Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Arctic Cooling Freezer 7 Pro Test Review

  1. #1 SP
    Junior Member Kramer's Avatar

    Arctic Cooling Freezer 7 Pro Test Review

    �n urma realizării mele inegalabile de a rupe picioruşele coolerului box,singura soluţie să fac PC-ul să meargă era să cumpăr un cooler nou pentru procesor - Intel Pentium 4 Prescott HT 3.2 Ghz.M-am decis asupra coolerului propus de AC,Arctic Cooling Freezer 7 Pro,achiziţionat de la PCGarage pentru 69,99 RON.
    Coolerul vine ambalat �ntr-o cutie de culoare neagră(1),�mpreună cu o h�rtiuţă cu instrucţiunile de dezinstalare a coolerului box şi instalarea celui nou plus un abţibild AC.7 Pro este destinat exclusiv platformei LGA775,varianta pentru platforma AMD fiind ceva mai ieftină,adică 64 Pro.Acesta vine cu un strat de pastă termoconductoare Arctic Cooling MX-2 preaplicat(2),astfel că nu trebuie dec�t pus pe procesor şi fixat �n placa de bază.Greutatea sa este de 520g iar dimensiunile sunt de 107 x 96,5 x 126,5 mm.Fluxul de aer este de 45 CFM iar rezistenţa termică de 0.17�C/W.Turaţia ventilatorului cu care vine coolerul poate fi controlată prin PWM,cu ajutorul plăcii de bază.Turaţia ventilatorului poate varia �ntre 900 RPM şi 2500 RPM.
    El include 6 heatpipe-uri din cupru şi 42 de lamele din aluminiu.Ventilatorul,de 92 mm,este montat pe suporţi de cauciuc pentru a nu transmite vibraţiile.Talpa coolerului este aproape perfect dreaptă,nu am stat să verific acest lucru doar ochiometric.
    Sistemul de test este alcătuit din :

    Placă de bază : ASUS P5GD2 Deluxe
    Procesor : Intel Pentium 4 Prescott HT 3,20 Ghz
    Memorie : Kingmax DDR2-533 2 x 512 MB 4-4-4-9 2T
    Placă video : Sapphire HD3650 DDR3 256/128
    HDD : Seagate Barracuda 7200.7 120 GB 7200 RPM
    PSU : Thermaltake Xaser III Silent PurePower 480W
    OS : Windows XP Professional Service Pack 3
    + coolerul,�ncă un ventilator care scoate aerul din carcasă şi 2 unităţi optice.

    Metodele de testare au fost :
    -pe perioada testelor,turaţia ventilatorului de la Freezer am menţinut-o peste 2200 RPM;
    -am testat at�t cu ventilatorul exhaust la 4xxx RPM c�t şi cu acesta la 1xxx RPM;la fel am procedat şi cu ventilatorul sursei
    -am stresat procesorul şi memoriile timp de 6 minute şi o secundă cu Orthos Blend;
    Am �ncercat şi niţel OC,�nsă ori �s eu n00b,ori am prins un procesor fără prea mari capacităţi de OC,dar de 3,447 Ghz,adică FSB 215 n-am reuşit să trec nici cu voltaj 1,5v,asta cu 5-5-5-15T şi 1,9v voltajul memoriilor,respectiv 1,6v voltaj NB.

    După cum se poate observa şi din poză,am cam tremurat la montarea coolerului deoarece coolerul,mai precis ventilatorul acestuia,abia a �ncăput de NB.S-a dovedit �nsă că nu era chiar aşa de puţin spaţiu,iar coolerul totuşi a �ncăput fără nici o problemă.(3)
    Folosind aceeaşi pastă,Arctic Cooling MX-2,cu coolerul box,�n idle aveam 53 de grade iar �n full load �n jur de 70.Cu noul cooler,temperatura �n idle a scăzut p�nă la 40 de grade,iar �n full load nu depăşeşte 50 de grade.Repet,toate testele au fost făcute cu ventilatorul coolerului la pest e 2200 RPM.Ultima poză este testul cu Orthos Blend şi ventilatorul de exhaust şi cel de la sursă la turaţie maximă,unde temperatura nu depăşeşte 48 de grade.
    �n ceea ce priveşte silenţiozitatea,acesta e foarte silenţios,la mine sursa şi ventilatorul exhaust nu sunt deloc silenţioase.La 2500 RPM �l auzi,�nsă la turaţie mai mică cu siguranţă este foarte silenţios.Pentru mine,e silenţios şi la 2500 RPM.Spun asta pentru că �ncă nu am apucat să-l testez la turaţie minimă,�n cur�nd o să revin şi cu aceste teste.
    Eu sunt foarte mulţumit de cooler,�n sf�rşit mi-am atins ţelul,cel de a readuce procesorul la 40 de grade �n idle.Cum am mai spus-o,pe mine nu mă deranjează deloc la ureche,şi �n acelaşi timp este foarte eficient.La ce preţ are,este unul dintre cele mai bune coolere �n ceea ce priveşte raportul performanţă/preţ.
    �n ceea ce priveşte capitolul unde ne doare pe toţi,adică...overclockingul,cum am mai spus-o,n-am reuşit să trec de 3,447 Ghz nici cu 1,5v �n CPU,1,9v �n RAM cu 5-5-5-15-5T şi 1,6v �n NB.Temperatura la frecvenţa de 3,45 era de aproximativ 42-44 de grade �n idle,şi cam 48-50 �n full load,cu Orthos Blend.Vă las să vă delectaţi cu poze!
    LE:�i sunt recunoscător celui care-mi spune şi mie cum pot modifica turaţia ventilatorului?�n BIOS am setat CPU Q-Fan - Enabled,am selectat PWM,iar la CPU Fan Ratio am pus 60% dar a rămas tot la 2200 RPM...şi altă opţiune n-am găsit prin care să modific turaţia...�n SpeedFan nu găsesc,need help !



    Attached Images Attached Images temp-idle-minim-cooler-maxim.jpg temp-idle-maxim-cooler-maxim.jpg orthos-fan-minim-cooler-maxim.jpg orthos-fan-maxim-cooler-maxim.jpg

  2. #2 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Si eu am aceasta bijturerie O am tot de la Pc Garage cam de un an, isi face super bine treaba, temperaturile pe timp de vara sunt aproape identice ca cele pe timp de iarna, iar la montare, mentionez ca a fost primul meu cooler montat, si l-am montat in mai putin de 5 minute, super usor. Nu am decat cuvinte de lauda despre acest cooler, e si silentios, nu ai ce sa-i cer mai mult, mai ales la pretul asta, e un best buy, recomand.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu e chiar o bijuterie, insa are un pret imbatabil pt. ceea ce ofera (65 RON). Din pacate, "amortizoarele" de cauciuc se "macina" in timp, singura solutie fiind achizitionarea altuia. Dar, repet, pt. ratio-ul performanta/noise/pret pe care-l are, este super.

  4. #4 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Pentru bani astia chiar isi face treaba cu brio.

  5. #5 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu e chiar o bijuterie
    Mie asa imi pare Stiu, sunt coolerele mai fitoase, Zalman, etc., dar asta nu m-a dezamagit, cel putin pana acum, si nu am nimic de zis impotriva lui

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by SpitFire View Post
    Mie asa imi pare Stiu, sunt coolerele mai fitoase, Zalman, etc., dar asta nu m-a dezamagit, cel putin pana acum, si nu am nimic de zis impotriva lui
    Fiecare cu ce-i place. Insa niciodata nici-un cpu cooler cu vent mai mic de 120/140 nu va primi termenul de "bijuterie". E prea mare noise-ul pt. un cooling eficient. Arunca o privire peste tabelul de mai jos, ca sa te convingi. Eu unul merg pe un Thermalright Ultra 120 eXtreme si imi place ca pot sa-mi pun cel mai silent ventilator, sau cel mai ok cu raport ratio noise/cfm. La Freezer, e fix. Adica il folosesti o perioada limitata (la mine n-a rezistat ventilator mai mult de un an oricum).

    Dar repet, pt. 65 ron, este exceptional. Dar nu "bijuterie". Bijuteriile sunt scumpe
    Attached Images Attached Images thermalrightultra-120extremecpucoolerrev-jmke-21588.png

  7. #7 SP
    Junior Member Kramer's Avatar
    Pentru overclockerii seriosi,silentiozitatea nu mai conteaza .

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Kramer View Post
    Pentru overclockerii seriosi,silentiozitatea nu mai conteaza .
    Well, in cazul asta ma consider overclocker neserios... pt. ca la mine silentiozitatea conteaza. De obicei imi tin procesorul cu aproximativ 800-1Ghz mai sus, iar coolerele din sistem le aud doar daca ma apropii cu urechea de ele.

  9. #9 SP
    Junior Member Kramer's Avatar
    Ca ai dus procesorul la o frecventa mare,o temperatura relativ mic in full load iar ventilatoarele sunt silentioase nu inseamna ca nu esti un overclocker serios.
    Pe cine intereseaza sa stoarca ultima picatura din componentele sale,evident nu il mai intereseaza asa ceva - asta daca componentele sunt capabile.Cu cat frecventa FSB-ului e mai putin marita,cu atat utilizatorul se asteapta ca ventilatorul sa fie mai silentios.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mi-aduc aminte de vremurile in care alergam dupa cele mai rapide ventilatoare de 80... no matter what. Cel mai rapid avut a fost un Delta de 80mm, 7000-7400 RPM. Practic daca-l puneai pe masa isi lua zborul. Dar auzeau si vecinii cand decola avionul Acum am imbatranit... vreau liniste si un overclock in asa fel incat sa ma tina 24/7 (eu nu inchid niciodata sistemul meu principal), si sa fie cat de cat linistit (pt. ca lucrez mult noaptea, si fara liniste nu pot lucra ok)... Eeeh, ce vremuri

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts