Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Internet

  1. #1 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar

    Internet

    De curand am si eu o problema cu internetul.Tatal meu a taiat cablul de net, l-a prelungit prin alte parti ale camerei si l-a legat inapoi cu banda izolatoare.Problema sta asa:Imi incarca video-urile destul de greu de pe vplay, descarca greu (tinand cont ca stau la bloc, 1mb/s in cele mai fericite cazuri, totusi de la 7-8mb/s este o diferenta), nu pot juca nimic online pentru ca se intrerup conexiunile...se poate sa fie din cauza asta sau a unor drivere?In video-urile de pe vplay aud vocile, iar imaginea merge foarte sacadata, iar daca pun video-ul pe pauza imaginea inca se misca pana la punctul in care l-am oprit eu...timp de aproximativ 10-15 secunde, deci este un decalaj destul de semnificativ.
    Nu stiu din ce cauza se intampla acest lucru...daca este din cauza cablului ce as putea face?

  2. #2 SP
    Member pijama35's Avatar
    Poti incerca sa faci rost de alt cablu de la un prieten sau ceva si sa vezi daca iti merge asa.

    Daca da,poti cumpara unul pt. ca din cate imi amintesc nu sunt asa scumpe.

  3. #3 SP
    Banned Venom's Avatar
    Quote Originally Posted by HoTSaucE View Post
    Tatal meu a taiat cablul de net, l-a prelungit prin alte parti ale camerei si l-a legat inapoi cu banda izolatoare.


    Te pomenesti ca l-a batut si in cuie!

    Serios acum, schimba cablul.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    HoTSaucE: in primul rand, verifica la cat ai conexiunea pe acel cablu. Este la 10/100/1000Mbps? Am un feeling ca nu a facut tatal tau legaturile corect si cateva fire stau in aer. Cel mai simplu este sa tai cablul si sa refaci legaturile... e piece of cake. Acum depinde si cat de mare e cablul acela. Ca daca vorbim de upto 10m, vorba lui pijama35, mai bine mergi si cumperi unul gata mufat (eventual iei si tu unul mai solid, gen UTP/FTP Cat6).

  5. #5 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Este 10/100/1000Mbps.Trebuie sa vad legaturile acelea, deoarece nu pot schimba cablul care are vreo 25 metri..nu am nici un fel de modem, cablul vine de la bloc.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ai putea face o mica investitie, daca tot nu poti scoate cablul, si achizitiona un UTP tester. Uite aici 2 exemple:
    Shunsheng Tester retea UTP cu LED-uri (359-05) Lista de preturi - cel mai mic pret
    Gembird tester NCT-1 Lista de preturi - cel mai mic pret

  7. #7 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Interesant... Merci pentru sfaturi!

  8. #8 SP
    Member pijama35's Avatar

  9. #9 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Multumesc, dar am rezolvat treaba.Cuma spus Monky, un nenorocit de firicel care nu a fost lipit bine a stricat tot.Le-am asigurat cu cositor sa nu se mai intample ceva si totul merge ok..

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema internet By HoTSaucE in forum Software
    Replies: 3 Last Post: 30-07-2012, 16:56
  2. Wii Internet By liliana29 in forum Nintendo Wii
    Replies: 5 Last Post: 01-04-2012, 22:33
  3. Internet romtelecom? By tray in forum Offtopic
    Replies: 15 Last Post: 12-12-2010, 00:47
  4. Problema internet By Ayrton in forum Software
    Replies: 1 Last Post: 26-04-2010, 21:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts