Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 52 of 52

Thread: N-Gage

  1. #41 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Quote Originally Posted by monstrul View Post
    In america erau si inca sunt pe langa magazinele de inchirieri de jocuri video si locuri in care poti schimba/vinde un joc.Sa nu comparam totusi america (o confederatie de state) un loc in care principiile pietei libere si implicit mentalitatea de a consuma un produs original au fost demult si in timp aplicate fata de europa unde doar in vest aceste mecanisme au luat forma si odata cu formarea UE acestea sunt importate in statele fost comuniste din est.Cred ca va mai dura ceva timp pana cand ue va avea o piata cu adevarat libera si competitiva.
    Un alt aspect este cultura jocurilor video care a prins radacini inca din anii 80 in america, iar astazi piata jocurilor video este o adevarata industrie tocmai din acest motiv (vezi evenimentele si expo-urile din fiecare an, desi in ultima vreme chiar si acolo sunt ceva probleme cu industria jocurilor video).In europa domina mai mult PC-ul, iar in romania sunt destui de putini cei care au dezvoltat o pasiune fata de console(aici ma refer la hardcore gamers nu la cei casual).Momentan nu cred ca un magazin de inchirieri de jocuri pentru console va avea succes decat poate in bucuresti chiar si asa nu va fi o afacere ci mai degraba o pasiune a cuiva dispus sa mentina un astfel de loc.
    Cred ca un prim pas spre consolidarea unei comunitati de console gamers ar fi organizarea unor intalniri sau evenimente gen Iron Man of Gaming si de ce nu un site gen Screwattack cu emisiuni, reviews (atat old cat si new school) si previews in limba romana.

    Scuze de atat offtopic, poate ar trebui eventual deschis un topic separat

    Stai linistit ca nu vedem decat noi sectiunea asta -

    Pai poti incepe si tu sa faci mini-review uri la jocuri retro -> promit sa apara aici pe site ca sectiune separata, sau chiar in sectiunea de review uri. (gen screwattack)

    Cat despre concursuri - noi (pe consolegames) am incercat sa dam un flavor a ceea ce inseamna sa mai si castigi ceva (ma refer la comunitatea care ne viziteaza si pe care o iubim) - insa pentru a organiza ceva de proportii, oricat am fii noi de binevoitori ne trebuie un sponsor IMPORTANT.

  2. #42 SP
    Member monstrul's Avatar
    Momentan sunt ocupat cu lucrarea de licenta si nu am nici timp (chiar si un review de 2-3 minute dureaza, montaj, sincron video-voce,script..etc) nici sculele necesare de a face recenzii cat de cat decente (aici ma refer la sunet si video capture), deci momentan ramane un proiect personal pe viitor.Pot totusi sa ajut deocamdata la script/documentatie in weekend uri sau cand am mai mult timp la dispozitie pe oricine doreste sa se apuce de recenzii video.Am experienta de aproape 14-15 ani in ce priveste jocurile de console/arcade si mii de jocuri la activ (de la atari (rambo) la a 6-a generatie de console neincluzand Xbox).

    In ce priveste evenimentele nici nu cred ca se poate pune problema organizarii unui expo/fest in adevaratul sens al cuvantului pentru mult timp.Singurul lucru care se poate face e organizarea si consolidarea unei comunitati care sa sprijine asemenea evenimente organizate la un nivel mai mic si poate in timp aceste manifestari vor creste in amploare.Nicaieri nu au aparut asa deodata, iar in ce priveste romania e mult de munca.Cred ca ar ajuta foarte mult "scena" consolistilor continutul video, gen reviews, previews in limba romana; e mai digerabil si trezeste interes daca e de calitate cel putin decenta.Avand in vedere ca traim in secolulu imaginii continutul multimedia ajuta foarte mult la realizarea/personalizarea unui brand care sa atrag mai usor oamenii in aceasta zona, sau sa le ofere un alt fel de divertisment.

    Cred ca am batut campii destul pe ziua de astazi ...seara buna

  3. #43 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    am downloadat nokia pc suite ultima versiune si nu imi vede ngageul. tot incerc sa imi bag emulatorul dar il transmit prin programul de la bloototh si il primeste ca mesaj dar cand trimit si fisierul cu jocul zice unknown format

    ma tot chinui si imi zice ca telefonul nu e autentificat.

  4. #44 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Am reusit sa bag emulatorul de NES dar nu sunt foarte multumit de el.Pe n95 puteam juca landscape si era fullscreen si plus de asta se misca la perfectie.Pe n-gage qd daca il bag sa fie fit-to-screen se misca sacadat iar daca il pun sa vad pixelixel nu pot vedea in dreapta si stanga bine dar se misca mult mai bine la fpsuri.Jocurile de n-gage mi se msica mai sacadat, in special Call of Duty.E normal sa se intample asa ceva? din cate stiam se poate face overclock(cand am avut psp aveam jocul gta:vice city stories si era un loc intr-o cladire unde jocul mergea cam in 5-7fps iar dupa ce ii faci overclock mergea in cca 25.eu l-am avut asa cu frecventa modificata mult timp si ma ajuta in toate jocurile iar ca dezavantaje nu am intalnit niciunul)

  5. #45 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Esti sigur ca nu vrei niste jocuri originale ? vezi anuntul meu pe pub

    (pentru tine - primesti un bonus important pe langa ce e acolo la pachet complet )

  6. #46 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Din pacate nu imi pot permite luxul acesta.Sunt constient ca daca iti cumperi jocurile originale ajuti la calitatea jocurilor dar nu am posibilitati si nici parintii mei nu cred ca ar avea o parere buna despre acest lucru.La n-gage qd nu prea ma intereseaza jocurile pentru el, cele n-gage.Il folosesc foarte mult pentru emulatorul de NES(super mario bross,kick master...) insa daca si cele speciale pentru el s-ar misca fluent cred ca ar fi avut mai mare succes aceasta consola.

  7. #47 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Avad in vedere ca vorbim despre o platforma moarta nu prea ajuti la calitatea jocurilor (poate asa la nivel de concept general) si nici acolo - mai mult ajuti la marirea pungii celor care fac distributia sau a investitorilor in industrie ...

    Oricum ca idee era vorba despre bonus Tomb Raider (mmc + manual) - o sa il pun si pe acesta la vanzare - dar maine, deja acum sunt prea obosit .

  8. #48 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Facand un mic offtopic la problema cu pirateria vs originale...daca le luam din magazin originale ajutam creatorii dar daca unu il cumpara iar el la randu lui il vinde la altii el nu ajuta cu nimic, deci e cam tot una cu pirateria, asta daca nu esti colectionar sau iti place sa citesti manualele.Eu deoacamdata am doar prince of persia warryor within(jocul meu preferat) original si tot zic cand fac rost de bani sa mi le iau si pe celelalte dar tot timpu se iveste altceva.Si atunci cand am zis ''sunt constient ca daca iti cumperi jocurile originale ajuti la calitatea jocurilor '' m-am referit la nivel general.

    Cat despre n-gage qd din ce in ce imi place mai mult.De cand il am 90% m-am jucat numai super mario bros de nes si e fantastic, iti aduce aminte de vremurile copilariei.Pacat ca nu are si el o camera ca se mai intampla in viata sa iti trebuiasca camera in unele situatii surpriza,

  9. #49 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by teodor15 View Post
    Facand un mic offtopic la problema cu pirateria vs originale...daca le luam din magazin originale ajutam creatorii dar daca unu il cumpara iar el la randu lui il vinde la altii el nu ajuta cu nimic, deci e cam tot una cu pirateria
    Este total fals, pirateria inseamna ca producatorii nu primesc absolut niciun venit de pe urma folosirii dreptului lor intelectual, deci le este furata munca. Vanzarea de jocuri sh implica cumpararea jocului in primul rand de catre primul proprietar, deci producatorii au fost deja remunerati pentru un exemplar. Ce se intampla apoi cu acest exemplar nu ii mai intereseaza pe producatori, pentru ca deja si-au primit contravaloarea.
    Nu stiu cum ai reusit sa pui pe aceeasi scara vanzarea de jocuri sh cu pirateria, e ca si cum ai zice ca e acelasi lucru sa cumperi o masina sh sau sa o furi.

  10. #50 SP
    Junior Member nelutzu_4all's Avatar
    acu am vazut si eu threadul eu sunt nelutzu_thebest si inca mai am n-gageul daca va intereseaza discutam

  11. #51 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Este total fals, pirateria inseamna ca producatorii nu primesc absolut niciun venit de pe urma folosirii dreptului lor intelectual, deci le este furata munca. Vanzarea de jocuri sh implica cumpararea jocului in primul rand de catre primul proprietar, deci producatorii au fost deja remunerati pentru un exemplar. Ce se intampla apoi cu acest exemplar nu ii mai intereseaza pe producatori, pentru ca deja si-au primit contravaloarea.
    Nu stiu cum ai reusit sa pui pe aceeasi scara vanzarea de jocuri sh cu pirateria, e ca si cum ai zice ca e acelasi lucru sa cumperi o masina sh sau sa o furi.

    Tu crezi ca producatorului nu i-ar conveni ca sa cumpere 3 oameni 3 exemplare?dar se intampla altfel,unu cumpara un joc si il da mai departe la 3.

  12. #52 SP
    xLx
    Member xLx's Avatar
    are cineva un n-gage qd de vanzare ? :\

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Clubul Nokia N-Gage By TheRat in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 12 Last Post: 29-12-2009, 15:02
  2. N-Gage 2.0 By MonkY in forum Console Club
    Replies: 16 Last Post: 05-11-2009, 09:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts