Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: F.E.A.R. 2: Project Origin

  1. #1 SP
    Member Sanjuro's Avatar

    F.E.A.R. 2: Project Origin

    Fear Away
    Nu uitati sa dati click pe armacham.com dupa ce terminati cu browsing-ul pe acest viral website, urmeaza altul.
    Dupa ce am incercat demo-ul, jocul pare portat de pe consola pe PC, ceea ce e dezamagitor. Fiecare versiune merita tratata individual dupa capabilitatile sistemelor carora i se adreseaza, dar macar nu este un port facut in graba, ruland fara slowdowns sau pauze pe detalii Maximum. Nu ruleaza in DX 10, nu trebuie sa astepti ca sa se aseze praful dupa o lupta furibunda in urma careia s-au distrus pereti intregi, pentru ca nu se mai degaja atata moloz, etc. Varianta de PC merita mult mai mult, dar un lucru e sigur: regardless of platform, it will shock you!

  2. #2 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    impresia mea cu FEAR asta e ceva de genu...ok, hai sa ii mai speriem putin in doi, dupa care in trei, Alma, gagicutza sexy deja trecuta de virsta copilariei, te mai sperie inca un pic, faci 3 infarcte apoteotice in fata tv-ului sau monitorului, dupa caz, pentru ca apoi, bonus, sa pleci cu ea pe o insula pustie din Caraibe pe care Alma, cu puterile ei, o tine ascunsa de restul civilizatiei. end of story.

  3. #3 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Sincer nici nu ma intereseaza povestea prea mult, ci stilul jocului, care e unic in industrie si nu ma refer doar la activarea reflexelor (care in sine e o chestie mai inteligenta decat banalul bullet time, aplicat complet artificial, fara o explicatie fizica), ci si la tipul de sperieturi care ti le intinde pe tava - un mic ex., mergi si tu pe un hol gol si neinteresant, cand deodata incepe sa flicare unicul bec care lumineaza incinta claustrofobica si incep sa zboare in rand, una cate una, dalele de faianta de pe ziduri, in timp ce urmaresti aproape inmarmurit fenomenul si te gandesti ca there's something nasty coming si de fapt nu vine nimic tangibil sau deschizi o valva de la nu stiu ce conducta (nimic special, nu?), cand brusc se produce o explozie care te proiecteaza 10 m inapoi intr-un bazin plin cu apa (it happens in most games, right?), iar tu ai privit totul in first person, bineinteles, inmarmurit. Gameplay-ul contine niste elemente absolut over the top, dar pentru asta trebuie incercat demo-ul (faza cu autobuzul, anyone?) sau, pana la aparitia lui Project Origin, macar jucat primul F.E.A.R. Oamenii de la Monolith sunt maiestri ai genului horror, ai shooter-elor si, nu in ultimul rand, ai engine-urilor grafice, iar produsul lor pare sa "sufere" din cauza asta.
    Pazea la Alma! She's gonna grab you when you least expect it!

    Btw, pre-order pe Steam, la pretul de 49,99 EUR. Nu mai joc nici un FPS pe consola, poate ocazional Halo 3.

  4. #4 SP
    Banned Chifteluta's Avatar
    Quote Originally Posted by Sanjuro View Post
    Nu mai joc nici un FPS pe consola, poate ocazional Halo 3.
    Pierderea ta!

  5. #5 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Băi, nu chiar! Există un singur mod bun de a controla cu adevărat un first person shooter, cu mouse-ul și tastatura. �n plus, sunt un PC gamer at heart, dar nu-i așa că e cel mai indicat să ai the best of both worlds?
    Ca o mică mărturisire, nici nu-mi luam consolă dacă nu era un anume joc care să mă atragă �nspre ea.

  6. #6 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    sincer? la primul FEAR, inclusiv Extraction Point (Perseus Mandate inca nu am jucat), nu m-am speriat decat la o singura faza... am coborat de pe o scara si m-am trezit cu Alma in fata cand m-am intors

  7. #7 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    E un joc mediocru cu o grafica mediocra si un sound de-a dreptul jenant.

    Alma?? Pleeaaseeee...

  8. #8 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    E un joc mediocru cu o grafica mediocra si un sound de-a dreptul jenant.
    Texturile nu sunt foarte detaliate, dar pentru asta putem sa multumim faptului ca e un console port. In rest, nu vad nici o problema. Sunetul? Esti sigur ca vorbesti despre acelasi joc? Esti sigur ca auzi bine?

  9. #9 SP
    Max
    Member Max's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    E un joc mediocru cu o grafica mediocra si un sound de-a dreptul jenant.

    Alma?? Pleeaaseeee...
    "sound de-a dreptul jenant." esti sigur ca ai jucat F.E.A.R. 2 ?

  10. #10 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by Sanjuro View Post
    Esti sigur ca auzi bine?
    Intrebarea e de prost gust.
    In fine, mai aruncati si voi un ochi aici: http://www.consolegames.ro/forum/f15...roject-origin/ si veti vedea ca majoritatea sunt de parerea mea.

    PS: vorbesc de versiunea de console - PS3 + Xbox360(de aici si numele forumului unde ne desfasuram - consolegames)

  11. #11 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Raskolnikov, va certati degeaba pentru ca vorbiti despre 2 FEAR2-uri diferite. Varianta de PC este peste ce am vazut eu personal in demo-ul de 360, unde intr-adevar grafica este slaba si sunetul aproape inexistent.
    Presupun ca Max si Sanjuro nu au bagat demo-ul pe 360 pentru a vedea despre ce vorbesti tu, precum nici tu nu ai bagat varianta de PC ca sa vezi despre ce vorbesc ei

  12. #12 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Bine zice Grey la faza asta.
    Ca sa-ti raspund Raskolnikov1944, am postat thread-ul pe sectiunea General Gaming dubbed Gaming fara limite! tocmai pentru a discuta despre un titlu de PC. Nu ma intereseaza varianta involuata a acestui joc, doar cea creata pentru a fi gustata la maxim.

    Sunt cam ofticat un pic, caci se pare ca nu pot achizitiona titlul prin Steam. E singurul joc caruia ii lipseste optiunea Purchase now si mi-e teama ca e vorba de un region lock. Max, tu l-ai luat? If so, how?

  13. #13 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...cum e multiplayer-ul pe PC? Că pe 360 e la păm�nt!

  14. #14 SP
    Max
    Member Max's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    ...cum e multiplayer-ul pe PC? Că pe 360 e la păm�nt!
    Un video realizat de mine :



    Watch in HD

  15. #15 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Frumos video dar nu-mi place deloc controlul. E prea haotic...e ca și �n Turning Point: Fall of Liberty. Părerea mea este - că mai bine treceau peste partea de multiplayer și se concentrau mai mult pe partea de singleplayer.

    Plus că lista asta mă lasă cam rece...

    Rank 0 : 0 Recruit
    Rank 1 : 1000 Private
    Rank 2 : 5000 Private First Class
    Rank 3 : 10000 Corporal
    Rank 4 : 23000 Sergeant
    Rank 5 : 38000 Staff Sergeant
    Rank 6 : 56000 Sergeant First Class
    Rank 7 : 77000 Master Sergeant
    Rank 8 : 101000 First Sergeant
    Rank 9 : 128000 Sergeant Major
    Rank 10 : 158000 Command Sgt Major
    Rank 11 : 194000 Sergeant Major of the Army
    Rank 12 : 278000 Chief Warrant Officer
    Rank 13 : 314000 Second Lieutenant
    Rank 14 : 350000 First Lieutenant
    Rank 15 : 446000 Major
    Rank 16 : 494000 Lieutenant Colonel
    Rank 17 : 542000 Colonel
    Rank 18 : 602000 Brigadier General
    Rank 19 : 700000 Major General
    Rank 20 : 825000 Lieutenant General
    Rank 21 : 1000000 General
    ...păi astea durează o veșnicie (și nu prea văd jocul cu o viață lungă �n multiplayer).

    Merci de răspuns.

  16. #16 SP
    Banned nurv's Avatar
    Diferentele intre PC si xbox 360 - in capturile de ecran de mai jos. Diferentele sunt mari. Jocul nu are texturi low res, nu e nici o problema ca e portat de pe consola pentru ca diferentele de grafica si nivel de detaliu sunt chiar mari.

    Pozele de mai jos au mai fost puse pe forum, deci nu le pot pune ca atasament inca o data. Sunt altele decat cele atasate mai jos.

    xbox 360:
    http://www.consolegames.ro/forum/att...ar-2-360-1.jpg

    PC:
    http://www.consolegames.ro/forum/att...ear-2-pc-1.png

    Acum, a observat careva faptul ca ... nu prea exista umbre in jocul asta? Foarte multe obiecte nu au umbre, tu nu ai umbra, soldatii aia nu au umbre... WTF? Asa in orice versiune.
    Attached Images Attached Images 1.fear-2-360-2.jpg 2.fear-2-pc-2.jpg

  17. #17 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...mă enervează că pe 360 e efectul movie blur. Eu știu că acel efect se aplică atunci c�nd �ncerci să maschezi ceva (�n cazul jocului grafica low). Oki, nu cred că m-am explimat super bine...dar se-nțelege ce-am vrut să zic.

    ~95% din joc zici că ai...nisip �n ochi. That's not cool...

  18. #18 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Se observa foarte clar umbra balustradei pe peretele din stanga in screenshot-ul de PC.
    Ronan, nisipul de care spui tu s-ar putea sa fie film grain-ul aplicat jocului, care, din ce-am citit, nu poate fi dezactivat.

  19. #19 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Da, ăla e, ca și �l Left4Dead (dacă ai jucat). Acolo e bun...dar �n F.E.A.R 2 (pe 360 cel puțin) e...nu știu e foarte dens...

  20. #20 SP
    UberDude Honord's Avatar
    fail! exceptional de slab, din acel F.E.A.R in care toata lumea vorbea despre el si tot vorbea si nu se mai oprea pana cand lumea a tot cascat gura la F.E.A.R 2 care pentru mine insa lasa de dorit.Din acel FPS care te tot plimbai singur , si inotai prin balti de sange , F.E.A.R.2 iti trimite exact o palma peste ceafa cu acei roboti care tragi de colo colo cu ei , I mean WTF?! singuru lucru care a tinut jocul in miscare a fost ALMA! care sincer daca nu era Alma ( care si ea mai apare din cand in cand ) jocul devenea varul lui Necrovision

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: F.E.A.R. 2: Project Origin By trickz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 29-09-2009, 00:18
  2. F.E.A.R 2 Project Origin Videos By Bobby in forum Videos
    Replies: 24 Last Post: 09-09-2009, 11:05
  3. FEAR 2:Project Origin By erik95 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 48 Last Post: 28-05-2009, 18:36
  4. Replies: 3 Last Post: 10-09-2008, 00:37
  5. Project Origin Hands-On By Donely in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 10-08-2008, 15:34

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts