Va salut. De curand mi-am vandut camera video, un model Sony din 2006 cu caseta miniDV din cauza utilizarii complicate.

Dispun in momentul actual de un buget de aproximativ 800 RON si m-ar interesa sa achitizionez una noua. Problema e ca sunt felurite modele pe piata, si am ramas confuz.

Sistemul cu caseta miniDV era complicat pentru un utilizator de rand, cum sunt si eu, deoarece clipurile trase direct in PC aveau dimensiuni enorme (cateva minute insemnau un GB), si aveam nevoie si de o placa de captura pentru a face convertirea. Era de asemni obositoare folosirea casetei, deoarece nu puteam selecta ce clipuri doream si trebuia sa sa fac diferite miscari pentru a obtine ce doream.

Am vazut ca noile modele de camere video sunt putin diferite. Unele arata ca si cele vechi, altele au un aspect ciudat, de camera foto sau chiar telefon mobil.


Forma cu care sunt obisnuit


Un aspect nou care mi se pare putin ciudat


Am vazut de asemeni ca aceste camere micute pot filma HD, pe cand cele mai mari......nu precizeaza asa ceva. Care este explicatia?

De asemeni, cum ramane cu spatiul de stocare? Majoritatea au suport de card, dar ma intreb eu, pe un card de 4GB cate clipuri de zece minute filmate la calitate buna pot incapea? Obisnuit pe sistemul vechi, am tendinta sa cred ca e de neajuns un card.

Si o ultima intrebare, se pot face poze cu aceste camera? Cu cea cu miniDV faceam niste poze statice, de o calitate oribila, care se salvau sub forma de film static. Acum s-a schimbat situatia?

V-as ruga sa-mi dati si cateva exemple de modele de pe piata, in bugetul precizat.


Va multumesc.