Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 47 of 49 FirstFirst ... 37 45 46 47 48 49 LastLast
Results 921 to 940 of 977

Thread: Probleme si solutii PC

  1. #921 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din cate vad eu acolo, nu ai alt chip USB3 decat cel de la Intel. Speram sa ai un Renesas ceva, ca aveam acces la beta drivers... dar la Intel, cam ce vezi si tu, vad si eu. Stai totusi sa arunc o privire....

    Later edit: Mda, din cate vad ultimul driver pt. chipset din seria 7 e vechi de cand era bunica fata (1.0.10.255 WHQL e de prin 2014)... si nici nu cred ca vor updata.

    Stii ce ai mai putea incerca? Sa bootezi ori de pe un Windows Unnatended (daca ai ceva de genul asta) sau de pe vreun Linux bootabil, si sa copiezi si de-acolo. Daca acolo merge OK, asa iti dai seama ca ai o problema cu driverele sau instalarea de Windows. Daca si acolo merge prost, mai trebuie sa-l testezi si la altcineva... si atunci poti sa tragi concluzia.

  2. #922 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mie mi s-au stricat cateva interfate de USB 3.0 din cateva HDD-uri externe, poate fi si asta de vina, nu neaparat cablul in sine care e destul de solid. Bine, eu pe majoritatea le-am si desfacut de n ori si schimbat intre ele de atatea ori incat nici nu mai stiu care de unde e, dar cred ca interfata aia de sata spre usb 3.0 are mai mult sanse sa se strice decat cablul sau hdd-ul.

    Cam 80+ ating cu unul din ele la fisiere mai mari. Ar merita un test cu CrystalDiskMark pe acel HDD sa vedem ce reuseste el.
    Attached Images Attached Images test.jpg

  3. #923 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Mâine mai încerc, mă bag la somn, mulțumesc băieți

  4. #924 SP
    Member Rukax's Avatar
    Am întâmpinat azi o problemă, mi-a dispărut un folder cu documente importante de pe Desktop. Nu știu dacă azi, însă eu de-abia acum am observat. Nu are nimeni acces la laptop, viruși nu cred că am, deci habar nu am de la ce (decât dacă nu l-am șters eu din greșeală, deși mă îndoiesc). Restul folderelor sunt la locul lor. Există vreo șansă să pot recupera folderul respectiv? Ce aș putea face? Mulțumesc anticipat!

  5. #925 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    1. pp ca ai incercat un simplu search pe hdd poate l-ai mutat (drag and drop) din greseala si nu ti-ai dai seama
    2. daca exista posibilitatea sau suspiciunea ca ar fi sters un soft pentru recovery (in caz ca n-ai scris peste sectoarele alea de pe hdd ai sanse mari sa recuperezi cam tot) - https://www.piriform.com/recuva

  6. #926 SP
    Member Rukax's Avatar
    ^Am încercat cu Recuva însă nu a mers. Am găsit un document din folderul respectiv și scria în dreptul lui Unrecoverable.

    // I-am dat totuși recover, dar nu mi-l deschide "The file cannot be openned because there are problems with the contents"

    Mulțumesc pentru răspunsuri!

  7. #927 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate Rukax asta inseamna ca a fost scris deja peste sectoarele unde aveai fisierul

    Referitor la "virusi nu cred ca am", sper ca esti sigur de asta. Scaneaza cu Kaspersky Internet Security (pune macar un trial) si iti recomand sa scanezi si cu MalwareBytes. Chiar sunt curios ce gasesti... ca fisiere asa din senin nu dispar.

    P.S. Incearca sa dai si un chkdsk la disk... sa nu ai probleme cu BAD-uri sau alte alea (eventual arunca un ochi in SMART - vezi cu CrystalDiskInfo). Bafta!

  8. #928 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Am un mouse Razer Deathadder si de cateva zile a inceput sa faca figuri: cateodata face double click in loc de unul singur. Devine foarte enervant la un moment dat. Daca ma duc cu garantia la MediaGalaxy o sa faca ceva?

  9. #929 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ar trebui sa ti-l schimbe... e o problema arhicunoscuta.

    Daca nu, cauta pe net... gasesti omicroane la pret decent. Ti-l desfaci si ti-l rezolvi singur

  10. #930 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Am de cateva zile probleme cu PC-ul, se blocheaza random si dupa ce il restartez imi apare un mesaj care-mi zice ceva in genul "Reboot and Select proper Boot device". Am banuit ca SSD-ul este stricat, asa ca am facut niste teste cu un soft care nu pare sa fie in regula.

    Nu prea ma pricep, asa ca am atasat doua screenshot-uri. Este mort SSD-ul sau este idiot softul? Thanks

    L.E: Am facut clean install de Win 8.1, inainte aveam Win 10.
    Attached Images Attached Images capture.png 2.png

  11. #931 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    1. verifica daca ai cablu sata bine infipt/ evetual schimba cablu sata) sau portul daca e posibil

    2. daca ai overclock - treci la bios defaults

    3. daca ai mai multe module ram scoate si alternativ lasa doar cate unul infipt si testeaza sistemul pentru 1 zi

    bafta

  12. #932 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    Buna ziua! Am cumparat azi acest HDD extern de la emag: HDD extern WD Elements Portable, 1TB, 2.5", USB 3.0, Black - eMAG.ro
    L-am pus prima data la laptop si a mers fara probleme. L-am pus apoi la smart tv ca sa folosesc functia LG Time Machine. A mers si aici fara probleme. Cand l-am pus inapoi la laptop am dat peste o problema. Imi arata in coltul din dreapta jos ca dispozitivul e conectat, dar nu imi arata HDD-ul in Computer. Am incercat de mai multe ori si dau peste aceeasi problema: nu pot accesa HDD-ul de pe laptop. L-am pus inapoi la tv si merge perfect. A mai intampinat cineva astfel de probleme?

  13. #933 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Click dreapta pe my computer > Manage > Disk Management > HDD-ul ar trebui sa apara acolo dar fara litera - click dreapta pe hdd > Change Drive Letter and Path > Alege o litera de la sfarsitul alfabetulu (sa zicem X, Y sau Z) si apoi OK

  14. #934 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    Am dat dar nu-mi da voie sa selectez Change Drive Letter and Path. Imi apare "sters" scrisul.

    ---------- Post added 23-07-2016 at 21:48 ----------

    Am reusit in cele din urma. Dupa ce am dat la Disk Management am dat click dreapta pe tabelul din dreptul HDD-ului. Am dat Delete Volume. Dupa ce s-a schimbat culoarea in negru am dat iar click dreapta si New Simple Volume. Asa am reusit sa formatez HDD-ul si acum merge.
    Problema e ca daca dau click dreapta pe HDD in Computer imi da eroare. L-am deconectat, dar HDD-ul ramane afisat acolo fara memorie. Cred ca o sa-l folosesc doar la tv si atat.

  15. #935 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Am o problema cu software-ul Samsung Magician pt. un SSD: daca intru la Magician Info imi apare Currently installed version: Magician 4.5 si mesajul You have the latest version of Magician insa pe site-ul Samsung vad ca programul a ajuns deja la versiunea 4.9.7.
    De ce software-ul nu isi face automat update asa cum ar fi normal?

  16. #936 SP
    Junior Member CyberneticGOD's Avatar
    Nu te baza pe soft. dai uninstall , descarca ultima versiune si ai terminat. asta nu e o problema de postat,avand in vedere ca vizitele si traficu pe aici este redus,esti acceptat.

  17. #937 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Iti multumesc ca m-ai acceptat. Nu stiu ce m-as fi facut in caz contrar.

  18. #938 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Nu-i chiar problema, e doar o intrebare voi ce "aparat" folositi pt a sufla praful din PC? Am avut un aspirator vechi care avea functia de a sufla insa din pacate s-a stricat si am zis ca mi-as cumapra ceva mai mic (de mana) de care sa ma folosesc pe viitor.

    Stiti voi, voi ce folositi?

    Merci

    *p.s.

    Nu-mi recomandati pensule antistatice si prostii din alea ca nu-s genu care sa foloseasca asa ceva

    ---------- Post added 06-08-2017 at 16:55 ----------

    Am gasit asta, il iau si sanatate buna:

  19. #939 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu folosesc o pompita de curatat camere:
    Attached Images Attached Images giottos_cl1001_lens_cleaning_kit_with_343088.jpg

  20. #940 SP
    Member eastbason's Avatar
    Nu este ok si un spray cu aer comprimat?

    Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 47 of 49 FirstFirst ... 37 45 46 47 48 49 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 644 Last Post: 31-08-2023, 13:32
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Solutii montare ps4 in masina By Dan123456 in forum Auto & Moto
    Replies: 1 Last Post: 16-06-2020, 00:53
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts