Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: HDD portabil cu cititor SD

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    HDD portabil cu cititor SD

    Dupa experienta unei excursii cu peripetii, mi-am dat seama ca imi e peste mana sa iau mereu cu mine laptopul. Chiar si la un kg, e o grija in plus si incomod de carat. Dar l-am luat cu mine pentru a salva pozele si filmarile facute pe drum.

    Ei bine, acum caut un HDD portabil pe care sa il folosesc cand plec in excursii, dar un HDD portabil cu un slot de card SD unde sa imi pot salva pozele si filmele facute. Adica iau cardul, il bag in HDD, se copiaza, il scot si job done. Pozele/filmele sunt salvate.

    Am cautat putin pe net, dar nu am gasit decat produse la preturi de 1000$+. Chiar tind sa cred ca exista si variante mai ieftine de atat. Pana la urma un HDD de 1TB a ajuns pe la 50$.

    Ce am gasit eu:

    NEXTO DI 240GB Nexto Video Storage with Built-In NESV-NVS150240S

    NEXTO DI 120GB Video Storage Pro with Built-In NESV-NVS2501120

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu daca e cea mai buna solutie... dar macar nu e in ordinul de peste 1000$ precum cele de mai sus: Amazon.com: Digital Foci Photo Safe II PST-251 500 GB Digital Picture Storage (Blue/White): Camera & Photo. Ai 500GB si e in jur de 150$.

    Personal as merge tot pe solutia cu ajutorul unei tablete/telefon si a unei jucarii de genul asteia: Verbatim 98243 MediaShare Wireless: Amazon.co.uk: Computers & Accessories (si e doar vreo 50$). Iei un HDD portabil (cel de 1TB la 50$) si iesi mai ieftin... In plus ai si acces pe smartphone/tableta la toate cele.

    Intr-adevar, nu e "one click copy"... dar mi se pare mult mai desteapta ideea.

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Deci ca sa inteleg clar, mut de pe cardul SD pe HDD, care e conectat la jucarie prin USB, si toate astea cu ajutorul telefonului/tabletei si atat?

    In cazul asta e parfum. Nici nu am nimic de cumparat in afara de jucaria aia.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da. Eu folosesc asa ceva: http://www.amazon.co.uk/Kingston-Tec...dp/B00CEB5QU2/. E aceiasi idee, insa Kingston-ul nu cred ca poate tine un HDD portabil (are baterie prea mica - poate un SSD portabil ar fi capabil). Mai pusesem ochii si pe asta: [ALL In 1] EasyAcc® WiFi Wireless USB Flash Drive / SD Card Reader, Wireless USB HUB USB External HDD / SDD Reader,Portable Wifi Router for Andorid / IOS / Mac OS ,Built-in 8800mah External Battery Pack for iPad 4 mini / iPhone 5C 5S 4s / Nexus 7 / (care are baterie de 8800mAh)... dar in ultima vreme fug de "no-names". Vezi care-ti face cu ochiul.

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai in cazul asta nu imi e util Kingston la ce vreau eu. O sa caut acel Easy Acc pe amazon.fr pentru garantie, pentru ca acolo mi-ar fi mult mai usor sa il trimit in caz de ceva. Totusi lumea il lauda in comentarii si are 4.5/5 stele.

    Daca nu il gasesc pe site-ul din FR, risc cu el din Anglia si aia e. Macar am exact ce imi trebuie (daca functioneaza).



    Omul zice la un moment dat:
    File sharing is not quite perfect - it works great for pdf, word, and jpg - but I have not been able to transfer a movie from an SD card back to my iPad. Also, I have been unable to transfer anything from my iPad back to the SD card on the EASYACC. I am attributing this mostly to the restrictiveness of Apple and less as a deficiency on the part of EASYACC.
    - in alt review:
    -can copy files from sd card to hard disk wirelessly but is slow

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Au trecut vreo 3-4 ani de cand cautam o treaba de genul, timp in care nu am gasit. Mai stiti de ceva solutii mai noi? Initial voiam sa iau un ultrabook pe care sa il iau cu mine peste tot si am ramas la Macbook 12", dar cum nu va primi update prea curand, ma vad nevoit sa caut iarasi o solutie de genul.

    La cat au evoluat telefoanele mobile, m-as gandi ca ar trebui sa existe o solutie sa fac backup la un card SD pe un HDD cu ajutorul telefonului intr-un fel sau altul. O sa am nevoie in vreo luna de o solutie si estimez ca voi salva 1 card SD de 128GB pe zi timp de vreo 10 zile.

    Ma gandeam initial la ceva de genul:

    1. Cablu OTG pentru telefon
    2. USB Hub pentru cablul OTG
    3. SD Card Reader conectat in Hub
    4. HDD extern conectat la HUB
    5. O aplicatie care sa imi permita copierea fisierelor de pe cardul SD pe HDD

    Sunt sceptic insa ca prin cablul OTG acela pot da putere unui card reader + un HDD, nici nu am idee daca merge cum zic eu. Poate stiti voi vreo solutie sau ati incercat ceva similar.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bro, eu folosesc o solutie mai simpla... de ani buni. Practic am luat un HDD de 2TB care care cititor de SD, si stie sa faca autobackup cum am introdus cardul inauntru. E si wireless... tine 6-7 ore bateria (cred ca a iesit o varianta mai noua care tine vreo 10 ore). Eu asta am: HDD extern WD My Passport Wireless, 2TB, 2.5", USB 3.0, Negru. Iar varianta mai noua (care se numeste Wireless Pro) ar fi asta.

    Singura problema la solutia asta e ca nu functioneaza decat cu SD-uri si microSD-uri. Daca cumva mergi pe un DSLR cu CompactFlash... e cam useless.

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Interesanta solutia, pare a fi exact ce caut. Ma obliga insa la achizitia inca unui hdd, cand am deja casa plina de ele, si parca as cauta si o solutie mai putin "comoda". Daca nu exista, cred ca voi ajunge sa iau un WD Wireless Pro, care vad ca e la reduceri pe amazonurile din tarile cu apa calda.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Asta e oricum mai special, pentru ca devine o extensie a mobilului (sau tabletei). Oriunde plec, e cu mine. In avion, tren, etc... ai 2TB disponibili pe mobil sau tableta, fara fire si alte nebunii. Unde mai pui ca se pot conecta simultan mai multi useri... Atentie insa, cel de 2TB e mai bulky (fata de cel de 1TB). Nu stiu daca si la Pro e la fel (mai ales ca acolo au pana si de 4TB), dar stiu ca initial mi-a parut rau ca nu am luat varianta de 1TB...

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Da man, dar pentru mine nu stiu daca merita investitia pentru o singura "excursie" care urmeaza, pentru ca de regula am cu mine laptop, dar de data asta nu pot/ nu am voie sa il iau si atunci cautam o solutie pentru o situatie one-time-only.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vinzi unul din HDD-urile externe. Pt. ca si asta, odata conectat la USB 3.0, e la fel. Doar ca ai extra functii. Si nu stii niciodata cand ai nevoie de el. Plus ca asta daca am citit corect, il poti folosi si ca charger pt. telefon and stuff...

    P.S. Da, e o investitie... cand l-am luat eu, costa dublu fata de un HDD extern de 2TB. Dar eu zic ca a meritat, m-a salvat din niste situatii ciudate.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Kinect 2, cititor de buze! By Nestea in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 29-11-2011, 09:09
  2. Modelul cu cititor benq rezolva problema cu rrod? By zaice in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 17 Last Post: 28-08-2008, 21:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts