Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Recomandare monitor LED

  1. #1 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar

    Recomandare monitor LED

    Doresc o recomandare pentru un monitor LED (de preferat Dell, BenQ sau LG), cu o diagonala de 24", panel IPS (sau altceva, dar nu TN) si un pret maxim de 1000 de lei. (poate creste foarte putin) Ca porturi, as dori sa aibe DVI si eventual HDMI. De asemenea, rezolutia prefer sa fie 1080p si nu 1200p.

    Va multumesc.

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut. Sincer ti-as fi recomandat un U2410, dar cum nu e in plaja ta de pret, ai putea incerca U2412M. Se vede si din pret faptul ca este E-IPS (citeste aici diferentele: TFT LCD - Wikipedia, the free encyclopedia). Daca esti din Bucuresti, ai putea arunca o privire si aici: Display - Monitoare CRT - LCD :: Madd Electronics :: unde ai sanse sa iei la un pret bun un refurbished (cu garantie).

    P.S. Personal ti-as recomanda 1920 x 1200 pentru ca diferenta de spatiu de lucru pe PC e imensa. Dar, probabil tu-l vrei pt. compatibilitate 100% (la scale ma refer) cu consolele, nu? Caz in care nu stiu daca IPS-ul e cea mai buna solutie (are cel mai bun unghi, cele mai bune culori, dar este mai lent - eu nu am probleme pe un 2407WFP, dar altii sesizeaza o lantenta mica).

  3. #3 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Si eu ma gandeam la U2412M. Dar, din pacate vad ca este 1920 x 1200 si daca vreau in viitor sa-mi iau un alt doilea monitor, nu stiu daca voi mai gasi la aceiasi rezolutie. Cele 1200p par sa dispara de pe piata. Peste tot vad numai 1080p. De asemenea, vad ca toate jocurile moderne suporta 1080p (oarecum normal, existand consolele), dar nu multe suporta 1200p, deci, se vor vedea cu barele acelea orizontale. Nu stiu daca ajuta atat de mult spatiul de lucru... daca nu pot sa vad un clip pe youtube fara barele acelea, sau daca nu pot juca un joc fara sa am acele bari. Totusi, sunt si jocuri care suporta 1200p.

    Dar, daca privesc dintr-un alt punct de vedere, m-ar avantaja si spatiul de lucru marit, cand lucrez la vreun site sau in photoshop, bineinteles ca un inch in plus nu este de neglijat.

    Chiar nu stiu ce pot sa aleg...

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    M-ai zapacit cu "1200p" Din cate stiu nu exista asa ceva, 1920 x 1200 ar fi WUXGA. Care pentru work e mana cereasca. Acum, daca te tin ochii, ai putea sa mergi pe un 27" care sa aiba ratio de 16:9 (WQHD - 2560 x 1440). Si in felul asta ai si workspace mai mare si mentii si ratio-ul dorit pentru FullHD. Din pacate, astea sar rau de tot din buget (in jur de 3000 RON).

    Sincer nici eu nu stiu ce as face in locul tau. Cu un buget de 1000 RON, ar trebui sa ma decid daca vreau ceva mai mult pt. gaming sau pt. work. Iar pt. work, ar fi foarte greu sa gasesc ceva bun in buget. Pentru work probabil as merge pe un Dell UltraSharp U2410 24" refurbished, dar testat de mine, sa fiu sigur ca e super OK. Pentru gaming, as merge pe ceva cu rezolutie FullHD, eventual chiar un LCD TV. La cei de la pcmadd suna bine Monitor LCD Alienware OptX AW2310 23", 3D Full HD... e un pic peste buget, dar ar fi interesant de testat asa ceva, mai ales ca are 120Hz si e totusi Alienware...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema monitor LED Asus !! HELP! By Florix09 in forum Hardware
    Replies: 13 Last Post: 08-03-2015, 13:38
  2. Recomandare monitor By PumaS in forum Hardware
    Replies: 7 Last Post: 24-01-2015, 20:32
  3. Replies: 6 Last Post: 30-05-2011, 00:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts