Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Caut un joc ca Demon's/Dark Souls (fani RPG, va rog sa cititi postul asta)

  1. #1 SP
    Member Mykayel's Avatar

    Caut un joc ca Demon's/Dark Souls (fani RPG, va rog sa cititi postul asta)

    Astfel de threaduri exista cu tona, dar eu caut ceva diferit fata de ce cauta oameni in acele threaduri.

    Cand zic joc ca Souls, nu ma refer la genul ala de combat si dificultate ridicata, cel putin nu in mod special.
    Doresc sa precizez ca nu trebuie sa fie obligatoriu pe PC, poate fi si joc de consola sau mobil. Grafica nu conteaza, poate sa fie 2D 8-Bit indie sau lansat in 1900 toamna.
    Urmeaza cateva criterii care ma intereseaza, si as dori sa stiu daca cineva cunoaste un joc care sa indeplineasca cateva din conditiile astea (nu e obligatoriu sa aiba toate elementele, dar va rog sa mentionati care din ele le are jocul respectiv):

    - Side Questuri care sa nu fie "omoara porci si vino cu 15 bucati de slanina la NPC-ul X". Trebuie sa fie un fel de mini-story in jurul unui personaj sau loc care sa ajute la world building;

    - Explorare la greu. Caut o lume care sa contina multa varietate, nu doar acelasi camp de porumb copy-pasted de 2000 de ori. Vreau locuri ascunse cum ar fi temple optionale sau orase intregi pe care le poti rata intr-un playthrough;

    - Actual Role Playing. Sa poti lua decizi in gameplay, nu sa ai o lista de optiuni din care sa alegi. Sa poti sa iti faci un caracter Mage si sa il bazezi pe melee combat. Cat mai multe optiuni de manipulare a povestii/personajului;

    - Poveste minimalista. Fara tone de pagini de text, zeci de ore de cutscene-uri sau sute de dialoguri. Povestea sa fie exprimata mai mult prin decor sau interactiuni scurte cu personajele;

    - Nu Lord Of The Rings sub alt nume. O lume fantasy care nu a fost creata prin a zice "Pe Frodo il cheama Findric acum. The End". Daca stiti vre-un joc care voua va pare genial la story dar prietenii vostri va zic "Ce porcarie! Elfi cu aripi care traiesc in lac" sau "Oamenii sunt o rasa mai antica decat dragonii? Vrajeala!" atunci exact asta ma intereseaza. Nu trebuie sa fie 100% originala, dar macar sa fie o parte din ea diferita de formula standard;

    - Multa varietate in arme si abilitati. Vreau sa simt diferenta intre o sabie si un topor, chiar daca jocul e turn based. Nu vreau un joc in care primesc 6 sabii care sunt 90% la fel, dar au o mica diferenta acolo.


    Motivul pentru care postez topicul asta e pentru ca am jucat si rejucat seria Souls de nu-stiu-cate ori si mai dureaza pana la Bloodborne. E posibil sa existe un indie game pe acolo pe undeva (motivul pentru care si postez asta la rubrica PC) facut de un tip intr-un garaj si de care au auzit foarte putini care sa includa unu sau mai multe din aceste elemente. Seria Souls o folosesc ca un exemplu pentru include toate elementele mentionate mai sus, dar nu trebuie ne-aparat si jocul recomandat de voi sa fie la fel.

    PS: Jocul poate fi modern sau futuristic, nu neaparat fantasy.


  2. #2 SP
    Member pufy's Avatar

  3. #3 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Gothic 2 in intregime, Risen (pana la ultimul capitol, moment in care devine foarte repetitiv).
    +1 pentru Vampire.

  4. #4 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Kingdoms of Amalur: Reckoning, seria The Elder Scrolls (in special Morrowind, Oblivion, Skyrim) - daca o sa le joci pe PC adauga neaparat mod-uri, vei fi surprins in mod placut de rezultat.
    Ar trebui sa arunci un ochi si aici: Top 100 RPGs of All Time.

  5. #5 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Quote Originally Posted by Csander View Post
    Kingdoms of Amalur: Reckoning, seria The Elder Scrolls (in special Morrowind, Oblivion, Skyrim) - daca o sa le joci pe PC adauga neaparat mod-uri, vei fi surprins in mod placut de rezultat.
    Ar trebui sa arunci un ochi si aici: Top 100 RPGs of All Time.
    Kingdoms of Amalur l-am incercat aseara ca il avea prietena pe PS3 cu ideea "I'm going to enjoy this" dar apoi ma loveam de cate o chestie prost facuta si ziceam "e ok, e ok, I'll just keep going" pana la punctul la care nu am mai suportat. Which is a shame pentru ca imi place mult art style-ul si pare misto ca gameplay.

    Skyrim...am incercat acum ceva vreme si nu mi-a placut, dar poate o sa il mai incerc o data. (am inteles ca inceputul e cea mai prost facuta parte din tot jocul si e posibil sa imi placa mai tarziu)

    Din pacate nu o sa le joc cu moduri pentru ca am o problema morala impotriva lor, dar o sa joc varianta vanilla. Skyrim il are un prieten, poate il imprumut de la el.


    Vampire am tot auzit de el, si desi nu prea ma incanta problemele tehnice, o sa ii dau o sansa. Gothic 2 si Risen nu le-am jucat dar am jucat Gothic 1 si Risen 2. Desi Risen 2 nu mi-a placut, multi mi-au zis ca primul e mai bun, so I'll try that, iar Gothic 2...nu am idee de ce nu l-am jucat pana acum avand in vedere ca primul Gothic mi-a placut mult.

    Btw, ce parere aveti de Shadowrun Returns? L-am primit gratuit pe Steam, de la munca, dar inca nu am apucat sa il joc.

  6. #6 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    Dragon's Dogma Dark Arisen- PS3/Xbox360. O sa regasesti multe elemente( atmosfera in pricipal ) din Dark Souls mai ales in Bitterblack Isle ( "dungeon" care a venit odata cu expansion-ul). Probabil cel mai bun joc lansat de Capcom in ultimii ani. Recomand ! :


  7. #7 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Quote Originally Posted by Clopotarul View Post
    Dragon's Dogma Dark Arisen- PS3/Xbox360. O sa regasesti multe elemente( atmosfera in pricipal ) din Dark Souls mai ales in Bitterblack Isle ( "dungeon" care a venit odata cu expansion-ul). Probabil cel mai bun joc lansat de Capcom in ultimii ani. Recomand ! :
    Pe asta nu il am, altfel il incercam de muuuuuulta vreme. Am auzit multe chestii bune despre el (desi nu prea mi-a placut demoul dar then again, jocurile de genul asta au demouri nasoale, as ca nu judec jocul full dupa o mostra mica)

    O sa il cumpar, versiunea cu Expansion cu tot. Can't wait to pick it up and play it.

    A, si un pre-emptive strike pentru viitor, daca cineva vrea sa recomande Lords Of The Fallen, don't bother, am aflat deja de el aseara si il cumpar sigur pe PS4.

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Recomand si eu Dragon's Dogma. Acum sunt si eu curios de Vampire, nu l-am jucat.

  9. #9 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Vampire: The Masquerade - Bloodlines este un joc superb, l-am jucat cateva luni bune cand s-a lansat. As da orice pt un hd remaster la el, eventual pentru console.

  10. #10 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Acum instalez Risen 1, il avea prietena pe Steam.
    Sa vedem cum e.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 01-02-2011, 23:25
  2. Cum se numeste PC Action RPG-ul asta ?!? By Enthroll in forum Jocuri PC
    Replies: 13 Last Post: 05-12-2010, 17:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts