Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: A new king is born - The 2nd gen i7 CPU

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    A new king is born - The 2nd gen i7 CPU

    Cum probabil multi stiati (sau asteptati), noile procesoare Sandy Bridge au iesit pe piata. Nu are rost sa fac un review atata timp cat altii au facut asta deja super amanuntit (vezi Core i5 2500K and Core i7 2600K review) insa as vrea sa comentez "ca romanu'" pro si contra pentru aceste procesoare. So, let's begin (mentionez ca ma refer la 2600K):

    Contra:
    - E de neinteles cum Intel s-a decis sa treaca la noi chipseturi, fortand utilizatorul sa-si achitizioneze o noua placa de baza. In cazul de fata, de la socket 1156 s-a trecut la 1155. Dap, ati citit bine, e vorba de un pin diferenta.
    - Noul chipset P67 tot nu stie USB3, producatorii fiind fortati sa foloseasca diverse solutii third party.
    - Nu cumparati nici-un procesor din seria Sandy Bridge daca nu este deblocat (seria K)! Overclockul este egal cu zero (sau aproape)! Pentru diferenta de 10-15 USD intre ele, cine achizitioneaza un non-K face o mare greseala.
    - Iarasi de neinteles este optiunea Intel de a include on die si un GPU. Oare nu inteleg ca pe seria de top nimeni nu folosesti video onboard? Nu ar fi o mare problema pt. ca oricum se dezactiveaza, dar... mi se pare useless si waste of time/space/money.

    Pro:
    - Compatibilitate cu vechile coolere, chiar daca e vorba de un socket diferit
    - Compatibilitate cu vechile kituri de memorie (chiar daca se suporta oficial chiar si 2133Mhz), si cu toate celelalte componente. Practic doar placa si procesorul trebuiesc schimbate in cazul unei treceri de la un P55.
    - 32nm in toata splendoarea... desi vorbim de acelasi TDP, am observat temperaturi cu aproape 20 de grade mai jos. Si asta la acelasi voltaj cu seria veche, si cu aproape 1000Mhz peste.
    - New Overclocking king! Pe aer sare de 4.5Ghz fara nici-un fel de probleme. Am vazut oameni care se "plangeau" ca nu pot sari peste 5Ghz pe aer... Vorba filmului: "This is MADNESSSSSSSS!"
    - Overclocking for noobies. Sincer, am ramas socat de usurinta cu care se face overclockul. Cu totul pe Auto, schimbat doar ratio (care e deblocat pe seria K), si de la 3.4Ghz a sarit la 4.5Ghz... 100% stable in Linx/Prime/etc... Repet, fara tweaks, overvolting... nimic. Practic Intel a rescris ghidul overclockului cu astfel de procesor. Nu te mai atingi de BCLK or anything else.
    - Pretul. Practic s-a pastrat acelasi pret cu seria veche. Sau in fine, diferente mici de cate 10-20USD, care le pun mai mult pe seama unui "new entry".
    - Performanta. Am ramas socat sa vad un CPU cu o optimizare atat de buna de memorie, incat cu Dual Channel DDR3 reuseste sa bata X58 care merge in Tri Channel. Pur si simplu multi au inceput sa rescrie benchmark-urile pentru ca P67 si Sandy Bridge au sarit prea mult in sus.

    Concluzie:
    Desi multi il vad doar ca pe un "remake" al seriei precedente... eu zic ca Intel a mai dat o mare lovitura pentru AMD. Si un mare castig pentru noi. Stiu, schimbarea si placii de baza face lucrurile un pic mai grele... insa odata facut pasul... "Nothing else matters".

    Daca aveti intrebari, doriti ceva extra detalii... let me know.
    Attached Images Attached Images core-i7-2600k-sandy-bridge.jpg p67a-ud7.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    heh.. cand am luat placa de baza a costat mai mult decat procesorul, Asus rampage extreme a fost vreo 1500 ron

    daca ai I7 deja nu se merita deloc sa treci pe sandy belle asta , pentru un upgrade geva mai serios este varianta de luat in seama.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca vrei cel mai rapid procesor Quad de pe piata, atunci "se merita"... Daca vrei cel mai overcloabil i7, atunci iarasi "se merita". Daca vrei cel mai bun raport "performanta/pret", atunci "se merita". Daca vrei cel mai "energy friendly" CPU, atunci "se merita". Daca vrei sa "bati" procesoare care si acum se gasesc la peste 1000 USD, atunci "se merita"...

    In final insa, e alegerea fiecarui utilizator... Cert este ca X58 si P55 nu mai sunt solutii de luat in seama. Nici ca pret, nici ca performante...

  4. #4 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    o singura chestie as avea de remarcat. ref GPU inclus, poate ca Intel i-a luat in calcul pe cei care vor un media center puternic. cine vrea asa ceva nu are nevoie de o placa video separata, iar pe de alta parte placile de baza cu chipseturi video incorporate nu sunt cine stie ce. in felul asta, poti sa faci o placa de baza aerisita, cu un form factor mic si sa lasi procesarea video pe seama CPU-ului. din punctul asta de vedere e ok.

    pe de alta parte, mai e segmentul userilor care vor un proc puternic, dar care nu se mai joaca pe PC. nu cred ca au luat decizia asta in necunostiinta de cauza. de obicei se fac niste studii de piata, se verifica cererile si necesitatile utilizatorilor, astfel incat produsul pe care il pun la punct sa corespunda cat mai bine. in concluzie, nu cred ca e o pierdere de timp si de bani din partea lor.

    anyway, si pe mine ma tenteaza ptr ca inca mai stau cu C2D E6600 (cu care ma descurc perfect), insa pe criza asta cred ca trebuie sa castig la loto ca sa iau si un proc, si o placa decenta si un kit de ram.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cine vrea un media center puternic (cum am si eu) si isi va cumpara un 2600K nu va lua NICIODATA in considerare placa video onboard. E ca si cand ti-ai dori un mare bottleneck in placa video... sau cum ar zice Borg-ul: "futile". Daca vrei un HTPC puternic si fara ditamai bottleneckul (desi e prezent bine merci si acolo), iti vei lua un i5-2300 - i5-2500 K, si nu un 2600K. E ca si cand ai zice ca ti-ai luat cel mai tare Porsche dar esti multumit ca ti-au dat "bonus" pneuri de Logan...

    Cat despre segmentul userilor cu proc puternic dar care nu se joaca pe PC... aici iarasi m-ai nimerit. Exact pt. "munca" am si eu nevoie. Si iarasi revin... ce nevoie as avea eu de GPU slab pe un procesor Quad cu HTT? Si care sa mai "fure" si din memorie? Si care sa consume curent si sa se incalzeasca in plus pentru ceva nefolosit... As fi preferat sa scada TDP-ul si numarul de tranzistori folositi (si automat si pretul).

    Stiu ca iti place sa postezi contra... dar daca citesti TOATE review-urile la 2600K, nu vei gasi unul in care sa nu se mire "Ce Dzeu cauta un GPU de 2 lei pe un procesor de TOP ?". Cat despre "studiile de piata", nu stiu despre ce vorbesti... intrucat este PRIMUL si SINGURUL procesor capat de linie care detine GPU integrat. Poate tu stii ceva ce restul muritorilor nu stiu...

  6. #6 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    nu imi place sa postez contra. imi place sa le arat oamenilor ca de multe ori exista mai multe perspective pe care ei ori nu le vad, ori le ignora intentionat (si o fac cu consecintele de rigoare).

    eu nu spun ca au facut neaparat bine ce au facut. si eu sunt adeptul segmentarii si in mod normal un GPU asa de slab nu ar avea ce cauta integrat intr-un CPU atat de puternic. eu doar am spus ca decizia de a implementa un GPU ar putea avea la baza o serie de studii de piata din care a reiesit ca exista potentiali cumparatori pentru o asemenea combinatie. in general, asemenea decizii au la baza o studii/analize din care reiese potentialul sau, dimpotriva, lipsa lui. cum nu avem de-a face cu o companie de 2 lei, banuiesc ca s-au investit ceva resurse in chestia asta, asa ca decizia de a integra un GPU nu cred ca e luata fara sa existe ceva cat de cat substantial si bine fondat.

    ref la media center, probabil e ceva ce nu inteleg eu. ce faci cu el, in afara de filme/muzica, ca sa necesite o placa video puternica? din punctul meu de vedere, daca ai un 4GB ram, un proc puternic ca sa rulezi orice HD la ora actuala si o iesire HDMI, pur si simplu nu cred ca mai ai nevoie de altceva.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Au facut studii pe naiba... cred ca au asamblat linia de wafere... si dupa ce au terminat-o si-au dat seama ca mai bine le fac pe toate la fel (cu GPU integrat) decat sa mai aduca modificari. Si uite asa s-a nascut primul super procesor cu placa video slaba integrata.

    Si referitor la media center... precum si la greseala facuta de Intel, vrei sa-ti arat cat de mult te contrezi aiurea pe baza incapatanarii tale? Hai sa-ti explic (dupa care te rog sa-ti ceri scuze public, pentru ca deja ma enervezi cand ma faci "ignorant intentionat"): i7 2600K are GPU integrat, da? Cine isi ia asa ceva, automat isi achizitioneaza si o placa de baza cu noul chipset (cel mai destept de la Intel), care este P67, da? Bon... domnu' h0stile (care le stiti pe toate)... si dupa ce-si ia CPU-ul cu GPU integrat si-l pune pe o placa de baza cu P67... la ce se uita la media center? La bec? La soare... sau la ce? Pentru ca P67 nu are iesiri video. Si o sa scriu cu bold/caps ca sa intelegi: P67 NU ACCEPTA GPU INTEGRAT! Motiv pt. care-ti trebuie placa video dedicata. Iti atasez si o poza cu outputurile de pe cea mai tare placa cu P67 in momentul de fata, sa-mi zici si mie pe unde legi tu TV-ul sau monitorul la HTPC...

    Acum intelegi? Astept scuzele...
    Attached Images Attached Images 3620.jpg

  8. #8 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    imi cer scuze ca te-ai auto-incadrat la cea de a doua categorie mentionata de mine. sincer sa fiu, eu consider ca tu faci parte din prima. majoritatea ideilor exprimate de tine sunt foarte bune, pacat ca sunt fixe si, de obicei, nu accepti si alta perspectiva de a vedea lucrurile.

    probabil era mai bine daca nu o mentionam, insa ceea ce am spus eu acolo facea referire la toata experienta mea de acest gen de prin 2000 pana azi si la toate panaramele pe care le-am intalnit pe parcurs (mai ales in vechea resedinta). sub nici o forma nu am intentionat sa te cataloghez ca "ignorant". inca o data, imi cer scuze pentru asta.

    inainte sa revin la discutia principala, mai am o observatie de facut, pentru ca se vede ca nici dupa atata timp, nu ma cunosti. motivul pentru care de multe ori lumea are impresia ca imi place sa fiu avocatul diavolului sau gica contra este ca eu nu judec lucrurile ca fiind bune sau rele, corecte sau gresite. toate sunt, pentru mine, puncte de vedere, iar fiecare persoana are propria sa normalitate (atat cat permite cadrul legal, bineinteles). rezulta deci ca ceea ce tie ti se pare anormal, mie poate mi se pare normal, si invers. asta nu inseamna ca daca tu acum ai dreptate, mai ai si maine. lucrurile se schimba. nimic nu e fix. ii opreste cineva pe Intel sa puna iesiri video pe urmatoarea generatie de chipseturi? nu i-a oprit nimeni sa faca tampenia cu GPU-ul integrat, asa ca nu cred ca se vor opri aici.

    revenind, stiam ca P67 nu are iesiri video (decat H67), insa intrebarea mea initiala era alta. daca iei orice CPU din seria asta si il pui intr-un media center, ce sens are sa mai pui si o placa video de 200-300EUR cand GPU-ul ala integrat isi face treaba cu orice HD/bluray? da, teoretic e un bottleneck, insa in masura in care el nu te afecteaza, atunci e ca si cum nu ar fi. bine, daca esti genul care e deranjat de scama neagra de pe covorul alb, atunci de acord, da acei bani in plus, instaleaza placa video si dormi linistit noaptea, insa recunoaste ca pentru asta o faci.

    pe de alta parte, nu cred ca Intel ajuns la nivelul la care e acum, bazandu-se pe decizii luate dupa ureche, pentru ca eu cam asta inteleg din ce spui tu. ca a fost ceva de genul, unde dai si unde crapa. nu stiu daca ai observat dar lumea s-a cam schimbat in ultimii trei ani si din ce in ce mai putini isi permit sa vina cu produse pentru care nu ar exista si o potentiala piata. nu stiu exact ce a stat in spatele unei astfel de decizii, cu toate ca daca am face o analiza mai atenta si am avea acces la niste statistici, nu ar fi foarte greu, insa sunt sigur ca nu au luat decizia de a integra un GPU fara sa-si faca niste calcule si fara sa sondeze cat de cat piata.

    cum ziceam mai sus, aceasta este doar o perspectiva de a vedea lucrurile. nu trebuie sa fii tu de acord cu ea, insa asta nu inseamna ca ea nu exista si ca nu poate sa ne dea o idee despre intentiile companiei, prezente sau viitoare.

    PS te rog nu te mai enerva asa. stiu ca nu iti face bine si nu asta e intentia mea, ori de cate ori ne contrazicem pe vreun subiect. stii ca mie imi place sa generez conflicte pentru a genera idei...si perspective. pacat ca de cele mai multe ori iei chestiile astea asa de personal...

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Intorcandu-ne la "oile noastre", e impresionant sa vezi cum reuseste un astfel de procesor sa bata la fund (la transcoding) pana chiar si cel mai rapid chip al momentului (cel din GTX 580). Mai exact, de vreo 8 ori mai rapid... That should mean something.

    Si pentru cei care tot nu cred ca e "waste of space" GPU-ul, va atasez si o imagine, ca sa vedeti ce minuni puteau fi adaugate pe CPU in locul jucariei... 6 cores maybe ? More L3 cache ? Grrr... Oricum, chiar si asa, e un CPU incredibil. De aproape o saptamana testez la el si nu-mi vine sa cred ce rezultate poate scoate. Btw, a venit si in Romania pe stoc, in case you're wondering: Procesor Intel� CoreTM i7-2600K SandyBridge, 3400MHz, 8MB, socket 1155, Box

    P.S. In primul tabel, prima intrare e un pic gresita... trebuia sa fie i7 2600K si nu i5 (nu exista i5 2600K, dar de la guru3d mai se accepta cate o mica greseala strecurata)... Mai multe detalii si full review aici: Core i5 2500K and Core i7 2600K review
    Attached Images Attached Images sandy_bridge_transcoding.jpg sandy_bridge_waste.jpg

  10. #10 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Nu pot sa vad a 2-a poza.
    Invalid Attachment specified. If you followed a valid link, please notify the administrator

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by djdanny View Post
    Nu pot sa vad a 2-a poza.
    Tocmai o re-uploadam. Acum e ok ?

  12. #12 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by GS0Ls View Post
    "Electromigration" este prezent pe orice alt CPU, chipset, etc... Din fericire, generatii noi de procesoare apar atat de repede, incat nici nu mai apucam sa vedem vechea componenta "murind". Oricum n-ai de ce sa-ti faci griji. Procesoarele au 3 ani garantie, placile de baza 2 ani... Se buseste ceva - schimbi.

    P.S. Problema este mai mare pentru chipurile SATA livrate inainte de 9 Ianuarie 2011. Avand in vedere ca in Romania de-abia au ajuns oficial acum vreo 2 saptamani cateva bucati... we don't really care

  14. #14 SP
    Member maniac360's Avatar
    Singura utilizare reala a acestui procesor cred ca este pentru un server VMware ESX/ESXi care-l poate folosi la maxim si poate duce mai multe VM-uri simultan la performante acceptabile.
    In rest toate testele sunt praf in ochi, pentru un utilizator de rand. La ce sa-l foloseasca?
    Da e adevarat, iti creste testosteronul cand vezi comparatia cu procesoarele precendente si cam atat.

    Monky, tie la ce iti trebuie performantele acestea pentru PC-ul de acasa si un C2D nu face fata? Faci zilnic "transcoding" la fisiere video mari? Sunt chiar curios.
    Daca il folosesti la locul de munca si ai un acces la un DB, incearca sa faci un index pe o tabela mare sau calculeaza factorialul unui numar mare (de ex 10^6) si-o sa vezi ca adevarata crestere de performanta e mult mai mica decat arata acele programe de benchmark.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    maniac360: la unii care se joaca o fi vorba de testosteron... pe testele mele, orice castig, chiar si de 10%, inseamna more time for other projects. De exp. la 20 ore de munca (sa zicem rendering sau ceva simplu gen arhivare sau optimizare baze de date - PC-ul meu functionand 24/7), un 10% castigat inseamna 2 ore eliberate. 2 ore in care pot sa fac orice altceva (sau sa le consider free time). Si nu, C2D pt. mine e istorie de ceva timp... diferentele sunt atat de mari intre ele incat deja vorbim de peste 100% castig.

    P.S. Daca vrei CPU de server eu zic totusi sa mergi pe un Xeon sau Dual Xeon... nu i7.

    P.P.S. Daca la tine diferentele de performante sunt atat de mici, probabil ai bottleneck fie in sistemul de fisiere si accesul la HDD (get a SSD or a super fast RAID), fie in memorie (atat C2D cat si i-urile fiind arhicunoscute a fi foarte dependente de bandwith-ul memoriei - mult mai dependente decat de latenta memoriei).

  16. #16 SP
    Member novi's Avatar

    Wink

    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    anyway, si pe mine ma tenteaza ptr ca inca mai stau cu C2D E6600 (cu care ma descurc perfect), insa pe criza asta cred ca trebuie sa castig la loto ca sa iau si un proc, si o placa decenta si un kit de ram.

    Si eu tot un E6600 am si m-am gandit la un upgrade.Am luat un ASROCK P67 PRO3 si un kit 4 GB DDR 3!Mai astept un procesor!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. A new Arcade Stick is born By Taw in forum Console Club
    Replies: 218 Last Post: 15-07-2015, 06:15

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts