Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Recomandari si sfaturi HTPC

  1. #1 SP
    Senior Member Florin85's Avatar

    Recomandari si sfaturi HTPC

    Nu ma pricep la facut configuratii , asa ca vin la ajutoru vostru. Ce imi doresc , e sa vad filmele/serialele, la o imagine si un sunet cat mai bun .

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La HTPC-uri sunt maestru... dar pentru a face o configuratie, intai trebuie sa ne spui bugetul si ce dimensiuni vrei sa aiba HTPC-ul (usually sunt carcase speciale, care fie se integreaza mai bine in living room, fie ocupa mai putin spatiu). Totul pleaca de la aceste doua lucruri, extrem de importante. De exp. daca vrei un ITX, se schimba complet toata discutia.

    Anyway, sa luam in calcul ca vrei un HTPC standard (adica o carcasa HTPC clasica, mATX). E suficient un i3 sau un i5 pe o placa de baza cu HDMI si SP/DIF sau optic (in functie de ce solutie audio folosesti)... cu minim 4GB RAM (dual channel, de preferat 1600Mhz low voltage). Daca vrei strict filme, iti va fi suficient onboard-ul de pe i3/i5... dar daca vrei si ceva gaming cu consum si zgomot minim, cea mai buna solutie (consuma mai putin de 75W si nu se aude nimic chiar si in full load) ar fi un EVGA GeForce GTX 750 Ti Superclocked, 2GB, GDDR5, 128 bit.

    Pe partea de storage, la fel, e in functie de carcasa. Plecand de la un SSD si solutie externa pe USB 3.0/eSATA, si ajungand la 10 HDD-uri (da, eu atat am reusit sa introduc maxim intr-un HTPC)...

    Pe partea de audio, daca nu ai un receiver care sa decodeze digital, atunci iti recomand o placa de sunet dedicata...

    Te asteptam cu detalii. Mai jos ai o configuratie monstruoasa pt. HTPC/storage
    Attached Images Attached Images monstru_htpc.jpg

  3. #3 SP
    Senior Member Florin85's Avatar
    Imi doresc o carcasa , cum zi scris si tu , sa se integreze bine in living room, pentru sunet voi folosi un , sistem home theater cred, inca nu stiu . Nu stiu ce inseamna un ITX . pot aloca un buget de 1500lei , in momentu de fata imi permit sa iau doar in rate .

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La 1500 RON e bugetul cam mic... incepe intai cu carcasa: arunca o privire aici: Carcase Tip carcasa HTPC - PC Garage.

    In principiu, minimul ar fi de genul:

    Case HTPC - Carcasa Cooltek U2 Black - PC Garage - 320 RON
    MB mITX - Placa de baza Gigabyte GA-Z87N-WIFI - PC Garage - 514 RON
    CPU i3 - Procesor Intel Core i3 4130 3.4GHz box - PC Garage - 492 RON
    RAM 4GB - Memorie Corsair Vengeance LP 4GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel Kit Rev. A - PC Garage - 216 RON
    HDD 1TB - Hard disk Seagate Desktop HDD 1TB 7200RPM 64MB SATA-III - PC Garage - 240 RON
    Sursa 550W - Sursa Inter-Tech Energon 550W - PC Garage - 134 RON

    Bineinteles ca mai poti adauga un ventilator de 120mm... ca poti lua o unitate optica externa (just in case)... ca poti merge pe un procesor mai rapid, un SSD, sursa mai buna... dar, deja am ajuns la 1868 RON. Si nu uita ca iti va trebui si o tastatura/mouse wireless... sau si mai bine, o solutie de genul acesta (functioneaza si cu giroscop, deci poti folosi mouse-ul "in aer").

  5. #5 SP
    Member Hitman's Avatar
    Ai putea sa incerci si variante de genul :
    Sistem Desktop Mini PC Lenovo IdeaCentre Q190 cu procesor Intel� CoreTM i3-2365M 1.40GHz, 4GB, 500GB, Intel� HD Graphics, FreeDOS, Mouse + Tastatura, Black - eMAG.ro

    Am avut pentru niste teste un Asus si am ramas uimit de cat de fluid se putea misca. Respectivul era un DualCore cu 2 gb dar ce-i drept nu l-am incercat pe filme HD sau chestii de genul.

  6. #6 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Ar iesi mult mai ieftin pe o solutie AMD dar stiu ca preferi Intel MonkY Si uite ca discutia asta va ajunge din nou la un notebook ....

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    N-ar iesi mult mai ieftin decat o solutie AMD, pt. ca singura diferenta este procesorul... poate sa mearga pe un i3 mai ieftin sau sa mai reduca la placa de baza (eu i-am pus un mITX care are inclusiv WiFi si Bluetooth integrat, plus ca are Intel Gigabit).

    Cat despre notebook, omul vrea un HTPC, nu un laptop. Un HTPC il poti upgrada/modifica oricand... un laptop nu. Unde mai vorbim de storage (poti pune cate HDD-uri vrei, in functie de carcasa), placa video serioasa (daca vrea un SteamBox), sunet pe masura (cam rare laptop-urile cu iesire optica S/PDIF)... Mai pui si faptul ca are 6 USB-uri pe MB, plus inca 2 pe case... In fine, motive sunt suficiente pt. a alege un HTPC serios si nu un laptop.

  8. #8 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Nu te contrazic, motivele expuse de tine sunt foarte bune si de o reala utilitate. Dar.... a mai fost un thread in care un coleg de forum plecase de la ideea unui HTPC si a ajuns sa-si ia un notebook. Sau poate ma insel, ceea ce nu ar fi exclus.

    Uite si o idee de AMD :
    Placa de baza Gigabyte GA-F2A88XN-WIFI - PC Garage placa de baza
    si
    Procesor AMD Vision A6-6400K 3.9GHz box - PC Garage procesor
    Restul configuratiei ai pus-o tu
    Iese - aprox 1.516 lei !

  9. #9 SP
    Senior Member Florin85's Avatar
    Si pot viziona filme Bluray , rezolutii mari ( de genu sa zic wow ), calitate buna a imaginii si sunet ? Ca tv voi folosi asta Televizor Smart 3D LED Samsung 40F6400, 101 cm, Full HD - eMAG.ro

  10. #10 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    i3-ul propus de MonkY are video integrat Intel HD 4400 pe cand AMD-ul propus de mine are HD 8470D (aici teoretic AMD-ul e o idee peste ca performanta grafica). Filme BluRay, Full HD ambele le ruleaza fara probleme . Uite aici o testare versus a ambelor GPU-uri integrate in procesoare :AMD Richland vs. Intel Haswell: Integrated Graphics Performance Review - X-bit labs

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu, colegul respectiv nu vroia un HTPC ci o solutie "multimedia"... unde iesea mai ieftin cu un laptop.

    Cat despre AMD nu ma pronunt. Din punctul meu de vedere, diferenta de pret nu merita eforturile legate de posibile probleme tipice AMD. Un HTPC (in cazul meu), merge 24/7, iese din standby fara issues, nu are probleme de drivere (ar trebui sa mearga chiar cu cele incluse in Windows), nu trebuie sa aiba probleme de temperatura, noise, etc...

    Florin85: ce inseamna pentru tine rezolutii mari, avand in vedere ca ai un TV FullHD? Rezolutia maxima va fi... ai ghicit... FullHD. Pentru a rula BluRay, iti va trebui si o unitate optica BluRay, desigur.

    Calitatatea imaginii ti-o va da TV-ul, stai linistit... in 2D pana si solutia onboard arata impecabil. Sunetul, daca vorbim de digital, ti-l va da receiverul sau decodorul tau. Daca vorbim de analog, atunci e un pic mai complicat...

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    i3-ul propus de MonkY are video integrat Intel HD 4400 pe cand AMD-ul propus de mine are HD 8470D (aici teoretic AMD-ul e o idee peste ca performanta grafica).
    Atata timp cat nu se joaca (doar e HTPC, nu gaming machine), doar testele de mai jos conteaza... si dupa cum se vede, AMD "suge" rau de tot. Probabil iti scoti banii de diferenta Intel - AMD doar din consum
    Attached Images Attached Images cyberlink.png handbrake.png playback.png power-1.png power-2.png power-3.png

  13. #13 SP
    Senior Member Florin85's Avatar
    MediaPlayere ar fi o solutie, la ce vreau eu ?

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Florin85 View Post
    MediaPlayere ar fi o solutie, la ce vreau eu ?
    Desigur, dar nu vei avea in niciun caz flexibilitatea unui HTPC. La un mediaplayer in afara de upgrade la HDD, nu ai ce sa-i faci. Daca va merge prost un anumit format, nu poti pune alt codec sau folosi alt player. Multe au probleme de customizare (de exp. daca iti place un anumit font pt. subtitrari, sau vrei sa-ti sortezi filmele intr-un anumit mod)... Unde mai pui ca poate vrei si tu sa vezi un anumit fisier (pe HTPC poti instala Office, Photoshop sau orice altceva)... De jocuri nici nu se pune problema (si sunt multe care sunt chiar fun pe un HTPC in Chrome). In plus, vei avea nevoie de un PC oricum, pentru a-ti transfera filmele...

    La un media player ai avantajul insa al consumului redus, zgomot de obicei minim, telecomanda dedicata si usurinta in folosire (e bun si pt. bunica)... si pretul un pic mai mic. Un exemplu ar fi Media Player WD TV LIVE HD la care iti trebuie un HDD extern.

    Sau... ai putea merge pe o alternativa... un Android on a stick (USB) sau un miniPC cu Android. Uite un exemplu de mini PC: Mini PC PNI Multimedia cu Android MiniX NEO X7, Full HD, Wi-Fi, Android 4.2.

  15. #15 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Stiam de AMD ca "suge rau" curent. Cam tot ce vine de la AMD (procesoare si placi video) au consumuri mari si temperaturi la fel de mari. Iar ca performanta sunt aproape intotdeauna sub Intel, dar si pretul e tot sub Intel. In momentul de fata AMD este cel mai bun raport performanta / pret, iar Intel vine cu o arhitectura mult mai buna, temperaturi mai mici, perfomante overall mai bune dar si pretul o idee mai mare. In plus tu ai avut contact mult mai des cu ambele marci si daca spui ca Intel se comporta mai bine nu tin sa te contrazic. Eu personal am avut in PC-uri ambele procesoare dea lungul timpului si nu m-a dezamagit nici unul.

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Consumul ca si consumul... dar uita-te la ce diferente sunt de transcoding sau CPU usage. De exp. in 4K playback, Intel de-abia ajunge la 22% pe cand AMD sare de 92%. La transcoding e si chiar de 15 ori mai rapid... Enough said.

  17. #17 SP
    Senior Member Florin85's Avatar
    Am cantarit mai bine "situatiunea" cred ca voi vrea totusi o configuratie pc.
    Buget alocat 3000lei. Nu am nici o componenta ,eu avand momentan un laptop cat de cat acceptabil.
    Nu , intentionez sa ii fac overclock sistemului .
    Il voi folosi strict pentru jocuri ( ca de hobyu asta vad ca nu prea pot scapa ) si la vizionat filme.
    Daca in bugetu asta se poate si cu monitor , ar fi super.
    Achizitia o voi face joi-vineri cel tarziu.Componentele le voi lua de la emag .Astept recomandari . multumesc.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Incerc cand ajung la calculator sa-ti fac o configuratie de pe emag... dar am o intrebare... monitor la HTPC? In mod normal se foloseste TV-ul pt. asta, sistem audio dedicat, telecomanda sau un combo keyboard+mouse... Tu de fapt vrei un PC "multimedia" sau un fel de "all in one" PC, si nu un HTPC. Corect?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 215 Last Post: 28-02-2019, 01:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts