Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 36 of 36

Thread: Discutii NAS (Network Attached Storage)

  1. #21 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Cam atat scot eu cu RAM-ul dintru laptop , nu este chiar 100% exact softul (xbench).

    Eu il folosesc mai mult pentru torrente ( no more , thx to Synology ) , nu am vrut sa scurtez drastic viata SSD-ului mai ales ca daca moare pot arunca Macbook-ul la gunoi ca nu exista replacement.
    Attached Images Attached Images ramdisk.png

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Atentie... acela nu e un test de RAM. Eu n-am facut benchmark la RAM, ci la un drive virtual. Drive-ul respectiv chiar exista (e un fisier pe HDD, cu autosasve), il vede orice soft ca fiind un HDD normal (SCSI daca nu ma insel).

    Poti sa-l faci Direct-IO in loc de SCSI si e si mai rapid... dar atunci nu mai este 100% ca un HDD.

  3. #23 SP
    Member cj_quest's Avatar
    A testat cineva asta? E cel mai ieftin NAS cu 4 bay-uri, dar deocamndata vor fi doua WD RED 2TB sau 4 TB in Raid 1.

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Fix cu modelul acesta nu m-am jucat... insa din ce am testat de la ei, mie unul Netgear mi s-a parut ca e in urma rau fata de Synology sau QNAP. Acum depinde ce anume vrei sa faci cu NAS-ul respectiv. Multi il iau doar pt. ideea de a avea un storage in retea (mai mult sau mai putin rapid), caz in care ar trebui sa fie OK.

    Pentru mine insa (si clientii la care am pus NAS-uri), in scurt timp doar o solutie de storage nu mai e suficienta (mai ales la ce preturi are un NAS totusi). Un exemplu: iti ia ochii cu faptul ca poti pune 4 x 4TB = 16TB. Well, daca ai date importante, o sa vrei un RAID5 + Spare, lucru care inseamna ca vei ramane cu jumatate de spatiu (8TB). Mai safe si cost effective devine un NAS cu 6-8 bay-uri, chiar daca platesti mai mult la inceput.

    Un alt exemplu: faci un RAID 10 rapid... si iti dai seama ca e degeaba, pt. ca la ce procesor are (iar Netgear foloseste Marvell Armada), de-abia daca tine un amarat de 30-50MB/s. Ori pt. asta, sa fim seriosi... e mai rapid un HDD extern pe USB 3.0, nu trebuie sa platesti atat de mult.

    Also, vrei sa folosesti Plex, XBMC sau alte nebuniii... si totul devine extrem de lent, pt. ca la 512MB RAM e crima si pedeapsa (la majoritatea NAS-urilor am pus 2-4GB RAM si cateodata nici aceia nu sunt suficienti).

    Un alt lucru de luat in calcul - software-ul de Backup proprietar. Stiu ca la Netgear mi-a luat de 3 ori mai mult sa fac un backup, fata de Replicator-ul de la Synology.

    In rest, vad ca are USB 3.0, are eSATA... ce sa zic, daca nu ai nevoie de performante si aplicatii dedicate pt. NAS, go for it.

  5. #25 SP
    Member Hitman's Avatar
    Mai revin si eu aici cu o intrebare. Am nevoie de un NAS, cu posibilitatea de a-l pune in rack, care sa ma duca la un maxim 1500E cu hdd-uri cu tot. Sistemul o sa fie folosit ca si arhiva de date, deci nu ar fi nevoie de vreo super viteza download/upload.
    Eu m-am gandit la :
    - Synology RX410
    - 4 x HDD WD Blue 1TB, 7200rpm, 64MB, SATA 3
    Imi las putin "spatiu" in ceea ce priveste banii ca nu stiu exact spatiul de care au nevoie si este posibil sa fie nevoie de hdd-uri mai mari.
    Ca si raid, inca nu m-am hotarat daca sa fie un raid 1+0 (10) sau raid 5 + spare.

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    First of all, daca tot iei NAS atunci mergi pe HDD-uri dedicate pentru NAS (seria RED la WD): HDD WD Red 1TB, 64MB, SATA 3. Stii ca sunt gandite pt. asa ceva (24/7) si au si 3 ani garantie (fata de 2).

    Second, atat la un RAID 10 cat si la 5E vei pierde 50% din spatiu... deci 2TB folosibili. RAID 10 ar fi mai rapid dar redundanta ai 0 (trebuie sa schimbi HDD-ul imediat ce s-a busit), pe cand la 5E intra automat spare-ul.

    Third, o sa ma uit cand ajung la PC dupa un model mai destept de NAS, insa in bugetul acela si sa fie si rackabil... cam greu din Romania. Poate daca il iei direct de undeva din Germania sau UK sa iesi ceva mai ieftin.

  7. #27 SP
    Member Hitman's Avatar
    In primul rand, multumesc pentru raspunsul rapid. La HDD-uri nu m-am uitat prea atent sa iti spun sincer, dar o sa merg clar pe varianta RED.
    Legat de partea de RAID o sa iau in considerare chiar si RAID 1...dupa cum spuneam doar vor fi stocate date. Prefer spatiul in locul vitezei.

    Legat de luat din afara Romaniei, este mai complicat pentru ca il iau pentru la munca si aici achizitia este complicata...vendori agreati, plata la termen, bla bla.

  8. #28 SP
    Member Hitman's Avatar
    Am terminat destul de simplu. Se pare ca de curand firma a facut un contract global cu box si avem spatiu nelimitat pentru aproximativ 4$ pe luna.

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pe mine ma distreaza chestia asta cu "spatiu nelimitat" de cate ori o aud. Ia apuca-te si rupe-le spatiul, sa vezi ce repede suna cineva de-acolo sa va explice ca "nelimitatul" e in "limitele bunului simt"

    Aveam si noi la un moment dat servicii de hosting "nelimitat" (ca e moda la noi)... pana a inceput un client sa-si traga filmele pe "cloud". De-a doua zi am renuntat la aberatia asta. Seamana cu "nelimitatul" de la Digi. Ai nelimitat, dar maxim 5GB... dupa aceea treci la viteze execrabile...

  10. #30 SP
    Member Hitman's Avatar
    Vedem. Undeva de luna viitoare or sa inceapa sa uploadeze fisierele. Tinand cont ca prima trasnsa reprezinsta vreo 2 dulapuri, cred ca or sa se adune cativa zeci de gb.

  11. #31 SP
    Junior Member alex2_ar's Avatar
    eu am un qnap TS439 cu o configuratie 2x1tb wd business in raid 1 pt datele de servici etc.. si 1 hdd de 2 tb wd pt downloaduri etc...
    Merge impecabil si softu lor mi se pare genial.

  12. #32 SP
    Junior Member Tyto's Avatar
    Salut!
    Pot folosi un HDD Western Digital Red WD20EFRX (NAS) doar ca un HDD normal? Sistemul de operare il am pe un SSD. Imi recomandati sa il schimb cu unul normal (blue )?
    Merci

  13. #33 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Eu am un WD my cloud de 3 TB la care am legat (prin USB 3.0 ce-i drept) un WD my book de 2 TB ... si sincer sa fiu nu tin decat filme si seriale acolo, absolut nimic important avand in vedere ca este si media player, este perfect.

    Pentru chestii importante am un backup intre PC -> Samsung D3 4 TB si acolo se duce backup de la windows + fisiere importante cu mentiunea ca am si un backup pe DVD (acum ma chinui sa schimb mediul optic de backup cu BR'uri) visul meu este sa gasesc un robot si sa trec la casete cu banda magnetica (LTO) dedicat doar pentru backup (preferabil de la Quantum)

    Pentru "cloud" - fisiere pe care le doresc pe multe device-uri folosesc .. icloud + Onedrive (platite evidet)

  14. #34 SP
    Junior Member Tyto's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Eu am un WD my cloud de 3 TB la care am legat (prin USB 3.0 ce-i drept) un WD my book de 2 TB ... si sincer sa fiu nu tin decat filme si seriale acolo, absolut nimic important avand in vedere ca este si media player, este perfect.

    Pentru chestii importante am un backup intre PC -> Samsung D3 4 TB si acolo se duce backup de la windows + fisiere importante cu mentiunea ca am si un backup pe DVD (acum ma chinui sa schimb mediul optic de backup cu BR'uri) visul meu este sa gasesc un robot si sa trec la casete cu banda magnetica (LTO) dedicat doar pentru backup (preferabil de la Quantum)

    Pentru "cloud" - fisiere pe care le doresc pe multe device-uri folosesc .. icloud + Onedrive (platite evidet)

    Eu l-am comandat din gresala, vroiam ceva simplu. Vreau sa-l pastrez doar daca imi ofera ceva mai mult pt cei 100lei care ii platesc in plus, fata de unul normal. Dupa ce am dat comanda am aflat ca-i NAS si cu ce se ocupa . Deci nu o sa ma folosesc de el ca si cand ar fi un NAS. Il tin in PC doar cu ceva filme, muzica, jocuri etc.
    E mai galagios? Are ceva pretentii?
    Merci de raspuns

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Tyto: nu iti recomand sa folosesti WD20EFRX ca HDD clasic, decat pentru stocare. Din pacate e la 5400-5900 RPM (asa numitul Intellipower) si se simte diferenta de acces fata de cele de 7200 RPM. Avantajul sau e ca are 3 ani garantie si se incalzeste mai putin... Din cate stiam eu e si mai putin galagios.

  16. #36 SP
    Junior Member Tyto's Avatar
    Multumesc de sfat

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Youtube Storage Box By siNcE in forum Offtopic
    Replies: 332 Last Post: 19-01-2013, 21:11
  2. Carcasa serioasa pt. un NAS DIY By MonkY in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 08-07-2010, 13:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts