Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 30

Thread: Raritati

  1. #1 SP
    Junior Member rageone's Avatar

    Raritati

    Ce jocuri rare aveti? Rare in general, rare pentru ca sunt rare pe la noi... Poze daca vreti... Astept Eu nu incep pt ca e tarziu si nu am de gand sa incep sa scormonesc prin sertare si rafturi

  2. #2 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Pai era frumos sa incepi tu ca doar ai propus acest thread.

  3. #3 SP
    Member maniac360's Avatar
    Nu stiu daca sunt rare sau sunt doar vechi:
    1. Lemmings (Commodore CDTV):
    2. Rebel Assault (PC)
    Ambele le am de mai bine de 15 ani si sunt in stare excelenta.

  4. #4 SP
    Junior Member rageone's Avatar
    n`am pus aseara ca era destul de tarziu sa incep sa rascolesc prin ele


    pai voi incepe cu partea de gameboy:

    zoop (nu stiu cut de rar e dar pe la noi nu l`am vazut la nimeni)
    tessare (nu stiu cut de rar e dar pe la noi nu l`am vazut la nimeni)
    fortress of fear
    dragon warrior
    gargoyle`s quest
    avenging spirit (care e pe drum)

    in continuare snes:

    final fight 2
    fatal fury 2
    deamon`s crest
    street fighter alpha (nu stiu cut de rar e dar pe la noi nu prea l`am vazut la nimeni)
    pirates of darkwater
    super double dragon
    killer instinct (nu stiu cut de rar e dar pe la noi nu prea l`am vazut la nimeni)

    n64 (lista incompleta facuta din amintiri deoarece consola e pe la prietena cu jocuri cu tot):

    track and field: summer games
    duke nukam 64
    duke nukam zero hour
    thps2 (nu stiu cut de rar e dar pe la noi nu prea l`am vazut la nimeni)

    nes:

    alfred chicken (nu stiu cut de rar e dar pe la noi nu prea l`am vazut la nimeni)
    gremlins 2 (nu stiu cut de rar e dar pe la noi nu prea l`am vazut la nimeni)
    duck tales (nu stiu cut de rar e dar pe la noi nu prea l`am vazut la nimeni)
    knight rider (nu stiu cut de rar e dar pe la noi nu prea l`am vazut la nimeni)
    probotector 2 (nu stiu cut de rar e dar pe la noi nu prea l`am vazut la nimeni)

    megadrive:

    the revenge of shinobi
    double dragon
    strider
    quack shot (nu stiu cut de rar e dar pe la noi nu prea l`am vazut la nimeni)

    pc:

    THPS2 (nu stiu pe nimeni sa il aiba original)



    next

  5. #5 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Scara este R0 (joc foarte comun) -> R9 (joc extrem de rar)

    Zoop - R0 - (rarity zero) - versinea EU
    Tesserae - R0 - rarity zero - versiunea UK
    Fortress of fear - R0 - rarity zero - versiunea UK
    Dragon Warrior (I si II - parca ai tu) - R1 - versiunea USA (doar in USA a aparut versiunea asta)
    Gargoyle Quest - R0 - versiunea EU
    Avenging Spirit - R0 - versiunea EU ..

    In concluzie pe gameboy/gameboy color - n-ai nici un joc RAR - sunt doar jocuri comune (unele desirables - respectiv dragon quest ... care sunt apreciate de colectionari - insa nu au nici o legatura cu raritatea )

    PS: mi-e lene sa le caut si pe celelalte.

  6. #6 SP
    Junior Member rageone's Avatar
    pai da si mie lista ca ma uit io unde le`ai cautat?

  7. #7 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Konami TMNT 1, 2, 3

    Sunt destul de comune pe afara dar la noi nu gasesti.

    Am atasat o poza pt exemplificare, pana fac una reala.
    Attached Images Attached Images e407_1.jpg

  8. #8 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Pai mai rage tu faci colectie de jocuri rare ? sau de jocuri care iti plac ? (asa numitele wishable, sau wantable) ... eu parca intelesesem ca faci colectie de categoria a 2-a .

    Ca sa nu fiu offtopic complet -> cele mai rare lucruri legate de console pe care le detin:

    1. Demo Unit M82 - NES - nu e catalogat
    2. Final Fantasy - wonderswan color - set (consola + jocul Final Fantasy) -> R5
    3. N-gage Demo unit - nu e catalogat

  9. #9 SP
    Junior Member rageone's Avatar
    pai io iau ce`mi place in general... daca se nimereste sa fie si rar sau joc de colectie aia e

  10. #10 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Nu cred ca jocurile rare sunt pe placul cuiva - acestea sunt prin definitie jocuri scoase in tiraj limitat, jocuri de nisa care n-au deloc succes la public, sau sunt jocuri scoase cu ocazii speciale (de ex editii de competitie .. etc)

  11. #11 SP
    Junior Member rageone's Avatar
    eu din cate am citit, daemon's crest de snes ar fi oarecum rar... si e un joc genial nu ai o lista unde sunt toate puse dupa raritate?

  12. #12 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    SNES:

    final fight 2 -> europe -> R0
    fatal fury 2 -> europe -> R0
    deamon`s crest - europe -> R0
    street fighter alpha -> (cred ca e vorba despre street fighter alpha 2 ... si este R0)
    pirates of darkwater -> europe -> R0
    super double dragon -> R0
    killer instinct -> R0 (si trebuia sa includa si cd cu soundtrack)

    Deci ... Rarity 0 ...

    PS: nu nu am ghid - insa cand spuneti ca aveti un joc e bine sa specificati si starea lui - adica un joc rar poate fi rar din cauza ca e complet, sau din cauza ca are diferite accesorii nu doar pentru cartrige - evident conteaza si ZONA, unele jocuri au aparut initial intr'o zona (de ex Jap) si ulterior au ajuns in USA .. sau Europa.

    PPS: jocuri gen Final Fantasy, Zelda, Resident Evil .. etc francize FOARTE cunoscute - in general au rarity ZERO !!! - nu fac parte din categoria RARE - sunt doar .. dorite.

  13. #13 SP
    Junior Member rageone's Avatar
    pai in cazu asta am si sf2 turbo jap (cel cu ochii lui chin li pe el cred) cu manual



    street fighter zero 2 (jap) (numai cart)



    fatal fury 2 jap (full, aproape impecabil, poza reala)



    pirates of darkwater - US (de des ce e nu am gasit decat o poza in primele 12 pagini pe google, la 80xceva px)



    final fight 2 jap - iar, nu dau de el

    killer instinct din pacate il am fara cd dar cu cutie si manual

  14. #14 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Bro intelege - francizele cunoscute (precum Street Fighter, Final Fight, Fatal Fury , etc) sunt JOCURI COMUNE - au fost scoase in sute de mii de exememplare (chiar milioane) nu sunt nici pe departe jocuri RARE - ele sunt desirable de catre toti posesorii de console (sunt jocuri bune) insa nu sunt rare.

  15. #15 SP
    Junior Member rageone's Avatar
    well, eu am calculat raritatea dupa cat de des am vazut jocul pe la alte persoane... ti`am zis, daca tu ai alt mod sau vrun link ceva, fa`l si tu public

  16. #16 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Nu cred ca ai calculat bine

    Oricum - exista cataloage de produse - specializate pentru raritate. (later edit: ma refer la cataloage SCRISE) !

    later edit:


  17. #17 SP
    Junior Member rageone's Avatar
    care se gasesc unde? share godammit

  18. #18 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar

  19. #19 SP
    Member snk2's Avatar
    @ dark : Putina atentie, va rugam.Pe site-ul acela, unde te uiti tu la rarity guide( cel la care ai postat linkul pe celalalt forum), R0 nu inseamna raritate 0.Quote: "R0: Titles listed with a rarity of zero are simply games that were never released or require more research on our side. You’ll see this listed on ALL “Rumor Mill” entries."
    Daca te uiti atent la listele lor de Game Boy si SNES Non-US, aproape toate jocurile trecute acolo au R0....ceea ce ar fi absurd daca R0 ar insemna raritate zero.

  20. #20 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Da domnu' stiu ca pe digital press - asa scrie la R0 .. insa eu am mai multe surse de informare - oricum daca ar fi sa ne luam dupa acel ghid online ar insemna ca 90 % din ce apare acolo este absolut R0. ceea ce sunt de acord ca este ABSURD
    (ce scrie pe digital press in ghidul online sunt strict doar cele gratuite - pentru a putea, ca si cumparator al ghidului scris despre sistemul site ului, sau sa iti faci o idee despre cat de rar este un joc)

    Oricum - am surse pentru

    GB / GBC / GBA / N64 / NES / SNES si PSX - personale

    din pacate nu le pot pune la dispozitie - din motive la fel de personale.

    pot insa sa va aduc dovezi ca exista ghiduri scrise legate - atat de raritate cat si de pret .
    (cum am dat si mai sus)

    PS: si cel de la digit press este super ok - insa doar in format scris pe hartie. (si daca nu ma insel este mult mai bine documentat - n-am stat sa verific)

    PPS: pe langa ratingul de raritate mai exista si ratingul de pret - de ex Chrono Trigger de SNES este mai scump decat Pirates of the Darkwater pe SNES desi este mai putin rar, de asemeni conteaza (cred ca am mai zis) si ZONA in care este lansat - de ex pentru USA un joc gen Terraningma va fi intotdeauna un WANTABLE pentru colectionari pentru ca acest joc nu a aparut acolo, la fel cum pentru Europa este Final Fantasy II, Final Fantasy III sau Earthbound din pacate ghidurile sunt facute in general pentru piata americana (si probabil si pentru cea japoneza - care este diametral opusa ca si mentalitate si ca cerere de jocuri - un joc foarte cautat in europa si statele unite poate fi gasit pe o suma de nimic in Japonia, si jocuri .. medii in europa si america s-ar putea sa valoreze o mica avere in Japonia - smup urile de exemplu)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts