata lansat oficial - de aceea este bazat pe ""

    Poti gasi multe jocuri lansate pe NES (in ultimii 2-3 ani) aici -> RetroZone

  15. #55 SP
    Banned hayabusa's Avatar
    o chestie destul de interesanta la jocurile retro e faptul ca poti juca la infinit fara sa te plictisesti
    spunea cineva mai sus de acel feeling
    exemplu ultimele jocuri pe care le am terminat au fost alan wake ,red dead etc
    probabil va dura ceva vreme pana sa mai bag jocurile alea in consola ,le am terminat si atat

    mie personal imi place foarte mult sa fumez ceva si sa joc tetris sau dr. mario pe nes e ceva de nedescris ,daca mai am pe cineva langa mine sa mergem la competitie ,cate puncte ,linii facem e seara perfecta
    niste jocuri relativ simple dar cu foarte mare impact
    sa revnim la subiect ,cu siguranta as cumpara foarte multe jocuri de nes dar nu ma tine buzunarul pe cat as vrea yo

    recomand la toata lumea sa fac stocu' de retro
    ne asteapta vremuri grele
    astia cu led-urile lor 3 d -u,cred ca pe viitor nu o sa mai gasim noi jocuri pe rafturi in magazine
    eventual cabluri si mufe sa ne conectam una cu tv-ul

  16. #56 SP
    Member i.gamer's Avatar
    Evident,daca as avea consola
    Se mai fabrica jocuri de GBA de exemplu?Sau se cumpara ce a mai ramas?

  17. #57 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by i.gamer View Post
    Evident,daca as avea consola
    Se mai fabrica jocuri de GBA de exemplu?Sau se cumpara ce a mai ramas?
    la majoritatea consolelor mai vechi nu se fac mai fac jocuri, desi mai sunt exceptii precum Sega Dreamcast-ul la care odata la o vreme se mai lanseaza ceva(desi majoritatea numai in Japonia).

    Acuma ma uit pe Buy Video Games for Consoles and PC - From Japan, Korea and other Regions - Play-Asia.com si sunt uimit de cat de multe jocuri au si pt cate console au (de la ps1 la ps3, de la NES la wii/gamecube... etc). Asta ar trebui sa fie printre magazinele preferate ale unui colectionar. Desi nu inteleg de ce la unele jocuri preturile sunt ridicol de mici si la altele sunt extrem de mari desii nu s-au lansat demult(de exemplu jocul X pe play-asia costa 70-80 $ in timp ce pe zavvi/shopto costa 30-40$ ). Ma gandesc ca jocurile original japoneze sunt mai ieftine aici iar celelalte sunt mai scumpe...da regula asta se pare ca nu e valabila de fiecare data

  18. #58 SP
    Junior Member Shearer's Avatar
    se lanseaza numai in Japonia?
    esti informat prost, se lanseaza peste tot, cauta Fast Striker si Sturmwind, 2 shmup-uri care se pregatesc de lansare.
    si de Megadrive urmeaza sa fie lansat un joc, mai exact o re-editare a lui Blue Almanac.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Replies: 25 Last Post: 04-09-2014, 16:03
  2. Oficial FragFX v2 in Romania. Ati cumpara? By BoDoPSX in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 76 Last Post: 11-09-2009, 16:02
  3. Replies: 73 Last Post: 12-01-2009, 10:02

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts