Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Sfaturi Achizitie Laptop

  1. #1 SP
    Senior Member Danny's Avatar

    Sfaturi Achizitie Laptop

    Am nevoie de cateva sfaturi pentru un laptop. Bugetul e undeva pe la 4.000 Ron.
    O sa fie folosit de o fata, ea a pus ochii pe un Sony Vaio Seria C (roz,rosu). Laptop Sony Vaio VPCCA3S1E/R cu procesor Intel� CoreTM i3-2330M 2.20GHz, 4GB, 500GB, AMD Radeon HD 6470M 512GB, Microsoft Windows 7 Home Premium, Red VPCCA3S1E/R.EE9 - eMAG.ro

    Nu stiu ce detalii sa ma dau, il foloseste pentru muzica, yahoo, facebook, photoshop, filme, etc. Vechiul laptop nu mai face fata...

    Merci !

  2. #2 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Acu serios, laptop la 4000 pt muzica si facebook ?!
    Sa-si ia un i3 sub 2000lei si 'rupe' tot ce vrea ia.

  3. #3 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Asta e bugetul pus de parinti, ce vina am eu?

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din momentul in care a spus "Photoshop" deja a trecut in alta liga. Ii recomand din start i5 in locul i3-ului (stie Turbo si are acelasi TDP), iar pt. Photoshop mai multe core-uri spun mult. 4GB RAM minim... iar daca isi doreste spatiu mult, ii recomand acest model: Laptop Asus K53SC-SX221D cu procesor Intel� CoreTM i5-2430M, 2.40GHz, 4GB, 750GB, nVidia GeForce GT 520MX 1GB, Free DOS K53SC-SX221D - eMAG.ro

    Am testat seria acum cateva zile, si am ramas impresionat de cat de silent este si cat de rece (fata de concurenta, in special Sony Vaio). Chiar daca este Free DOS, vine cu disk de instalare pt. toate driverele si aplicatiile necesare pt. Windows 7 pe 64bits (pt. 32 gasiti la Asus pe site). Bateria tine upto 4:30 ore (in mod Office). Placa video dedicata (GeForce GT520 MX cu 1GB) intra doar cand este necesar. Are touchpad multitouch si marele sau avantaj este carcasa de aluminiu si asezarea componentelor in asa fel incat sa se disipe mai bine caldura. Daca mai doresti detalii despre el, please let me know.

    Daca tine neaparat sa ia ceva rosu, atunci ii recomand acest model: Laptop Dell Vostro 3550 cu procesor Intel� CoreTM i5-2430M 2.40GHz, 4GB, 500GB, AMD Radeon HD 6630M 1GB Graphics, Free DOS, Red DL-271969822 - eMAG.ro care are avantajul ca vine cu HDD de 7200 RPM (fata de Asus care vine cu 5400RPM). Case-ul este deasemenea metalic, constructia impecabila.

    Ambele au USB 3.0, HDMI, retea gigabit, WiFi n. Dell-ul are in plus si eSATA, iar Asus-ul are avantajul tastaturii de tip chicklet (ca la Apple). In plus (sau in minus, in functie de preferinte), Asusul are si tastatura numerica. Dell-ul in plus are si optiunea de a se lumina tastatura. Calitatea ecranului este cam la fel, benchmark-urile sunt extrem de apropiate (culmea, chiar si la HDD-ul de 7200 RPM). La Asus mi s-a parut un pic bizar click-ul de la touchpad. Sper sa reziste bine in timp

    In speranta ca ti-am fost de ajutor (cu modele care se incadreaza si-ti raman si bani - eventual de un Windows 7 pe 64bits si o licenta de Kaspersky Internet Security)... iti doresc bafta la cumparaturi! Nu uita cand cumperi sa intri de pe bannerul nostru cu emag de pe homepage... mai ajuta si site-ul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Sfaturi achizitie By drix in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 1 Last Post: 16-10-2014, 08:26
  2. Sfaturi Achizitie PS3 SLIM SH By j0cher90 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 5 Last Post: 03-12-2013, 09:22
  3. Sfaturi achizitie consola By nomad1206 in forum Console Club
    Replies: 3 Last Post: 30-06-2013, 21:29
  4. Sfaturi Achizitie Laptop By dragos_mihaiy in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 07-01-2012, 10:02
  5. Sfaturi Achizitie Laptop By dragos_mihaiy in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 01-10-2011, 23:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts