Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 95

Thread: Recomandare Laptop

  1. #1 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar

    Recomandare Laptop

    Deschid thread-ul asta pentru ca vreau sa-mi achizitionez un laptop (student la automatica fara laptop in anul 3 e mort). Si daca tot imi iau, am zis sa-mi iau unul ca lumea pe care sa-l folosesc la orice, de la gaming la browsing la workspace. Bugetul maxim ar fi cam 2800 de lei. Deocamdata am ramas la asta: Laptop Asus X550LB-XX042D cu procesor Intel CoreTM i7-4500U 1.80GHz, Haswell, 8GB, 1TB, nVidia GeForce G740 2GB, Free DOS, Matte Dark Gray - eMAG.ro doar ca nu stiu ce sa spun despre placa video, iar hard-ul, desi e mare, e clasic si incet. Cu toate astea nu cred ca ma incadrez in buget cu un sshd sau o placa mai buna. Astept sugestii

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer mie asta mi-a placut cum se misca: Notebook / Laptop ASUS 15.6'' N56VV-S4053D, FHD, Procesor Intel® Core™ i7-3630QM 2.4GHz Ivy Bridge, 8GB, 750GB, GeForce GT 750M 4GB, Black - PC Garage - din pacate sare cam mult din buget, nu e haswell, si cam trebuie sa te plimbi cu "subwooferul" dupa tine ca sa ai un sunet decent. Insa e aluminium, ai GT 750M cu 4GB... HDD de 7200 RPM. Din pacate la buget de sub 3000 RON, doar sa prinzi promotii ceva (mai asteapta ca sigur vor mai fi vara asta).

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu as merge pe asta: Laptop Lenovo IdeaPad Z5070 cu procesor Intel CoreTM i5-4210U 1.70GHz, Haswell, Full HD, 8GB, 1TB + 8GB SSD, nVidia GeForce GT 840M 4GB, FreeDOS, White - eMAG.ro

    Design dragut, placa video mai noua si ecran FullHD. Poti inlocui si SSHD-ul cu un SSD cand il prinzi la vreo reducere.

  4. #4 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Hmm, intr-adevar mi se mai ok Lenovo. Chestia e ca n-am mai avut nimic de la ei pana acum, nu stiu cum sunt produsele lor, desi am auzit numai de bine.

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu am avut un Y50 pentru cateva luni si s-a comportat exemplar. Acum a ajuns la un amic si nu a avut nici el probleme pana acum. I-am schimbat ce-i drept HDD-ul cu un SSD si nici nu se incalzea prea mult. Indiferent de specs, ti-as recomanda fullHD, suntem totusi in 2014

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In general sunt OK lenovo, mai ales la seriile care nu sunt in competitie cu cele mai ieftine de la Acer

    Partea cu FullHD-ul pe Windows 7 de multe ori cauzeaza mai multe probleme decat ajuta. In general pt. Office, browsing & co, unde pe un 15" fara custom DPI nu ai sanse - iar multe aplicatii fac figuri la custom DPI.

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Hai man, Windows 7&8 nu au probleme in full HD, n-am intalnit niciodata. Nu mi s-a parut niciodata prea mic scrisul la 1080p pe un 15.6".

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu am vandut un Asus de 15" tocmai pe motivul asta... 1080p pe 15" era bataie de joc... iti trebuia o lupa sa poti lucra in 100%. Custom DPI la 125% a mai rezolvat problema... dar anumite aplicatii nu mai afisau meniuri/butoane corect. Culmea, chiar si daca le setai in Compatibility sa ignore custom DPI.

    Windows 8 e mai OK, are mai multe moduri de setari pt. DPI... dar nu se compara nici pe departe cu ceea ce face orice "amarat" de laptop cu MacOS sau orice tableta cu iOS sau Android.

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pune si el Windows8 si gata, mai ales ca e ceva mai optimizat, mai ales pe partea de gaming.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Pune si el Windows8 si gata, mai ales ca e ceva mai optimizat, mai ales pe partea de gaming.
    Tocmai am ras si ultimul Windows 8 din casa (de fapt mint, mai am pe o tableta unde nu pot sa pun Win7). Mai prost OS ca Windows 8 n-am avut (decat poate Vista) - n-am avut atatea freeze-uri si probleme cu Win8 in 3 saptamani cate am avut cu Win7 in 5-6 ani - si clientii nostrii la fel, ne cer sa le punem la loc Win7 sau sa-i scapam de chinuri. Uite aici cateva issues: http://www.consolegames.ro/forum/f30...ml#post1112573.

    P.S. Nu ma joc pe PC, e posibil sa fie adevarat ce zici tu cu partea de gaming, desi in benchmark-uri mie mi-a dat pe TOATE mai prost decat pe Windows 7.

    Scuze de off-topic, dar eagle-eye, considera ca sfat personal: daca-ti iei laptop cu OS preinstalat, go for Win7!

  11. #11 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Si eu care ma gandeam sa-i bag Win8
    Mda, e posibil sa le incerc pe ambele si sa trag o concluzie la sfarsit. Noroc ca am licente moka de la facultate

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Man, pe unele e mai OK, nu zic sa nu incerci (mai ales ca tu probabil ai student sau volume license). De exp. pe un hibrid de la Asus e decent... mai ales de cand cu Win8.1. Insa are multe functii taiate, altele sunt gandite pentru touchscreen... Singurul lucru care mi-a placut pot sa spun ca a fost task managerul... dar cam asta poti face si cu Process Explorer sau ProcessHacker pe Win7. Oricum despre Windows 8 mai bine continuam discutia pe http://www.consolegames.ro/forum/f30...windows-8-1-a/.

  13. #13 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Incearca-le. Pe PC-ul principal care merge aproape non stop am W8 de peste un an si mai mult de 2-3 freeze-uri nu am avut in perioada asta. Nu l-am reinstalat niciodata pana acum desi componenete am tot schimbat Nu am testat W7 pe el insa l-am avut ani de zile inainte si mi se pare mai stabil 8. Daca ai posibilitatea, incearca-le si vezi la ce ramai.

  14. #14 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu as merge pe asta: Laptop Lenovo IdeaPad Z5070 cu procesor Intel CoreTM i5-4210U 1.70GHz, Haswell, Full HD, 8GB, 1TB + 8GB SSD, nVidia GeForce GT 840M 4GB, FreeDOS, White - eMAG.ro

    Design dragut, placa video mai noua si ecran FullHD. Poti inlocui si SSHD-ul cu un SSD cand il prinzi la vreo reducere.
    ^^^Vezi ca ai garanție 12 luni, eu as merge pe acel Asus care ti-a făcut cu ochiu'. Cel recomandat de MonkY mi se pare prea scump

    ---------- Post added 07-07-2014 at 19:45 ----------

    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Deschid thread-ul asta pentru ca vreau sa-mi achizitionez un laptop (student la automatica fara laptop in anul 3 e mort). Si daca tot imi iau, am zis sa-mi iau unul ca lumea pe care sa-l folosesc la orice, de la gaming la browsing la workspace. Bugetul maxim ar fi cam 2800 de lei. Deocamdata am ramas la asta: Laptop Asus X550LB-XX042D cu procesor Intel CoreTM i7-4500U 1.80GHz, Haswell, 8GB, 1TB, nVidia GeForce G740 2GB, Free DOS, Matte Dark Gray - eMAG.ro doar ca nu stiu ce sa spun despre placa video, iar hard-ul, desi e mare, e clasic si incet. Cu toate astea nu cred ca ma incadrez in buget cu un sshd sau o placa mai buna. Astept sugestii
    http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-...M.89900.0.html

  15. #15 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Acum vad ca placa video de la Lenovo e pe 64 doar
    Off, mi-e si mai greu acum. Parca totusi as vrea sshd-ul si ecranul de pe Lenovo.
    Mai astept si alte sugestii daca mai stiti.

  16. #16 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  17. #17 SP
    Member chesterb's Avatar
    poţi să upgradezi hdd ulterior. nu te arunca după chestiile upgradabile. uită-te la cpu/gpu/display.

  18. #18 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Eu zic sa mergi pe cel cu display full-hd. Rezolutia standard e infecta.

  19. #19 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Da, nici vorba sa mai iau asus-ul ala, am vazut ce display are dupa ce am postat. Deocamdata ramane lenovo, dar imi pica greu placa aia.

    ---------- Post added 07-07-2014 at 21:21 ----------

    Si @Dant3 scuze, dar nici nu vreau sa ma ating de Dell, Acer sau HP. Toti care au avut au dat de probleme cu ele, mama are un HP si i-a facut figuri dupa doar un an.

  20. #20 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Cu HP am avut si eu belele, cu 3 laptopuri, Dell nu cred ca e asa prost, l-am recomandat pt placa video, e cea mai buna dintre tot ce a fost recomandat pana acum

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Recomandare Laptop By Skyline97 in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 09-01-2014, 16:57
  2. Recomandare laptop By pooaul in forum Hardware
    Replies: 12 Last Post: 18-11-2013, 15:22
  3. Recomandare laptop By Robert in forum Hardware
    Replies: 49 Last Post: 03-08-2013, 00:46
  4. Recomandare Laptop By Bugsy in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 21-08-2010, 20:34
  5. Recomandare Laptop By Bobby in forum Hardware
    Replies: 19 Last Post: 10-09-2009, 14:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts