Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 45 of 50 FirstFirst ... 35 43 44 45 46 47 ... LastLast
Results 881 to 900 of 995

Thread: Clubul PlayStation 2 - PS2

  1. #881 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Am si eu o mica problema.Am un PS2 Fat cu hard intern si ceva jocuri copiate pe el(bineinteles jocuri originale)In momentul cand joc Project Zero 3(si nu numai) la cutscene-uri sunetul ramane un urma si cateodata are un zgomot de fond ciudat daca tin consola in pozitie verticala.Daca sta orizontal totul e ok.Care sa fie explicatia?Mentionez ca nu afecteaza frame-urile ci doar sunetul.Ma gandesc ca ar fi de la faptul ca hdd-ul sta vertical dar as vrea o confirmare de la cineva care stie mai bine.Mersi

  2. #882 SP
    Member colossus's Avatar
    Da s-ar putea sa fie hdd-ul,insa spune-mi si mie ce iti aduce in plus daca o tii pe verticala ?

  3. #883 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    pai nimic,e vorba de spatiu doar.Nu cred ca daca as avea un stand special ar fi diferenta,nu?Ma gandeam ca fat-ul e destul de lat sa stea lejer in pozitie verticala....

  4. #884 SP
    Junior Member Sitarus's Avatar
    Stie cineva de unde imi pot achizitiona jocuri pentru PS2 in format NTSC si nu PAL . Am un ps2 metalic, din SUA, iar aici, in RO, nu gasesc NTSC-uri. Putin ajutor va rog ?

  5. #885 SP
    Junior Member Danny35004R's Avatar
    Quote Originally Posted by Sitarus View Post
    Stie cineva de unde imi pot achizitiona jocuri pentru PS2 in format NTSC si nu PAL . Am un ps2 metalic, din SUA, iar aici, in RO, nu gasesc NTSC-uri. Putin ajutor va rog ?
    De o curiozitate,i-ai schimbat sursa?NTSC-urile au soclul de power polarizat (vezi pe google NTSC power socket)si iti trebuie un step-down converter pentru el.
    Pentru jocuri,cauta pe okazii.ro.Ai grija sa ai chip in PS2,deoarece jocurile din RO sunt PAL,iar consola ta este NTSC-U/C si fara chip nu-ti vor merge decat jocuri cu inscriptia NTSC-U/C intr-un dreptunghi alb.(se pot vedea sub logo-ul colorat cu PS,pe carcasa jocului)
    Uite o imagine mai jos ca sa vezi care e dreptunghiul alb.La jocurile din RO,in loc de NTSC-U/C acolo va scrie PAL.
    Attached Images Attached Images joc-ntsc.png

  6. #886 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by Firefoxfl View Post
    Din ce jocuri mi-ati spus voi majoritatea le-am jucat dar mersi oricum. Voi avea ce face o luna.
    TimeSplitter. Cel mai bun joc pe care-l poti juca pe consola si nu pe PC. Ma rog, mai e god of war si astea mainstream...

  7. #887 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Sunt curios.oare a jucat cineva acest joc?
    Pare promitator si exista si un patch in engleza

  8. #888 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Decent, dar nu fenomenal. E facut dupa Berserk manga daca te pasioneaza.

  9. #889 SP
    Vid
    Member Vid's Avatar
    În opinia mea, atât cât poate fi ea de obiectivă , "Shadow of the colossus" e cel mai șmecher joc de PS2 pe care ți-l recomand clar, Firefoxfl. Asta nu înseamnă că discreditez alte jocuri, dar ăsta mi s-a părut de-a dreptul genial prin toată acțiunea lui și gameplay în sine. Se auzea ceva de partea a doua, crede cineva că sunt șanse să mai iasă ? Vă închipuiți cât de tare ar putea fi pe next gen ? Ce să mai zic de feeling-ul dat dacă l-am juca cu Project Morpheus...

  10. #890 SP
    Junior Member Dragos115's Avatar
    Si eu sunt inca un fan al ps2-ului. Il am modat pentru ca pe ps2 nu poti juca jocuri online, deci, din punctul meu de vedere, nu are niciun dezavantaj. Inca ma joc ocazional pe consola, oferind inca gameplay solid pentru o consola asa de veche

  11. #891 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Exista de mult o modalitate de a te juca online jocuri Multiplayer in mod LAN folosind XLink Kai: Evolution VII. Global Network Gaming. instalat pe un calculator. De acum poti folosii si un Raspberri Pi pe post de server, nemai avand nevoie de calculator, detalii aici: http://www.consolegames.ro/forum/f29...i/#post1169096

  12. #892 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Pentru cei ce au PS2 Fat cu Hdd intern si Network adapter:
    Daca aveti jocuri originale si lentila stricata (sau doar vreti sa o protejati) , acestea se pot copia in PC si se pot juca direct de acolo folosind Open PS2Loader si un cablu de retea crossover sau se poate face rip al jocului pe hdd-ul consolei. Atentie: este vorba de jocurile originale pe care le detineti, nu jocuri luate de pe net.
    Open PS2Loader poate fi personalizat destul de mult cu teme, imagini din jocuri,. In ciar si un info al jocului.In eventualitatea in care aveti si un cablu component exista si un program numit GSM( Graphics Synthesizer Mode) care 'forteaza' rezolutii de pana la 720p. Shadow of the Colossus arata magnific in 720p
    Attached Images Attached Images 23105-bg_layout.png.jpg batman_main.jpg

  13. #893 SP
    Member braingrinder's Avatar
    Quote Originally Posted by ilie11 View Post
    Pentru cei ce au PS2 Fat cu Hdd intern si Network adapter:
    Daca aveti jocuri originale si lentila stricata (sau doar vreti sa o protejati) , acestea se pot copia in PC si se pot juca direct de acolo folosind Open PS2Loader si un cablu de retea crossover sau se poate face rip al jocului pe hdd-ul consolei. Atentie: este vorba de jocurile originale pe care le detineti, nu jocuri luate de pe net.
    Open PS2Loader poate fi personalizat destul de mult cu teme, imagini din jocuri,. In ciar si un info al jocului.In eventualitatea in care aveti si un cablu component exista si un program numit GSM( Graphics Synthesizer Mode) care 'forteaza' rezolutii de pana la 720p. Shadow of the Colossus arata magnific in 720p
    Valabil doar pentru modelul phat , presupun , nu ?

  14. #894 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    OPL merge si pt Slim dar doar pt a juca din PC. Asta presupune sa ai jocuri originale rip-uite in PC
    tutorial aici

    ---------- Post added 20-10-2014 at 12:03 ----------

    Cam asa arata cu art, background, theme si nfo. Si, se poate face si wireless conexiunea PC-PS2 dar e mai complicat

  15. #895 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Pentru Slim exista mai demult HDCOMBO cu care se putea conecta un hdd la consola.

    Se poate totusi si fara HDCOMBO dar e nevoie de 'soldering skill' exceptional. Daca vrea cineva sa incerce...
    Attached Images Attached Images 15296_img_3486_www.jpg 5180865886575165.jpg

  16. #896 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Poate va intereseaza un PS2 semi-portabil
    Exista monitoare ce se ataseaza atat la PS2 Fat cat si Slim si nu sunt foarte scumpe( eu am dat 60 lei pe unul) Daca mai aveti si un controller wireless...

    Attached Images Attached Images 419rw1c4dql._sl500_aa300_.jpg joytech-8-digital-lcd-monitor-pstwo-20050706054541576-000.jpg

  17. #897 SP
    Junior Member Danny35004R's Avatar
    As dori sa ma alatur si eu clubului,impreuna cu micul meu tanc:

    PS2 fat,SCPH - 39004 v7 cu Free McBoot.

    Cumparat cu 23 lei din bazarul local,arata ca vai de el. Am stat si l-am facut sa arate cat de cat mai bine,punandu-i o carcasa silver putin zgariata (de la un 50003 v9 mort) si placuta de la DVD albastra de la un 50004 Aqua Blue v9/10.

    Are un laser HD7 care e putin slabit (20%) dar citeste media OK. Din pacate am putine jocuri originale din toate cele 20 pe care le am.

  18. #898 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by ilie11 View Post
    Pentru Slim exista mai demult HDCOMBO cu care se putea conecta un hdd la consola.

    Se poate totusi si fara HDCOMBO dar e nevoie de 'soldering skill' exceptional. Daca vrea cineva sa incerce...
    Stiu ca ma alatur discutiei umpic cam tarziu dar o varianta si mai simpla ar fi un HDD extern (sau un HDD cu rack extern) conectat la PS2 prin USB, si in acest caz se poate folosi OPL dar personal recomand PS2ESDL, compatibilitatea si viteza este mult mai buna.

    Atentie: Pentru a te juca prin USB este nevoie sa se defragmenteze HDD-ul cu Auslogics DiskDefrag inainte de conectarea la PS2 daca s-au facut rescrieri pe el sau daca s-au instalat/modificat jocuri, si deasemenea este nevoie de un HDD extern sau rack cu power supply extern pentru o performanta decenta.

  19. #899 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Asa e, dar compatibilitatea si viteza prin USB lasa de dorit. Cea mai simpla si ieftina metoda e prin cablu de retea cu OPL direct in PC. Practic nu costa decat vreo cativa lei cablul, toti avem un PC in ziua de astazi.

  20. #900 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Compatibilitatea a devenit destul de buna prin USB, pana acuma nu am avut nici o problema ca sa fiu sincer, intradevar metoda ta pare mai buna si convenabila pentru slim-uri dar pentru cei ca mine care au PS2 phat si nu au un expansion card este mai buna/ieftina varianta prin USB .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 45 of 50 FirstFirst ... 35 43 44 45 46 47 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 5 By nelutzzu in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 4276 Last Post: Yesterday, 10:06
  2. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  3. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  4. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts