Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Super Mario Bros. versiunea in romana

  1. #1 SP
    Junior Member FredyFired's Avatar

    Super Mario Bros. versiunea in romana

    Salut,am descoperit acest forum acum cateva zile si am observat ca are sectiuni pentru jocurile retro.Acum stiu ca mai sunt multi iubitori de jocuri retro in Romania.As vrea sa impart cu voi nostalgia clasicului joc Super Mario Bros. , tradus de mine in limba romana.Stiu ca nu e o treaba chiar atat de grea nu sunt prea multe dialoguri si texte de tradus,dar trebuia sa o faca cineva.E frumos sa vezi un joc nintendo classisc si in limba romana.Pentru cei interesati:
    -Jocul este complet tradus in limba romana.
    -Unele traduceri(2) cum ar fi Game Over e tradus Joc Gata deaorece a trebuit sa ma incadrez in limita de spatiu lasata de creatori,nu puteam depasii literele.
    -Nivelele nu sunt schimbate,sunt nivelele originale doar textul e schimbat din ele.
    Jocul poate fi descarcat de aici.Poate fi jucat cu ajutorul emulatoarelor nes.(ex.Nestopia)
    Astept pareri.
    Attached Images Attached Images smb3.jpg

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Haha, ce tare! Excelent!

    I-am facut aici un test (sper ca nu-i problema) asa 4 fun (n-am mai jucat Super Mario Bros. de ani buni si am zis ca asta e momentul perfect) - am testat sa vad textul mai mult [cel mai important text tradus (cel de final, evident) NU apare in clip am vrut sa fie o spruriza]



    Am folosut Jnes + XBOX ONE Controller.
    Attached Images Attached Images screen-shot-06-27-14-05.32-pm.jpg

  3. #3 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Am descoperit asta (din gresala):



    FredyFired, nu stiu daca tot tu esti ala dar e bine de stiut ca exista si pt. versiunea aia

  4. #4 SP
    Junior Member FredyFired's Avatar
    Ma bucur ca iti place.Nu e nici'o problema ca ai facut teste pe joc atata timp cat imi acorzi credit pentru creare.

    ---------- Post added 27-06-2014 at 20:30 ----------

    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Am descoperit asta (din gresala):



    FredyFired, nu stiu daca tot tu esti ala dar e bine de stiut ca exista si pt. versiunea aia
    Nu eu am creat acel version poate am sa traduc si Super Mario World chiar daca e deja deaorece pot face o traducere mai amanuntita.(cel din video nu are tradus de ex.Course Clear dupa cum se observa la sfarsitul nivelului).In orice caz acum lucrez la Super Mario Bros. 3.

  5. #5 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Sa-mi dai numele sa-l trec in video description sau ceva alias

  6. #6 SP
    Junior Member FredyFired's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Sa-mi dai numele sa-l trec in video description sau ceva alias
    Pai scrie ca jocul a fost tradus de FredyFired si pune link-ul catre acest forum(care deja l-ai pus) nimic mai mult.

  7. #7 SP
    Junior Member Alexandas's Avatar
    un reup la rom?

  8. #8 SP
    Member Adr!an's Avatar
    Link invalid

  9. #9 SP
    Junior Member FredyFired's Avatar
    Reupload:
    https://www.romhacking.net/translations/3738/

    E nevoie de Lunar IPS pentru patch acum, deoarece este ilegal sa distribui rom-uri care inca sunt in vanzare. Procesul de patch e explicat pas cu pas in readme la traducere.

    Enjoy.

    P.S. E mai optimizata traducerea now.

  10. #10 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    @FredyFired,nu incerci sa faci si Super Mario World,versiunea in romana?Ar fi tare.

  11. #11 SP
    Junior Member FredyFired's Avatar
    Quote Originally Posted by Crbl2001 View Post
    @FredyFired,nu incerci sa faci si Super Mario World,versiunea in romana?Ar fi tare.
    Uite aici, altcineva l-a tradus deja :

    Romhacking.net - Translations - Super Mario World

  12. #12 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Wow,nu ma asteptam

  13. #13 SP
    Junior Member FredyFired's Avatar
    Ca un mic update/bonus m-am hotarat sa lansez si varianta la hack in care am schimbat title screen-ul si am adaugat diacritice.

    mariotitlu.png

    Descarcare
    (vezi instructiunile din readme de la prima varianta daca nu intelegi ce e cu formatul fisierului)


    Personal consider ca varianta originala e mai buna, deoarece cea noua nu e tocmai optima. (cel putin nu complet cum as fi vrut eu, din cauza asta nici nu am lansat-o initial, dar consider ca e o alternativa buna si s-ar putea ca unii sa o prefere mai mult)

    Un exemplu de cum as fi vrut sa arate title screen-ul:

    titlu.png

    Din pacate nu se poate, deoarece depaseste memoria jocului, varianta pe care am lansat-o acum e cea mai apropiata posibil.

  14. #14 SP
    Manager paul's Avatar
    L-am incercat. Felicitari!

    Pentru cine vrea sa joace:
    - faci rost de ROM Super Mario Bros. (e un fisier .nes)
    - descarci fisierul .ips
    - descarci Lunar IPS (LIPS): https://fusoya.eludevisibility.org/lips/
    - in LIPS dai Apply IPS Patch - alegi fisierul .ips, dupa care alegi fisierul .nes
    - descarci emulatorul Nestopia: https://sourceforge.net/projects/nestopia/
    - in Nestopia dai Open la .nes

  15. #15 SP
    Junior Member FredyFired's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    L-am incercat. Felicitari!

    - descarci emulatorul Nestopia: https://sourceforge.net/projects/nestopia/

    Mersi, ma bucur ca ti-a placut.

    Vreau totusi sa mentionez ca Nestopia e deja cam invechit ca si emulator si s-ar putea sa intampine probleme pe sistemele de operare mai noi, eu recomand Mesen, un emulator mult mai bun (accurate) cu mult mai multe features si mult mai optimizat pentru sistemele moderne.
    De altfel, avand in vedere ca e cam la moda mai nou, se poate juca inclusiv pe telefon cu emulatorul Nostalgia.NES sau Retroarch pe o gramada de alte platforme.

    P.S. S-ar putea sa mai fie o surpriza cat de curand, SEGA related.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Super Mario Bros. By crisss in forum Nintendo Wii
    Replies: 0 Last Post: 01-04-2010, 18:29
  2. New Super Mario Bros. By MonkY in forum Nintendo Wii
    Replies: 20 Last Post: 16-03-2010, 14:59

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts