Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: (JP) Visual Novel Club

  1. #1 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar

    (JP) Visual Novel Club

    Am prins gustul lor si le ador, sincer cred ca sunt mediumul meu favorit de entertainment. Asa ca m-am gandit sa fac un topic despre ele in caz de sunt si alti pasionati.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    As dori sa incep cu opera mea favorita, Maji de Watashi ni Koishinasai:



    Ador acest visual novel si acum il reparcurg pentru a doua oara (uite asa mi se duce timpul liber pe 4 saptamani ), caracterele sunt foarte bine realizate find pline de viata, unele scenarii (rute) sunt previzibile dar comedia este de aur (devedind de multe ori chiar ridicol, dar in sensul bun al cuvantului ), iar alte rute (precum ruta mi-a favorita agave) sunt pline de intrigi si plot twist-uri. Vorbind de Agave, (ruta secreta din Majikoi) nu m-am rabdat si am inceput cu ea (avand salvariile la indemana), aceasta ruta contine multa intriga si plot twist-uri, ca sa nu mai pomenim ca pune in evidenta si multe din caracterele secundare, in plus o ador pe Tatsuko (she makes me feel warm and cozy) :3:



    Mi-a trebuit tot weekend-ul sa o termin, but it was wonderful XD. Acum parcurg ruta principala (Momoyo):



    Ma va tine ocupat toata saptamana asta dupa scarbici .

    Motivele pentru care ador aceasta opera atat de mult sunt:

    -caractere excelent realizate.
    -foarte multe rute si optiuni.
    -fun.
    -cand trebuie poate oferi si intriga si o poveste buna.
    -ma face sa trec prin multe stari, de la exciment la tristete .

    Bonus cateva screen-uri:
    Attached Images Attached Images untitled-01.jpg untitled-02.jpg untitled-03.jpg untitled-04.jpg untitled-05.jpg untitled-06.jpg untitled-07.jpg untitled-08.jpg untitled-09.jpg untitled-10.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu n-am inteles, e un joc sau o serie de jocuri, click based, in care conteaza deciziile pe care le faci pentru a progresa in poveste? Adica asta am dedus din poze, din trailer pare serial de anime, din ce scrii tu n-am prea inteles ce e si din poze pare ca e un joc ceva

  3. #3 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Hmm... cred ca mai bine raspund cu subpuncte, cred ca am fost umpic prea agitat in primul post :


    -Video-ul este defapt doar un opening, iar desi Majikoi este intradevar o serie, opening-ul apartine primului visual novel din serie (voi vorbi mai tarziu si despre restul ).
    -este intradevar click based, unde deciziile pe care le faci te vor ajuta sa progresezi in poveste (dar aceste decizii vor influenta si anume ce ramura din poveste vei urma).
    -in Majikoi S (sequel-ul de la novel-ul postat mai sus) intradevar pentru unele scene de actiune se folosesc scurte animatii.

  4. #4 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Iti recomand Steins Gate daca nu l-ai citit deja, jocul e highly praised si pe buna dreptate, cu greu gasesti o poveste mai inteligenta. Bonus, se gaseste si pe Playstation, nu doar PC.

  5. #5 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Mersi, dar din pacate am vazut anime-ul, si astept sa treaca putin timp pana sa ma apuc.

  6. #6 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    In ultimul timp m-am axat mai mult pe Visual Novel-uri (sucker for romance), unul din titlurile cele mai asteptate de catre mine ca sa fie traduse a fost Dracu-Riot:



    Pe scurt, oficial in universul dracu-riot a fost facuta o insula artificiala unde ca experiment este permis gambling-ul si chiar si bordele legal, un fel de Las Vegas japonez, dar defapt aceasta insula ascunde un secret, este o insula unde vampirii convietuiesc cu oamenii, o societate experimentala, protagonistul este invitat de catre un prieten pe aceasta insula, in mod original el credea ca este pentru relaxare si putina distractie, dar in scurt timp afla ca prietenul lui are alta intentie pentru aceasta vizita, sa scape de virginitate intr-unul din bordele, dar din cauza unui incident protagonistul ajunge sa devina vampir, si uite asa incepe noua lui viata pe insula.

    Intial, s-au mai bine la prima ruta Miu:



    Nu parea sa se ridice la nivelul asteptarilor, nu pot sa spun exact ce, dar nu m-a prea acaparat la inceput, in schimb...

    La ruta lui Rio:



    Care a fost favorita mea, si la ruta lui Elina:



    Am fost pur si simplu captivat de acest visual novel, deasemenea si rutele lui Asuza si cea secreta au fost captivante, doar cea cu Miu a cam lasat de dorit, in cele din urma totusi a fost o experienta placuta ridicandu-se la nivelul asteptarilor, il recomand cu caldura.

    Dupa Dracu-Riot a urmat Noble Works:



    Am continuat cu noble works deoarece este facut de cei ce au produs si dracu-riot, fiindca mi-a placut stilul lor. In noble works protagonistul (un tip care a prestat diverse tipuri de servicii) ajunge sa fie dublura unui bogatas cu probleme de sanatate din doua motive:

    1. Pentru ca originalul sa nu mai fie tinta rapitorilor
    2. Pentru ca originalul sa nu aiba probleme la scoala din cauza absentelor (sa nu fie retinut un an).

    Asfel pana cand bogatasul isi face operatia si se recupereaza protagonistul merge in locul lui la o scoala de prestigiu, unde va interactiona cu diferite fete si persoane.

    Pentru moment am terminat 3 rute:

    Nagamitsu Maya:



    Care cu siguranta va ramane favorita mea, Maya find fiica unui boss yakuza. Am fost captivat de aceasta ruta de la inceput pana la sfarsit.

    Dupa a urmat o profesoara, Yasutsuna Hotaru:



    Ca sa fie sincer aici am fost dezamagit, dupa ruta comuna tot cu ce m-am ales a fost un H-scene, nimic mai mult...

    Si ultima Masamune Shizuru:



    La inceput ruta aceasta m-a enervat, desi se indragostise de Shizuru protagonistul a dorit sa o lase bogatasului dupa ce acesta se recuparase din cauza statutului sau social si pentru diferite interese corporatiste, asta m-am enervat la culme, totusi pe parcurs lucrurile se schimba (cum, nu am sa spun ), si in cele din urma am adorat si aceasta ruta.

    M-am decis totusi sa fac o pauza de Noble Works pe moment, si am sarit la Chrono Clock:



    De ce ? Pentru ca si aceasta nuvela are o ruta cu o fiica de yakuza XD.

  7. #7 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Am parcurs 1 ruta in Chrono Clock, a fost okay ruta lui Makoto (fica de yakuza) nu m-a impresionat, dar nici nu pot spune ca ma deranjat, cea mai mare problema totusi este traducerea groaznica, traducerile oficiale sunt mai rele decat cele fan made cand vine vorba de VN-uri... cea ce este cam trist... introducerea de injuraturi si slang-uri americane strica atmosfera mult... In momente ca acestea ma bucur ca inteleg cat de cat japoneza...

    ----------------------------------

    In cele din urma m-am decis totusi sa trec la altceva, asa ca m-am apucat de Koiken Otome:



    Cu siguranta sunteti familiari din anime-uri cu elementul super power si academiile care antreneaza stundentii in legatura cu puterile lor, cu un protagonist cu un element unic si cu harem-ul ce se formeaza in jurul lui, in mare cam despre asta este vorba, traducerea si atentia la detalii este buna, am terminat ruta lui Touko:



    Foarte draguta , am adorato, abia astept sa trec si la celelalte!

  8. #8 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Am terminat si ruta principala, adica ruta lui Akane:



    A FOST SUPERBA!

    Am adorat povestea, punctul culminant a fost excelent executat, si sfarsitul perfect! Deasemenea Akane a fost un caracter atat de dragalas! Sincera, draguta, silitoare :3, am indragit mult aceasta ruta!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Wake up Club By mhn3a in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 0 Last Post: 29-11-2015, 01:27
  2. Replies: 0 Last Post: 30-05-2012, 08:52
  3. Replies: 0 Last Post: 11-03-2012, 02:02
  4. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 13:53
  5. Concurs Microsoft- Visual Studio 2010 By ciypriyan in forum Offtopic
    Replies: 2 Last Post: 06-05-2010, 21:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts