Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 50 of 50

Thread: Recomandare laptop

  1. #41 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Ca tot suntem la capitolul recomandari, am inceput sa imi caut un laptop nou care sa imi satisfaca nevoile pe urmatoarele programe: Photoshop, After effects, Premiere (HD, Full HD). Dupa ceva timp pe internet, am gasit configuratia asta: HP Promotie cu stoc limitat! Laptop HP Pavilion g6-2305sq (Intel Core i7-3632QM, 15.6", 8GB, 1TB, Blu-Ray ROM, AMD Radeon HD 7670M@2GB, USB 3.0, HDMI) Laptop-uri HP Pavilion g6-2240sq Fl...

    Am comparat configuratia pe CPUBOSS si gpuboss si nu sta rau nici cu placa video nici cu procesorul... singura mea dilema vine la capitolul fiabilitate. Magazinul respectiv ofera 2 ani garantie si 1 an pt baterie, dar pe mine ma intereseaza sa aiba racirea indeajuns de ok incat sa nu ma tarai cu el prin service, pierzand timp si bani pe parcurs... Ce parere aveti?

  2. #42 SP
    Admin MonkY's Avatar
    trickz... stiu ca tu esti si pasionat de fotografie, daca mai faci si editari video... ti-as recomanda sa incerci sa arunci o privire pe ceva produse de la Apple. Chiar si un SH sau model mai vechi... Trust me, Photoshop pe un MacBook de acum 2-3 ani fuge pe langa un notebook cu Windows si cel mai al dracu' i7. Nu degeaba toti maniacii cu grafica/design folosesc Mac-uri... Daca reusesti sa pui mana pe ceva mai nou la pret bun, go for it! N-o sa regreti!

  3. #43 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Multam de pont, stiu cum functioneaza programele astea pe OSX, ca asta folosim la facultate. Din ce m-am uitat, totusi, pe macuser, nu am gasit nimic in bugetul meu care sa nu aiba multi ani sau probleme cu bateria... dar mai caut pe seara, poate a aparut ceva nou

    ---------- Post added 31-07-2013 at 23:59 ----------

    Update: am prospectat piata si sub 30 milioane nu gasesc decat cateva Macbook Air cu i5 si Macbook Pro cu Core2Duo, rar un i5... care nu cred ca s-ar descurca la fel ca un laptop nou.

    Exemplu:
    MacBook AIR 13.3' 1.7GHz Intel Core i5 2557M 4 GB RAM Intel HD3000 2600 RON
    MacBook Pro 13" 2,3Ghz Intel Core i5 4Gb ram DD3 Intel HD3000 2600 RON

  4. #44 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai vad ca la MacBook Pro 13" ai scris ca e cu 2.3Ghz i5. Cu 4GB RAM (daca nu ma insel la versiunile mai vechi poti sa upgradezi RAM-ul). La 2600 RON daca nu are niciun defect... e chiar OK. Din pacate, pierzi partea de gaming... HD3000 nefiind capabil decat pentru joculete mai slabute.

  5. #45 SP
    Senior Member Alexandru's Avatar
    Monky: Mersi mult pentru ajutor.. cred ca o sa-l cumpar pe acesta. Sper sa n-am probleme cu incalzirea, dar totusi o sa-i cumpar si un cooler pad - nu stiu cat de eficiente sunt, dar o sa-l folosesc doar cand il fortez mai tare. Ma gandeam sa cumpar un SSD de 250 de GB, insa nu stiu daca acest spatiu imi va fi suficient. Presupun ca nu exista posibilitatea de a pastra atat HDD-ul, cat si un SSD.. de accea trebuie sa apelez la un HDD extern sau ceva. Right? (sau sa transform HDD-ul intr-un HDD extern cu ajutorul unui rack)

  6. #46 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Renunti la DVD-ROM si pui un rack in locul lui unde montezi HDD-ul actual, iar SSD-ul il pui in locul HDD-ul. Deschisesem eu un topic pe treaba asta. Sunt pe telefon si mi-e greu sa-l caut, dar il gasesti repede.

  7. #47 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Contrar asteptarilor, Asus sta mai bine decat concurenta la racirea notebook-urilor... cel putin in ultimi 2 ani am vazut chestii facute cu cap. Nu vad de ce sa-i cumperi un cooler pad... de obicei sunt frectie la picior de lemn. Nu cunosc exact modelul acesta, dar pare a fi din seria din aluminiu. Ar fi bine sa intrebi inainte. Daca e plastic, poate ar trebui sa cautam un alt model.

    Cu spatiul, ori pui un SSH (hibrid)... ori pui un SSD si mergi pe un HDD extern pe USB 3.0... ori faci cum ti-a recomandat tudyniuz, SSD intern cu adaptor de HDD in locul la unitatea optica.

    Bafta!

  8. #48 SP
    Senior Member Alexandru's Avatar
    Da, e din aluminiu. O alta varianta ar fi aceasta, insa nu prea-mi place pentru ca e gros. Daca o sa optez pentru acesta trebuie neaparat sa-i mai pun inca 4GB RAM si totodata trebuie sa renunt la SSD (nu am buget momentan). Voi ce parere aveti? (voi cumpara un SSD cand voi avea banii necesari.. probabil in urmatoarele 2 luni)

  9. #49 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu am avut un laptop Asus din seria K. Nu se incalzea aproape deloc, dar dupa un an, l-am dus la garantie pentru ca nu mai incarca si i-am schimbat ecranul pentru ca era praf pe el. Pentru incarcat mi-au schimbat placa de baza.

    A fost ca nou dupa operatiune, dar l-am vandut pentru ca nu imi placea ideea ca a fost umblat in el. La PC ar fi fost altceva. Poate am avut eu ghinion, dar a fost foarte ok si in full load era putin caldut.

  10. #50 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Alexandru: a doua optiune e ceva mai rapida (datorita procesorului cu 6M Cache si 3.40 GHz fata de 4M Cache si 3.10 GHz) si e din gama "multimedia de top" de la Asus. Boxele acelea micute de la Bang & Olufsen fac toti banii (am si eu la un laptop Asus asa ceva si nu-mi vine sa cred ce poate sa scoata - pentru un laptop). Va trebui insa sa accepti faptul ca este mai greu decat celalalt model si datorita procesorului vei avea parte de ceva extra heating... E un monstru totusi...

    Ce nu-mi place la el (ca design) este faptul ca pentru sunet se genereaza o alta problema... grilele acelea (sau gaurile) iti dai seama ca atrag ceva praf. Iarasi, e pacat ca nu e varianta FullHD si cu SSD pt. cache. Dar la banii astia, deja e prea mult...


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Recomandare Laptop By eagle-eye in forum Hardware
    Replies: 94 Last Post: 28-08-2022, 23:42
  2. Recomandare Laptop By Skyline97 in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 09-01-2014, 16:57
  3. Recomandare laptop By pooaul in forum Hardware
    Replies: 12 Last Post: 18-11-2013, 15:22
  4. Recomandare Laptop By Bugsy in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 21-08-2010, 20:34
  5. Recomandare Laptop By Bobby in forum Hardware
    Replies: 19 Last Post: 10-09-2009, 14:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts